Адміністрація однієї з організацій дуже занепокоїлася тим, що більшість її працівників — курці. Запросили лекторів-лікарів, котрі в деталях розповіли про шкідливий вплив куріння на організм, ризик розвитку в курців захворювань легеневої, серцево-судинної систем, шлунково-кишкового тракту, появи ракових пухлин, ураження судин нижніх кінцівок аж до їхньої ампутації. У місцях, відведених для куріння, були навіть вивішені наочні плакати, присвячені цій темі, санітарно-освітні бюлетені. Та відсоток курців не зменшився. Не зупинив їх навіть такий грубий, але правдивий заклик: «Кури довше — помреш швидше!».
Може, духовний погляд на цю проблему просвітить розум тих, хто щодня пачками отруює себе й ближніх, виділяючи в атмосферу стільки всякої нечисті, що куди там Чорнобилю!
Згадаймо, звідки взялася на наших теренах ця згубна звичка, котра переросла в наркоманію і через симптоми залежності тримає у своїх лабетах наших співгромадян. А було все так. У Європу тютюн завіз Христофор Колумб. А ще раніше, коли його корабель 12 жовтня 1492 року причалив до острова Сан-Сальвадор, команда стала свідком небаченого досі видовища: аборигени випускали з рота й носа дим. Виявляється, так індіанці справляли святковий ритуал, під час якого курили особливу траву, аж до повного одурманення. У цьому стані вони спілкувалися з демонами. Іспанські мореплавці з цими так званими «задоволеннями» познайомили європейців. Останні охоче підхопили та вкоренили цю звичку, навіть не усвідомлюючи, що духовним джерелом куріння тютюну було служіння ідолам.
Натомість, коли народився Ісус Христос, мудреці зі Сходу «піднесли Йому свої дари: золото, ладан та смирну» (Мт. 2:11). У церквах відбуваються богослужіння з використанням ладану. Український народ навіть склав приказку: «Боїться, як чорт ладану». Та сатана, що у своїй ненависті до Бога ніколи не здатний піднятися вище від карикатурного мавпування Божих діл, вирішив, щоб людина майже безперестанку курила гострий і пахучий дим, приносячи його, ніби постійне кадило, демону, який живе в тілі людини.
Варто поміркувати і над таким фактом. “Pneumo” у перекладі з латинської означає «легенева тканина». Наука про Святий Дух називається пневматологією. Що ж виходить? Вдихаючи тютюновий дим, курці заповнюють ним свої легені, і так, замість Божого Духу, росте в них дух сатани. То що доброго можна отримати від куріння? Чи ж не краще схаменутися, поки не пізно, і перестати кадити темним силам?…
Галина Бараболя,сімейний лікар, учитель християнської етики, член НСЖУ