5 вересня 2017 р. Верховна Рада України ухвалила новий Закон «Про освіту». 25 вересня він був підписаний Президентом України і 28 вересня набув чинності. Це базовий Закон, у відповідності до нього мають бути ухвалені окремі закони «Про дошкільну освіту», «Про загальну середню освіту» тощо.
«Очікуваними результатами прийняття Закону України «Про освіту» є створення системи освіти нового покоління, що забезпечить умови для здобуття освіти всіма категоріями населення України, ефективної системи забезпечення всебічного розвитку людини та сприятиме істотному зростанню інтелектуального, культурного, духовно-морального потенціалу суспільства та особистості», — прописано у пояснювальній записці.
У новому Законі зберігається важливість духовної складової, яка разом із іншими визначає розвиток особистості. У першому реченні Закону «Про освіту» зазначено: «Освіта є основою інтелектуального, духовного, фізичного і культурного розвитку особистості, її успішної соціалізації, економічного добробуту, запорукою розвитку суспільства, об’єднаного спільними цінностями і культурою, та держави…»
Стаття 31 Закону унормовує особливості відносин між закладами освіти та політичними партіями (об’єднаннями) і релігійними організаціями. Зокрема, у наступних частинах прописано, які заклади мають право визначати релігійну спрямованість власної освітньої діяльності:
1. Державні та комунальні заклади освіти відокремлені від церкви (релігійних організацій), мають світський характер.
2. Приватні заклади освіти, зокрема засновані релігійними організаціями, мають право визначати релігійну спрямованість власної освітньої діяльності.
4. Керівництву закладів освіти, педагогічним, науково-педагогічним і науковим працівникам, органам державної влади та органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим особам забороняється залучати здобувачів освіти до участі в заходах, організованих релігійними організаціями (крім закладів освіти, визначених частиною другою цієї статті) чи політичними партіями (об’єднаннями), крім заходів, передбачених освітньою програмою.
5. Керівництву закладів освіти, органам державної влади та органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим особам забороняється залучати працівників закладів освіти до участі в заходах, організованих релігійними організаціями (крім закладів освіти, визначених частиною другою цієї статті) чи політичними партіями (об’єднаннями).
Статтею 55 у частині 4-й закріплюється право батьків виховувати своїх дітей відповідно до власних релігійних і філософських переконань:
4. Держава надає батькам здобувачів освіти допомогу у виконанні ними своїх обов’язків, захищає права сім’ї.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування мають поважати право батьків виховувати своїх дітей відповідно до власних релігійних і філософських переконань, а суб’єкти освітньої діяльності мають враховувати відповідні переконання під час організації та реалізації освітнього процесу, що не повинно порушувати права, свободи та законні інтереси інших учасників освітнього процесу.
Ураховуючи вищезгадані норми нового Закону «Про освіту», викладання курсу «Основи християнської етики» в державних та комунальних закладах освіти залишилося на тій самій позиції, що й раніше. Тобто, здійснюється на факультативних засадах за наявності відповідного бажання та волевиявлення з боку батьків (батьки пишуть заяву щодо вибору факультативного курсу «Основи християнської етики» на ім’я директора загальноосвітнього навчального закладу).
Відповідно до наказу Міністерства освіти та науки від 20.02.2002 р. № 128 та листа заступника Міністра освіти і науки від 18.08.2005 р. № 1/9-436 для запровадження такого викладання у міській місцевості необхідно 8 охочих учнів, а у сільській місцевості — 4 учні. Групи комплектуються з одного або паралельних класів.
Ольга Тицька, журналіст,
редактор і ведуча Світлого радіо ТРК «Емануїл»