15 березня 2017 р. в м. Черкаси вперше за всі роки незалежності України відбулася визначна подія — виїзне засідання Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при МОН України.
На порядку денному стояло одне питання — викладання предметів духовно-морального спрямування та виховання підростаючого покоління на основі Слова Божого.
До круглого столу були запрошені представники обласних департаментів освіти і науки, обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти, учителі з Черкаської, Вінницької, Полтавської та Кіровоградської обл., а також представники релігійних організацій Черкащини.
З вітальним словом до учасників круглого столу звернувся заступник голови Черкаської обласної ради Вадим Гайович. Він висловив надію, що це зібрання ще раз акцентує увагу на важливості виховання підростаючого покоління на законах добра, любові, миру й об’єднанні зусиль усіх соціальних інститутів у вирішенні цього завдання.
Голова Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при МОН України, народний депутат України V-VI скликань, радник Міністра освіти і науки Володимир Марущенко зауважив, що надзвичайно важливо виростити людину-патріота, яка не тільки любитиме свою Батьківщину, а й робитиме все для її розквіту. Це можливо лише маючи у виховному процесі твердий стержень — віру в Бога-Творця.
Головний спеціаліст Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОН України Раїса Євтушенко повідомила, що в плані реформи школи, яка розпочне діяти з 2018 р., зменшиться кількість обов’язкових предметів та збільшиться варіативна складова, тобто кожна школа матиме можливість обрати предмети духовно-морального спрямування, які закладені у варіативну складову.
Начальник управління освіти і науки Черкаської ОДА Валерій Данилевський розповів про впровадження викладання предметів духовно-морального спрямування в Черкаській області. Із 620 загальноосвітніх навчальних закладів області в 178 викладають курси духовно-морального спрямування. Найкраще робота проводиться у місті Золотоноша (у 6 закладах із 7), Звенигородському (у 16 із 29), Черкаському (у 28 із 30) та Чорнобаївському (18 із 34) районах. Із 2006 р. 677 педагогів області пройшли курси підвищення кваліфікації й отримали свідоцтво на право викладання предметів духовно-морального спрямування. Прикро, що в інших школах відмовляються від предметів духовно-морального спрямування, надаючи перевагу вивченню іноземних мов, таким чином, виховний процес нівелюється.
Професор НаУ «Острозька академія» Василь Жуковський відзначив, що духовно-моральне виховання дітей та молоді, зрештою, має стати пріоритетним завданням українського суспільства. Традиційно у людей 90 % турбот про тіло, трохи уваги для душі, а на дух не лишається нічого. А для гармонійного розвитку дитини потрібно розвивати дух, душу і тіло. Якби в основі ідеології виховання з початку незалежності України було покладено християнську етику, то за одне покоління змінився б світогляд усього суспільства. А так — духовна криза, як іржа, роз’їдає державу. Розумні інтелектуально, але бідні духовно. Відомо, що ніколи Біблія не суперечила науці. Досліджено, що серед 1000 нобелівських лауреатів лише 2 атеїсти, решта — віруючі люди. Цей приклад яскраво свідчить про те, що християнська етика повинна викладатися нарівні з академічними предметами (фізикою, літературою, математикою).
Юрій Решетніков, заступник голови Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при МОН України, висловив сподівання, що у відповідь на Указ президента України № 357 від 26.08.2016 р. «Про відзначення в Україні 500-річчя Реформації» органи місцевої влади сприятимуть реалізації ініціатив релігійних організацій, спрямованих на проведення просвітницьких та виховних заходів серед молоді й дорослого населення.
Щоб виховати цілісну особистість, потрібна довгострокова, постійна й систематична праця. Це важлива місія освітнього закладу, що вимагає багато фінансових, матеріальних, фізичних і духовних затрат. Запровадження предмета «Основи християнської етики» лише в 5 і 6 класах (як це відбувається в школах Черкащини), без початку в початковій школі та продовження в старших класах, робить це навчання формальним та малопродуктивним.
Позитивний досвід систематичного викладання курсу «Основи християнської етики» учням з 1-го по 6-й класи протягом 2005-2011 навч. р., яскраво продемонстрований учителем християнської етики Т. І. Нетребенко в школі с. Вікнене Катеринопільського р-ну Черкаської обл. Класний керівник цих дітей із 5-го по 9-й класи О. П. Чабан відзначає високі моральні якості дітей, певний рівень культури, дисципліну, повагу до вчителів та співпереживання один за одного.
Отже, єдиний спосіб зупинити деградацію суспільства — це взяти за основу християнські цінності у вихованні й запровадити предмети духовно-морального спрямування в навчальних закладах усіх рівнів.
Лідія Гальченко,
учитель християнської етики, член ГО «Черкаський міський
батьківський комітет духовної опіки шкіл»