10-14 липня 2018 року в м. Вижниця Чернівецької обл. відбулася Всеукраїнська літня школа «Місце і роль курсів духовно-морального спрямування в Новій українській школі». Захід організований і проведений Міністерством освіти і науки України спільно з Громадською радою з питань співпраці з Церквами і релігійними організаціями при МОН України, благодійними фондами «Живи, Буковино!» і «Східноєвропейська гуманітарна місія». До участі в роботі були запрошені методисти обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти, які відповідають за викладання предметів духовно-морального спрямування, та представники спільноти вчительства області.
Літня школа дала можливість учасникам ознайомитися з інноваційними педагогічними технологіями, поділитися із колегами креативними ідеями, удосконалити свою майстерність шляхом обміну досвідом, проведення майстер-класів, обговорення презентацій та відеоматеріалів, творчих зустрічей із авторами програм та підручників з предметів духовно-морального спрямування з різних регіонів України. Учасники школи мали можливість отримати нові знання від Ірини Сіданіч, доктора педагогічних наук, професора ДВНЗ «Університет менеджменту освіти» НАПН України, Андрія Ходорчука, докторанта практичного богослов’я Київської семінарії, викладача богословських дисциплін Рівненської духовної семінарії та академії, Олександра Калабського, доктора богослов’я, викладача НаУ «Острозька академія», Львівської біблійної семінарії, педагогів-методистів, а також учителів предметів духовно-морального спрямування. Так методист ТОКІППО Лілія Мудрик, автор та співавтор зошитів з основ християнської етики, проаналізувала стан викладання предметів духовно-морального спрямування у Тернопільській обл., поділилася досвідом як вчитель-практик. Презентацію майстерні провела Олена Коваль, учитель основ християнської етики Тернопільської ЗОШ І–ІІІ ст. № 28, переможниця Всеукраїнського конкурсу «Учитель року з предметів духовно-морального спрямування». Оксана Логіна, учитель основ християнської етики ТНВК «Школа – колегіум Патріарха Йосифа Сліпого», ознайомила учасників із діяльністю закладу та поділилася досвідом роботи. Духовні зерна в душі учасників літньої школи сіяв Василь Бербека, виконавчий директор БФ «Живи, Буковино!» Від ВБФ «Східноєвропейська гуманітарна місія», який представляла його директор Дар’я Новікова, освітяни отримали цінну методичну літературу.
Після наполегливої роботи був час для відпочинку. Учасники літньої школи мали можливість відвідати місця неймовірної краси: річку Черемош, перевал Німчич, музей-садибу народного артиста України, відомого співака Назарія Яремчука, музей прикладного мистецтва, єврейську купальню Міква у с. Виженці, музей старожитностей та етнографії, м. Косів.
Дякуємо Богу та всім організаторам Всеукраїнської літньої школи за можливість бути частиною цієї школи і рухатися вперед в питаннях викладання предметів духовно-морального спрямування. Сподіваємося, що ця робота принесе плідні результати в майбутньому.
Лілія Мудрик, методист Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти
Міністерству освіти і науки України
Громадській раді з питань співпраці з
церквами та релігійними організаціями
при Міністерстві освіти і науки
Лист-звернення
Учасники Всеукраїнської літньої школи «Вивчення курсів духовно-морального спрямування в закладах загальної середньої освіти» (10-14 липня 2018 р.м. Вижниця Чернівецької обл.) щиро дякують вам за інформаційну підтримку та допомогу в організації проведення заходу.
У зв’язку з тим, що відбуваються освітні інноваційні процеси, звертаємось до вас з проханням актуалізувати та сприяти утвердженню духовно-моральних цінностей в громадянському суспільстві. Тому просимо вас прийняти до розгляду наступні пропозиції:
1. Враховуючи той факт, що Україна понад 1000 років визнає християнські цінності, утверджує їх у суспільному житті за для покращення добробуту громадян і з метою розбудови розквітаючої України, надавати пріоритетність в освітньому процесі Біблійним морально-етичним цінностям;
2. При розробці державних стандартів «Нової української школи» закласти поняття апологетичних знань світосприйняття як одної із життєвих компетентностей;
3. Рекомендувати освітнім закладам, які проводять курси підвищення кваліфікації педагогів, включити в навчальний план спец курси апологетичного характеру, які сприятимуть формуванню у вчителів фундаментальні духовні знання;
4. Надавати інформаційну підтримку щодо проведення освітніх заходів духовно-морального спрямування (конкурси, олімпіади, літні школи тощо);
5. Сприяти обміну найкращих практик викладання предметів духово-морального спрямування на Всеукраїнському рівні;
6. Інформувати громадську спільноту шорічно про стан викладання курсів духовно-морального та апологетичного спрямування;
7. У зв’язку з Євроінтеграційними процесами в Україні, сприяти вивченню досвіду викладання предметів духовно-морального спрямування в освітніх закладах зарубіжжя з метою їх інтеграції до освітнього процесу і вивчити досвід Польщі та інших Європейських країн, що не підтримали гендерну політику та залишаються в складі Євросоюзу.
8. Оголосити подяку головному спеціалісту МОН Євтушенко Р.І, директору фонду “Живи, Буковино!” Бербеці В.В., Голові Громадській раді Марущенко В.С., директору фонду “Східноєвропейська гуманітарна місія” Новіковій Д.П., професору УМО НАПН України Сіданіч І.Л.