Всеукраїнський оргкомітет з відзначення в Україні 500-річчя Реформації та Університет менеджменту освіти Національної академії педагогічних наук України 4 березня 2017 р. провели Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Реформація: освіта і наука».
У конференції взяли участь близько 350 учителів шкіл та науковців із різних університетів, зокрема і з-за кордону.
Павло Унгурян, народний депутат України, співголова Всеукраїнського оргкомітету з відзначення 500-річчя Реформації (R500), доповів про виконання Указу Президента на означену тему.
Ольга Романенко, кандидат економічних наук, керівник наукового відділу Всеукраїнського оргкомітету R500, ознайомила присутніх із науковими дослідженнями стосовно впливу Реформації на становлення успішних країн світу.
Микола Романюк, викладач вищих духовних навчальних закладів, ґрунтовно розповів про вплив Реформації на освіту.
Ірина Сіданіч, доктор педагогічних наук, професор Університету менеджменту освіти НАПНУ презентувала майстер-класи уроків про Реформацію та підкреслила, що реформація серця — ключове завдання сучасної освіти.
Андрій Гренишен, кандидат історичних наук, викладач Університету менеджменту освіти Національної академії педагогічних наук України зробив доповідь на тему «Вплив Реформації на суспільні процеси в історичному контексті (ХVI–ХХI ст.)».
Учасники конференції отримали Рекомендації МОН України щодо проведення заходів з відзначення 500–річчя Реформації в різних закладах освіти. Було підтримано ініціативу провести подібні конференції в усіх регіонах країни на рівні областей, міст та районів.
Одна з них — «Реформація: від витоків до сьогодення» — відбулася 18 березня 2017 р. у м. Рівне й зібрала понад 300 педагогів-християн Рівненської обл. Промовцями на цій конференції були представники Рівненщини, члени Всеукраїнського оргкомітету R500 з Києва — вищезгадані Ірина Сіданіч та Ольга Романенко, а також голова організації «Східноєвропейська реформація» Ярослав Лукасик.
Християн-педагогів привітали співголови Рівненського обласного оргкомітету R500 Віктор Боришкевич і Роман Курбацький. Реформація в освіті — ось завдання, яке стоїть перед всіма працівниками освітньої галузі, особливо перед тими, хто чітко усвідомлює свою активну позицію в суспільстві, яка базується на біблійних моральних принципах.
У вітальному слові від імені Рівненської обласної ради Микола Федоришин наголосив на ролі, яку відіграли прихильники руху Реформації на теренах Великого князівства Литовського в перекладі Святого Письма на доступну народну мову. В результаті на світ з’явилося видання Пересопницького Євангелія, історія виникнення якого сьогодні представлена в культурно-археологічному центрі з однойменною назвою, директором якого є Микола Федоришин.
Ольга Романенко зазначила, що «ми сприймаємо Реформацію не просто як історичну подію, що відбулася п’ять сторіч тому, а як унікальний феномен, який періодично повторюється в різних частинах світу. Така подія відбулася 500 років тому в Європі, 50 років тому — у Кореї, коли після війни одна частина країни вирішила жити за Біблією і впровадила в себе християнське бачення державного управління, а інша частина країна пішла атеїстичним шляхом. І зараз ми бачимо разючу відмінність між ними. Південна Корея демонструє економічні дива, адже її громадяни щодня перед роботою вони читають Біблію, моляться і вважають, що їхня робота — це їхня місія.
Дослідження показують, що індекс сприйняття корупції найнижчий саме в протестантських країнах. Рівень ВВП на душу населення найвищий також у протестантських країнах. Це дає нам як науковцям право стверджувати, що варто запозичувати досвід тих країн і впроваджувати його в реальне життя в Україні».
Ірина Сіданіч презентувала методичні матеріали по Реформації та християнській етиці, які рекомендовані для викладання Міністерством освіти і науки України, а також представила редколегію християнського педагогічного часопису «Слово вчителю», як творчий колектив, який із 2007 року невтомно й посвячено працює над тим, щоб забезпечити освітян якісним виданням, яке популяризує християнські, біблійні принципи.
Ярослав Лукасик розповів про основні засади європейської Реформації, зазначаючи, що вплив п’яти тезисів Реформації («Тільки Писання», «Тільки віра», «Тільки Христос», «Тільки благодать», «Тільки Богові слава») і в сучасних умовах може трансформувати всі сфери життя народу.
Під час секційних занять присутні отримали практичні поради й методичні рекомендації щодо представлення наданого матеріалу дітям та молоді, а також сертифікати, які відкривають шлях для того, щоб у всіх навчальних закладах України провести лекції, уроки, круглі столи на тему Реформації й донести науково обґрунтовані факти про реформуючий, збудовуючий вплив Божого Слова й християнських цінностей на життя людей, розвиток країн і народів. І це може дати поштовх для відродження України й розвитку нашої держави, якого ми всі так прагнемо.
Аркадій Сльоза