Духовно-моральний розвиток особистості в системі неперервної освіти: виклики, загрози, тенденції» — таку назву мав круглий стіл, що відбувся 16 травня 2016 р. на території Українського гуманітарного інституту (УГІ) в м. Буча Київської обл. Організаторами заходу виступили Всеукраїнська громадська організація «Консорціум закладів післядипломної освіти», Український відкритий університет післядипломної освіти, Університет менеджменту освіти НАПН України та Український гуманітарний інститут, який і приймав гостей із різних куточків країни.
Гостей зустріли співом студентського хору УГІ. Далі їх чекала екскурсія студентським містечком. Вони відвідали початкову школу, підготовчу дошкільну групу, спорткомплекс та Центральну студію телеканалу «Надія».
Після смачного обіду розпочалася основна частина науково-методичної ради.
На початку до присутніх звернувся магістр богослов’я Василь Костюк з привітаннями від ректорату та адміністрації навчального закладу. Він відзначив важливість цієї події для навчального закладу й для освітнього процесу загалом. «Що ж таке дух, духовність і чому цей аспект у розвитку освіти є дуже важливим? Не варто думати, що дух — це поняття містичне чи суто теологічне. Дух — це раціонально неосяжна трансцендентна сутність, яка проникає крізь простір та час, рухає живим світом і спричинює його розвиток», — прокоментував Василь Костюк.
Про ідейні, духовні та світоглядні засади духовно-морального розвитку особистості в системі неперервної освіти розповіла ректор УГІ Людмила Штанько. Вона зазначила, що місія навчального закладу полягає в підготовці студентів до усвідомленого активного служіння Богові та суспільству. В основі навчального процесу лежить християнська філософія освіти. А тому студенти можуть реалізовувати свої здібності й таланти, набуті знання на благо навчального закладу, міста та країни в цілому. Адже тут навчаються студенти з різних куточків держави. Український гуманітарний інститут — це місце, де студенти в процесі навчання можуть отримати професійну компетентність, щоб із вірою вплинути на своє майбутнє.
Ірина Сіданіч, професор Навчально-наукового інституту менеджменту та психології УМО НАПН України, презентувала тему «Актуальні проблеми розвитку готовності педагогів до морально-духовного виховання учнівської та студентської молоді». Цікаво було почути, що в багатьох областях України йде активне впровадження в навчальний процес предметів духовно-морального спрямування. Професор підкреслила, що предмети духовно-морального спрямування — це надзвичайно великий пласт роботи, і водночас — це основа всього, адже без духовності не може бути ні розвитку особистості, ні патріотизму. Але успіх процесу духовно-морального виховання залежить від місцевого керівництва та батьків, адже дозвіл на духовне виховання дітей дають саме вони.
Ірина Бегас, директор приватного навчально-виховного комплексу «Академія мудрості», поділилася досвідом створення християнської школи. Вона розповіла, що одне з основних завдань — формування в дітей загальнолюдських духовних цінностей та орієнтирів. Серед них — доброта, любов до ближніх, повага до навколишніх. Усе починається із дитинства, адже в цьому віці закладаються основи майбутньої поведінки. Стан сучасного суспільства показує, що духовно-моральне виховання вкрай необхідне для покращення ситуації.
Як зазначили учасники круглого столу, у роботі з духовно-морального виховання важливим орієнтиром є особистісний підхід, що найефективніше реалізується за умов побудови виховного процесу на основі суб`єкт-суб`єктних взаємин педагога і вихованців.
У результаті учасники схвалили низку рекомендацій з метою вдосконалення змісту, форм і методів духовно-морального розвитку особистості в системі неперервної освіти. Зокрема, інститутам післядипломної педагогічної освіти рекомендували ввести в тематичні плани курсів підвищення кваліфікації керівників та викладачів освітніх установ питання духовно-морального розвитку особистості.
Українському гуманітарному інституту рекомендували створити Центр для інформування освітянської спільноти про можливість участі українських закладів в освітніх проектах, програмах, конкурсах із проблем духовно-морального виховання підростаючого покоління. А також вивчити можливість створення літніх шкіл і таборів в Україні та за кордоном із метою організації підвищення кваліфікації та стажування педагогічних і науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів та закладів післядипломної освіти.
Відгуки учасників круглого столу підтвердили те, що такі заходи потрібно проводити якомога частіше. Кожний із присутніх підкреслив важливе значення духовно-морального виховання особистості в системі освіти. Висловлювали пропозиції об’єднати зусилля для досягнення спільної мети. Практично всі учасники круглого столу визнали, що без засадничих християнських принципів, які лежать в основі загальнолюдської моралі і є незмінними, досягти результату неможливо.
Поїхали гості із бажанням працювати та розвивати християнську освіту у своїх рідних установах. Організатори пообіцяли, що ця зустріч не остання й такі заходи вони проводитимуть ще неодноразово.
Матеріал підготували
Даніелка Саксон, Інна Сокольська