23-25 червня 2017 р. в НаУ «Острозька академія» відбувся I Всеукраїнський з’їзд педагогів із духовно-морального спрямування. Упродовж трьох днів освітяни з усіх куточків України обговорювали стан, проблеми та перспективи духовно-морального виховання дітей та молоді в Україні.
Захід розпочали зі спільної молитви в студентсько-викладацькому Храмі преп. Федора Острозького за участі представників різних конфесій. Після закінчення молебню гостей у традиційному для Острозької академії форматі привітали театралізовані герої — Князь Василь-Костянтин Острозький, Гальшка Острозька та хоровий колектив університету.
Урочисте відкриття роботи з’їзду розпочалося з вітального слова ректора Острозької академії, доктора психологічних наук, професора, Героя України Ігоря Пасічника. Він, зокрема, сказав: «Це абсолютна закономірність, що з’їзд представників, які несуть високу духовність, високу мораль, відбувається в стінах першого вищого навчального закладу східної Європи — Острозької академії. Адже ще у ХVI ст. тут був сформований потужний центр освіти, науки, культури та, насамперед, духовності. Саме в Острозі побачила світ унікальна книга — перше повне видання всіх книг Святого Письма церковнослов’янською мовою — Острозька Біблія».
Усі присутні мали нагоду долучитися до молитви «Отче наш» у виконанні хорового колективу НаУ «Острозька академія».
На відкриття завітали почесні гості — Архієпископ Рівненський та Острозький УПЦ КП Іларіон, заступник голови з гуманітарних питань Рівненської облдержадміністрації Світлана Богатирчук-Кривко, директор Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОН України Юрій Кононенко, доктор педагогічних наук, професор, дійсний член АПН України Алла Богуш, народний депутат України Павло Унгурян, голова Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при МОН України Володимир Марущенко, секретар Синодального відділу релігійної освіти, катехизації та місіонерства УПЦ Ірина Ковальчук, президент ВСЦ ХВЄП Михайло Паночко, ректор РОІППО, кандидат політичних наук Алла Черній, заступник Острозького міського голови з гуманітарних питань Оксана Ситницька, доктор педагогічних наук, доктор теології, академік АНВО України та Міжнародної педагогічної академії Галина Сагач та ін.
Вітальні адреси для учасників з’їзду отримали від Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, Митрополита Київського і всієї України Онуфрія, Верховного архієпископа УГКЦ Святослава Шевчука, Голови ВР України Андрія Парубія, Секретаря РНБО України Олександра Турчинова та ін.
Загалом у з’їзді брали участь понад 200 педагогів з предметів духовно-морального спрямування, представники обласних, міських, районних управлінь освіти і науки, директори загальноосвітніх навчальних закладів, представники релігійних і громадських організацій та науковці, що вивчають проблеми духовно-морального спрямування з усіх областей України.
Один з організаторів з’їду, професор Острозької академії, доктор педагогічних наук Василь Жуковський у своїй промові зазначив: «Ми хочемо зробити все можливе, щоб предмети духовно-морального спрямування залишалися у нашій освіті: у дошкільних закладах, у середній школі та університетах. Сьогодні кожен може побачити поступову стагнацію викладання цих предметів в Україні, зокрема у зв’язку із запровадженням нових навчальних програм. Перед нами постає нелегке завдання довести важливість викладання предметів духовно-морального спрямування у навчальних закладах, аби моральні цінності стали основними у вихованні дітей та молоді».
Після плідної роботи в секціях упродовж другого дня з’їзду його учасники знову зібралися на пленарне засідання, на якому прийняли заключні документи цього всеукраїнського зібрання.
Проект резолюції викликав жваву дискусію серед учасників, яка тривала майже три години. Основні положення документа присвячені питанням всебічного і гармонійного розвитку особистості на засадах як наукового осмислення дійсності, так і на скарбах духовного, морального та культурного надбання українського народу і людства в цілому.
«…Наголошуємо на першочерговій необхідності забезпечення належного виховання дітей і молоді України на засадах традиційних для нашого народу духовних і моральних цінностей, зокрема в контексті національно-патріотичного виховання, забезпечення для цього викладання предметів морально-духовного спрямування. До переліку компетентностей Нової української школи, як пріоритетну, варто увести духовно-моральну компетентність. Із метою забезпечення подальшого викладання предметів духовно-морального спрямування у дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних, професійно-технічних та вищих навчальних закладах пропонуємо Громадській раді з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при МОН України узагальнити пропозиції делегатів З’їзду щодо інтеграції духовно-морального виховання у вітчизняну систему освіти та подати їх на розгляд МОН України. Міністерству освіти пропонуємо розглянути питання щодо формування виховного ідеалу випускників закладів освіти на основі духовно-моральних цінностей із подальшим розробленням відповідних виховних програм…», — ідеться в документі.
З повним текстом резолюції можна ознайомитися за посиланням: slovovchitelyu.org/rubrik/aktualna/rezolyutsiya/
Олексій Костюченко, Ірина Покотильська, Інна Собко