1991 року після здобуття Україною незалежності в державних школах розпочалося викладання предмета «Основи християнської етики». За короткий час було підготовлено тисячі вчителів, укладено навчальні програми, написано численні посібники, підручники, навчально-методичні комплекси. За результатами багатьох соціологічних досліджень курси з основ християнської етики стали улюбленими для сотень тисяч українських дітей.
Останніми роками (починаючи з 2012-го) курси духовно-морального спрямування починають витіснятися з державної школи. Особливо цей процес прискорився 2020 року. Міністерство освіти і науки України наказом в. о. міністра освіти і науки Любомири Мандзій за № 641 від 18 травня 2020 року ліквідувало Комісію з основ християнської етики, яка упродовж тривалого часу затверджувала програми та навчально-методичні посібники з цього предмета, надаючи їм відповідний гриф. Тож громадяни України, більшість із яких складають християни різних конфесій, втрачають можливість виховувати своїх дітей на християнських моральних цінностях. Отож, постало питання: чому в християнській країні фактично відмовилися від викладання християнської етики?
Саме тоді за ініціативи ГО «Всеукраїнська асоціація педагогів і психологів із духовно-морального виховання» та християнського духовно-просвітницького часопису «Слово вчителю» розпочали Всеукраїнський онлайн-марафон з міжнародною участю «Християнській етиці в українській школі — бути».
Мета марафону: сприяти широкому залученню дітей і молоді до вивчення основ християнської етики в державних закладах освіти.
Завдання марафону: привернути увагу українського суспільства до предметів духовно-морального спрямування на християнських цінностях; розкрити суспільству ефективність предметів духовно-морального спрямування; розширити викладання таких предметів.
Цей марафон для тих, хто планує жити й працювати в Україні; розуміє, що духовно-моральні цінності християнства, перевірені тривалим вітчизняним і зарубіжним досвідом, не мають альтернативи; усвідомлює, що майбутнє нашої держави залежить від того, які цінності сьогодні закладаються в душі наших дітей; переконаний, що не сумнівні авторські експериментальні ідеї постмодернізму, не потенціал штучного інтелекту, не додатки мобільного телефона й комп’ютера з мережею Інтернет, а професійний вихователь, учитель, викладач – носій християнських цінностей, може виховати високоморальну людину, патріота нашої держави, її гідного громадянина.
Марафон ґрунтується на принципах:
добровільності. До марафону учасники приєднуються добровільно, без примусу, за власними переконаннями, виходячи з особистого релігійного, філософського, психологічного, педагогічного, батьківського, учнівського чи іншого досвіду;
мотиваційності. Марафон стимулює педагогів, батьків, учнів, державних діячів різних рівнів, інших членів спільноти до викладання предметів духовно-морального спрямування;
міжконфесійності. Учасники марафону належать до різних християнських конфесій, а об’єднує їх Біблія і Особа Ісуса Христа та Його вчення;
результативності. Результатом марафону має бути усвідомлення, що християнські моральні цінності не мають альтернативи в навчально-виховній діяльності наших дітей. Відбувається обмін досвідом між учителями, батьками і учнями щодо необхідності викладання предмета в школі. Предмет має бути збережений і примножений кількісно і якісно.
У процесі перебігу марафону використовуємо низку методів: молитву за результативність марафону, пояснення, інформування, повідомлення, розповіді про його цілі, завдання й проміжні результати; переконання в необхідності викладання основ християнської етики, дискусії з опонентами, приклад тих, хто сповідує християнські цінності, авторитет Святого Письма та релігійних діячів.
Основними формами проведення є виготовлення малюнків, плакатів із закликами на підтримку християнської етики, звернення до органів влади, виступи на телебаченні й у мережі Інтернет, інтерв’ю з учнями, учителями, директорами шкіл, батьками, відеозвернення, відеоролики, тексти з Біблії, християнська поезія, есе тощо.
Всеукраїнський онлайн-марафон з міжнародною участю «Християнській етиці в українській школі — бути» стартував 28 липня 2020 року, у день хрещення Київської Руси, у місті Рівному на каналі «Рівне–1».
З вітальним словом до учасників марафону звернулися: Голова Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій, предстоятель Православної Церкви України митрополит Епіфаній, старший єпископ Української Церкви християн віри євангельської Михайло Паночко, голова Громадської ради з питань співпраці з Церквами та релігійними організаціями при МОН України Володимир Марущенко, народний депутат України Святослав Юраш, представники церков і релігійних організацій, освіти, місцеві депутати.
Перебіг марафону засвідчив, що його завдання поступово реалізується: тисячі батьків, учителів і дітей долучилися до акції і на фейсбук-сторінках «Всеукраїнський марафон «Християнській етиці — бути!»» та «Слово вчителю», а також на інших інтернет-ресурсах висловилися за необхідність викладання предметів духовно-морального спрямування.
Діти із задоволенням узяли участь у конкурсі на найкращий малюнок на підтримку викладання християнської етики (див. на звороті обкладинки).
Активно відстоює викладання предметів духовно-морального спрямування обласна влада Івано-Франківщини, Львівщини, Рівненщини, Тернопільщини та Черкащини. Низка міських та селищних рад прийняла відповідні ухвали та звернення до очільників освіти. Представники громадських організацій, ЗМІ, студентських спільнот також сказали своє слово на підтримку християнських цінностей в освіті.
Та чи не найважливішим досягненням марафону є те, що в 2020–2021 навчальному році предмети духовно-морального спрямування продовжують викладати в державних закладах освіти (на факультативних засадах).
Водночас марафон висвітлив низку проблем, пов’язаних із викладанням християнської етики, і головною з них є низька зацікавленість з боку Церкви, батьків та директорів шкіл.
Церквам і релігійним організаціям, духовенству треба більше дбати про викладання християнської етики в школі, наполегливіше пояснювати своїм парафіянам необхідність бути ініціативними й вимогливими в цій справі.
Батьки мають усвідомити, що їхнє завдання — не лише думати про те, як нагодувати й у що одягнути своїх дітей, але й дбати про прищеплення їм духовно-моральних цінностей.
Директорам шкіл важливо зрозуміти, що навчання учнів в школі є продовженням політики сім’ї. Діти не є власністю держави. Школа має забезпечити право батьків виховувати своїх дітей відповідно до свого бажання і своїх переконань, а виховання дітей на християнських цінностях є бажанням багатьох батьків.
Марафон активізував діяльність головних виховних інституцій нашої держави, але ще не виконав свого головного завдання — масового залучення дітей і молоді до вивчення християнської етики, тому марафон продовжується.
Звертаємося до різних категорій людей із проханням узяти участь в онлайн-марафоні й поділитися досвідом вивчення християнської етики.
Учні
- Якщо вам подобаються уроки християнської етики, поставте вподобайку.
- Напишіть, що саме вам подобається на цих уроках.
- Яка ваша улюблена біблійна історія, герой? Чому?
- Як часто ви читаєте Біблію?
- Чи допомагає вам християнська етика в житті?
Студенти
- Напишіть есе про те, з якими почуттями ви згадуєте уроки християнської етики, учителя.
- Напишіть есе про те, що принесла християнська етика у ваше життя.
- Що Ви порадили б для покращення викладання цього курсу?
Учителі
- Зверніться до учнів, які ще не вивчали основи християнської етики і поясніть їм сутність цього предмета.
- Зверніться до батьків, діти яких ще не вивчали основи християнської етики, і поясніть їм сутність і важливість цього предмета.
- Повідомте, які зміни відбуваються з дітьми під впливом християнської етики. Наведіть цікаві приклади.
- Розкажіть, які ви використовуєте навчальні програми і підручники, які форми й методи використовуєте.
Директори шкіл
- Розкажіть, як сприймають предмет «Основи християнської етики» учні школи та їхні батьки.
- Хто викладає у вашій школі цей предмет? Де навчався ваш учитель?
- Чи забезпечений цей предмет підручниками?
- Розкажіть, чи не виникає у вас нестандартних і конфліктних ситуацій, пов’язаних із викладанням цього предмета.
- Як змінилася (якщо змінилася) атмосфера у вашій школі під впливом християнської етики?
- Що ви порадили б авторам підручників, методистам, учителям для покращення викладання цього курсу?
Батьки
- Чому ви вибрали для своєї дитини курс «Основи християнської етики»?
- Чи спілкуєтеся ви зі своєю дитиною на тему християнських цінностей?
- Наведіть приклади вашої співпраці з учителем основ християнської етики.
- Відомо, що діти після уроків християнської етики ставлять батькам багато запитань? Чи було щось подібне у вас?
- Чи помічали ви елементи конфесійності на уроках християнської етики, з якими ви не були згідні?
- Що Ви порадили б авторам підручників, методистам, учителям для покращення викладання цього курсу?
Науковці: філософи, психологи, педагоги, правники, культурологи, біологи та інші фахівці
- Зверніться з коротким словом до учнів, студентів, батьків, директорів шкіл, ректорів з поясненнями важливості християнської етики.
- Повідомте, які зміни відбуваються з дітьми, студентами під впливом християнської етики.
- Наведіть цікаві приклади з власного досвіду вивчення чи викладання основ християнської етики.
Розміщення інформації: інформацію, пов’язану з участю в марафоні, розміщуйте на всіх доступних вам інтернет-ресурсах із позначкою #ХристиянськійЕтиціБути.
Координатори марафону:
Василь Жуковський, професор НаУ «Острозька академія»,
Марта Глущик, студентка НаУ «Острозька академія»