Бо Його невидиме від створення світу, власне Його вічна сила й Божество, думанням про твори стає видиме. Так що нема їм виправдання.
Рим. 1:20
У давні часи, в епоху Середньовіччя, люди дізнавалися важливі новини так. У місто прибував оповісник із королівським указом. Він підіймався на поміст на міському майдані й голосно скликав усіх мешканців, щоб вони прийшли й послухали, що їм хоче повідомити король.
Подібно до цього оповісника, уся природа волає до нас злагодженим багатоголосим хором: «Слухайте! Слухайте!» Але що ж нам треба почути?
Зорі на небосхилі та істоти під небесами невпинно кличуть нас звернути погляд на славу Господню. Усе Боже творіння пробуджує нас від сну, щоб ми всім своїм життям прославляли свого великого й дивного Творця, нашого Господа Ісуса Христа!
Усе, що є в природі, — це живі ілюстрації Святого Письма, розповіді Бога про Себе. Увесь безкраїй Усесвіт служить Його Слову, навчає нас істин про невидимого й незбагненного Творця — Ісуса Христа, через Котрого все було створено (Євр. 1:2).
Творіння славить Бога й радіє перед Ним (Пс. 95:9–13). Кожне свідчення про нашого Господа — і ті, які ми знаходимо в Біблії, і ті, що бачимо в природі навколо себе, — як мазки пензля художника на полотні наших сердець: воно додає щось нове до нашої уяви про Бога, знайомить нас із різними виявами Його особистості.
Тож уважно вдивляймося і вслухаймося в те, що розповідає нам навколишній світ про свого й нашого Творця!
Христос мудрий
Божу мудрість виявляють нам надскладні процеси, що відбуваються в природі. Налаштувати й запустити їх було б неможливо без глибоких знань і мудрого осмислення.
Чи знаєте ви, приміром, що Ісус годує орлів сонячним світлом? Ви здивовані? Хіба може птах харчуватися світлом Сонця?.. Утім це так. Сонячне світло, що щедро виливається на землю, вловлюють зелені клітини рослин, зокрема й водоростей, що ростуть у ставку. Хлорофіл, що міститься в цих клітинах, перетворює світлову енергію в молекули цукру. Мікроскопічні мешканці ставка харчуються водоростями, щоб отримати цей цукор, — а відтак самі стають їжею для більших організмів, якими живиться риба. А риба — це основний вид їжі для білоголового орлана. Учені називають таку передачу енергії харчовим ланцюжком. Цей надзвичайно складний хіміко-біологічний процес лише привідкриває нам усю безмежну премудрість нашого Бога (Рим. 11:33).
Бог святий
Комаха на фото — це квітковий богомол. У нього незвичайна й незвична для нас зовнішність (утім, як і в більшості комах). Через цю дивну істоту Бог говорить нам так просто й очевидно: «Бо ваші думки — не Мої це думки, а дороги Мої — то не ваші дороги» (Іс. 55:8).
Природа дає нам можливість задуматися над святістю нашого Торця: розмаїття химерних форм і образів допомагає зрозуміти, наскільки Бог не схожий на жодне зі Своїх творінь, яка велика різниця між Ним і нами, і як не подібні ми на Нього.
Ісус прекрасний
Туманність Вуаль у сузір’ї Лебедя — усе, що залишилося від зорі, що належала колись до нашої галактики Чумацький Шлях. Тисячоліття тому ця зоря вибухнула, спалахнула як наднова й залишила після себе ці газові волокна.
Лише Бог може створювати таку красу з руйнування й хаосу. Усі сузір’я, усі зорі, усі галактики Всесвіту проголошують нескінченну красу Христа (Йов. 38:31–32, Пс. 18:1).
Господь вірний
Усі істоти сплять: хтось довго, комусь вистачає зовсім короткого відпочинку. Кажан витрачає на сон 20 годин на добу, а жирафу достатньо задрімати на три години — і він знову бадьорий. Доки ми спимо, ми беззахисні, уразливі — адже так легко образити того, хто спить!..
З Божої волі всі живі істоти залежать від Нього, потребують Його захисту. Під час сну це стає найбільш очевидним. Сон — це природний спосіб, у який ми вихваляємо Творця за Його вірність (Пс. 3:3–6, 144:13–17). Коли очі немовляти або птаха тукана заплющуються для сну, коли жива істота засинає, вона віддається під захист Творця, схиляючись перед Ним.
Творець могутній
Біблія говорить нам: «Підійміть у височину ваші очі й побачте, хто те все створив? Той, Хто зорі виводить за їхнім числом та кличе ім’ям їх усіх!..»
У Всесвіті 100 мільярдів галактик, і в кожній — приблизно 100 мільярдів зір: але Богові відомі й підвладні вони всі: «І ніхто не загубиться через всесильність та всемогутність Його» (Іс. 40:26).
Неймовірна потуга потрібна для того, щоб зібрати космос в одне й не дати всьому перетворитися на хаос. Такої сили ми не спроможні навіть уявити. Але нашому Творцеві це до снаги!
Бог грізний
Ос часто вважають злими, навіть злющими, сердитими, лютими, жахливими й іноді — навіть смертельно небезпечними. Але насправді це не так. Якщо не завдавати осі жодної шкоди, то вона вас не зачепить.
Оси — жива ілюстрація до події, описаної в Книзі Левит 10:1–3. Господь грізний через наш гріх, непокора волі Творця викликає проти нас те, що ми називаємо «Божим гнівом» (Євр. 10:31).
Господь благий
Мільйони метеоритів щодня пронизують атмосферу Землі. Побачивши осяйний слід метеора, ми вигукуємо: «Зірка впала!» Насправді це шматки каменя (рідше металу), що відірвалися від ядра комети. Щодня на Землю падають тонни і тонни таких небесних каменів. Обертаючись навколо Сонця, Земля періодично потрапляє в пояс, що складається з кометних уламків. Якби всі вони потрапляли на нашу планету, то все живе на Землі давно б загинуло.
Але Божа благодать велика. З Його волі між повітрям і метеорами, що потрапляють у земну атмосферу, виникає дуже сильне тертя. Тому переважна більшість кам’яних уламків, наближаючись до Землі, розігрівається настільки, що просто згорає. Так добрий Господь захищає і спасає нас. «…В країні життя я побачу Господнє добро!» (Пс. 26:13).
Він — Владика
Що це за кумедна істота на фотографії?.. Можливо, хтось із вас навіть подумає: «Оце так потвора!» Це риба-крапля. Чому ж Бог створив її такою?..
Справді, риба-крапля має такий вигляд, що багато хто вважає її найбільш недоладною істотою у світі. У тілі риби-краплі практично немає м’язової тканини, воно складається переважно з желеподібної маси. Ця екзотична істота живе біля берегів Тасманії і Австралії на великих глибинах, де холодно і темно, і вода з усіх боків тисне зі страшною силою.
Ми можемо висувати різні пояснення стосовно того, навіщо Господь створив істоту такого химерного вигляду. Але впевнені можемо бути лише в одному: Він створив рибу-краплю саме такою, якою хотів. Він — Володар усього, що є у світі. І не має значення, подобається нам чи ні вигляд тієї чи іншої істоти: головне, що Бог задоволений ним. Тому що в кожній істоті відображається Його слава: «Нехай буде слава Господня навіки, хай ділами Своїми радіє Господь!» (Пс. 103:31).
Ісус — Захисник
Ця схожа на кактус рослина — фенестрарія (її ще називають «дитячі пальчики», або «молочні зуби»). Вона росте в пустелі й рятується від згубної спеки у вельми оригінальний спосіб. Листки цієї рослини — товстенькі, схожі на пальці — ховаються під землею: там прохолодніше, ніж назовні. Нагору визирає лише верхня частина листка. Вона містить особливі прозорі кристали. Через них світло, неначе крізь вікна, проникає всередину рослини, що заховалася в землі.
Створюючи фенестрарію, Господь потурбувався і про те, щоб у неї було достатньо світла для існування, і про те, щоб захистити її від згубної спеки.
Христос викликає трепет
Пастор Єремія Берроуз, що жив у XVII столітті, написав у своїй книжці:
«Кожна жива істота гукає до нас: «Невже ти не побоїшся Бога, який створив мене?!» Страх Божий — це не панічний жах, а побожний трепет перед усесильним і люблячим Господом. Чи відчуваємо ми цей трепет? Чи чуємо те, із чим звертаються до нас інші Божі творіння?»
Ісус милосердний
Є чимало тварин, небезпечних для людини. Чи знаєте ви, що в Африці гіпопотами щорічно вбивають більше людей, ніж леви? Бегемот може бути смертельно небезпечним, якщо ви зустрінете маму з малюком і самка вирішить, що ви хочете завдати шкоди її дитинчаті. Але погляньте: як і всі маленькі дитинчата, малюк гіпопотама — просто чудо. Очки-ґудзички, кумедні нашорошені вушка, зворушлива безпорадність — такий собі мамин «хвостик».
Крихітний бегемотик — миле, кумедне Боже творіння!
Якщо ви першими не збираєтеся завдати шкоди живим істотам, то вони не будуть джерелом небезпеки для вас.
Богові підвладне неможливе
Будова нашого мозку, його «ланцюжки» і «схеми» — це неймовірно складна структура. Тут постійно відбуваються надскладні хімічні процеси, що створюють біологічний фундамент нашої пам’яті. Ви зараз читаєте ці рядки очима, а в мозок надходить інформація, яку він відразу ж обробляє й засвоює. Спробуйте уявити собі неймовірно складний комп’ютер, який здатний сам усвідомлювати, розуміти введені в нього програми й розмірковувати про них. Багато спеціалістів у галузі програмування вважають, що техніку такого рівня складності створити не вдасться ніколи.
Але Ісус створив таку неймовірну мережу зі 100 мільярдів нервових клітин — нейронів. Адже Він — Бог, Якому підвладне неможливе.
Господь життя
Господь створив гейзери — фонтани гарячої води — не лише на суходолі, але й на морському дні. З цих глибоководних гідротермальних джерел (так їх називають учені) в океан під високим тиском надходить гаряча вода.
Деякі такі джерела, які разом із водою викидають у море й велику кількість їдких сірчаних сполук, називають «чорними курцями».
Вічна темрява панує поряд із такими джерелами. Нестерпним здається смертельний тиск гігантської товщі води.
Височезна температура підземних водних викидів — близько 400° С, у них може розплавитися свинець! Отруйні сірчисті сполуки розповсюджуються й отруюють усе навкруги. Але навіть у цих жахливих, убивчих місцях вирує життя! Гігантські трубчасті черви прекрасно живуть і розмножуються на схилах підводних кратерів. Їх добре видно на фотографіях, зроблених підводними апаратами: білі трубки довжиною до 2,5 м, із яких стирчать султани яскраво-червоних щупальців. Направду, Господь наш — Бог, що оживляє (1 Тим. 6:13).
Христос співчутливий
Польова квітка на фотографії — це наперстянка (Digitalis purpurea).
Колись цю гарну рослину можна було зустріти лише в Європі, але зараз її яскраві рожеві й лілові квіти цвітуть у садках і на клумбах у всьому світі.
Але наперстянка не лише гарна — вона дуже корисна лікарська рослина.
Вона містить цінну речовину — діоксин (серцевий глікозид), яка входить до складу багатьох медикаментів для лікування людей із хворим серцем.
Це лише один приклад із багатьох, як Господь виявляє до нас Своє велике милосердя (Пс. 144:8).
Бог дарує радість
Христос створив 20 тисяч різних видів метеликів. Навіщо так багато? Господь щедро дарує нам через Своє творіння безмежну радість і красу, що не має меж. «Уся земле, викликуйте Господу, покликуйте радісно, і співайте та грайте!» (Пс. 97:4).
Ісус — наша твердиня і наш скарб
Найтвердіший мінерал у світі — це алмаз. Він утворюється на великій (приблизно 200 км) глибині, під великим тиском (зазвичай 50 000 атмосфер) і при температурі до 1000° С. За таких умов чорний і м’який графіт дивовижним чином перетворюється на прекрасні прозорі коштовні камені.
Відшліфовані умілими майстрами, кристали алмазів стають чудовими діамантами. Люди готові платити за їхню красу і рідкісність величезні гроші. Але якими коштовними не були б діаманти — Той, Хто творить такі чудеса, набагато цінніший від усіх скарбів світу (Мт. 13:44–46).
Бог ревнивий
Усі щедрі дари, якими осипає нас Господь, — квіти й пташиний спів, світанки і захід сонця, метелики і сніжинки, — рано чи пізно закінчуються, жоден із них не триває вічно.
Дивлячись на сніжинки, ми відчуваємо цю швидкоплинність особливо гостро. Сповнені ідеальної гармонії снігові кристали неймовірно прекрасні й досконалі. Навіть неозброєним оком розглядаючи сніжинки, можна помітити, що жодна з них не повторює іншу. Уважають, що в одному кубічному метрі снігу містить 350 мільйонів сніжинок, кожна з яких унікальна! І вся ця краса тане просто у нас на очах, як би ми не намагалися затримати, зберегти сніжинку якнайдовше.
Лише слава Ісуса Христа сяє повік! Він — Бог ревнивий, Він кладе край усім земним радощам, щоб ми переконалися, що лише Він — наша вічна радість. Сніжинки відбивають красу Христа, свого Творця.
Але вони тануть у нас у руках — тому що Ісус ревниво чекає від нас відданості Собі й хоче, щоб серед усіх красот світу ми побачили Його красу (Пс. 26:4).
Бог є любов
Біблія відкриває нам велику таємницю: Бог є любов (1 Ів. 4:8). І вся природа теж проголошує цю істину всіма своїми проявами, кожною своєю гранню.
Біда в тому, що всі ми — грішники (Рим. 3:23). І саме через наші гріхи все творіння, кожна його частинка страждає від зіпсутості й суєти світу (Рим. 8:20). Чи буде Господь любити нас такими?..
Так! Уже те, що ми існуємо, свідчить про Його безкорисливу любов до нас. На самому початку, коли перші люди згрішили, Бог не відкинув їх, а обіцяв, що свого часу прийде Спаситель, який усе виправить. Коли закінчиться час і Христос повернеться на Землю, Він змінить усе Своє творіння — створить усе нове (Об. 21:5). Але найголовніше для нас Він уже зробив: Своєю смертю на хресті й воскресінням викупив нас від влади гріха.
Ісус Христос — життя вічне
Ми знаємо з Біблії: урешті-решт Бог знищить усякий гріх, зітре всі його наслідки. Але нас, Своїх грішних дітей, Він хоче не знищити, а спасти — щоб і після земної смерті, набувши безсмертя, ми перебували з Ним у вічній радості.
Щоб стерти наш гріх, викупити нас від його влади, виправити нашу гріховну природу, Христос умер на хресті і третього дня воскрес із мертвих, щоб наші гріхи були прощені й забуті. Ми приймаємо цей дар спасіння, віруючи в нього, відповідаючи Господу любов’ю на любов і йдучи за Ним тим шляхом, який Він нам показує.
Ісус Христос, Бог і Творець Усесвіту, спас нас від пекла й провадить нас до вічного світла, до вічної радості й краси. Там, у славі Триєдиного Бога, ми отримуємо повноту життя і назавжди позбудемося всього поганого, нездалого, неприємного.
Краса, радість, чудеса, трепет, спокій і мир, які ми бачимо в природі, — це лише мізерне відображення нашого Творця.
Ісус Христос створив Усесвіт не для того, щоб ми відчували себе його центром. І не для того, щоб ми прославляли слабкі й тимчасові творіння. Бог створив цей світ для Своєї слави — і пропонує нам розділити з Ним вічне блаженство.
«Хай Господь буде розкіш твоя, і Він сповнить тобі твого серця бажання!» (Пс. 36:4).
Милостивий Боже, я зрозумів, що грішив, живучи власним життям і відкидаючи Тебе. Прости мені через Сина Твого, Ісуса Христа, через смерть Його на хресті. Я відвертаюся від своїх гріхів і звертаю до Тебе свій погляд, як до єдиної надії. Я приймаю Тебе як свого всемогутнього Бога, милосердного Спасителя і Життя Вічне. Укажи, як мені жити. Дозволь мені побачити славу Твою в усьому світі. В Ім’я Господа Ісуса Христа молю. Амінь.
Рік Дестрі, доктор медицини
Дестри, Р. Знакомьтесь: Христос, наш Творец [Електронний ресурс]// Творец. № 59. Електрон. журн. Режим доступу: https://scienceandapologetics.com/books/pdf/tv59.pdf. Дата перегляду: 12.10.2021.