Терміти можуть заподіювати людям серйозної шкоди. Вони вгризаються в дерев’яні частини наших будинків, повністю руйнуючи деревину й роблячи житло непридатним для проживання. Як не іронічно це звучить, але самі терміти можуть будувати не лише будинки, але й цілі міста. Ці «міста» надзвичайно ефективно харчують і захищають їх. Термітники можуть досягати 9 м у висоту. Якщо співвіднести з людськими масштабами, то це був би будинок у 2 км висотою! І не простий будинок: у ньому повинен бути «дитячий садок», «ферми» й потужна «вентиляційна система» для провітрювання.
Температурний режим
Термітники можна виявити в районах з різкими перепадами температури, до 30° протягом доби. І терміти успішно справляються з такими різкими стрибками температури.
У сухому кліматі терміти діють так само, як і мешканці, приміром, пустельної частини Австралії, які здебільшого живуть під землею. Терміти заривають свої гнізда на значну глибину під термітниками. Незважаючи на коливання температури на поверхні, ґрунт, поглинаючи тепло, дозволяє термітам підтримувати в гнізді протягом дня стабільну температуру.
Крім того, верхівки термітників розташовані так, щоб указувати на середнє положення сонця опівдні. Це зводить до мінімуму площу потрапляння на них сонячних променів у найспекотнішу пору дня, що допомагає термітам підтримувати усередині постійну денну температуру.
Однак життя під землею не підходить, наприклад, магнітним термітам північної Австралії. Вони живуть у вологому кліматі, і їхнє підземне гніздо може бути затоплене в сезон дощів. Щоб уникнути цього, вони будують термітники на поверхні землі. Зате вони набагато більше відчувають різкі перепади температури протягом дня, особливо в сухий сезон. Тому ці терміти, щоб регулювати температуру гнізда, розташовують широкі сторони своїх термітників на схід і захід. І самі також перебувають протягом усього дня в східній частині термітника, де зберігається найстабільніша температура.
У багатьох видів термітів є грибні «ферми», які забезпечують їх харчуванням. Робочі терміти добувають кору й приносять її в гніздо, а на ній ростуть гриби, які роблять її поживнішою й легшою для перетравлювання термітами.
У термітів, які живуть під землею в сухому кліматі, інша проблема: як їм дихати під землею, особливо якщо враховувати, що колонія росте?
Дослідження показали: термітники діють, як легені, дозволяючи колонії дихати. Термітник створений так, щоб уловлювати легкі потоки повітря й завихрення в поривах вітру, які вібрують на низькій частоті, тоді як повітря, що вібрує на вищих частотах, у термітник не проходить. Це низькочастотне повітря «вдавлюється» в термітник і вниз у гніздо силою вітру. У такий самий спосіб сперте повітря висмоктується з термітника завдяки різниці в тиску повітря, що створює вітер, який обдуває термітник. Він сполучається з висхідним потоком повітря, спричиненим життєдіяльністю комах і грибів, створюючи дуже складну модель руху повітря, схожу до тієї, що існує в людських легенях, завдяки чому стає можливим повітрообмін із зовнішнім середовищем.
Вологість
«Міста» термітів, розташовані в безводних районах, підтримують вологість у гнізді цілорічно. Комахи мають потребу у вологому середовищі не тільки для власного виживання, але й для своїх грибних «ферм». Терміти будують довгі (часто в десятки метрів) тунелі вглиб до горизонту ґрунтових вод, щоб забезпечити доступ до води. У сезон дощів терміти регулюють вологість як у термітнику, так і в підземному гнізді, переносячи з місця на місце просочені вологою грудочки землі. У посуху набагато складніше підтримувати оптимальну вологість не лише в термітнику, але й у самому гнізді, тому вони займаються тільки гніздом. Термітники, побудовані в тіні, де менше випаровування, набагато менші від тих, які розташовані на відкритій місцевості, тому що в термітів менше необхідності переносити вологі грудочки ґрунту знизу й викладати їх на поверхні термітника. Таким чином, розміри термітника вказують на рівень необхідності регулювання вологості.
Колективний інтелект
Як же термітам удається побудувати такі шедеври архітектурного мистецтва? Люди ще не змогли побудувати нічого подібного, що перевершувало б за ефективністю й практичністю термітники, хоча терміти й не мають інтелекту. Вони є прикладом самоорганізації. Самоорганізація — це процес, у результаті якого в системі з’являється складна конструкція або модель без будь-якого центрального органа керування, плану чи креслення. Глобально погоджена модель утворюється в результаті локальних дій і взаємодій багатьох окремих одиниць (у цьому випадку — комах) за повної відсутності будь-якого єдиного, координуючого діяльність органа.
Найяскравішим прикладом цього служить те, як терміти перебудовують або ремонтують зруйнований або ушкоджений термітник.
Щойно терміти відчують, що в них щось порушилося в тендітному балансі температури, вологості й провітрювання, вони відразу ж кидаються до місця події й розслідують, що трапилося.
За годину вони вже займаються ремонтом і носять на ушкоджене місце землю. Терміти інстинктивно укладають грудочки, просочені хімічними речовинами за назвою «феромони» («пахучі гормони»), які заохочують інших термітів накладати ще більше просочених феромонами грудочок, і це нагадує «снігову кулю». Загальна мета (і, зрештою, результат у більшості випадків) полягає в тому, щоб зупинити бурхливий потік повітря, що виник у результаті ушкоджень. Одного-двох днів ремонтних робіт достатньо, щоб усунути пошкодження.
Але така, зовні нескоординована, діяльність приводить до того, що блокуються деякі тунелі й переривається вентиляція термітника. Тому, з невідомих на теперішній час причин, терміти переходять до перепланування, поступово переміщаючи ґрунт із перекритих тунелів назовні. Нарешті форма термітника відновлюється, а сам термітник знову починає виконувати функцію повноцінних «легенів» колонії. Терміти можуть повністю перебудувати термітник або побудувати його з «нуля» за три місяці! Усе це робиться без слів або попереднього обмірковування. Жодна окремо взята комаха не працює усвідомлено на загальне добро.
Але ж для цього необхідний правильний «алгоритм», щоб міг з’явитися такий складний результат. Це вимагає правильного програмування, закладеного в ДНК кожної комахи, а програми вимагають інтелекту, який би їх спочатку склав.
Мудрі Божі будівельники
У термітів, як і в мурах, немає начальника або володаря. Але при цьому вони здатні зводити такі разючі споруди, які дозволяють їм дихати, підтримувати тепло й вологість і зберігати родючість їхніх «ферм». Ще в стародавній книзі Біблії була згадана надзвичайна старанність мурах. Ці слова стосуються й термітів, які також є соціальними комахами: «Іди до мурашки, лінюху, поглянь на дороги її й помудрій: нема в неї володаря, ані урядника, ані правителя; вона заготовлює літом свій хліб, збирає в жнива свою їжу» (Пр. 6:6-8). Терміти й шедеври, які вони створюють, свідчать про мудрого Творця. Він заклав у них необхідне «програмне забезпечення», щоб, незважаючи на відсутність інтелекту, вони могли «мимоволі» створювати такі складні чудеса.
Шон Дойл
Переклад з англійської Валерія Шпаченка
http://www.orіgіns.org.ua/page.php?іd_story=1763&utm_source=newsletter&utm_medіum=emaіl&utm_campaіgn=termіtnіkі_goroda_v_mіnіatyure_rassylka_sayta_orіgіnsorgua_razumnyy_zamysel_ot_23_marta_2017&utm_term=2018-02-28#іxzz58OSwWpf0