Автор Руслана Ковальчук, учитель християнської етики Клеванської спеціальної ЗОШ-інтернату №1 та Рівненської української гімназії
Мета: навчити учнів розуміти, що вони створені Богом для Його слави й повинні доглядати землю, на якій живуть; розвивати почуття вдячності та відповідальності перед тими людьми, серед яких вони живуть; виховувати пошану до Бога та повагу до близьких людей.
Ключовий вірш: «Покликуй до Мене — і тобі відповім, і тобі розповім про велике та незрозуміле, чого ти не знаєш!» (Єр. 33:3).
Біблійна основа: Пс. 132:1; Пр. 17:17; 23:12; Еф. 6:1; 1 Тим. 2:1-2; 1 Петр. 5:5.
ХІД УРОКУ
І. Вступ
Привітання, молитва
ІІ. Основна частина
Актуалізація опорних знань
Учитель разом із учнями в рухах під музику (звуки природи) повторює тему «Створення світу».
1 день — ніч (діти заплющують очі), день (розплющують очі);
2 день — море (руками імітують хвилі), небо (піднімають руки вгору);
3 день — дерева (руки підняті догори й гойдаються, ніби гілля дерев), трава та квіти (присіли на галявині, розвели руки, вдихнули запах квітів);
4 день — сонце (круг), місяць (показують руками півколо), зорі (імітують сяючі зірки);
5 день — птахи (імітують руками політ птахів), риби та плазуни (імітація рухів мешканців підводного царства);
6 день — тваринний світ (мімікою та жестами показують тварин), людина (показують на себе).
Повідомлення теми та мети уроку
Учитель. Тема сьогоднішнього уроку «Я у світі». Ми дізнаємося, для чого Бог створив людину, яке її призначення на землі, а також будемо розвивати в собі любов та турботу до ближнього та до всього живого на землі.
Виклад нового матеріалу
Учитель прикріплює до дошки синє полотно, яке символізує космос.
— Що ви знаєте про космічний простір?(Відповіді учнів.)
— Які ви знаєте планети? (Відповіді учнів.)
Учитель показує дітям ілюстрації різних космічних тіл і апаратів (планети, супутники, комети, зірки тощо) і прикріплює їх до полотна.
Серед усіх цих небесних тіл є й наша планета Земля (прикріплює до полотна макет Землі), на якій живемо ми (посередині цього макету прикріплює велику букву «Я»).
Кожен із вас є особистістю.
Особистість — це людина, особа, що підпорядковує свої дії моральним учинкам.
Спробуйте розповісти про себе, якими ви є для оточуючих, для тих, з ким живете, навчаєтесь, відпочиваєте.
Інтерактивна вправа «Активність»
Учнів об’єднують у 2-3 групи, і кожна група отримує конверти зі словами, з яких потрібно вибрати ті, які асоціюються зі словом «Я». Правильні відповіді учні прикріплюють навколо планети Земля.
- Квітка, син, дерево, дочка, пташка.
- Чоловік, дружина, онучка, онук.
- Вишня, друг, котик, лебідонька.
- Мати, батько, школяр, танцюрист.
- Пташка, брат, сторож, сестра.
- Герой, персонаж, ілюстрація, господар.
- Академік, будинок, митець, громадянин.
А зараз напишемо, які ваші обов’язки, коли ви:
– син/дочка (послух);
– онучка/онук (повага);
– брат/сестра (взаємодопомога);
– друг (вірність);
– школяр (старанність);
– господар (дбайливість і турбота);
– громадянин (законослухняність).
Учні перемальовують схему в робочі зошити (Додаток 1).
Учитель. Якщо дивитися на цю схему, то складається враження, що все обертається навколо нас. Так люди колись думали, що Сонце обертається навколо Землі. Але ви ж знаєте, що насправді Земля обертається навколо Сонця. Воно є головним у Сонячній системі.
Учитель прикріплює на макеті космосу Сонце, на якому написано Бог-Творець.
Бог-Творець керує всіма процесами у світі, а також самим Сонцем. Він створив людину, щоб вона жила й славила Його та поклонялася Йому. Бог, через Своє Слово — Біблію, Сам навчає нас, як жити в цьому світі. Немов промінчики Сонця, які забезпечують Землю енергією, світлом і теплом, щоб вона давала гарні плоди, Слово Боже торкається наших душ і навчає нас, як жити.
Робота зі Святим Письмом
Учитель зачитує уривки з Біблії, а учні визначають, якої сфери життя вони стосуються. Учитель прикріплює «промені» з біблійними текстами на полотно.
Син/дочка — «Діти, — слухайтеся своїх батьків у Господі, бо це справедливе!» (Еф. 6:1)
Онучка/онук — «Також молоді, коріться старшим! …» (1 Петр. 5:5)
Брат/сестра — «Оце яке добре та гарне яке, щоб жити братам разом у згоді!» (Пс. 132:1)
Друг — «Правдивий друг любить за всякого часу, в недолі ж він робиться братом» (Пр. 17:17)
Школяр — «Своє серце зверни до навчання, а уші свої — до розумних речей» (Пр. 23:12)
Господар — «І все, що тільки чините, робіть від душі, немов Господеві, а не людям!» (Кол. 3:23)
Громадянин — «Отже, перш над усе я благаю чинити молитви, … за всіх, хто при владі, щоб могли ми провадити тихе й мирне життя в усякій побожності та чистості» (1 Тим. 2:1-2)
ІІІ. Підсумок
Учитель. Отже, ми бачимо, що Бог усе зробив для того, щоб ми жили радісно й щасливо на цій землі. Він Своїм Словом покриває всі сфери нашого життя, а ми маємо вірити в Нього, молитися до Нього та жити за Його повеліннями. І в радості, і в сумні хвилини вашого життя пам’ятайте, що ви не одні, над вами завжди є Бог, Його очі на всіх ваших шляхах. На завершення уроку розшифруйте ключовий вірш уроку (Додаток 2).
Учитель прикріплює картку з біблійним текстом на полотно й читає уривок із вірша Степана Коцана «Ти не один».
Ти не один
Ти не один — є над тобою Небо
Пречисто синє й сонце золоте!
Подумай сам, ну що тобі ще треба? —
В душі б світило сонечко оце.
Ти не один — є над тобою зорі
Величні, дивні зорі в вишині.
Пливуть собі в безмежному просторі…
Ти не один, пропащий десь на дні.
Ти не один — бо є у тебе друзі
Хоч серед ночі — будуть тобі раді.
Коли зажуришся знов в невимовній тузі,
Потішся їх безхитрісній пораді.
Ти не один — бо є у тебе Книга!
Відвічний, мудрий радник у житті!
І знов розтопить в серці холод криги
Тепліше стане й легше на путі…
ІV. Домашнє завдання
Розповісти рідним, друзям про те, що дізналися на уроці.
Молитва.