Автор Віра Гребень, учитель української мови та літератури Білоцерківської спеціалізованої школи І–ІІІ ст. №13 з поглибленим вивченням французької мови Київської обл.
Мета: розглянути й проаналізувати такі проблеми сучасності, як екологічні катастрофи, суїцид, евтаназія, новітні хвороби; ознайомити учнів з християнським поглядом на ці проблеми; показати, що безвихідних ситуацій не буває, що віруюча людина ніколи не залишається наодинці зі своїми проблемами — вона завжди може сподіватися на милість і підтримку Господа; сприяти вихованню в учнів оптимістичного, життєстверджуючого погляду на світ, терпимості, милосердя, уважного ставлення до оточуючих людей; сприяти удосконаленню вмінь дискутувати, самостійно знаходити необхідний матеріал і доречно його використовувати.
Обладнання: підбір слайдів, ватман, маркери, роздавальні картки, запис пісні Марічки Бурмаки «Не бійся жити» та музики Й. С. Баха.
ХІД ЗАХОДУ
- Вступне слово вчителя
- Основна частина
Сторінка І. Екологічні катастрофи
Перегляд відеосюжету «Екологічні катастрофи» під музику Й. С. Баха.
Учитель. Господь подарував нам світ, де є все необхідне для людини, усе, щоб наситити не лише тіло, а й душу. Велич краси Божого творіння вражає нас не менше, ніж велич розгніваних стихій. Та все частіше ми дізнаємося про те, як цунамі, повені, землетруси, вулкани знищують те, що таке миле людині, позбавляючи її краси, домівки чи навіть життя.
Наші «екологи» готували невеличке повідомлення про екологічні катастрофи останніх років, їм слово.
«Екологи». Наводять приклади екологічних катастроф у світі та в Україні за останні 3-5 років.
Учитель. Статистика вражає, чи не так? Але екологічні катастрофи з’явились не в ХХ ст. Щоб зрозуміти причину цього явища, звернемося до Біблії: «І будуть землетруси великі та голод, та помір місцями, і страшні та великі ознаки на небі» (Лк. 21:11).
«Теологи». Масштабні катастрофи у Старому Заповіті ми зустрічаємо неодноразово. Це і сірчаний дощ на Содом і Гоморру (Бут. 13:13; 19:24-28), і 10 кар на Єгипет (Вих. 7-12), але найбільшою світовою катастрофою був Всесвітній потоп (Бут. 6:5-8, 7: 11, 19-23).
Учитель. Отже, людство було знищено через гріховність, розбрат, пияцтво, безвір’я. Чим же сьогодні накликали ми гнів Божий, що маємо стільки екологічних катастроф?
(Очікувані відповіді:
«Історики». За те, що ми забули свою історію, свою віру, за втрачені культурні і матеріальні цінності, за зруйновані храми…
«Екологи». За те, що ми робимо з нашою природою, за вирубані ліси, за забруднені атмосферу і світовий океан, за те, що живемо одним днем…
«Медики». За аборти, бо ми мали б втопитися у крові ненароджених немовлят, за спроби клонувати людину…
«Психологи». За нашу самозакоханість, егоїзм, захоплення магією та окультизмом. За відхилення від віри, від моральних цінностей, за спроби самогубства. За сучасну бездуховну, розбещену, малограмотну молодь…
«Тинейджери». А до чого тут молодь? Як можна вірити в того, кого немає? Якби Бог, якого ви, християни, сповідуєте, справді існував, то в світі не було б стільки страждань, хвороб, воєн, що калічать і знищують рід людський. То де ж Отець Небесний? Де Його любов?)
Учитель. Що ж, питання поставлено. Чому Господь допускає у світі стільки страждань? Хто винен у цьому? Відповідь на це питання ви мали змогу підготувати раніше, подивимось, що вам вдалося знайти.
«Теологи». «Бо Господь, кого любить, того Він карає… Коли терпите кару, то робить Бог вам, як синам. Хіба є такий син, що батько його не карає? Усяка кара в теперішній час не здається потіхою, але смутком, та згодом для навчених нею приносить мирний плід праведності» (Євр. 12:6-11).
«Історики». Святитель Василь Великий пише: «Всяке випробовування посилається від Бога, щоб попередити породження істинних лих. Бо і тілесні страждання, і зовнішні лиха направлені на приборкання гріха. Руйнування ж міст, землетруси, паводки загибель військ, всяке знищення багатьох людей, що буває від землі і моря чи повітря, чи вогню, чи якої б то не було причини, бувають для того, щоб уцнотливити тих, що залишилися, бо Бог всенародні гріхи уцнотливлює всенародними карами».
«Екологи». Ми знайшли в журналі «Рятуйте наші душі», № 10 за 2005 р. замітку «Гнів Божий» такого змісту. «Гігантська катастрофа, що спіткала США, пов’язана з ураганом «Катріна», призвела до повного знищення американського міста Новий Орлеан. Відомий євангеліст Мікаел Маркевідж, співробітник Білого дому при Клінтоні, зазначає «дивний збіг», який полягає в тому, що Новий Орлеан було стерто з землі напередодні запланованого там параду статевих збоченців під назвою «Південний декаданс». Потоп нахлинув на місто саме в той день, коли на свій парад збиралися вийти аж 125 тисяч содомітів. Варто також зазначити, що до знищення міста злочинність у ньому була в 10 раз вища, ніж в Америці загалом…»
Учитель. Ми не можемо так категорично говорити про всіх людей, що загинули від стихії, але певний висновок зробити можемо. Сформулюйте і запишіть висновок самостійно.
(Можливий варіант: «Причиною екологічних катастроф можемо вважати гріховність людського роду, його беззаконність, блуд, лукавство, злобу та безбожність».)
Сторінка ІІ. Самогубство
Учитель. Сучасний світ готує кожному безліч випробувань. Це і хвороби, і матеріальні негаразди, і особисті трагедії… Кожен по-своєму вирішує ці проблеми. Але зустрічаються й ті, хто не хоче боротись і вирішує заховатись від проблем у смерті. Це самогубці. Чи справді це вихід, і як до цього ставиться Церква, нам допоможуть розібратись «теологи» та «психологи», а підсумувати наші роздуми попросимо шкільного психолога.
«Психологи». До самогубств схильна молодь, що страждає на депресивні розлади.
Депресія — це складний клінічний синдром. Її основним симптомом є втрата можливості отримувати задоволення від тих речей у житті, які раніше приносили щастя.
Людину опановує безнадійність, провина, самоосуд та роздратування.
Помітно слабшає активність.
У таких людей часто бувають порушення сну або втома, яка находить хвилями, головні болі, болі в боці або животі.
Вони постійно відчувають свою небажаність, гріховність та непотрібність.
«Тинейджери». Нам здається, що депресія тут ні до чого. До суїциду призводять не довготривалі роздуми, а раптове рішення, викликане стресом. Наприклад, сварка з батьками, нещасливе кохання, погана оцінка…
«Психологи». І замість того, щоб спробувати вирішити проблему, ви, як страуси, голову в пісок, і «нічого не знаю, нічого не чую». Самогубці, на нашу думку, — боягузи, які не здатні подивитись у вічі проблемі.
Учитель. Запросимо до розмови «теологів», які готували відповіді на запитання «тинейджерів».
«Тинейджери». Чому виникають самогубства?
«Теологи». Найголовніша причина самогубств — язичницький погляд на світ, думка про те, що після смерті людина не існує, ніби смерть — знищення. Невіруючий у безсмертя не цінує свого життя на цьому світі, тому що не бачить у ньому сенсу, це життя, на його думку, лише тваринне.
«Тинейджери». Як судить самогубця Церква?
«Теологи». Не можна відспівувати чи поминати в храмах самогубця. Ті обставини, що людина перейшла в загробне життя без примирення з Церквою, що померла без сповіді та причастя, уже дають підстави на те, щоб відмовити їй у відспівуванні і поминанні.
«Тинейджери». Чому збільшується кількість самогубств?
«Теологи». Усе частіше в сучасному світі ми позбавляємо себе спокою духа й отруюємо своє існування особливим піклуванням про зовнішній добробут. Звідси — паніка, збуджений стан, крайня напруженість нервів і, головне, — відсутність віри й страху Божого. Тому збільшується число душевнохворих, знервованих, схильних до самогубства.
Учитель. А яке ваше ставлення до самогубців? (Відповіді учнів.) Уявімо, що хтось із ваших друзів перебуває в депресивному стані, світ йому немилий, проблем багато. Що ви йому порадите?
Робота в групах. Учні складають поради другові. Зачитують і передають «психологам» для обробки.
Учитель. Поки наші психологи оброблять і запишуть на ватмані всі пропозиції, пропоную послухати пісню Марійки Бурмаки «Не бійся жити».
Учні слухають пісню і переглядають слайди «Світ навколо нас». «Психологи» вивішують «Поради другові».
Учні записують їх у зошити.
Сторінка ІІІ. Хвороби
Учитель. Однією з причин, що штовхають людей на самогубство, є невиліковні хвороби. Про них готували повідомлення «Медики».
«Медики». Найпоширенішими хворобами сучасного світу є СНІД та онкологічні захворювання. За 20 років від СНІДу померло понад 25 млн людей. Четверте місце СНІД займає серед усіх причин смертності людей. Близько 70 тис. людей в Україні мають ВІЛ. Понад тисячу мешканців України померли від СНІДу. Найбільше хворих у Дніпропетровській, Одеській, Донецькій та Миколаївській областях. Існують ще такі хвороби людства як наркоманія та алкоголізм, які також щороку забирають тисячі людських життів.
Учитель. Так, хвороб багато. А чому ми хворіємо?
«Тинейджери». Не дотримуємось гігієни, не миємо рук…
Учитель. І що тепер робити? До кого звертатись? (Слайд «Упізнай себе».) Чи погоджуєтесь ви з думкою «тинейджерів», що хвороби від необачності? (Відповіді учнів.)
Учитель. Коли в нас міцне здоров’я, ми витрачаємо його на різні справи житейської суєти, нам ніколи подумати про душу. Коли ж ми захворіли, то отримуємо можливість оцінити свій душевний стан. Усе частіше запитуємо: за що мені такі страждання? Це самопізнання й самовипробування дуже важливе й необхідне для кожного християнина. Хвороби загартовують, очищають і укріплюють наші душі. Крім того — це спосіб приборкати наші пристрасті. Ось як про це говорять святі отці.
«Теологи». «Тож блаженна людина, яку Бог картає, і ти не цурайсь Всемогутнього кари: бо Він рану завдасть і перев’яже, Він ламає й вигоюють руки Його!» (Йов 5:17-18).
«Хвороба трапляється з допущення Божого. Коли Бог захоче, подасть тобі здоров’я. А якщо захоче далі випробовувати тебе, будь вдячним, як Йов благословляв Бога, і отримаєш від Христа велике заспокоєння. Будь великодушним і терпеливим» (Авва Пахомій).
«Як золото, розпалене вогнем, очищається від іржі, так людина, що терпить хвороби, очищається від своїх гріхів» (Св. Нифонт).
Учитель. Один лікар, проаналізувавши безліч людських доль, з якими зустрічався в ході своєї лікарської практики, визначив наступні причини хвороб:
— покарання людині за її гріхи;
— ліки від наступного гріхопадіння згідно з охоронним промислом Божим;
— як наслідок батьківських гріхів;
— спроба через тілесні страждання збільшити скорботу, яка очищає, загартовує і спасає душу людини;
— засіб упокорення людини, що сповнює життя своє життєвими пристрастями.
Учитель. Розглянемо деякі види хвороб і причини їх виникнення.
Робота з роздавальними матеріалами.
Отже, можемо сформулювати і записати висновок:
Гріх — причина й початок усіх хвороб. Тому паралельно зі зверненням до лікаря, потрібно ретельно шукати гріхи у душі — перш за все, гордість і пристрасті; покаятись, причаститись. Це ліки, з якими результат лікарської допомоги значно покращиться.
Сторінка ІV. Евтаназія
Учитель. Добре, якщо ми знаємо, що хвороба посилається Господом для нашого спасіння. А тому перетерпіти, пройти до кінця шлях очищення ми повинні заради самих себе. Але наші сучасники не вміють терпіти, не хочуть стійко переносити хворобу, а воліють легкого переходу у вічність. Тому й постає питання про евтаназію.
«Тинейджери». Але це ж і справді вихід. У серіалі «Лікарська таємниця» розглядалося це питання. Думаю, що евтаназія — це сучасний прояв гуманізму, який здійснюється з любові до ближнього, щоб позбавити його страждань.
Учитель. А от Церква категорично проти. Ніхто крім Господа не може вирішувати, коли кінець земного життя тієї чи іншої людини, і лише Він може припинити страждання. Тому евтаназія — це пряме порушення шостої заповіді: не вбий. А прагнути евтаназії — це грішити помислами самогубства. А що нам скажуть лікарі?
«Медики». Доки в хворому жеврітиме хоч найменша іскорка життя, доки не зафіксували основні ознаки смерті, лікар зобов’язаний усіма можливими засобами боротися за життя людини. Це наш обов’язок. Крім того, якщо легалізують евтаназію, медицина припинить розвиток, бо навіщо шукати ліки від страшних хвороб, коли можна просто зробити укол…
Учитель. Щоб виправдати лікарів, було складено навіть зміст заяви. Ось деякі рядки з неї: «…Якщо коли-небудь я отримаю травму, несумісну з життям, або захворію на невиліковну хворобу з розвитком критичного стану,.. і якщо лікарі встановлять, що я помру незалежно від того, проводитимуть лікування чи ні,.. даю вказівку штучного відтермінування моєї смерті не проводити…» Ваше ставлення? (Відповіді учнів.)
Тож робимо висновок і записуємо: «Евтаназія — гріх проти шостої заповіді Божої. Кожен має пройти свій земний шлях до кінця».
Дай Боже ні нам, ні нашим близьким ніколи не зазнати тих проблем, про які ми тут говорили. Але ми повинні були розглянути ці питання, адже перш ніж робити висновки й певні кроки в житті, ми маємо розглянути проблему з усіх сторін, і з позиції віри також.
- Заключна частина
Учитель. Наскільки б розвиненою не здавалася наша цивілізація, усі ми — лише творіння Божі. Відхід людей від Бога та Його закону веде спочатку до деградації моральної, а потім і фізичної. Однак, що б з нами не трапилося в житті, пам’ятаймо, ми ніколи не залишаємося на самоті зі своїми проблемами. З нами завжди Господь, який навчає, інколи наказує, як турботливий батько, але безмежно нас любить, намагається достукатися до наших сердець і завжди готовий урятувати від усіх нещасть, інколи навіть від нас самих.
Що б не трапилося з тобою у цьому неспокійному світі, пам’ятай, що наш захист, наше заспокоєння, наші ліки, наш порадник, наш порятунок — у Господі нашому Ісусі Христі!
СПОВІДЬ
Я не вмію голосно молитись,
Не навчилась, Господи, прости.
Дай до Тебе думкою пролитись,
Тиху сповідь в серці принеси.
В біготні безглуздій і поспішній,
Як і всі, чиню вселенський гріх.
Порятуй нас, Господи Всевишній,
Не від сатани, від нас самих.
Лаємось, гризем кого попало,
Все пахаєм, як перед кінцем,
Лижем п’яти тим, хто править балом,
І плазуєм перед гаманцем.
Схаменіться, сестри і братове!
Ми ж коліньми на майдані літ
Витоптали поле барвінкове,
Виламали калиновий цвіт.
Порубали гордості коріння,
Бо живем одним-єдиним днем,
Погубили в зародку насіння,
Що ж ми завтра, Господи, пожнем?
Я молитись голосно не вмію.
Боже, ради віри і краси,
Ти від нас спаси для нас калину
І барвінок, Господи, спаси!
Лідія Гольонко