Автор Тетяна Руденко, бібліотекар гімназії № 9 Кіровоградської міської ради
Мета: навчати дітей вмінню прощати іншим, допомогти усвідомити, що силу й здатність прощати людина черпає в Бога; виховувати християнські якості й чесноти на прикладі біблійних персонажів, толерантність у ставленні до інших людей, здатність відгукуватися на прохання простити, любов до Бога та до ближнього; розвивати вміння вибачати образи й помилки.
Тип уроку: комбінований.
Біблійна основа: Бут. 37-42; Мт. 18:21; Лк. 11:4; 23:34; Еф. 4:32.
Ключовий вірш: «Бо як людям ви простите прогріхи їхні, то простить і вам ваш Небесний Отець. А коли ви не будете людям прощати, то й Отець ваш не простить вам прогріхів ваших» (Мт. 6:14-15).
Основні поняття і терміни: провина, прощення, гнів, гріх, вибачення.
Обладнання: фланелограф, конверти із завданнями для роботи в групах, CD-програвач, Біблія, репродукції картин і малюнки із зображеннями біблійних героїв, кросворд, плакати з віршами Святого Письма, мультимедійна дошка, магнітна дошка.
Міжпредметні зв’язки: українська література, історія, географія, біологія, музика.
Література
Біблія.
Християнська етика і педагогіка: статті та уроки. — Острог, 2001. — 312 с.
Уроки з християнської етики для школярів. — Острог, 2002. — 352 с.
Основи християнської етики. Посібник для 5 класу. — К.: Літера, 2007.
Християнська етика. Посібник для вчителів, учнів 5 класу. — К. : Літера, 2007.
Морально-духовні орієнтири у навчально-виховному процесі [методичні рекомендації з досвіду роботи вчителів основ християнської етики навчальних закладів міста Луцька] / Упорядник Н. В. Шпалерчук. — 2010.
ХІД УРОКУ
Учитель. У цей весняний гарний день усім присутнім: «Добрий день!»
Слава Богу!
Діти, ми з вами вітаємося на уроці християнської етики незвичайно, зовсім не так, як ви вітаєтеся з друзями, з батьками. Своїм вітанням ми прославляємо Бога. А як ще люди вітаються?
Кажуть «добрий день», потискують руки один одному, а водії автомобілів блимають світлом чи махають рукою. Японці при зустрічі низько схиляються один перед одним. У Таїланді не прийнято потискувати руки під час зустрічі: руки складаються «хатинкою» перед грудьми, і людина вклоняється. За часів Ісуса Христа євреї мили своїм гостям ноги, після чого гостя цілували й мастили запашним маслом голову. Таким чином вони виявляли свою любов та гостинність.
Саме поняття любові та гостинності ми розглядали на попередніх уроках. Зараз перевіримо, як ви засвоїли вивчений матеріал. Перед вами — кросворд. Спробуємо розгадати його. За правильні відповіді ви одержуватимете наклейки, а наприкінці уроку — оцінки.
Робота з кросвордом (Додаток 1)
Жертовна любов. (Агапе)
Християнська чеснота, почуття глибокої сердечної прихильності. (Любов)
Він випробовував Авраама. (Господь)
Авраам і Сара жили в достатку, але бракувало їм … (Дітей)
Християнська чеснота, протилежна до слова «скупий». (Щедрий)
Здатність людини задля любові до Бога віддати найдорожче. (Жертовність)
Жертва Богові, яку Авраам приніс замість сина Ісаака. (Ягня)
Як Авраам назвав сина? (Ісаак)
Що означає ім’я Ісаак? (Радість)
Скільки років було Аврааму, коли народився Ісаак? (Сто)
Благословенна Богом країна. (Ізраїль)
Учитель. Молодці! Ви гарно засвоїли матеріал попереднього уроку. А тепер запрошую всіх у подорож по сторінках Нового Завіту. А якою буде тема нашого уроку, ви дізнаєтеся, коли розшифруєте текст, записаний євангелістом Матвієм.
Робота в групах
Послання розрізане на слова й роздане в конвертах на кожну групу (Додаток 3).
Діти складають послання: «Бо як людям ви простите прогріхи їхні, то простить і вам ваш Небесний Отець. А коли ви не будете людям прощати, то й Отець ваш не простить вам прогріхів ваших» (Мт. 6:14-15).
Учитель.
— Зачитайте, будь ласка, послання. Як ви розумієте ці слова?
— Ви, мабуть, здогадалися, про що ми будемо говорити на уроці?
— Отже, тема нашого уроку — «Вміння прощати».
Учитель відкриває напис на дошці.
Робота в зошиті
— Діти, саме це послання і є ключовим віршем нашого уроку. Будь ласка, розгорніть робочі зошити на с. 34 і виконайте завдання 1 [4].
Бесіда про причини образ та шляхи подолання конфліктних ситуацій
Учитель. Чи доводилося вам терпіти образи від інших людей: братика, сестрички, друзів, однокласників?
— Чим або як можна образити людину? (Злим словом, учинити щось зле проти неї, завдати фізичного болю)
— Як має поводити себе людина, яку образили: відповісти злим словом на образу? Добряче дошкулити кривднику? Чи, можливо, краще загасити пожежу конфлікту й не дати їй розгорітися?
— Зараз з’ясуємо, як ви вчините в тій чи іншій ситуації?
Ситуації
Під час уроку тебе вдарили книжкою ззаду по голові. Твої дії?
У Олега перестала писати ручка. Він без дозволу взяв твою й не віддає. Твоя реакція?
Під час перерви тебе сильно штовхнули. Ти впав і боляче вдарився об підлогу. Твої дії?
Вивчення нового матеріалу
Учитель. Діти, що легше: стусонути кривдника чи пробачити? Проте часто-густо доводиться чути такі слова: «Я тобі ніколи цього не прощу!» Але Біблія нас вчить: «А ви один до одного будьте ласкаві, милостиві,прощаючи один одному» (Еф. 4:32). Пригадаймо молитву «Отче наш». У яких рядках ідеться про прощення? («І прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим» (Лк. 11:4)). Як ви розумієте ці слова? Отже, в основі нашої здатності прощати лежить Боже прощення.
Словникова робота
— Як ви думаєте, що таке провина? (Це — гріх.)
— А що ж таке гріх? Прочитаймо визначення в підручнику на с. 102.
Гріх — це провина, яка виникає через нехтування Божими заповідями.
— Отже, щоб не грішити й не мати провин, слід виконувати Божі Заповіді.
З народних джерел
Біля вашого будинку або біля будинку вашої бабусі ростуть квіти. Як називається ця квітка? (Додаток 2). Ця квітка називається дицентра, а в народі її називають «розбите серце».
Серця розбитого світла галузочка.
Скільки ж то сили у вірного цвіту!
Навіть як серце розбите на друзочки,
Треба — розквітнути, треба — зуміти!
(Л. Пшенична)
Не знаю, хто чи що розбило серце дицентри, але знаю, що й людські серця можуть розбиватися: від болю, зради й образи.
Гра «Склади сердечко»
Перед вами — розрізані на пазли сердечка.
Завдання: скласти пазли й прочитати, що повинно бути в серці кожної людини. (Віра, любов, прощення, молитва, подяка)
— Що ви відчуваєте, коли вас ображають? Зазирнімо в серце людини. Що з ним діється?
Практична робота
На столі, на підносі, стоять три прозорі склянки. На одній із них напис — ПРОЩЕННЯ (у склянці — цукрова пудра), на іншій — ГНІВ (у склянці — сода), а на третій — наклеєне СЕРЦЕ (у склянці — вода з оцтом).
Учитель. Уявіть, що ця посудина — це серце людини. Побачимо, що відбувається з серцем людини, коли її ображають.
Учитель бере маленьку ложечку, набираю трохи «гніву» (соди) й опускає в склянку «серце». Вода з оцтом починає бурлити й виливатися зі склянки, тому доречно перед практичною роботою поставити склянку на піднос.
Воно бурлить, стривожене, наповнене образою, злістю, аж кипить і, здається, хоче вискочити з грудей.
А що може повернути спокій у серце людини?
Подивимося, яким воно стане, коли ми додамо прощення (бере маленьку ложечку, занурює в склянку «прощення», набирає цукрової пудри й опускає в «серце». Добре помішує — вода світліє.
Бурлить наше «серце»? Ні. Воно стає спокійнішим, лагіднішим.
Отже, спокій у серце людини може повернути прощення. А що ж таке прощення?
Словникова робота
Учитель. Розгорніть підручники на с. 102. Знайдіть і прочитайте вголос, що таке прощення.
Прощення — здатність людини першою пробачити свого кривдника й примиритися з ним; більше не згадувати образ та завданої шкоди.
Учитель.
— Як ви думаєте, у кого ми беремо силу прощення? (у Бога). А скільки разів треба прощати?
Робота з картками
Учитель. У кожного з вас на партах є аркуші з завданням. Дайте відповіді на запитання.
Як ви думаєте, скільки разів ви могли б пробачити другові, який:
випадково налетів на вас у коридорі, переповненому людьми?____
насміхався над вами або пустив наклеп, поговір? ___
позичив олівець, а потім «загубив» його? _____
навмисне вас ображав? ____
Учитель. Майже дві тисячі років тому те ж саме запитання поставив Ісусові один із Його учнів, якого звали Петро. Послухаємо, що ж відповів йому Ісус Христос. Чи ваші відповіді і Його будуть тотожними?
Учитель вмикає CD-запис Мт. 18:21: «Господи, скільки разів брат мій може згрішити проти мене, а я маю прощати йому? Чи до семи раз?» Ісус промовляє до нього: «Не кажу тобі — до семи раз, але аж до семидесяти раз по семи!».
Іншими словами: не рахуйте чужих провин, будьте милосердними й завжди вибачайте іншим.
Ісус не тільки навчав прощенню, але й прощав Сам. Коли Він страждав на хресті, замість того щоб проклясти Своїх убивців, молився: «Отче, прости їм, бо не знають, що чинять вони!» (Лк.23:34)
Сьогодні на нашому занятті присутній незвичайний гість. Пізнали? Так, це Ангелик. Він допоможе нам провести фізкультхвилинку, а потім здійснити подорож по Старому Завіту.
Фізкультхвилинка
Руки до неба я піднімаю (руки вгору),
Щиро у Господа Бога благаю (з’єднати долоні):
— Дай сили й уміння (по черзі розводимо руки) творити добро (окреслюємо руками велике коло)
І ненавидіти будь-яке зло (розводимо руками).
Біблійна історія «Йосип та його брати» (Бут. 37-42)
Звучить музики Massenet Meditacione. Під час розповіді учитель використовує фланелограф, ілюстрацію (див. кольорова вкладка).
Учитель. Я розповім вам біблійну історію про Йосипа. Перш ніж дізнатися, хто такий Йосип, пригадаймо, кому Бог дав обіцянку розмножити його насіння, як зірок на небі, як піску морського? (Аврааму)
Авраам породив Ісаака. Ісаак став батьком двох близнят: Якова та Ісава.
У Якова було 12 синів. Десятеро старших синів пасли худобу. Молодший Йосип приносив їм їжу, бо був улюбленим сином, якого батько називав: «Син моєї старості», і мав кращий одяг на знак батькової любові. Брати заздрили Йосипу через вибіркову батькову любов і зненавиділи за його сни. Вони задумали його вбити. Що це були за сни?
Робота з Біблією (Бут. 37:7, 9)
Учитель (прочитавши зазначений уривок). Це дуже не сподобалося братам, і вони затаїли образу на Йосипа. Якось батько відправив Йосипа провідати своїх старших братів, які в цей час пасли овець на полі. Коли Йосип прийшов до братів, вони схопили його, зірвали з нього одяг і кинули в яму. У цей час повз них проходили купці, які вели караван верблюдів у Єгипет. І брати продали Йосипа за 20 срібних монет. Йосипові було 17 років.
У Єгипті Йосипу довелося важко працювати. Але він любив Бога, не забував Його — і Господь був із Йосипом. Так сталося, що він почав прислуговувати в домі Потіфара — царедворця фараона. І через деякий час Йосип заслужив довіру. Проте одного разу на нього несправедливо зробили наклеп і посадили до в’язниці. У цей час фараону приснилися дивні сни, які дуже стривожили його.
Робота з Біблією (Бут. 41:1-7)
Учитель (прочитавши зазначений уривок). Бог допоміг Йосипу розтлумачити ці сни: вони передвіщали 7 урожайних і 7 голодних років для Єгипту. Йосип запропонував зібрати частину врожаю в хороші роки на час голоду. І фараон, побачивши мудрість Йосипа, поставив його першою людиною в Єгипті після себе. На той час Йосипові виповнилося 30 років. Настали часи голоду, але в Єгипті був хліб, оскільки Йосип, будучи розпорядником Єгипту, потурбувався про те, аби зробити запаси. У рідній країні Йосипа також був голод. Брати Йосипа прийшли в Єгипет, щоб купити хліба. Йосип одразу ж упізнав їх, але брати його не впізнали. Він продав їм хліба, скільки вони хотіли. Йосип розпорядився залишити одного зі своїх братів під наглядом у в’язниці, а решті — піти до своєї країни й повернутися з молодшим братом Веніаміном, котрого зараз не було з ними і якого Йосип дуже любив.
Важко було братам повертатися додому: вони принесли своєму старому батькові сумну звістку. Батько не хотів відпускати Веніаміна в Єгипет, тому що не знав, що з ним там буде, але по-іншому вчинити не міг: один із братів був залишений під вартою в Єгипті.
Брати повернулися в Єгипет і привели з собою Веніаміна. Правитель Єгипту, Йосип, прийняв братів дуже добре, не зробивши нікому з них ніякого зла. Брати були запрошені на обід разом із Йосипом. Коли брати виходили з Єгипту, за наказом Йосипа в мішок Веніаміна поклали срібну чашу. В погоню за братами був направлений начальник дому Йосипа. Він наздогнав братів, «виявив» чашу в мішку Веніаміна та з ганьбою повернув братів назад. Йосип запропонував їм залишити «винуватця» Веніаміна в нього, а самим повертатися додому, до батька. Брати благали Йосипа не залишати Веніаміна в Єгипті, кажучи, що молодший брат — улюблений син їхнього батька, Якова, і, якщо вони повернуться без Веніаміна, — батько помре.
У цей момент Йосип уже більше не міг приховувати, що він їхній рідний брат, якого вони продали в рабство та якому Бог допоміг із раба стати правителем Єгипту, першою людиною після фараона. Зустріч була дуже радісною. Йосип уже давно простив своїх братів і був радий зустрічі та примиренню з ними. Батько Йосипа, Яків, потім також прийшов у Єгипет. Так з’єдналася сім’я Йосипа в Єгипті.
Робота з підручником
Учитель. Розгорніть підручники на с. 106 і дайте відповіді на запитання до тексту.
— Як брати вчинили з батьком? (Жорстоко, немилосердно)
— Що відчував Йосип після того, як він довго йшов пішки, був стомлений і голодний. Приніс братам їжу, а вони, замість подяки, мало не вбили його?
— Чому брати Йосипа прийшли до Єгипту?
— Чи пам’ятав Йосип образу на братів? Чому?
— Як би ви вчинили на місці Йосипа?
— А що відчували ви, коли слухали цю розповідь?
— Чи доводилося вам прощати своїм кривдникам? Наведіть приклади.
Цікаво знати!
Учитель. Діти, можливо, не всі ви знаєте, що остання неділя перед Великоднім постом є неділею прощення. Готуючись до Пасхи, усі християни йдуть до церкви й починають постити з великою надією на прощення Господом Богом наших гріхів. «Простіть мені», — просить священик у людей у храмі. «Простіть мені», — просять люди один в одного. У відповідь звучить: «Бог прощає і я прощаю». Так християни вчаться просити прощення й прощати першими. Бог прощає нас, тому що за наші гріхи й переступи Своєю кров’ю заплатив Син Божий — Ісус Христос. Якщо ми вірою приймаємо Його жертву й живемо за Його заповідями, то маємо мир із Богом.
За допомогою яких слів ми можемо просити вибачення? («Вибач, будь ласка», «я був неправий», «я більше так не буду», «мені дуже прикро», «я не хотів тебе образити», «вибач, я ненавмисно», «мені дуже соромно» тощо).
Завдання в групах
Учитель. Спробуймо виконати наступні завдання.
1 група. Знайти причини образ, гніву (можливо, певні якості характеру людини).
2 група. Відшукати шляхи примирення (розв’язання конфліктної ситуації).
3 група. Скласти алгоритм прощення (що необхідно для прощення).
На виконання завдання — 2 хвилини.
Учитель.
— Про що ми говорили сьогодні на уроці?
— Що таке прощення?
— Як треба прощати?
Зробити крок назустріч;
не чекати, що хтось виправить ситуацію й першим прийде миритись;
не тримати в серці гніву, бо гнів завжди породжує у відповідь гнів;
не звинувачувати інших у поганих думках і вчинках;
щиро простити образу й назавжди її забути.
Учитель. Пам’ятайте, діти, головне, щоб наше прощення було щирим. Вибір за нами: бути людиною, яка любить і прощає, чи нещасною й злопам’ятною. Ми вільні у виборі власних учинків.
Хочу подякувати за роботу на уроці всім, хто був активним і гарно працював. (Учитель оцінює роботу учнів і дарує наклейки.)
Домашнє завдання
- Опрацювати підручник (с. 101-107).
- Виконати завдання в зошиті на с. 34-36.
- Вивчити напам’ять ключовий вірш — Мт. 6:14-15.
- 4. Пригадати свої злі вчинки й попросити пробачення за них у Бога й у тих, кого образили, простити іншим їхні погані вчинки стосовно нас.
Учитель. Не забувайте:
З будь-якої біди вийдем враз,
Як Спаситель попереду нас.
Він дасть сили образу простити,
Щоб з людьми нам у злагоді жити.
На цьому наш урок закінчено.
До побачення!
Додаток 1
1. | А | Г | А | п | Е | ||||||
2. | л | ю | б | о | В | ||||||
3. | г | о | с | п | о | д | Ь | ||||
4. | д | і | т | е | й | ||||||
5. | щ | е | д | р | и | Й | |||||
6. | Ж | е | р | т | о | в | н | І | с | т | ь |
7. | я | г | н | я | |||||||
8. | і | с | а | а | К | ||||||
9. | р | а | д | і | с | т | ь | ||||
10. | с | т | О | ||||||||
11. | і | з | р | а | ї | л | ь |