Автор Ольга Прокопович, м. Рівне
Мета: поглибити знання учнів про сім’ю, звернувши увагу на проблеми, з якими вона стикається, та на небезпеку негативних впливів масової культури на неї; продовжувати розвивати вміння учнів аналізувати, порівнювати та узагальнювати факти, які розглядаються під час уроку; працювати з Біблією та іншими джерелами інформації; розвивати емоції учнів та їхнє мислення; сприяти духовному вихованню учнів та формуванню в них християнського світогляду.
Обладнання: Біблія, відео «Гендер і ювенальна юстиція».
Тип уроку: комбінований.
Усе Писання Богом надхнене, і корисне до навчання, до докору, до направи, до виховання в праведності, щоб Божа людина була досконала, до всякого доброго діла готова.
2 Тим. 3:16-17
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент: вітання
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. 2016 р. в прокат вийшов повнометражний мультиплікаційний фільм «Лелеки» (“Storks”). Чи хтось із вас уже встиг його подивитися? Ми не будемо зараз детально обговорювати, наскільки вдалий чи ні, смішний чи не дуже сюжет фільму. Спробуємо зрозуміти, що автори хотіли донести до нас, глядачів. Використовуючи дитячу казочку про те, що дітей у сім’ю приносять лелеки, автори показують сім’ї, які отримали дітей: чоловік та жінка, дві жінки, два чоловіки, одна жінка. А впродовж усього фільму неодноразово звучить, що герої фільму — лелека, дівчинка та немовля — також можуть створити сім’ю. Ви можете заперечити: ну й що тут такого? Поміркуймо ось над чим…
ІII. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Сприйняття матеріалу
- Учитель. Зачитаємо деякі тексти зі Слова Божого (Бут. 1:27-28; 2:7, 21-24) і спробуємо зробити висновки в контексті теми нашого уроку. (Учні разом з учителем працюють над формуванням висновків і коротко записують їх.)
Отже:
- людина була створена Богом як істота, що має дух, душу та тіло;
- людина була створена не так, як інші живі істоти (земля вродила рослини третього дня, а шостого дня — сухопутних тварин; п’ятого дня вода вироїла морських істот та птахів);
- людина була створена у вигляді чоловіка та жінки;
- люди отримали завдання плодитись, наповнювати землю та володіти нею (тобто, сексуальні стосунки між чоловіком та жінкою були закладені під час їхнього створення. Ви вивчаєте анатомію людини й не могли не звернути увагу на те, наскільки продумані функції чоловічого та жіночого організмів у дітородному процесі. Далі, вираз «оволодійте нею» (землею) означає «доглядайте, господарюйте розумно на землі». Наступні слова «пануйте…» вказують місце людини і місце тварин у світі — це різні місця);
- уперше йдеться про сім’ю: чоловік, жінка, діти (то чи можна вважати нормальними «сім’ї», які створюють два чоловіки чи дві жінки? І таким же абсолютним збоченням є створення «сім’ї», до складу якої входить тварина!);
- стосунки між чоловіком та жінкою в сім’ї настільки глибокі, що вони не потребують ніякого зовнішнього втручання й тому залишають навіть своїх батьків, щоб стати «одним тілом», одним цілим (хіба в такій ситуації є місце коханкам чи коханцям? Звичайно, ні. Якби це було не так, то Богові неважко було б створити для Адама кілька Єв, або для Єви — кілька Адамів).
Отже, сім’я (чоловік, жінка, діти) — це Божа установа, Його задум для людей.
- Але через гріхопадіння (тобто, неслухняність) Адам і Єва стали грішними, а гріх став спадковою хворобою й передався їхнім дітям, тобто всьому людству. Відтоді сім’ю створюють грішні люди, які неоднозначно сприймають себе та інших, дозволяють впливати на себе грішному світу. А хто від цього страждає? Звісно, сім’я. Отже, сучасна сім’я має загрозу, має «ворогів». А щоб боротись із ворогом, кажуть, треба знати його «в обличчя». Спробуємо зобразити загрозу зовнішнього світу сучасній сім’ї за допомогою малюнка.
Загрози:
- культура егоїзму
- залежність
- насилля
- ЗМІ/кіно
- війна/АТО
- аморальність
- мода
Малюючи цей малюнок, учитель обговорює з учнями кожну «стрілочку». Наприклад, блок «Мода» формує в молоді певний образ чоловіка та жінки, але реальні чоловіки та реальні жінки досить часто далекі від образів супергероя та супермоделі. Мода диктує нам, у що вдягатись, який вигляд повинно мати житло, де нам відпочивати, які гаджети пристойні тощо. Але не всі сім’ї, навіть дуже порядні, можуть дозволити собі крокувати в ногу з модою. І що тоді?
У блоці «Залежність» можна поговорити про економічну, алкогольну чи наркотичну залежності членів сім’ї. Блок «Насилля» включає в себе фізичне та моральне насилля одного з подружжя над іншим або насилля над дітьми і, як результат, маємо безпритульність чи сирітство. У блоці «Аморальність» учні обов’язково вкажуть на подружню зраду, аборти, так званий «громадянський шлюб». Вплив засобів масової інформації (блок «ЗМІ») у цьому контексті переоцінити неможливо. Тому пропоную учням подивитись матеріал «Гендер і ювенальна юстиція» (www.youtube.com/watch?v=gsE01Ue8hDU) тривалістю 16 хв.
Учитель. Як бачимо, сучасна сім’я справді має проблеми. Про це свідчить сумна статистика розлучень. Як змінити ситуацію?
V. Осмислення об’єктивних зв’язків у матеріалі
- Учитель. Якщо двоє грішних людей не можуть збудувати прекрасної міцної сім’ї, то треба покликати на допомогу Того, Хто все це задумав. У Слові Божому багато говориться про шлюб та стосунки між членами сім’ї. Зокрема:
«Чоловіки, — так само живіть разом із дружинами за розумом, як зо слабішою жіночою посудиною, і виявляйте їм честь, бо й вони є співспадкоємиці благодаті життя, щоб не спинялися ваші молитви» (1 Петр. 3:7);
«Але щоб уникнути розпусти, нехай кожен муж має дружину свою, і кожна жінка хай має свого чоловіка. Нехай віддає чоловік своїй дружині потрібну любов, так же само й чоловікові дружина» (1 Кор. 7:2-3);
«Діти, слухайтеся своїх батьків у Господі, бо це справедливе! … А батьки, не дратуйте дітей своїх, а виховуйте їх в напоминанні й остереженні Божому!» (Еф. 6:1, 4);
«Дружини, коріться своїм чоловікам, як Господеві, бо чоловік голова дружини, як і Христос Голова Церкви… Чоловіки, любіть своїх дружин, як і Христос полюбив Церкву, і віддав за неї Себе…» (Еф. 5:22-23, 25).
- Бог здатний зміцнити й захистити сім’ю лише за однієї умови: Він має стати центром сім’ї з усіма наслідками, які випливають із цього.
- Любов
- Мир, спокій
- Дотримання Божих законів
- Милосердя
- Взаєморозуміння
- Патріотизм
- Активна громадянська позиція
- Здоровий спосіб життя
По-перше, чоловік і дружина мають дивитись не тільки один на одного, а разом дивитись на Бога, тобто, пізнавати Його, читати і дотримуватись Слова Божого, просити Його про допомогу (молитись). І тоді, саме при такому наближенні до Бога, виявиться, що «відстань» між чоловіком і дружиною (непорозуміння, незгоди, негаразди та інші «не-») зменшується, подружжя стає ближчим одне до одного: великі проблеми розв’язують разом, якісь дрібниці відпадають чи вирішуються «самі собою», зростає взаємоповага та взаєморозуміння, хочеться бути разом.
По-друге, батьки звернуть увагу на правильне виховання дітей, результат якого записаний в епіграфі до нашого уроку.
По-третє, оздоровлення сім’ї обов’язково відіб’ється на духовності народу країни, на відновленні ієрархії моральних і загальнолюдських цінностей.
У такій державі, звісно ж, по-справжньому захищатимуть (юридично, економічно, соціально тощо) справжню сім’ю, сім’ю як установу Божу.
- Ми розглянули, так би мовити, абстрактну сім’ю та проблеми, з якими вона стикається через вплив зовнішнього світу. Зрозуміло, що чим морально здоровіша сім’я, тим слабший вплив на неї зовнішніх чинників.
- Інформація, одержана сьогодні на уроці, стане вам у пригоді, коли настане пора створювати власну сім’ю. Але ж і зараз більшість із вас уже живе в сім’ї, у реальній сім’ї і, можливо, не ідеальній. Що робити в такому випадку? (Заслухати відповіді учнів.)
Учитель. На мою думку, починати потрібно із себе. І негайно! Колись давно, ще в V ст. до Р. Х., мудрий Сократ сказав: «Нехай той, хто хоче посунути вперед цілий світ, посунеться спочатку сам». Посунеться до істини (Слова Божого), посунеться в бік прощення себе та інших, посунеться в бік любові до ближнього та любові до Бога.
VI. Підсумки уроку
Учитель. Сьогодні на уроці ви поглибили свої знання про сім’ю як установу Божу для людей. Ми говорили також про негативні впливи на сім’ю зовнішніх чинників. Звичайно, зазначили далеко не всі. Та це й неможливо зробити, бо світ трансформується — змінюються і чинники. Кажуть, що правило № 1 усіх експертів — це досконало знати оригінал. Тоді будь-яку підробку легко виявити. Повертаючись до мультфільму «Лелеки», подумаймо, чи так уже безневинно звучить те саме запитання: «Ну й що тут такого?» За гріх гомосексуальних стосунків міста Содом і Гоморра були повністю знищені вогнем і сіркою. За гріх сексуальних стосунків із твариною вбивали обох учасників такої гидоти. Ми розглянули як приклад лише один мультфільм. А світова кіно- і телеіндустрія щороку випускає сотні тисяч одиниць своєї продукції. І майте на увазі небезпеку короткочасної інформації, яку важко сприйняти свідомо, але стовідсотково вона сприймається на рівні підсвідомості («ефект 25 кадру»), особливо в дитинстві та юності. Діти, будьте пильними, фільтруйте отриману інформацію!
VII. Домашнє завдання:
- читайте більше стосовно теми уроку: Лев. 20:1-16, Рим. 1:24-27;
- починайте роботу над проектом «Сім’я XXI століття».