Автор Зінаїда Скворцова, вихователь-методист ДНЗ № 33 м. Рівного
Мета: розвивати пізнавальний інтерес до історії створення світу прекрасним і досконалим, вміння креативно передавати сімейну єдність, використовуючи палітру фарб; ознайомити дітей із біблійною історією про створення та призначення світу, першої сім’ї; вправлятися в методиці малювання долонькою, передаючи певну думку; виховувати вміння цінувати сім’ю, навколишню природу, бажання берегти, любити й шанувати їх.
Обладнання:
демонстративний матеріал — фланель із зображенням моря та неба, відеозапис «Природа — Краса» (mover.uz/watch/m7MjDwj), ілюстрація сім’ї;
роздавальний матеріал — фігурки до фланелі; ватман, палітра із гуашевими фарбами, волога серветка;
технічні засоби — ноутбук, диск із записом релаксаційної музики.
- Організаційний момент
Декламація вихователем вірша Катерини Перелісної «Весна»
— Що з весною настає?
— Сніг у полі розтає.
— А чому-то так буває?
— Сонце його пригріває.
— Що ж синіє на землі?
— Ніжні проліски малі.
— А що пнеться з-під листа?
— То травичка вироста.
— А над полем що бринить?
— Любий жайворон дзвенить.
— А чому-то так буває? (Відповіді дітей.)
—Пригадайте, будь ласка, який світ вас оточує, у цьому вам допоможе музика.
Гра «Відгадай за звуком»
— Шум води
— Вітру
— Дерев
— Спів птахів
— Голос тварин
— Пісня людини
— Скажіть, що нас оточує? Те, що нас оточує, — це і є світ навколо нас.
- Мотивація до заняття
— Сьогодні спробуємо дати відповідь на запитання: як все виникло? І для чого все виникло?
Кажуть, що краще один раз побачити, ніж багато разів почути, пропоную переглянути відеозапис про те, яким гарним створений наш світ.
- Основна частина
Перегляд відеозапису «Природа — Краса»
— То яким ви побачили створений світ? (Відповіді дітей.)
Дивлячись на все, ми розуміємо, що є Творець, Який усе створив! А ви знаєте, Хто є Творцем неба, землі, гір, тварин? Так, це Бог! Спробуємо пригадати й відтворити картину створення на фланелографі.
Предметно-практична діяльність дітей (під супровід вірша діти викладають картину).
Кажуть, Бог колись задумав
На Землі створити світ.
І шість днів Господь трудився,
Щоб зробити все як слід.
В перший день з’явилось світло,
(знімаю темне полотно з картини)
В другий — небо і хмарки,
(обвожу руками небо й хмари)
В третій — море і рослини,
(діти виставляють береги моря й рослини)
Далі — сонце, місяць і зірки.
(викладають сонце, місяць, зірки.)
В п’ятий день — птахи у небі
(викладають птахів)
Дзвінко пісню заспівали,
У морських обіймах риби
(…риб.)
В танці жваво закружляли.
А на шостий день у світі
Появилися тварини.
(…тварин.)
Діти сідають.
Дуже гарна вийшла в нас картина.
— Творець Сам дав оцінку творінню: добре.
Бесіда-діалог на основі власного досвіду дітей:
— Чому вода — це добре?
— Чому повітря — це добре?
— А сонце?
— Чому рослини — це добре?
— Яка користь від тварин?
Фізкультхвилинка (у колі показувати рухи)
Світ створений Богом за шість днів.
Ми повинні берегти навколишній світ і радіти!
Скільки у світі причин для святої радості.
Ти, серце, тільки радіти встигай.
Радій, коли бачиш розкішну квітку,
Радій, коли бачиш ясне небо та мерехтливі зорі,
Радій шуму весняного вітру над головою,
Радій далеким громам весняним,
Радій теплому дощу та барвистій веселці.
Ми радіємо і це добре, але мені здається, що наша картина не закінчена, когось на ній не вистачає (на магнітній дошці виставляю постаті людей — чоловіка та жінки).
В шостий день Господь задумав
Диво — створення людини.
Так з’явились на світі люди —
Вінець творіння, образ Божий,
За подобою Своєю
На Творця в усьому схожі.
Дав Господь людині розум,
Щире серце, добру душу
І на сьомий день промовив:
«Зараз відпочити мушу».
— Так утворилась перша сім’я!
— А ви знаєте, яку оцінку дав Творець людині? Коли весь світ був створений добре, то людина — дуже добре. І це було диво для всіх, тому що Бога ніхто не міг побачити, а дивлячись на людину, могли уявити, який Він.
— Як ви думаєте, що є головним у сім’ї? Це Божа любов, яка об’єднує чоловіка та жінку, так було спочатку в першої сім’ї, і так має бути сьогодні.
Творче завдання: спробуємо показати фарбами, що сім’я — це всі разом, в одній любові: мама, тато, дитинка.
— У мене є палітра з різними фарбами, вони розташовані окремо, але поряд, та коли вони з’єднаються однією рукою і залишать свій слід, то розірвати їх ніщо не може (показати практично на відбитку руки, яка спочатку лягла на палітру, потім на папір). Так Бог задумав і в сім’ї: вона створена як одне ціле й ніхто не має права її роз’єднати.
Діти по черзі кладуть руку на палітру й залишають відбиток на ватмані навколо портрета сім’ї.
- Підсумок
— Що було створено добре?
— А хто був створений дуже добре?
— Якщо ми створені дуже добре, то як повинні ставитись до навколишнього світу?
Діти декламують вірш Уляни Кравченко «Дитині».
Ти питаєшся, дитино,
Що треба любити? —
Полюби Творця, що каже сонечку світити.
А тому отця і неньку
Любити потреба — бо вони тобі опіка,
Послана із неба.
Полюби людину бідну,
Наче свого брата,
Хай будуть тобі ще милі
Край рідний і хата.
Полюби в природі квіти,
Всю красу, всі дива —
Серцем обійми Вселенну
І будеш щаслива.