Автор Тетяна Октисюк, учитель основ християнської етики НВК с. Самари-Оріхові Ратнівського р-ну Волинської обл.
Мета: показати учням, що смерть Ісуса Христа є спокутною жертвою за гріхи всіх людей, спонукати учнів замислитись над ціною цієї жертви й моральністю свого життя; розвивати в учнів уміння аналізувати свої вчинки та вносити корективи згідно з християнськими цінностями; виховувати в учнів благоговійне ставлення до подвигу Ісуса Христа, розуміючи, якою ціною Він здійснив спасіння людей.
Біблійна основа: Розп’яття Ісуса Христа (Мт. 26-27).
Ключовий вірш: «…Христос один раз постраждав був за наші гріхи, щоб привести нас до Бога, Праведний за неправедних…» (1 Петр. 3:18).
Словник понять і термінів: страждання, спокутування, жертва, самопожертва, подвиг, свято Пасхи, Ангел-згубник, первістки.
Обладнання: комп’ютерна презентація, проектор.
Міжпредметні зв`язки: українська мова та література, історія, географія, образотворче мистецтво.
ХІД УРОКУ
I. Вступна частина
Вітання: «Слава Богу», «Слава Ісусові Христу».
Налагодження контакту з класом
— До якого великого свята ми наближаємось?
— Чому ми його святкуємо? Як святкуємо?
Повідомлення теми й мети уроку
Учитель.
— Якими були останні дні життя Ісуса на землі?
— Чому самопожертва Спасителя є прикладом для всіх людей?
На сьогоднішньому уроці ви отримаєте відповіді на ці важливі для кожної людини запитання, адже «Христос один раз постраждав був за гріхи наші, щоб привести нас до Бога, Праведний за неправедних» (1 Петр. 3:18).
II. Основна частина
Актуалізація знань
Учитель. Любі діти, останній тиждень життя Ісуса Христа на землі починався з Його урочистого в’їзду до Єрусалима. Ісус і Його учні прийшли в Єрусалим на свято Пасхи, весь народ урочисто зустрічав Його, розмахуючи пальмовими гілками й радісно вигукуючи: «Слава Ісусові!», «Осанна Синові Давидовому!» Це були хвалебні слова, Ісус був гідний їх. Але Сам Ісус був засмучений, Він знав, що святкувати Пасху тут, на землі, буде востаннє.
Усі християни відзначають це величне свято Пасхи — свято Воскресіння Ісуса Христа. Цього дня люди вітають одне одного словами: «Христос воскрес!» і традиційно відповідають: «Воістину воскрес!»
А яке свято Пасхи відзначав Ісус зі Своїми учнями?
Стародавнє значення свята Пасхи — це згадка про вихід ізраїльського народу з єгипетського рабства. Понад 400 років ізраїльський народ був у рабстві в Єгипті. Але настав момент, коли Бог звелів Мойсеєві вивести народ із рабства. Мойсей прийшов до фараона і сказав: «Відпусти народ, так говорить Господь». Але фараон відмовився зробити це. Тоді Бог сказав Мойсеєві, що за жорстоке серце фараона наведе кару на Єгипет. Уночі над країною пройде Ангел-згубник і умертвить усіх первістків. А щоб у сім’ях ізраїльтян ніхто не загинув, треба було зробити таке: узяти молоде ягня, заколоти його, злити кров у посудину й цією кров’ю помазати одвірки. Коли Ангел-згубник побачить кров на дверях, він пройде повз них і ніхто в цих домах не помре. Усі ізраїльтяни вчинили саме так, як сказав Мойсей: закололи ягнят, помазали кров’ю одвірки, а м’ясо ягнят спекли на вогні й з’їли. Коли над країною пройшов Ангел-згубник, то в усіх сім’ях єгиптян померли первістки, а в сім’ях ізраїльтян — ніхто не загинув. Таким чином, своєю смертю ягнята зберегли життя первістків.
Коли фараон дізнався, що помер його спадкоємець, він покликав Мойсея і сказав йому: «Ідіть негайно». І всі ізраїльтяни піднялися, забрали своє майно й поквапно покинули Єгипет.
На пам’ять про ці події і проголошувалося свято Пасхи.
Ісус Христос прийшов до Єрусалима, щоб теж відзначити це свято зі Своїми учнями.
Пояснення нового матеріалу
Учитель пропонує учням прочитати з підручника рубрику «Запам’ятай нові слова і поняття», а далі — біблійну історію «Розп’яття Ісуса Христа» (ланцюжковим методом).
Вивчення ключового вірша одним із методів, запропонованих учителем: «…Христос один раз постраждав був за наші гріхи, щоб привести нас до Бога, Праведний за неправедних…» (1 Петр. 3:18).
Учитель. Цей текст говорить про те, що Ісус став жертвою за гріхи всіх людей і тим самим відкрив шлях людям до Отця Небесного. Уся велич цього подвигу в тому, що Сам Ісус був Праведником, а віддав життя за грішників.
Заочна подорож до Єрусалима
Зараз побачимо ті місця, де побував Ісус Христос в останні дні Свого земного життя.
Слайд 4. Перед вами панорама міста Давида в Єрусалимі. Давид, який, як ви знаєте, переміг велетня Голіята, згодом став царем, завоював місто й частину міста обніс високою стіною, довжина кожної сторони — 1 км. У центрі ви бачите мечеть Омара — це мусульманська святиня. Саме тут колись стояв храм Соломона (сина Давида), євреї постійно чекають нагоди його відновити. Далі вглиб і лівіше видно голубий купол — це Храм Воскресіння Христового.
Поруч — Золоті ворота, через які Ісус Христос в’їхав у Єрусалим на віслюкові. Звичайно, вони не золоті — золотистого кольору. Запитаєте, чому замуровані? За переданням, саме через них Ісус Христос удруге в’їжджатиме в Єрусалим, щоб судити живих і мертвих. А оскільки християни чекали цього постійно й там збирався великий натовп, то турки (які тоді володіли цією територією) ворота замурували.
Слайд 5. Перед вами горниця Таємної Вечері. Звичайно, це не той будинок, у якому Вчитель святкував Пасху зі Своїми учнями, але він стоїть на тому ж місці на горі Сіон. Щоб стерти пам’ять про Ісуса, турки тут звели мечеть. Сьогодні там просто музей.
Слайд 6. Перед вами — Гетсиманський сад, місце, куди Ісус Христос пішов зі Своїми учнями після вечері. Ці дерева — оливи; стверджують, що деяким із них понад 2 тисячі років. Можливо, котрась пам’ятає Ісуса Христа? Саме тут Він молився перед Своїми хресними стражданнями й просив апостолів не спати, а молитися разом із Ним.
Слайд 7. Ось тут поруч є Камінь плачу. Сьогодні він — наріжний камінь католицького Храму всіх націй. Він має таку назву, бо католицькі церкви усього світу жертвували гроші на його будівництво.
Слайд 8. Камінь зради — місце, де Юда поцілував Учителя.
Слайд 9. Преторія — будинок, де відбувався суд над нашим Спасителем. А поруч — кам’яні плити з символами для гри в кості. Саме в такий спосіб воїни розіграли одяг Ісуса Христа.
Слайд 10. Арка Ессе Гоммо — те місце, де Понтій Пилат вивів Ісуса Христа до натовпу, засвідчивши: «Це — Чоловік!» Він був уражений силою духа того, кого було засуджено. Саме звідси починається Хресна дорога Спасителя. Тут Він узяв на плечі хрест і поніс на Голгофу.
А на місці першого падіння Спасителя під вагою хреста побудована капличка Вірменської церкви.
Слайд 11. Кажуть, що Мати Ісуса Христа забігла наперед процесії, щоб перетнути дорогу й ще раз зустрітися зі своїм Сином. Ось арка, яка нагадує про це.
А ось так позначено місце, де Симон Киринейський узяв на плечі хрест Ісуса Христа.
Слайд 12. Тут єрусалимські жінки, які дуже тужили за Ісусом, зустрілися з Ним. У відповідь на їхні сльози Він сказав: «Плачте за собою та за дітьми вашими».
На місці третього падіння Ісуса Христа — сьогодні Абіссінський монастир.
Слайд 13. Перед вами храм Воскресіння Христового. У ньому богослужіння проводять вірні шести конфесій. Під його куполом розміщено 23 християнські святині, та ми звернемо увагу лише на деякі з них.
Слайд 14. Голгофа. Місце розп’яття Ісуса Христа. Це невелике підвищення висотою 11 метрів. Дивлячись на нього, усім своїм єством відчуймо, що Ісус Христос прийшов у світ, щоб спасти не когось, а саме кожного з нас.
Слайд 15. Камінь Голгофи.
Ви пам’ятаєте, що коли Ісус Христос помер на хресті, стався землетрус, земля розкололася. Ось тріщини, які про це нагадують.
Слайд 16. Перед вами Камінь Помазання. Коли Ісуса зняли з хреста, за юдейським звичаєм, Його тіло натерли пахучим маслом і загорнули в полотно. Це відбувалося тут. Власне, той камінь покритий мармуровою плитою, бо багато паломників намагалися взяти на пам’ять його частинку. Це місце загальнодоступне, тому тут найчастіше моляться віруючі.
Слайд 17. А це — кувуклія — місце погребіння тіла Спасителя. Він є храмом у храмі, який складається з двох кімнат. Перша — це місце, де ангел очікував жінок-мироносиць, друга — печера, у якій три дні спочивало тіло Месії. Тут почергово служать представники всіх конфесій.
Слайд 18. Гробниця Ісуса Христа. Туди можна ввійти тільки на колінах, прохід низенький. Уявімо, що ми перенеслись туди, заплющмо очі й попросімо в Спасителя миру для нашої землі, спокою в наших душах і злагоди в наших сім’ях.
На цьому екскурсію завершимо. Чи сподобалась вона вам? Що запам’яталося? Що вразило?
Закріплення знань
Робота над оповіданням «Жертва» на с. 198 підручника. Проведення дискусії та підбиття підсумків.
Практичне застосування
Учитель.
У світі Хто найбільший є? Надія Хто для нас? Хто радість людям всім дає? Звичайно ж, це наш … Хто нас підтримує завжди, Щоб каганець не згас? Хто Цар царів. Чи знаєш ти? – Я знаю! — Це наш … Хто добровільно йшов на хрест І Хто вмирав за нас? Хто був розп’ятий і воскрес? – Звичайно ж, це наш … (Спас)
III. Завершальна частина
Підсумок
Учитель. Жертовна смерть Ісуса Христа є достатньою для прощення гріхів будь-якого розкаяного грішника. Більшої жертви бути не може. І той, хто нехтує цією жертвою, ображає Бога-Отця, що добровільно віддав Сина Свого для спокутування наших гріхів.
Домашнє завдання
Прочитати в Євангелії про події, пов’язані із хресною смертю Ісуса Христа. Знайти репродукції картин художників, що змальовували ці події.
Виконати завдання в робочому зошиті на с. 71-73.