Мета: простежити, як у казці відобразилися християнські символи й мотиви, довести, що вони не випадкові елементи; дослідити основні епізоди казки й знайти аналогії в Біблії, провести (за допомогою дев’ятикласників) компаративний аналіз казки та біблійних текстів; дослідити та довести, що «Снігова Королева» не просто казка, а філософський твір; допомогти учням осягнути велич, красу та силу людського серця; формувати навички роботи з підручником, виразного читання та переказу тексту, уміння виокремлювати ключові епізоди й деталі, коментувати їх, визначати роль у творі; розвивати вміння характеризувати персонажі, узагальнювати прочитане, розв’язувати проблемні питання; виховувати щирість, вірність у дружбі, почуття відповідальності за власні вчинки; працювати над формуванням комунікативної, емоційно-ціннісної, літературознавчої та загальнокультурної компетенцій; спонукати дітей замислюватися над важливими проблемами буття, співчувати, відгукуватися на чужий біль.
Обладнання: презентація, портрет Г. К. Андерсена, учнівські ілюстрації, карта «Шлях Герди до Кая».
Тип уроку: урок-дослідження.
Форма проведення: урок-подорож.
Андерсен навчив мене світлої віри в перемогу сонця над темрявою й доброго людського серця над злом.
К. Паустовський
Ненависть побуджує сварки, а любов покриває всі вини.
Пр. 10:12
Тут диявол із Богом бореться, а поле битви — серця людей.
Ф. Достоєвський «Брати Карамазови»
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
Діти, сьогоднішній урок нам допоможуть провести учні 9 класу. Це діти, які брали участь у міській і всеукраїнській олімпіадах «Юні знавці Біблії», що відбувалися в Острозькій академії. Вони знають Біблію, орієнтуються в біблійних текстах, можуть і вміють проводити дослідження. Сьогодні вони будуть нашими консультантами, і ми разом здійснимо компаративний аналіз казки «Снігова Королева» та біблійних текстів.
Спробуємо довести, що «Снігова Королева» не просто казка, а серйозний філософський твір.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Зверніть увагу на епіграфи до уроку. Що хотіли сказати К. Паустовський, Ф. Достоєвський і цар Соломон, написавши ці рядки? (Добро, любов завжди перемагають зло, ненависть. Ареною зіткненні Бога й диявола стають серця людей.)
Одного разу в старому бідному домі в Копенгагені на підвіконні сидів хлопчик. У руках у нього була єдина іграшка — олов’яний солдатик. Мати хлопчика вишивала біля вікна. У цей час у глибині вулиці з’явився високий і дуже худий пан у чорному. Він швидко йшов, розмахуючи руками. Був негарний, але витончений. Жінка підняла голову й сказала синові: «Ось іде наш пан Андерсен, під його колискові ти так добре засинаєш».
Хлопчик зіскочив з підвіконня, схопив свого єдиного солдатика й вибіг на вулицю. Підбігши до казкаря, він поклав іграшку в його руку. Це був нечувано щедрий подарунок, і Андерсен зрозумів це. Він закріпив іграшку в петлиці сюртука як дорогоцінний орден і витер сльози.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Презентація лепбука «Андерсен. Фрагменти біографії»
Діти, ми працювали з вами над біографією Андерсена — людини, яка віддавала людям доброту свого серця. Група біографів підготувала лепбуки. Ми не будемо докладно зупинятися на біографії казкаря, але яке відкриття для себе ви зробили? (Андерсен був глибоко віруючою людиною. В радянські часи цензори вирізали з його казок усі згадки про Бога й християнську віру.)
Віртуальна подорож на батьківщину Ганса Крістіана Андерсена
Учитель. Працювала в нас і група географів та істориків. Про подорож, яка чекає нас сьогодні, можна лише мріяти. Батьківщина Андерсена, що ми про неї знаємо? Слово географам.
- На карті світу під великим Скандинавським півостровом можна побачити ще один, який своїми контурами нагадує людську долоню. Його називають Ютландія, і саме тут, на півночі Європи, розташувалася Данія — маленька скандинавська країна. У Данії народився й прожив життя великий казкар Ганс Крістіан Андерсен.
- Данія займає 407 островів, із них заселені лише 72. Найвідомішими є Зеландія, де розташована столиця країни Копенгаген, Фюн, острови-близнюки Лолланн і Фальстер, а також віддалений майже на 200 км на схід у Балтійському морі острів Борнгольм.
- На узбережжі столиці Данії Копенгагена туристів зустрічає неофіційний символ країни — казкова Русалонька. Бронзова Русалонька примостилася на камені біля берега річки, яка відділяє Данію від Швеції. Вона має 1,25 м у висоту й важить 175 кг.
- Подорожуючи вулицями Копенгагена, можемо переконатися, що це справжнє місто-квітник: кожен куточок землі оброблений із любов’ю, кожна квітка оточена турботою.
- У центрі міста є парк Тріволі, де можна побачити китайські пагоди, середньовічні замки, тобто можна потрапити з однієї епохи в іншу, із сучасності в давнину.
- У Данії дуже люблять природу й дбайливо ставляться до неї. Тут багато доглянутих місць, в яких можна вгадати епізоди казок Г. К. Андерсена.
- У центрі міста, навпроти міської ратуші, установлено пам’ятник великому казкареві.
Учитель. Якою інформацією поділяться з нами консультанти-дев’ятикласники? - Форма правління у Данії — конституційна монархія. Фактичний керівник держави — король. Владу здійснює парламент. Офіційна мова — данська.
- Рівень життя в Данії високий, зарплати — одні з найвищих у Європі: приблизно 5‑6 тис. євро в місяць. Це країна з високорозвиненим сільським господарством. Багато українців їдуть на заробітки в Данію.
- У Данії довга холодна зима, коротке холодне літо. На болотистих ґрунтах ростуть мохи, трави, лишайники.
- Через Скандинавський півострів проходить лінія Північного полярного кола. Тут можна спостерігати північне сяйво. На уроках природознавства ви вивчали, скільки триває полярна ніч? (Пів року.)
Учитель. Сьогодні ми працюємо над казкою «Снігова королева». Географи отримали ще одне індивідуальне завдання: намалювати карту мандрівок Герди у пошуках Кая. На карті зобразити шлях дівчинки.
Очікувана відповідь.
Герда почала свій маршрут зі столиці Данії — Копенгагена. Через річку, яка відділяє Данію від Швеції, вона попала в цю країну. В Швеції Герда потрапила до бабусі-чарівниці, яка хотіла залишити дівчинку в себе, до принца з принцесою та побувала в кублі розбійників. Завдяки Маленькій Розбійниці, на спині північного оленя, із лісів коло містечка Уме через Ботнічну затоку Герда потрапляє до Фінляндії. Саме тут, на півночі Скандинавського півострова, розташована Лапландія. Лапландія — країна без кордонів, це провінція Фінляндії. Вона межує зі Швецією, Норвегією та Росією, омивається водами Балтійського моря.
Це дача Снігової Королеви. Оленів тут більше, ніж людей. Полярне сяйво тут видно найкраще. Узимку температура іноді опускається до –60 °С, а влітку — до +10 °С. Рованіємі — столиця провінції, є рідним містом Санта-Клауса. Саме тут, завдяки своєму люблячому серцю, Герда знайшла Кая, звільнила його від чар Снігової Королеви й повернулася з ним у Копенгаген. А справжнє царство Снігової Королеви, її найулюбленіший палац розташований біля Північного полюса, на острові Шпіцберген, який входить до складу Норвегії.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
Учитель. А тепер почнімо роботу над однією з найцікавіших казок Андерсена — «Снігова королева».
Робота над першою історією
«Снігова королева» — казка в семи історіях. Щось є в числі «сім» незвичайне, сакральне, символічне. Що це? Зверніть увагу на тему уроку.
У нас працювала творча група нумерологів — людей, які досліджували символічне значення цифр. Слово їм.
Число «сім» — найпоширеніше. Поряд із трійкою, це загальний символ для всіх релігій. Сім оповідань — це сім днів творіння: «І скінчив Бог дня сьомого працю свою, і спочив у день сьомий від усієї праці Своєї, яку був чинив. І благословив Бог сьомий день, і освятив його» (Бут.2:2–3).
«Через сім днів води потопу линули на землю» (Бут. 7:10).
«І він зачекав (Ной) ще сім днів інших і знову випустив голуба» (Бут. 8:10).
На питання Петра: «Господи, якщо мій брат грішить проти мене, скільки разів я повинен прощати йому? Аж до 7 разів?». Ісус відповів так: «Говорю тобі, не до 7, а до 77 разів» (Мт. 18:21–22).
З числом 7 ми зустрічалися в усній народній творчості, на уроках української літератури.
Учитель. Які ви знаєте казки, прислів’я, приказки, історії, пов’язані з числом «сім»?
Сім раз відмір, а один відріж.
Один з сошкою, а семеро з ложкою.
Сім п’ятниць на тиждень.
Сім верст до небес і все пішки.
Краще один раз побачити, ніж сім раз почути.
Семеро одного не чекають.
Де одинець — хазяйству кінець, де сім — щастя всім.
«Білосніжка і семеро гномів».
«Вовк і семеро козенят».
«Мертва царівна і сім богатирів».
Про щось невідоме ми кажемо «за сімома печатками».
Коли хтось почуває себе щасливим, то він на «сьомому небі від щастя».
Бесіда на розуміння прочитаного
– Як називається перша історія казки «Снігової королеви»? («Дзеркало і його скалки»)
– З чого починається ця казка? (Оповіданням про чарівне дзеркало)
– Чиє це дзеркало? (Троля)
– Хто такий троль?
Індивідуальне повідомлення
Троль — велетень (у німецько-скандинавській міфології). Тролі живуть усередині гір, де зберігають свої скарби. В усній народній творчості тролі зазвичай шкодять людям, викрадають у них худобу, виявляються людоїдами.
– Знайдіть у тексті, як автор називає троля. (Сущий диявол.)
– У Андерсена троль — диявол (злий дух, чорт, сатана). Добро чи зло несе троль? (Зло.)
– Яку властивість мало дзеркало? (Усе хороше й прекрасне зменшувалося до неможливого, а все бридке й погане здавалося ще гіршим.)
– Як же змінювався світ у дзеркалі? (Чудові краєвиди виглядали вареним шпинатом, а найкращі люди — потворами.)
– Троль здійснює злу справу, яка його реакція? (Він радіє своїм злим діянням.)
– Знайдіть у першій історії слова, які характеризують дії троля. (Реготав. Змайстрував, радів, сміявся до різі в животі, немов від лоскоту.)
– Хто з вас спробує написати сенкан до слова «троль»?
– Яке горе принесли людям уламки деркала? (Люди, які потрапляли під владу троля, тобто поранені скалкою в око або в серце, починали бачити тільки поганий бік життя і ставали злими, агресивними. Вони переставали вірити в добро, ставали байдужими й недовірливими, глузливими й ненависними.)
– Скалка дзеркала вразила нашого героя. Куди вона потрапила? (Каєві скалка дзеркала потрапила в око й у серце.)
– Перевтільтеся в літературного героя. Розкажіть від імені Герди, як змінюється дитина.
(Бідолашний Кай! Скалка попала йому прямо в серце, і воно перетворилося на холодну крижинку. Кай не бачить нічого хорошого, навколо нього все гидко: троянду точить черв’як, бабуся не так ходить, робить не те, що потрібно, а я зовсім негарна. Він почав передражнювати бабусю, сусідів, усі їхні недоліки виставляючи напоказ; захоплено грав зі збільшувальним склом, яке, роблячи предмети більшими, фактично спотворювало речі, перекручувало вигляд світу. Мій названий брат став злий, агресивний, жорстокий, він присікався до кожного мого слова, але, незважаючи на це, я його все одно дуже люблю.)
– Як ви думаєте, чому розбилося дзеркало? (Дзеркало розбилося внаслідок провалу спроби троля (диявола) «посміятися над ангелами і самим Творцем». Над ними не можна сміятися, бо це сили Добра і Світла.)
Ми підійшли до з’ясування основного конфлікту казки.
Словникова робота
Конфлікт — зіткнення в художньому творі протилежних явищ, подій, учинків, персонажів, поглядів.
Які сили конфліктують у казці? Зверніть увагу на епіграф. (Добро і зло. Любов і ненависть. Бог і диявол.)
Гра «Доміно». Робота в парах
Складіть «доміно», підбираючи синоніми до слів «добро», «зло».
ДОБРО — вірність, любов, милосердя, співчуття, прощення, терпіння…
ЗЛО — жорстокість, егоїзм, ненависть, зрада, агресія, жадібність, неорганізованість, хвалькуватість, обман, байдужість, лінь, заздрість…
Гра «Люстерко»
Учитель. У серці кожної людини живе і добро, і зло. Зло несуть негативні якості характеру, з якими людина веде постійну боротьбу. І ось сьогодні я пропоную, дивлячись у наше чарівне дзеркало, назвати свою негативну якість, від якої вам би хотілося позбутися. Це нелегко, але ж у вас є таке бажання. Спробуймо…
А як далі? Будемо жити з негативними якостями характеру чи боротимемося з ними? Негативні якості характеру — це крижинки, які потрібно розтопити. Наприкінці уроку ми матимемо відповідь на проблемне запитання: чи є в моєму серці крижинки і як їх розтопити?
– Перша історія є прологом, вступом. У ній ще немає дії, немає головних героїв, але вона пояснює, чому трапляються нещастя саме з Каєм. А ви здогадуєтеся? (Кай самовпевнений і хвалькуватий. Він хвалився, що посадить Снігову Королеву на гарячу грубку й вона розтане.)
– Яку інформацію нам доповнять дев’ятикласники?
Індивідуальне повідомлення учня-консультанта
Дослідники вважають, що уламки дзеркала — диявольські спокуси, від яких людині важко врятуватися. Слово «спокуса» з церковнослов’янської мови перекладається як «випробування». Кай не витримав цього іспиту, оскільки був схильний до гріха.
Робота над другою історією казки «Снігова королева» — «Хлопчик і дівчинка»
Гра «Аукціон знань. Найуважніший читач»
– Де жили Кай і Герда? (У великому місті. У кімнатах на горищі.)
– Як ставилися діти одне до одного? (Любили, як брат і сестра.)
Що росло у дерев’яних горщиках у батьків Герди та Кая? (Троянди, зелень.)
– Як розважалися діти влітку? (Бігали в гості одне до одного через дах, сиділи під трояндами, гралися й читали книжки)
– Як пояснює бабуся, чому замерзають вікна? (Снігова Королева заглядає у вікна й дмухає.)
– Як розважалися діти взимку? (Нагрівали мідні монети на печі й прикладали до замерзлих вікон.)
– Чий це портрет: «Жінка була така прекрасна і ніжна, вся з іскристої криги. Очі її блищали, як дві ясні зірки, проте не було в них ні спокою, ні тепла»?
– Скільки разів Кай зустрічався зі Сніговою Королевою? (Двічі.)
– Чому Кай перестав відчувати холод? (Снігова Королева поцілувала його, її поцілунок був холодніший за кригу. Хлопчик замерз, перестав відчувати холод, а після другого поцілунку забув усіх рідних.)
– Чи знає Снігова Королева про отруйність своїх поцілунків? («Більше тебе не цілуватиму, бо інакше ти умреш».)
– Чи змінилося ставлення Кая до Снігової Королеви після поцілунків, які «були холодніші за кригу»? (Вона більше не здавалася йому крижаною. Це була довершеність: уродлива, розумна, чарівна.)
– Яка наука захоплювала Кая? (Математика.)
– Скільки років Кай жив із крижаним серцем? (Два.)
Історія третя. «Квітник жінки, яка вміла чаклувати»
Бесіда на розуміння прочитаного
– Як дівчинка потрапила до бабусі, що зналася на чарах? (Герда вирушила на пошуки Кая. Бабуся витягнула човен, у якому пливла дівчинка, з річки.)
– Які чари використовує старенька? (Забирає пам’ять у дівчинки, розчесавши їй волосся золотим гребінцем. Знищує кущі троянд, бажаючи залишити Герду в себе.)
– У квітнику та будинку бабусі немає ніяких неприємностей, але чи відчуває Герда себе щасливою? (Це ілюзія земного щастя. Квіти в цьому світі можуть розповідати лише казки. Хіба може бути щасливою людина, у якої забрали пам’ять?)
– Як ви ставитеся до жінки, яка вміла чаклувати? (Чаклунка — егоїстка, яка любить тільки себе. Це зло, яке маскується під добро. У чомусь вона схожа на Снігову Королеву.)
– Що насторожило Герду в саду бабусі? (Відсутність троянд.)
– Де дівчинка побачила троянди? (На капелюсі чарівниці.)
– Про що розповів дівчині трояндовий кущ? (Кай не помер. Під землею його немає.)
– Скільки часу Герда прожила в бабусі, яка знала чари? (Весну, літо й осінь.)
– Чому холод пізньої осені не зупиняє Герду? (Вона по‑справжньому любить Кая, хоче його знайт.и)
Біблійні образи, символи та мотиви в казці
Учитель. Троянди неодноразово зустрічаються на сторінках казки і навіть допомагають Герді позбутися чар чаклунки. Що ж символізує троянда в християнстві?
Індивідуальне повідомлення учня-консультанта
Троянда — цариця квітів
У християнському мистецтві троянда «спочатку славилася як райський квітка, символ чистоти й святості». Згодом вона стає символом Діви Марії, яку зображували сидячою в раю серед трояндових кущів. Червона троянда стала також символом крові Христової. А в Андерсена троянди, залишаючись символом християнської любові, зберігають пам’ять дітей про себе й про Бога.
Мансарда з трояндами — Боже Царство
Дослідники вважають, що мансарда з трояндами — прообраз Божого Царства, чому? Тому що «Кай і Герда любили один одного, як брат і сестра. Вони були добрі, веселі, щасливі», поки не з’явилася Снігова Королева й не відвезла хлопчика в холодне снігове царство. Можна порівняти мансарду з трояндами з раєм, Божим Царством, де щастя наповнює людські серця, а Кай і Герда — це біблійні Адам і Єва до гріхопадіння.
Учитель. Якщо є рай, то повинне бути й пекло. Де ж воно?
Крижана вічність Снігової Королеви — образ пекла.
Царство Снігової Королеви, куди потрапляє Кай, «холодне, порожнє, мертве». У ньому немає життя, любові, співчуття. Воно подібне до пекла.
Індивідуальне повідомлення учня-консультанта
Крижана вічність — образ пекла
За скандинавським уявленням у пеклі холодно. Сама Снігова Королева символізує смерть. Крижана Діва, Фея Льодів, Снігова Відьма — так називають її в народних скандинавських казках.
Царство Снігової Королеви Андерсен порівнює з царством смерті, із загробним світом. Кая, що потрапив туди, рідні вважають мертвим.
Учитель. На уроках музичного мистецтва ви вчилися слухати музику. Ви прослухали два уривки — це композиції Антоніо Вівальді «Пори року», які асоціації виникли? (Перший уривок — це ніжність, щирість, доброта, щастя. Другий — агресія, жорстокість, насильство. Перший асоціюється з раєм, другий — із пеклом.)
Герда бачить троянди на капелюшку чаклунки й відразу все згадує. Вона біжить із саду бабусі на пошуки Кая.
– Яку рослину вона зустрічає край дороги? (Край дороги росте терновий кущ із червоними ягодами.)
– Для чого він на шляху Герди, яка його функція? (Попереджає Герду про випробування, які вона має здолати.)
Звернімось за більш докладною інформацією до наших консультантів.
Індивідуальне повідомлення учня-консультанта
Терновий кущ — символ страждань
Терновий кущ, покритий ягодами, — символ страждань, випробувань, які чекають Герду на її нелегкому шляху.
Про покладання на Ісуса Христа вінця з терну пишуть три євангелісти: «І, сплівши з тернини вінка, поклали Йому на голову і дали Йому в праву руку тростину і, стаючи перед Ним на коліна, глузували з Нього, кажучи: Радій, Царю Юдейський»! (Мт. 27:29).
На уроках мистецтва ви будете знайомитися з картинами художників на біблійну тематику. Зверніть увагу на картину Гвідо Рені «Ісус у терновому вінку». Як же боляче, коли колючки так жорстоко впиваються в тіло, які страждання терпить людина!
Історія четверта. «Принц і принцеса»
– Як поводиться дівчинка, почувши розповідь крука про принцесу та хлопчика, якого вона вважає Каєм? («О, як билося серце Герди від страху й нестримного бажання побачити Кая!»)
– Чому Герда відмовилася жити в палаці? (Їй це й на думку не спадало.»Дівчинка хотіла знову вирушити в далекі мандри на пошуки Кая».)
Історія п’ята. «Маленька розбійниця»
– Що ви можете сказати про характер Маленької розбійниці? (Це невиховане, розбещене, вперте, свавільне, дике дівчисько.)
– Як характер розкривається у вчинках? (Кусає матір за вухо, трусить голуба, лоскоче шию оленя ножем, кричить.)
– Які деталі портрета говорять, що вона здатна на добро? («Очі в неї були чорні, але якісь сумні», «серйозно глянула», «витерла сльози», «зітхнула», «обійняла однією рукою Герду».) Очі — це дзеркало душі. У злих людей очі сумними не бувають.
– Як і чому вона допомогла Герді? (Відпустила на волю північного оленя, щоб він відвіз Герду в Лапландію. Віддала хутряні чобітки, рукавиці матері, підсунула м’яку подушечку, дала їжі на дорогу. Герда розтопила в її серці льодяні крижинки. Вона стала милосердна, співчувала Герді; але не хотіла показати свою доброту, адже була розбійницею. Вона грубо попрощалася, напевно, щоб не розплакатися самій.)
Зверніть увагу на ілюстрації. На уроках малювання у вас зараз тема: «Зимовий пейзаж». На тлі зимового пейзажу ви малювали епізоди з казки Андерсена.
– Маленька розбійниця. Зовні грубувата, невихована, але яке серце вона має? (Добре серце.) А Снігова Королева така гарна, що Кай не міг відвести від неї очей. А скільки зла вона зробила? (Зачарувала й викрала Кая. Заморозила голубів, коли летіла в Лапландію)
– Що важливіше: зовнішня краса чи добре серце? (Зовнішність не показник людяності)
Учитель. Маленька розбійниця допомагає Герді дістатися до Лапландії. У нас урок-дослідження. Подумайте, чи залишає Бог Герду одну серед розбійників? Хто підказує, де шукати Кая? (Лісові голуби, які вижили після крижаного подиху королеви)
Символом чого є голуби? (Любові, миру, чистоти.)
Правильно, але глибше й повніше символіку цього образу пояснять нам консультанти.
Індивідуальне повідомлення учня-консультанта
Голуб — Божий вісник
Голуби в розбійницькому замку — це Божі вісники, які підказують, де шукати Кая.
Голуб — птах, якого часто згадують у Біблії. У Старому Завіті — у зв’язку з ім’ям Ноя. «І голубка повернулася до нього вечірнього часу,… і Ной дізнався, що вода зійшла з землі» (Бут. 8:11)
У Новому Завіті голуб є символом Святого Духа, що зійшов на Спасителя під час хрещення.
На уроках мистецтва ви будете знайомитися з картинами епохи Відродження. Зверніть увагу на картину Леонардо да Вінчі та його учня Андреа дель Верроккіо «Хрещення Христа».
У християнському мистецтві голуб з оливковою гілкою в дзьобі — символізує дух світла і правди, чистоти і святості.
Учитель. Маленька розбійниця, побачивши Кая, сказала: «От, пройдисвіт!… Не знаю чи ти вартий того, щоб за тобою бігали аж на край світу».
– А й справді, чи вартий Кай того, щоб заради нього пройти стільки випробувань? (Вартий. Людина завжди варта того, щоб за неї боротися.)
Історія шоста. «Лапландка і фінка»
– Як лапландка поставилася до Герди? (Сповнена співчуття, намагається допомогти. «Ах ви ж бідолахи».)
– До кого лапландка порадила звернутися за допомогою? (До фінки.)
– У чому фінка бачить силу Герди? («Хіба ти не бачиш, яка велика її сила? Не бачиш, що їй підкоряються і люди, й тварини? Адже вона босоніж обійшла півсвіту! Не в нас позичати їй сили! Сила — в її чистому дитячому серці». Герда сильна своєю щирістю, сердечністю, добротою.)
– Чому порятунок Кая фінка вважає найскладнішим випробуванням для дівчини? (Вона повинна, діставшись до палацу, перемогти і чари Снігової Королеви, і байдужість Кая, і злі сили, які оселилися в його серці. Крім неї цього не зробить ніхто.)
– Лапландка, щоб допомогти Герді, пише фінці листа. На чому? (На сушеній рибі-трісці.)
– Що робить фінка з листом? (Вивчає напам’ять і кидає його в котел із варивом.)
Учитель. У казці риба є і письмовим словом, і їжею. Як ви думаєте, що символізує риба? Ви цього не знаєте, але запам’ятайте те, що розкажуть консультанти.
Індивідуальне повідомлення учня-консультанта
Лист на сухій рибі-трісці
Риба — ранньохристиянський символ, який знаменує самого Христа. Грецьке слово «риба» складається з початкових літер слів: Ісус Христос, Божий Син, Спаситель.
Ісус Христос навчає словом. Це Божественна природа Христа.
У древніх катакомбах Риму, де збиралися перші християни, учені виявили чітке зображення риби, що несе на спині кошик з хлібами й посудину з вином.
Хліб і вино — продукти, які використовуються в таїнстві Євхаристії (Причастя). Їх було встановлено Самим Христом на Таємній вечері напередодні Пасхи.
У Євангелії від Матвія читаємо: «Ісус узяв хліб і поблагословив, і давав Своїм учням, і сказав: Прийміть, споживайте, це тіло Моє. І взявши чашу, і подяку вчинивши, Він подав їм і сказав: Пийте з неї всі, бо це кров моя нового заповіту, що за багатьох проливається на відпущення гріхів» (Мт. 26).
Перші християни, малюючи на піску рибу, так відрізняли своїх від чужих.
Учитель. У шостому оповіданні олень просить фінку: «Не виготовиш ти для дівчинки такого зілля, яке дало б їй силу дванадцяти богатирів? Тоді б вона здолала Снігову Королеву!»
«Силу дванадцяти богатирів! — відповіла фінка. — Так, а чи багато в цьому толку?».
З цими словами вона взяла з полиці великий шкіряний сувій і розгорнула його: на ньому стояли якісь дивні письмена; фінка почала читати їх і читала до того, що її піт кинуло».
Що ж це за дванадцять богатирів, чи можемо ми провести паралель з біблійними історіями? Послухаймо наших дев’ятикласників.
Індивідуальне повідомлення учня-консультанта
Дванадцять богатирів — дванадцять апостолів
Дванадцять богатирів — це дванадцять євангельських апостолів. Апостоли (від грец. Άπόστολος — посланник, вісник) — найближчі учні Ісуса Христа, обрані Ним і послані благовістити про Царство Боже й улаштування Церкви земної. Дослідники вважають, що в казці вони символізують саме Церкву земну.
– Чому ж фінка відкинула допомогу «богатирів», тобто Церкви земної й почала шукати допомоги в древніх свитках?
Очікувана відповідь.
Можливо, тому що головне — Бог у душі й у серці. Не так важливо, яку церкву ти відвідуєш, головне — жити відповідно до Божих заповідей.
Історія сьома. «Що трапилось у палаці Снігової Королеви і що сталося потім»
– Яке військо було в Снігової Королеви? (Військо Снігової королеви — це великі потворні їжаки, стоголові змії, крижані ведмежата)
– Яким чином Герда здолала це військо? (Коли вона почала шепотіти «Отче наш», грізні ангели зі списами й щитами прийшли на допомогу й розметали військо Снігової Королеви.)
– Де ви знайшли матеріал, що Герда шепоче молитву «Отче наш», адже у ваших книжках після слова «шепоче» стоїть крапка. (В Інтернеті й у виданні «Снігової Королеви» видавництвом А-ба-ба-га-ла-ма-га.)
– Діти, ви молодці. Запам’ятайте, що «Отче наш» — це Господня молитва.
Перевтільтеся в літературну героїню. Розкажіть від імені Герди, як ви врятували Кая.
Орієнтовна відповідь.
Я підбігла до Кая, обійняла його, пригорнула до себе й гірко заплакалася, адже він не впізнав мене. Мої щирі сльози розтопили його крижане серце. Він згадав і мене, і бабусю, і наш дім, і троянди.
Кай не розумів, чому він перебуває в цьому холодному пеклі, він розридався й плакав так довго й сильно, що скалка витекла з ока разом зі слізьми. Я розцілувала Кая, і він ожив остаточно. Це був мій Кай! Усі були щасливі, навіть крижинки, які, танцюючи, склали слово «вічність». Снігова королева уже не мала над нами ніякої влади!
Кай плаче. Що символізують сльози Кая? (Очищення від гріхів.) Правильно. А тепер послухаємо доповнення консультантів.
Індивідуальне повідомлення учня-консультанта
Сльози Кая — символ покаяння, очищення.
«Блаженні засмучені, бо вони будуть утішені» (Мт. 5:4).
Кай, «виплакавши» своє падіння, свій гріх, знайшов щастя, втішився.
Повернення Кая — повернення блудного сина
Коли ми говоримо про повернення Кая додому, на думку спливає одна біблійна історія: притча про блудного сина: «…треба було радіти і веселитися, бо цей брат твій був мертвий і ожив, був пропав і знайшовся» (Лк. 15:11–32). Блудний син покаявся, зрозумів свої помилки, і батько не тільки простив, а й влаштував гучний бенкет на його честь.
Художники постійно зверталися до теми покаяння. Зверніть увагу на роботи Рембрандта «Повернення блудного сина» і Тиціана «Покаяння Марії Магдалени».
Учитель. Випробування, перенесені Гердою, — християнська самопожертва в ім’я любові до ближнього.
Уважають, що найпіднесеніші рядки про любов у Біблії належать апостолові Павлу. «Гімном любові» називають 13 розділ з 1 Послання апостола Павла до християн Коринфа: «Любов довготерпить, любов милосердствує, не заздрить, любов не величається, не надимається, не поводиться нечемно, не шукає свого, не рветься до гніву, не думає лихого, не радіє з неправди, але тішиться правдою: Все покриває, всьому вірить, всього сподівається, все переносить».
– То чому ж Герда виявилася сильнішою від Снігової Королеви?
Очікувана відповідь.
Герда любить по‑справжньому, не скаржиться, не думає про себе, вона жертвує собою заради Кая, витримує всі випробування. Герда — сильна, смілива, вірна, віддана в дружбі, хоробра, щира, цілеспрямована, наполеглива. Щира молитва, гаряче серце, віра, надія, любов допомагають дівчинці перемогти.
Дуже багато випробувань випало на долю Герди. Вона не злякалася, достойно їх подолала. І ви зрозуміли, що недаремно зустрівся на її шляху терновий кущ, який попереджав про страждання. Ви писали сенкани до образу Герди. Зачитайте.
VІ. Підбиття підсумків уроку
Теорія літератури
– У казках Андерсена, як і в душах людей, постійно йде боротьба. Між чим і чим? (Між добром і злом, любов’ю і ненавистю.)
– Як називається літературний прийом, де використовується різке протиставлення? (Антитеза)
Антитеза — це різке протиставлення життєвих явищ, понять, почуттів, думок чи характерів.
Антитеза надає творові більшої виразності, робить його напруженішим, динамічним.
Наприклад: Бог — троль, добро — зло, любов — ненависть, самопожертва — егоїзм, краса — потворність, сніжинки — троянди, холодне — гаряче, Герда — Снігова Королева…)
У серці кожної людини живе і добро, і зло. Зло несуть негативні якості характеру. Дайте письмову відповідь на проблемне запитання: як розтопити ті крижинки, які є в моєму серці? Напишіть твір одним реченням.
Християнські мотиви у творі
Учитель. Не тільки в казках Андерсена, а в багатьох творах української і зарубіжної літератури письменники звертаються до біблійних мотивів. Напевне для того, щоб показати, якою повинна бути людина, як вона повинна прожити своє життя, на що орієнтуватися.
– Протягом уроку ми шукали біблійні мотиви, образи й символи в казці. Які висновки ви можете зробити?
Орієнтовні відповіді.
5 клас
Тема віри в Бога присутня практично в кожному творі Андерсена. Він один із найбільших християнських, істинно віруючих письменників.
Андерсен навчав дітей і дорослих добра й намагався наблизити їх до Бога.
У безвихідних ситуаціях Герда читає молитву «Отче наш» і перемагає.
Дружба, любов до ближнього — одне з найсильніших і найпрекрасніших почуттів. З рідною людиною ми ділимо навпіл і радості, і печалі.
Легше жити на світі, коли знаєш, що поруч із тобою є справжній друг.
9 клас
Для нас було відкриттям, що всім відома казка «Снігова Королева» побудована на основі біблійного сюжету.
Людина завжди варта того, щоб за неї боротися.
Людяність — краса людського серця — це та сила, яку не в змозі ніщо перемогти.
У кінці казки бабуся сидить на сонечку й голосно читає Євангеліє: «Якщо не будете як діти, не ввійдете в Царство Небесне!» На думку Андерсена, той увійде в Царство Небесне, хто до кінця днів своїх зуміє зберегти в собі чисту віру в Бога, любов до всього живого, дитячу щирість і безпосередність, милосердя, прощення, співчуття.
Казка Андерсена «Снігова Королева» розповідає про добро і зло, про терпіння і любов. Усі ці цінності мають християнське коріння. Вони вчать нас, що жити з Господом у серці, незважаючи на всі випробування й негаразди, — це жити щасливо!
Поетична хвилинка
Я хочу закінчити урок словами великого казкаря:
«Світ прекрасний! Радійте життю!
Будьте оптимістами! Боріться за людину, серце якої покрите льодом!
Будьте терплячі в досягненні мети!
Не шкодуйте часу і сил, щоб виховати в собі людяність, чуйність і доброту!»
VІІ. Домашнє завдання (за вибором)
- Твір-есе «Чи є в моєму серці крижинки? Як їх розтопити?» (Лінь, обман, заздрість, байдужість)
- Розповідь від імені Герди. Що пережила Герда, шукаючи Кая?
- Розповідь від імені Кая. Що пережив Кай, перебуваючи в крижаному царстві Снігової Королеви?
Джерела
- Стасевич В. А., Болурова-Кунавина П. В. Христианские мотивы в сказках Г. Х. Андерсена «Снежная Королева» // Юный ученый. — 2015. — № 2.
- Харламова Р. Тайны «Снежной Королевы» // Тайны и преступления. — 2012. — № 1.
- Энциклопедия для детей. Т.6. Ч.2. Религии мира. — 3‑е изд., испр. и доп. // Гл. ред. М. Д. Аксенова. — М.: Аванта+, 1998.
- Конспект уроку «Г. К. Андерсен «Снігова королева» [Електронний ресурс] // Освітній проект «На Урок» — Режим доступу: https://naurok.com.ua/konspekt-uroku-g-k-andersen-snigova-koroleva-62836.html
- Г. К. Андерсен «Снігова Королева». Велич краси людського серця. Антитеза. [Електронний ресурс] // Освіта UA — Режим доступу: https://ru.osvita.ua/school/lessons_summary/in_lit/12343/
- Г. К. Андерсен «Снігова Королева». Авторська оцінка героїв твору [Електронний ресурс] // Всеосвіта — Режим доступу: https://vseosvita.ua/library/g-k-andersen-snigova-koroleva-avtorska-ocinka-geroiv-tvoru-40402.html