Автор Людмила Коваль, учитель української мови та літератури Рівненської вечірньої ЗОШ ІІ–ІІІ ст.
Мета: поглибити й узагальнити знання учнів з української літератури та християнської етики, розвивати навички сприймання інформації на слух, самостійної роботи, аналізу та узагальнення, виховувати повагу до духовних надбань народу.
Міжпредметні зв’язки: українська мова та література, християнська етика, історія.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Вступ
Ведучий. Двадцять перше століття. Століття, у якому кипить науково-технічний прогрес та вирує нова інформація. А де ж конденсується духовна енергія народу? У мові, у слові. Мова несе в собі генетичну пам’ять народу, його віру й культуру.
Є особлива музика у Слові,
Вона луна з якихось вищих сфер,
Бо суть душі народної у мові
Кристалізується — віки і дотепер.
В. Іващенко
Гострою проблемою в сучасному світі є зниження рівня духовності суспільства. А духовність, як ми знаємо, допомагає кожній людині стати особистістю, а нації — нацією. А звідки ж черпати ті мірила духовності? Безперечно — з Біблії.
Біблія є пам’яткою найдавнішої писемності людства. Це найвідоміша книга, яка існує вже понад три тисячі років і перекладена 1829 мовами. Яскраві біблійні образи й мотиви надихали й надихають письменників і художників, композиторів і архітекторів на створення чудових творів. Тих, хто не читав цієї книги, стає все менше. Людина не може вважати себе освіченою, якщо вона не має уявлення про Біблію.
Однак Біблія є не лише високохудожньою книгою, джерелом духовних істин. Знайомство з Біблією передбачає дещо більше, ніж ознайомлення з її текстом. Це, насамперед, зустріч із її Автором. Бог, Який подарував нам Своє записане Слово (Біблію) і Своє втілене Слово (Сина Божого Ісуса Христа) вказує всьому людству й кожній людині зокрема дорогу спасіння. Так, при всіх наших досягненнях, звитягах і творчих здобутках ми залишаємося творінням Божим, яке після гріхопадіння наших прабатьків потребує покаяння й духовного відродження. Це усвідомлювали ті, кого ми називаємо світочами української літератури, тому в їхніх творах так часто використовуються біблійні сюжети й пропагуються християнські цінності.
Сьогодні ми перевіримо, наскільки добре ви знаєте Біблію та українську літературу.
Представлення журі
Гейм І. Представлення команд
Журі оцінює презентацію команд. Максимальна кількість балів — 5.
Гейм ІІ. «Далі, далі…»
Команді необхідно дати якнайбільше правильних відповідей на запитання. На роздуми дається не більше 30 секунд. Якщо команда не знає відповіді, то швиденько каже: «Далі». Правильна відповідь — 1 бал.
Запитання для першої команди
- Праведний чоловік, який урятувався під час потопу. (Ной)
- Зупинка голосу під час читання. (Пауза)
- Короткий, влучний оригінальний вислів, що зробився усталеним. (Афоризм)
- Гора, на якій Господь дав Заповіді Божі. (Сінай)
- Місто, в якому проходили дитячі роки Ісуса. (Назарет)
- Усна народна творчість. (Фольклор)
- Повчальна алегорична оповідь, за допомогою якої Ісус навчав про Царство Небесне. (Притча)
- Розмова однієї особи. (Монолог)
- Великий пісенно-розповідний народний твір переважно героїчного змісту. (Дума)
- Країна, у яку втекла Пресвята родина, коли дізналася про загрозу життю Ісуса. (Єгипет)
- Влучний вислів, афоризм чи прислів’я, що ставиться на початку літературного твору. (Епіграф)
- Остання книга Святого Письма. (Апокаліпсис)
Запитання для другої команди
- Архангел, який приніс Пречистій Діві Марії благу вістку. (Гавриїл)
- Старовинний ляльковий театр в Україні. (Вертеп)
- Протяжне проказування, що наближає декламацію до співу. (Речитатив)
- Чоловік, який переслідував християн, а потім навернувся до віри й став апостолом. (Павло)
- Наймудріший цар. (Соломон)
- Ліричний твір, покладений на музику. (Пісня)
- Короткий влучний народний вислів повчального змісту. (Прислів’я)
- Розмова двох осіб. (Діалог)
- Художнє перебільшення. (Гіпербола)
- Гора, на якій розіп’яли Ісуса. (Голгофа)
- Перша книга Святого Письма. (Буття)
- Символ Святого Духа. (Голуб)
Гейм ІІІ. «Заморочки з діжки»
Ведучий пропонує членам команд по черзі виймати фішки, номер яких відповідає номеру запитання. За кожну правильну відповідь команда отримує 3 бали. Якщо у команди немає правильної відповіді, питання передається іншій команді.
Завдання: назвати твір та його автора.
- Пам’ятка літератури, у якій висвітлено історію східних слов’ян та князівської влади, зображено утвердження християнства на Русі та виникнення слов’янської писемності. («Повість временних літ», чернець Нестор)
- Твір відомого письменника, у якому історія біблійного пророка та єврейського народу пов’язана з історією українців. (Іван Франко, поема «Мойсей»)
- Одна із балад відомого українського поета, у якій героїня, не зазнавши щастя в коханні, перетворюється на дерево. (Тарас Шевченко, «Тополя»)
- Твір про трагічну долю жінки-покритки, яку спокусив російський офіцер, а батьки вигнали з дому (Тарас Шевченко, поема «Катерина»)
- Алегоричний твір відомого українського письменника, у якому зображено переслідування перших християн римським імператором Нероном. (Тарас Шевченко, поема «Неофіти»)
- Твір відомого українського поета про матір Ісуса Христа. (Тарас Шевченко, поема «Марія»)
- Роман українського письменника, у якому розповідається про життя селян напередодні і під час реформи 1861 р. та головним героєм якого є стихійний неусвідомлений бунтар, що згодом стає на чолі банди головорізів. (Панас Мирний, роман «Хіба ревуть воли…»)
- Соціально-побутова повість відомого українського письменника, у якій показано життя селянської сім’ї з усіма її сварками, суперечностями та короткочасними примиреннями. (Іван Нечуй-Левицький, «Кайдашева сім’я»)
Гейм ІV. «Ти — мені, я — тобі»
Члени команди ставлять суперникам три запитання, на які ті мають відповісти протягом хвилини. Правильна відповідь — 2 бали.
Гейм V. «Темна конячка»
Командам пропонують запитання на логічне мислення, швидкість. Правильна відповідь — 2 бали.
- Назвіть біблійні вислови, які стали крилатими. (Не хлібом єдиним. Умивати руки. Тернистий шлях. Одним миром мазані. Перекувати мечі на рала.)
- Пояснити значення популярних слів-екзотизмів: мамалига, мечеть, аул, сакля, чорба, харам, лепта.
- Назвіть гебраїзми в українській мові. (Алілуя, амінь, геєна, манна, хам, херувим, сатана тощо.)
- Назвіть іменники, які утворилися від числівників. (Десяток, третина, двійка, чверть, одиниця, сімка, дев’ятка.)
- Яке з небесних світил фігурує в численних українських фольклорних та літературних творах як «зіронька вечірня»? (Планета Венера.)
- Назвіть твори Т. Шевченка, у яких використано біблійні образи й мотиви? («Давидові псалми», «Ісаія. Глава 35», «Царі», «Неофіти», «Тризна».)
- Бабуся князя Володимира, одна із перших християнок у Київській Русі. (Княгиня Ольга.)
- Який із біблійних епізодів використовується українцями для пояснення плям на місяці? (Переказ про вбивство Каїном свого брата Авеля з Книги Буття).
Підбиття підсумків. Слово журі
Ведучий. Ось і закінчився наш виховний захід. Учасники команд мали змогу перевірити свої знання. Сподіваємося, що ця гра розширила ваш кругозір і викликала бажання більше читати, набувати нові знання, пізнавати світ і осягати істину.
Закликаємо вас частіше звертатися до Біблії — невичерпного джерела мудрості. Святе Письмо дасть вам неоціненні настанови для життя, а також допоможе краще розуміти твори української та світової літератури, з якими ви будете знайомитися надалі.