Автор Ірина Сіданіч, професор кафедри управління навчальними закладами та педагогіки вищої школи УМО НАПН України
Мета: розповісти учням про причини, початок і наслідки Реформації; виховувати любов і пошану до Бога та Його Слова; формувати бажання наслідувати духовних сподвижників.
Ключовий вірш: «Бо я не соромлюсь Євангелії, бо ж вона сила Божа на спасіння кожному, хто вірує, перше ж юдеєві, а потім гелленові. Правда-бо Божа з’являється в ній з віри в віру, як написано: «А праведний житиме вірою» (Рим. 1:16-17).
Біблійна основа: Лк. 5:27-29; 19:1-10; Дії 9:1-22.
Словник:
Реформація (лат. Reformatio — «виправлення, перетворення, реформування») — це широкий релігійний і суспільно-політичний рух у Західній і Центральній Європі в XVI ст., спрямований на реформування християнства відповідно до вчення Біблії;
теологія — сукупність церковних учень про Бога й догмати релігії; богослов’я;
індульгенція — грамота про відпущення гріхів, яку видавала католицька церква від імені папи римського за певні заслуги перед церквою, а також за гроші.
Випереджувальне завдання: за 2-3 тижні до проведення уроку запропонувати учням прочитати 95 тезисів Мартіна Лютера.
Обладнання: Євангеліє і пам’ятка «П’ять фундаментальних догм Реформації» для кожного учня; ілюстрації з життя Мартіна Лютера; конверти із заготовками для виготовлення виробу.
ХІД УРОКУ
I. Вступна частина
- Вітання
- Гра «Відомо — невідомо»
Учитель. На початку уроку пропоную вам пограти в гру «Відомо — невідомо». Ми всі станемо в коло, я назву якусь подію або явище й запитаю, чи відомо вам про це. Той, хто стоїть біля мене, відповідає. Починаймо! (Залежно від кількості учнів можна пройти коло один чи два рази).
Учитель. А чи відомо вам, яку подію відзначатимуть християни 2017 р.? (Відповіді учнів.)
2017 р. весь світ відзначає 500-річчя Реформації, яка докорінно змінила історію середньовічної Європи. Президент України Петро Порошенко підписав Указ «Про відзначення в Україні 500-річчя Реформації».
Реформація декларувала повернення до біблійних першоджерел християнства, затвердила ідею, що в питаннях спасіння та віри немає посередників. А отже, усі мають прямі стосунки з Богом і відповідають насамперед перед Ним, зокрема за дотримання законів Господніх та державних.
Цінності Реформації можуть стати для нас орієнтиром (учитель роздає учням пам’ятки «П’ять фундаментальних догм Реформації»): вивчення Закону Божого, щира віра, освіта рідною мовою, свобода слова, розуміння праці як служіння Богові та людям.
Реформи дадуть результат, коли стануть основою нашого життя. Якщо Бог буде в серці кожного — ми побудуємо ту країну, про яку мріємо.
Україна сьогодні стоїть перед завданням реформ: утвердження поваги до закону, людського життя, приватної власності, а також особистої відповідальності громадян змінювати світ, не сподіваючись лише на владу та уряд. Ми всі маємо можливість служити суспільству. Кожен на своєму місці.
Михайло Грушевський, український історик, видатний громадський діяч, голова Центральної Ради Української Народної Республіки (1917–1918) у своїй праці «Реформація та її відгомін на Україні» зробив висновок: «Український корабель плив повними вітрилами під вітром Реформації і спустив вітрила, коли цей вітер опав і не стало ні цих сміливих союзників, ні їх бадьорих прикладів!»
Наша країна стоїть на порозі важливих змін, значення яких ми зможемо оцінити лише згодом. Події останнього часу засвідчили, що український народ готовий докласти максимальних зусиль для зміцнення нашої держави, готовий відстоювати цінності, готовий до співробітництва і партнерства заради миру, злагоди та процвітання на рідній землі.
II. Основна частина
1. Повідомлення теми та мети уроку
Учитель. Духовні принципи Біблії стали двигуном Реформації. І ми намагатимемося дослідити їх глибше під час святкування ювілею цієї сторінки історії, адже спільними зусиллями маємо сформувати суспільство активних, відповідальних, освічених людей, готових брати ініціативу у свої руки та рухати нашу країну в правильному напрямку.
- Тестове завдання
Спробуємо перевірити свої знання про Реформацію й визначити коло питань для дослідження (учитель роздає учням сигнальні картки «А», «Б», «В»).
- Реформація — це:
а) рух за миттєві зміни життя на краще шляхом удосконалення життєвого укладу пересічної людини;
б) рух за відновлення життєвого укладу, закладеного Ісусом Христом і Його апостолами;
в) рух за права жінок і дітей.
- Реформація розпочалася:
а) 31 жовтня 1517 р.;
б) 31 травня 1315 р.;
в) 31 грудня 1410 р.
- Реформація розпочалася у:
а) Нідерландах;
б) Польщі;
в) Німеччині.
- Реформація розпочалася з:
а) укладання вічного миру;
б) 95 тезисів;
в) відкриття закону всесвітнього тяжіння.
- Ініціатором реформації був:
а) Мартін Лютер;
б) Томас Мор;
в) Еразм Ротердамський.
- Найбільшим здобутком Реформації є:
а) скасування кріпацтва;
б) переклад Біблії національними мовами;
в) масова освіта.
- Реформація вплинула на:
а) усі сфери суспільного життя;
б) релігійне життя;
в) деякі сфери життя.
- Розповідь учителя
Епоха Реформації безпосередньо пов’язана з іменем Мартіна Лютера (розповідаючи про життя і діяльність Мартіна Лютера вчитель використовує ілюстрації або слайд-шоу, доречно підібрати музичний супровід).
Мартін Лютер народився 10 листопада 1483 р. в м. Айслебен в Тюрінгії (Німеччина). Згадуючи про своє дитинство, він говорив: «Мої батьки виховували мене в суворості. За один-єдиний горіх, на який я якось поласився, мати відшмагала мене до крові. Цим суворим ставленням вони, зрештою, і штовхнули мене в монастир. Хоча вони щиро вважали, що роблять мені добро, я був просто заляканий».
Згодом Лютер не упускав жодної нагоди похвалити дітей за добру річ, водночас нагадуючи їм, що тільки той, хто щиро молиться Богові й виконує Його заповіді, — гідний хвали та нагороди. У кожному листі до своїх дітей він нагадував їм про Боже милосердя й Божу всемогутність. Сім’я Мартіна та Катаріни Лютер була зразком відданої християнської родини. Окрім власних дітей, вони виховували осиротілих дітей своїх родичів. У їхньому домі всі члени родини постійно читали Біблію, вивчали Катехізис, молилися, співали християнських пісень, святкували церковні свята, вітали приходнів. Мартін Лютер був добрим знавцем дитячої психології, намагався приділяти якомога більше часу своїм дітям, був учасником їхніх забав.
Але повернімося до юного Мартіна. Його шкільні роки минули в латинській школі в Мансфельді, потім був рік навчання в школі Магдебурга і в Ейзенаху. Навесні 1501 р. він вступив до Ерфуртського університету — одного з найстаріших і найкращих університетів тодішньої Німеччини. Там він прославився умінням говорити довго і серйозно (за що отримав прізвисько «філософ») і грою на лютні. Ступінь магістра він отримав 1505 р., обійнявши друге місце серед 17 кандидатів.
Ганс Лютер мріяв про те, що його син стане юристом, і з радістю платив неабиякі гроші за дорогі підручники, коли Мартін згідно з його бажанням почав вивчати юриспруденцію. Але він був дуже засмучений, дізнавшись, що Мартін, не порадившись із батьками, вирішив стати ченцем і знайшов собі притулок в августинському монастирі в Ерфурті.
Про причини рішення Лютера піти в монастир відомостей небагато. Кажуть, що одного разу Мартін повертався від своїх батьків до Ерфурта після літніх канікул і в дорозі його застала сильна гроза. Тоді він вигукнув у жаху: «Допоможи, Свята Анно, і я стану монахом!» У своїй праці «Щодо чернечих обітниць» Лютер говорить: «Не з власної волі або бажання я став монахом, але через пережитий мною жах і агонію раптової смерті. Я дав тоді змушену, але й необхідну обітницю».
Отож, Мартін Лютер продав велику частину своїх книг і 17 липня 1505 р. пішов у монастир августинців в Ерфурті, відомий особливою суворістю статуту. Проте результат його всіляких аскетичних зусиль був плачевним. Що б не робив Лютер, усвідомлення богозалишеності не покидало його, і це при тому, що в 29 років він уже став доктором богослов’я і субприором віттенберзького августинського конвенту, що було чималим успіхом у церковній кар’єрі. Тоді він усамітнився у келії, де почав працювати над складанням коментарів до латинського тексту Псалмів. Несподівано для себе Мартін виявив нове значення давно відомих текстів, що спричинило «переворот» у його свідомості щодо розуміння проблеми виправдання і спасіння. Лютер усвідомив, що докори сумління — це не результат богозалишеності, а навпаки, свідчення того, що Бог близько, що Він працює з його серцем. Велич жертви Ісуса Христа, Його незбагнена милість і любов осяяли його серце благодатним світлом.
31 жовтня 1517 р. Мартін Лютер прибив до дверей Замкової церкви у Віттенберзі 95 тезисів, закликаючи богословську спільноту до дискусії щодо торгівлі індульгенціями, яка де-факто була прощенням гріхів за гроші. Інколи цей учинок Лютера зображують як випадковість. Мовляв, якби не цей імпульсивний учинок професора богослов’я з Віттенберга, то нічого не відбулося б. Звісно, Господь Бог для відновлення в Церкві проповіді Євангелії використав усі історичні обставини і навіть особливості характеру Мартіна Лютера, але якщо Реформація й почалася 31 жовтня 1517 р. зі стуку молотка, то підготовка до цього початку відбувалася значно довше і Господь підібрав для цієї ролі справді особливу людину. Вчинок Мартіна Лютера був далеко не імпульсивний, це була виважена дія пастиря, який піклувався про стан дорученої йому Богом отари. У Лютері ми бачимо щиру віру — запеклу антагоністку лицемірства, яке рухало його сучасником, іншим монахом-домініканцем — Тетцелем, що збирав кошти для папського проекту (реконструкція Собору Св. Петра в Римі) під гаслом: «Як гріш у скарбниці задзвенить — душа з чистилища летить!»
Дуже швидко 95 тезисів Мартіна Лютера, написані латиною, поширилися по всій Німеччині. Згодом Лютер почав писати німецькою мовою, яку могли розуміти всі німці. Його проповіді та інші твори стали надзвичайно популярними серед народних мас. Але перед тим сам Мартін Лютер пережив так званий «досвід вежі», бо саме у вежі монастиря Лютер досліджував Послання святого апостола Павла до римлян. «Спочатку я чітко бачив, що безцінна благодать Божа є вкрай необхідною, аби добратися до світла і вічного життя, і я невтомно працював, щоб зрозуміти слова апостола Павла: «Бо я не соромлюсь Євангелії, бо ж вона сила Божа на спасіння кожному, хто вірує, перше ж юдеєві, а потім гелленові. Правда-бо Божа з’являється в ній з віри в віру, як написано: «А праведний житиме вірою» (Рим. 1:16-17). Упродовж тривалого часу я роздумував над цим текстом і трудився над ним, бо шлях мені загороджував вислів «правда Божа». Ця фраза зазвичай пояснювалася, що правда Божа — чеснота, якою Він Сам є праведний і судить грішників. Таким чином витлумачували це місце всі вчителі Церкви, крім Августина. Вони говорили: «Правда Божа, тобто, гнів Божий». Тому коли я перечитував це місце, то бажав, аби Бог ніколи не об’являв Євангелію, бо хто міг би любити Бога, який був розгніваний, який судив і осуджував людей? Це неправильне розуміння тривало доти, поки, будучи просвітленим Святим Духом, я нарешті уважніше дослідив слова пророка Авакума: «праведний житиме вірою» (2:4). З цього тексту я зробив висновок, що життя має виводитися з віри… Тоді все Святе Писання стало мені зрозумілим і розкрилися мені самі небеса. Тепер ми дуже чітко бачимо це яскраве світло й маємо привілей насолоджуватися ним сповна». Маючи це розуміння і розкриті небеса, Мартін Лютер стає чудовим і неперевершеним проповідником Євангелії Ісуса Христа. Так починалася Реформація. Так вона триває і зараз.
Робота зі Святим Письмом
Учитель. Діти, а яких ви знаєте біблійних героїв, реформація життя яких розпочалася після зустрічі з Богом? (Відповіді учнів.) Звернімося до Святого Письма й прочитаймо, як змінилося життя названих вами людей.
Учитель об’єднує учнів у три групи, які читають тексти про митника Матвія, який став учнем Ісуса Христа (Лк. 5:27-29), про покаяння Закхея (Лк. 19:1-10) і навернення Савла, що став апостолом Павлом (Дії 9:1-22).
Учитель. Друзі, а чи відбулася у вашому житті зустріч з Ісусом Христом? Чи реформувала Євангелія ваше серце? Чи бачать оточуючі зміни на краще у вашому житті? (Відповіді дітей за бажанням.)
Вивчення ключового вірша
Одним із методів за бажанням учителя учні вивчають ключовий вірш:
«Бо я не соромлюсь Євангелії, бо ж вона сила Божа на спасіння кожному, хто вірує, перше ж юдеєві, а потім гелленові. Правда-бо Божа з’являється в ній з віри в віру, як написано: «А праведний житиме вірою» (Рим. 1:16-17).
III. Завершальна частина
1. Біблійний кросворд
1 | М | А | Р | Т | І | Н | |||||
2 | В | С | Е | Ж | И | Т | Т | Я | |||
3 | Е | Р | Ф | У | Р | Т | |||||
4 | П | О | Р | О | Ш | Е | Н | К | О | ||
5 | Х | Р | И | С | Т | О | С | ||||
6 | Н | І | М | Е | Ч | Ч | И | Н | А | ||
7 | Є | В | А | Н | Г | Е | Л | І | Я | ||
8 | Б | О | Ж | Е | Ц | А | Р | С | Т | В | О |
9 | Б | І | Б | Л | І | Я | |||||
10 | Т | Р | О | Я | Н | Д | А |
- Ім’я священика-реформатора.
- На що вплинула Реформація?
- Назва міста, у монастирі якого Лютер вирішив стати ченцем.
- Хто підписав Указ № 357 «Про відзначення в Україні 500-річчя Реформації»?
- Основоположник християнства.
- У якій країні народився і жив великий реформатор?
- Блага Звістка.
- Куди веде нас віра в Ісуса Христа?
- Вічна Книга.
- Що є символом теології Лютера?
2. Виготовлення печатки Мартіна Лютера
Учитель роздає в конвертах заготовки для виготовлення виробу і розшифровує їхнє значення.
Тлумачення компонентів троянди Лютера:
Чорний хрест — символ хреста, на якому був розп’ятий Ісус Христос. Він у центрі троянди, що показує центральне значення жертви Ісуса. Віра в смерть Ісуса на хресті і в Його воскресіння спасає душу.
Червоне серце — символ серця християнина. Оскільки хрест дає життя християнам, вони, своєю чергою, повинні любити так, як любив Ісус.
Біла троянда — символ радості й миру. Троянда — символ Христа. П’ять пелюсток символізують п’ять ран Христових. Зображення білої лілії як символу воскресіння можна часто побачити на старих могильних пам’ятниках. Віра приносить радість, втіху і мир серцю.
Синє тло — символ небес. Він показує, що за радістю віри йде початок нового життя на небі.
Золоте кільце — символ вічності. Як золото, яке не іржавіє і є найціннішим із металів, це символізує вічне життя на небі, яке очікує християн.
- Домашнє завдання:
— намалювати прапор свого серця і пояснити, що він означає;
— бути радісними і вдячними, молитися за реформи в Україні й у кожному серці.
Додаток 1
П’ЯТЬ ФУНДАМЕНТАЛЬНИХ ДОГМ РЕФОРМАЦІЇ
- SOLA SCRIPTURA – Біблія – єдине мірило віри («Тільки Писання»)
- SOLA FIDE – Прощення та спасіння можна отримати лише вірою («Тільки вірою»)
- SOLA GRATIA – Спасіння приходить як Божа благодать, що є незаслуженою милістю («Тільки благодаттю»)
- SOLUS CHRISTUS – Христос – єдиний Посередник між Богом та людиною. Спасіння можливе тільки через віру в Нього («Тільки Христос»)
- SOLI DEO GLORIA – Люди повинні схилятися лише перед Богом та віддавати славу винятково Йому! («Слава тільки Богові»)
Додаток 2
Моя печатка є символом моєї теології. Першим має бути чорний хрест на серці, яке забарвлене у свій природний колір, так що мені буде нагадано, що віра в розп’ятого [Христа] вводить нас у Царство Небесне. «Бо серцем віруємо для праведності» (Рим. 10:10). Хоча це і чорний хрест, який побиває й повинен також завдавати біль, він залишає серцю його природний колір. Він не спотворює природу, тобто не вбиває, а зберігає її живою. «Праведний житиме вірою» (Рим. 1:17). А серце зображено в центрі квітки білої троянди, яка уособлює радість, втіху і заспокоєння, які приносить віра. Іншими словами, вона вводить віруючого в білу троянду радості, «мир Свій вам даю» (Ів. 14:27).
Троянді ж належить бути білою, а не червоною. Адже білий колір – це колір духовності й усіх ангелів (див. Мт. 28:3; Ів. 20:12). Троянда пахне в небесно-блакитному полі. І така благоліпність у дусі та вірі є початком майбутньої небесної насолоди. Поле оточене золотим кільцем. Це означає, що небесному блаженству немає кінця, воно буде тривати вічно. Воно дорожче від усіх радощів і благ, точно так само, як золото вище, благородніше, цінніше від усіх металів. Це мій compendium theologiae [короткий виклад теології]. Я хотів представити це пояснення Вам на знак нашої дружби, сподіваючись на Ваше розуміння. Нехай Христос, наш Господь, буде з Вашою душею вічно. Амінь.
Мартін Лютер