Автор Раїса Манзюк, учитель початкових класів Авторської школи М. П. Гузика м. Южного Одеської обл.
Мета: закріпити та узагальнити вивчене про речення, однорідні члени речення; формувати уміння працювати самостійно; виховувати бажання жити й працювати за Божими законами.
ХІД УРОКУ
- Емоційний настрій
Нумо, діти, підведіться!
Всім приємно усміхніться,
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок.
Вступна бесіда вчителя
Дорогі діти! Сьогодні на уроці ми не лише вивчатимемо тему «Речення», а й використовуватимемо здобуті знання з цієї теми, пізнаючи нашого Небесного Отця. Що ми маємо на меті, коли бажаємо пізнати Бога? Бога ніхто з людей ніколи не бачив, а тому пізнавати Його й отримати окремі знання про Його Особу шляхом безпосереднього контакту з Ним, тобто так, як ми пізнаємо видимий світ — неможливо. Але є інший спосіб пізнання Бога. Це — спостереження та вивчення всього того, що існує у видимому світі. Наприклад, коли ми подивимося один на одного, то перше, що ми побачимо й відчуємо — це красу наших облич. Будь-яка свідома людина не може думати, що ця краса й гармонія з`явились самі собою. Її може створити тільки живий розум, створюючи спочатку все у своїй уяві, а потім відтворюючи задумане в реальності. А згадайте нічне небо. Яке воно величне й прекрасне! Думаю, хоча б один раз ви насолоджувались цією красою та величчю. Таку красу, звичайно, може створити тільки геніальний художник і всесильна жива свідома Особа.
Другий безперечний доказ того, що над нами є Творець, полягає в наявності морального закону у свідомості кожної людини. Завдяки цьому, коли ми дозволяємо собі чинити нечесно, наше сумління реагує на це, указуючи нам на необхідність припинити робити погані вчинки. Оскільки людина має розум і доброту, то з цього можна зрозуміти, що наш Творець є премудрим і що Він нас любить і ми також маємо можливість користуватися цією любов`ю. Але неможливо пізнати Бога без вивчення Біблії, тому що саме в ній Бог відкрив Свою сутність у такий спосіб, який може зрозуміти недосконалий людський розум. Як тіло вмирає без води й повітря, так і душа й дух гинуть без спілкування з Богом.
2. Розвиток пізнавальних здібностей
Пропоную вам подорож сторінками Біблії (учитель показує відповідні ілюстрації).
- Це Земля, яку створив Бог приблизно 6 тисяч років тому. Вона була надзвичайно красива, квітуча, і на ній не було жодної агресивної істоти.
- Перші люди на землі, Адам і Єва, жили в Едемському саду, але згрішили й були вигнані з раю. Відтоді кожна людина народжується грішною.
- Сини Адама і Єви — Каїн та Авель. Каїн убив свого брата — це було перше вбивство на Землі й прояв гріховності людини.
- За наказом Бога Ной збудував величезний корабель — ковчег, на який узяв по парі різних звірів, птахів, комах та інших тварин. Всесвітній потоп був посланий Богом на Землю за гріхи людей.
- Вавилонська вежа. Люди захотіли збудувати велетенську вежу, щоб піднятися вище від Бога, але Бог зробив так, що люди почали розмовляти різними мовами й перестали розуміти одне одного.
- Мойсей — вождь ізраїльського народу, який вивів його з єгипетського рабства. Дійшли вони до гори Синай. Там Мойсей довго розмовляв із Богом і отримав Десять заповідей для правильного життя на Землі.
- Содом і Гоморра — міста, у яких люди жили, не виконуючи заповідей Господніх. Розгнівався Бог на людей цих міст, послав на них вогонь і знищив усіх мешканців. Цим Бог продемонстрував, що люди відповідатимуть за свої гріхи.
- Спорткомплекс «Олімп», побудований у нашому місті Южне в 2004 р., нагороджений державною премією як один із найкращих архітектурних ансамблів. Цей об’єкт демонструє, якими великими є творчі можливості людей, що живуть у мирі й любові одне до одного.
Запитання до учнів
- Хто були перші люди на Землі?
- Яку заповідь не виконав Каїн?
- Чому люди почали розмовляти різними мовами?
- Хто приніс людям Господні заповіді?
- Який малюнок є зайвим, чому?
- Діти, ви прослухали розповідь. З чого вона складалася? (З речень.)
Тема сьогоднішнього уроку — «Речення, однорідні члени речення», і ми будемо вдосконалювати наші знання з цієї теми.
Отже, для того щоб люди жили в добрі й красі, потрібно робити добро, але, на жаль, не всі люди дотримуються цієї вимоги — і чинять зло. Тож, для того щоб змінити себе й своє життя, треба жити за Божими законами.
Прочитайте зашифровані слова
- Як звали першу людину на світі? (Адам)
- Господь урятував його від потопу. (Ной)
- Місце, де живуть Божі слуги. (Небо)
- Матір Божого Сина? (Марія)
- Святий чоловік, на згадку про якого слухняним дітям дарують подарунки. (Миколай)
3 | 4 | 5 | ||
1 | 2 | |||
- Правила, які Господь дав людям. (Заповіді)
- Перша людина, яка була вбита на землі? (Авель)
- Розмова з Богом. (Молитва)
1 | |||||||||||
2 | |||||||||||
3 |
Складіть речення
На столі лежать файли з картками, на яких записані слова, із яких необхідно скласти речення.
«Шануй батька і матір свою».
«Люби ближнього як самого себе».
«Не свідкуй неправдиво на ближнього свого».
«Не призивай імені Господа Бога твого даремно».
«Стережись, щоб не забув ти Господа Бога свого».
Із загальними завданнями ми впорались, тож приступимо до виконання персональних програм.
III. Робота за персональними програмами «А», «В», «С»
Програма «С» (оцінюється балами «1-4»)
(Розрахована на засвоєння учнями термінології з цієї теми)
Завдання 1 (оцінюється балом «1»)
- Речення — це слово або декілька слів, які виражають
- За метою висловлення речення бувають: .
- За інтонацією речення бувають: .
Завдання 2 (оцінюється балом «2»)
(Вимагається засвоєння термінів напам`ять)
- Виконайте всі завдання програми «С», які оцінюються балом «1».
- Підберіть до кожного завдання свої приклади, щоб було видно, що ви розумієте всі визначення:
.
Завдання 3 (оцінюється балом «3»)
(Демонстрація учнем уміння використовувати термінологію в стандартній ситуації)
- Виконайте всі завдання, що оцінюються балом «2».
- Складіть і запишіть розповідне речення.
Завдання 4 (оцінюється балом «4»)
- Виконайте всі завдання, що оцінюються балом «3».
- Красиво оформіть їх у зошитах і дайте на перевірку своїм батькам, а потім вчителю.
Програма «В» (оцінюється балами «5-8»)
Завдання 5 (оцінюється балом «5»)
(Дає можливість учневі сформувати навколо термінів і понять ті частини інформації, з якої складається тема)
Відтворіть основні правила про речення.
Завдання 6 (оцінюється балом «6»)
(Дає можливість усвідомити ту інформацію, яку учень отримав)
- Виконайте завдання, що оцінюються балом «5».
- Запишіть речення та визначте граматичну основу.
«Не призивай імені Господа Бога твого даремно» (Заповідь Божа).
Завдання 7 (оцінюється балом «7»)
(Розрахована на формування практичних умінь і навичок)
- Виконайте всі завдання, що оцінюється балами «5», «6».
- Запишіть речення, визначте граматичну основу та другорядні члени речення.
Завдання 8 (оцінюється балом «8»)
(Дає можливість творчо застосовувати здобуті знання)
- Запишіть усі завдання, що оцінюються балом «7».
- Складіть і запишіть своє речення, у якому висловлюється один із Божих законів, даних для людей.
Програма «А» ( оцінюється балами «9-12»)
(Розрахована на формування системних знань та вмінь із цієї теми)
Завдання 9 (оцінюється балом «9»)
(Забезпечує запам’ятовування вивченої інформації з даної теми)
- Знайдіть помилки у реченні. Підкресліть граматичну основу та другорядні члени речення.
- У біблії ми знаходимо дивовижні оповіданя, які неможливо знайти в інших книгах.
- Утворіть та запишіть це речення так, щоб воно стало спонукальним.
Завдання 10 (оцінюється балом «10»)
(Дозволяє усвідомити системні знання та вміння з цієї теми).
- Виконайте завдання, які оцінюються балом «9».
- Складіть та запишіть питальне речення про Божі закони.
- Визначте граматичну основу.
Завдання 11 (оцінюється балом «11»)
(Дозволяє застосовувати набуті системні знання та вміння в стандартній ситуації).
- Виконайте завдання, які оцінюються балом «10».
- Запишіть питальне речення, у якому сформулюйте одну з Божих заповідей та визначте граматичну основу й другорядні члени речення.
Завдання 12 (оцінюється балом «12»)
(Розрахована на творче засвоєння академічного досвіду учня).
- Виконайте завдання, які оцінюються балом «11».
- Запишіть одну із заповідей. Підкресліть граматичну основу речення.
- Оформіть роботу відповідними малюнками, фотографіями.
Програми персоніфікованого учіння для розвитку задатків природних ключових компетентностей, які відповідають провідному типу таланту дитини
Клас об’єднують у 8 груп (мовознавці, художники, декламатори віршів, вокалісти, математики, знавці Біблії, знавці англійської мови, танцюристи).
IІІ. Підсумок уроку
Завдання для знавців Біблії (діти, які володіють ключовими задатками провідного типу природного духовного таланту).
Заздалегідь роздрукуйте текст на аркуші паперу формату А4. Роздайте його учням ще до уроку. Попросіть, щоб вони вклеїли його в зошити з української мови.
Прочитайте текст. Визначте головну думку. В одному з речень визначте граматичну основу.
Ісус жив на землі приблизно 2000 років тому. Він часто розповідав захоплюючі історії, які ми називаємо притчами. Усього Ісус розповів близько тридцяти притч. Усі вони записані в чотирьох книгах Нового Завіту — Євангеліях від Матвія, Марка, Луки та Івана.
— Люди в цьому світі, — казав Ісус, — почнуть жити за зовсім іншими правилами та законами.
Цей новий світ Ісус називав Царством Божим.
Вони зрозуміють, що всі люди на світі рівні, що немає ні вищого, ні нижчого, і що всі мають жити в любові та згоді одне з одним.
Люди почнуть одне одного любити й допомагати одне одному. Головним у цьому світі буде любов…
Ісус казав, що час цей близько, але настане він тільки тоді, коли люди припинять жити й чинити діла не по правді.
Тому головне завдання кожної людини — прийняти слова Ісуса й змінити своє ставлення до інших людей і до Бога.
Сьогодні нам Його слова здаються дуже простими й зрозумілими. Чи не так?
Завдання для мовознавців
Запишіть речення. Підкресліть граматичну основу та другорядні члени речення. Поясніть, як ви розумієте речення та дайте йому наукову мовну характеристику.
«Люби Господа Бога твого усім серцем твоїм і всією душею твоєю» (Повторення Закону, розділ 6, вірш 5).
Цей текст наберіть удома на комп`ютері й роздрукуйте його на аркуші паперу формату А3. Цією Божою заповіддю прикрасьте класну кімнату.
Завдання для художників
Створіть презентацію матеріалу на комп`ютері чи планшеті на тему «Моя сім`я». Запишіть Божу заповідь про ставлення до батьків. Розберіть речення відповідно до наукових питань із цієї теми. Текст цієї заповіді з вашим художнім оформленням вручіть кожному учневі вашого класу.
Завдання для танцюристів
Проаналізуйте речення. Підберіть музичний супровід для танцювального дуету на тему «Радійте, діти».
Випишіть речення з Біблії (Послання св. апостола Павла до филип`ян, розділ 4, вірш 5): «Ваша лагідність хай буде відома всім людям».
Організуйте зйомку вашого танцю на відео й запишіть його на флешку, яку подаруйте вчителю для демонстрації під час його звіту про виховну роботу з дітьми.
Завдання для дітей, які люблять декламувати вірші
Удома вивчіть вірш напам`ять. Створіть творчий колектив і продекламуйте його на захисті вашої роботи. Підберіть музичний супровід. Зніміть виступ на камеру і вручіть його оператору шкільного телебачення для демонстрації під час однієї з телепередач.
Подяка до небес нехай летить
За зустріч цю, що Бог нам дарував,
За те, що Він був з нами кожну мить
І кожного із нас оберігав.
По сонцю варто визначати час
І берегти його, коли життя дарує,
І варто жити в світі без прикрас,
І слухатися серця, що хвилює.
Мій Господи, Отець Небесний,
Дай віру справжню й серце чисте.
Дай зла ніколи не робити
І по любові завжди жити.
Господи, благослови моїх батьків,
А ще всіх рідних й прадідів-дідів.
Благослови, прошу, увесь мій рід,
Благослови вкраїнський наш нарід.
Мій Господи, я дякую Тобі
За те, що Ти створив мене в любові,
За подих, погляд, світ, що є в мені,
За всю ту ніжність, що довкола є доволі.
Мій Боже, дякую за перемоги
І за поразки дякую Тобі.
Бо через них даєш мені Ти змогу
Пізнать чесноти і недоліки мої.
Завдання для математиків
Знайдіть значення математичних виразів. Розмістіть їх у порядку зростання. Прочитайте речення, що утворилось. Підкресліть граматичну основу та другорядні члени речення.
24 х 7 = діла 279 : 3 = працювати,
800 : 10 = маєш 70 : 14 = днів
3260 + 1472 = дня 0 х 978 = шість
93603 — 8538 = відпочивай 485 : 5 = робити
672 : 2 = свої, а 124 х 3 = сьомого
Шість днів маєш працювати, робити діла свої, а сьомого дня — відпочивай.
Завдання для вокалістів
Запишіть Божу заповідь «Шануй батька та матір свою, щоб довгі були твої дні на землі…» Підкресліть граматичну основу та другорядні члени речення. Виконайте пісню про маму. Запишіть її виконання на відео й продемонструйте його під час захисту цього завдання.
Завдання для знавців англійської мови
Прочитайте Божі заповіді, перекладіть їх англійською мовою: «Не вбивай!», «Не кради!», «Не свідкуй неправдиво на ближнього свого», «Люби Господа Бога свого».
Наберіть тексти на комп`ютері українською та англійською мовами. Подаруйте вашу роботу вчителю англійської мови для використання їх на уроках.
АНОТАЦІЯ
Педагогічна система М. П. Гузика відкриває широкі можливості для наукового пошуку й дослідження в найрізноманітніших напрямках організації особистісно орієнтованої шкільної освіти.
Концепція моделі реалізації компетентнісного підходу до організації навчання, розвитку й виховання школярів, яка базується на задатках їх природного таланту, спирається насамперед на такі теоретичні положення:
— про єдність природи, включаючи людину й обумовленість її призначення, буття і розвитку задумом Божим;
— про наявність у кожної людини потенційного природного таланту як засобу для виконання нею Божественного призначення і досягнення необхідних духовних, моральних та фізичних успіхів у житті;
— про обумовленість таланту дитини двома групами природних ключових компетентностей, а саме тими, які: а) обумовлюють її людську сутність; б) забезпечують відповідний тип і вид її природного таланту.
Виходячи з цього погляду на роль і місце кожного з учасників навчально-виховного процесу та забезпечення ефективного використання учительського й учнівського ресурсів розвитку персональних та інших типів і видів природних задатків талантів дітей на макрорівні, у Комбінованій системі М. П. Гузика виокремлюється три етапи організації навчально-виховного процесу, а саме:
— етап навчання дитини;
— етап її учіння;
— етап моніторингу якості та ефективності навчання та учіння школяра.
Дидактичною метою першого етапу є забезпечення викладання предмета вчителем та засвоєння учнями базової теоретичної і практичної інформації в межах конкретного її змістовного блоку й відповідних технологій та прийомів її логічного опрацювання.
Мета другого етапу полягає в організації процесу персоніфікованого учіння дитини відповідно до вибраної нею навчально-розвивальної та виховної програми, пов’язаної з реалізацією та розвитком того типу природних ключових задатків таланту, який притаманний цій дитині.
Останній етап присвячується здійсненню необхідного моніторингу результатів навчання, розвитку та виховання дитини, досягнутих упродовж її індивідуальної роботи над персоніфікованими програмами її учіння.
Проводяться два заключні види заліків:
— із академічних знань, умінь та навичок, які вимагаються від кожного учня відповідно до державних освітніх стандартів;
— покликаний виявити персональні досягнення дитини в її навчанні, розвитку, вихованні й становленні, притаманний їй тип чи вид задатків конкретного таланту.
На всіх етапах учіння, організованого за академічним змістом, діють п’ять персоніфікованих програм, кожна з яких охоплює одну із п’яти відомих категорій інформації (поняття, класи, системи, трансформації, імплікації). На інших етапах (міжпредметному, надпредметному) діють програми, які створюються за іншим принципом. У них реалізується ідея інтеграції академічних досягнень конкретної дитини з тією сферою діяльності, у якій найкраще виявляються, реалізуються та розвиваються її природні ключові задатки таланту.
Комбінована система М. П. Гузика, завдяки своїй пристосованості до навчально-пізнавальних можливостей конкретної дитини, є тією педагогічною технологією, у якій найкраще реалізується ідея компетентнісного підходу до навчання, розвитку та виховання учнів.