Автор Інна Кіндрат, методист Рівненського НВК №1
Мета: формувати уявлення про те, що Боже Слово завжди правдиве і його виконання служить лише на користь людям. Довести дітям, що бути чесними — це наслідувати Ісуса Христа. Пояснити важливість правдомовності, а також необхідність Божої допомоги для життя в правді. Спонукати до виконання біблійних принципів у конкретних складних ситуаціях. Виховувати шанобливе ставлення до Біблії як до Слова Божого — правдивого Закону життя людини.
Ключовий вірш: «Слово Твоє — то правда» (Ів. 17:17); «Бо очі Господні на дорогах людини, і Він бачить усі її кроки» (Йов. 34:21).
Обладнання: картки з записаними віршами, картки для складання інтелектуальної карти, велика голка.
Література
- Біблія.
- Таємниця твоєї душі: Вибрані християнські оповідання й притчі для сім’ї та школи / Упорядкування свящ. Володимира Семчука. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2010. — С. 172.
Хід уроку
Організаційний етап
Привітання. Налагодження контакту з дітьми.
Актуалізація знань
Складання інтелектуальної карти (карти думок) «Слово». (Додаток)
Обговорення:
— Слово людини — це мова. Що висловлює людина своєю мовою?
Інформацію (розповідає про події, про себе, про те, що її оточує, тощо); свої думки про світ (що мені подобається / не подобається) та про вчинки інших людей; свої почуття (що люблю/не люблю; моє ставлення до інших людей; мої емоції в різних ситуаціях).
У процесі обговорення вчитель розміщує на дошці картки із написами елементів карти думок.
Мотиваційний етап
— Поміркуймо: чи завжди те, що ми говоримо, є правдою? Як слово поєднується із правдою? Слово може бути правдивим і оманливим. Словом можна обмовити, оббрехати людину. Це називається наклеп. За допомогою слів діти приховують від батьків те, про що не хочуть говорити: посварився із кимось — усю вину переклав на іншого, а свою не визнав; отримав погану оцінку — пояснив це неіснуючими обставинами; витратив час на комп’ютерні ігри замість приготування уроків — розказав про те, що був зайнятий важливою справою (допомагав, наприклад, другові) або не зрозумів матеріалу. Часто діти приховують свої погані вчинки. Та й у дорослому світі неправдиві слова зустрічаються дуже й дуже часто. Багато хто заради власної вигоди, щоб стати відомим чи сформувати про себе гарну думку, вдається до неправди.
Засоби масової інформації, зокрема інтернет-джерела, поширюють дуже багато інформації. Чи вся вона є правдивою? Про це можна багато розповідати…
Отже, наші, людські слова — не завжди правдиві. Але де ж знайти правдиве слово? Чи є воно — Слово правди? Сьогодні поговоримо саме про слово правди, слово істини, яким є Слово Боже.
Виклад нового матеріалу
— Коли Ісус Христос жив на землі, чи всі люди, які знали Його, вірили в те, що Він — Син Божий? Не всі. Деякі люди не тільки не визнавали цього, але й говорили іншим про Нього неправду. Вони казали, що Ісус здійснює чудеса за допомогою злих сил. Одного разу Ісус Христос сказав цим людям слова, які їх дуже вразили. Найперше — про те, що споконвіку неправдомовцем і батьком неправди є диявол. Ісус звинуватив тих, із ким розмовляв, у тому, що вони вірять дияволу і слухають його. «Мені ви не вірите, бо Я правду кажу. Хто з вас може Мені докорити за гріх? Коли ж правду кажу, чом ви Мені не вірите? Хто від Бога, той слухає Божі слова» (Ів. 8: 45-47). І ще Ісус сказав так: «Як у слові Моїм зостанетеся, тоді справді Моїми учнями будете, і пізнаєте правду, а правда вас вільними зробить!» Поміркуємо над цими словами.
— Кого Ісус Христос називає батьком неправди? (Диявола.)
— Кого диявол обдурив найперше? (Адама і Єву.) Що він сказав їм? (Що вони не помруть і стануть як боги.) Так і сталося? (Ні, сталося так, як сказав Бог. Вони були покарані й вигнані із раю.)
— Що ми дізналися з прочитаного уривка про Ісуса Христа? (Ісус каже правду, але Йому не вірять.) Так, люди не вірили правді, яку говорив Ісус Христос, але вірили неправді, якої навчав їх диявол.
Отже, ми повертаємося до Слова Божого, яке є правдою та істиною.
Складання інтелектуальної карти: друга гілка «Слово Боже». Слово Боже — це Правда. Слово Боже — у Біблії.
Ключовий вірш: «Слово Твоє — то правда» (Ів. 17:17). Що означають для нас ці слова?
Слово Боже — це Закон, який Бог дав людям у Десяти заповідях. Це було ще задовго до народження Ісуса Христа, але ці заповіді, це Слово Боже є важливим і сьогодні.
Коли на землю прийшов Спаситель — Ісус Христос, то вмістив закон життя людей у дві заповіді любові: любити Бога та любити свого ближнього.
Слова, які промовляв до людей Ісус Христос, записані в Євангеліях — Матвієм, Марком, Лукою та Іваном.
Примітка. У ході розповіді вчитель зображує на дошці карту, додаючи до неї також ідеї та ключові слова, які виникають під час обговорення з учнями. Така карта наочно відображає смисли уроку, є своєрідним конспектом та допомагає краще усвідомити те, про що йдеться. Важливо, щоб учні також замалювали таку карту в себе в зошитах.
Для економії часу на уроці вчитель може заготувати картки з надрукованими ключовими словами й у ході уроку прикріплювати їх на дошці. Додаткові ідеї та слова — дописуються.
Дороговказ для нас: Ісус Христос говорить тільки правду і хоче, щоб люди були схожі на Нього, були правдивими, а не хитрими й підступними, як ворог. Про це також читаємо в Євангелії: «Будьте ж виконавцями слова, а не слухачами самими, що себе самих обманюють. Бо хто слухач слова, а не виконавець, той подібний людині, що риси обличчя свого розглядає у дзеркалі, бо розгляне себе та й відійде, і зараз забуде, яка вона є. А хто заглядає в закон досконалий, закон волі, і в нім пробуває, той не буде забудько слухач, але виконавець діла, і він буде блаженний у діянні своїм!» (Як. 1:22-25).
Якщо сказати простіше, то блаженним, тобто щасливим, буде той, хто виконує Слово Боже. (Записати на карті слова: слухати та виконувати.)
Закріплення знань, виховання характеру
Читання притчі «Мудрий правитель»
Обговорення:
— У чому мудрість цієї притчі? Чому підданим царя було важко сказати йому правду? Чи насправді потрібно було обманювати, говорити нещиро і неправдиво? Висновок: неправдивість було покарано. Не потрібно боятися говорити правду.
— Від кого ми ніколи не зможемо приховати правди?
Ключовий вірш:
«Бо очі Господні на дорогах людини, і Він бачить усі її кроки» (Йов. 34:21).
Бесіда:
— Чи стикалися ви з неправдою в своєму житті? Як? Вас обманювали? Ви були свідком чийогось обману? Ви самі говорили неправду? Що відбувається в душі, коли скажеш неправду? (Може бути задоволення, адже мене не будуть сварити, вдалось приховати поганий учинок або неприємність; але потім поселяється страх бути викритим; докори сумління, бо я сказав неправду). Що відбувається, коли неправда викривається? (Подвійне покарання.)
— Як ви думаєте, говорити правду легко чи важко? Грішна за своєю природою людина неспроможна завжди говорити й жити правдою. Бог знає про це. Через це Христос пішов на хрест, щоб умерти за наші гріхи, за нашу неправду. Лише прийнявши Його вірою в своє серце, ми можемо молитися і просити в Бога сили й мудрості бути в своєму житті правдивими. Слово Боже — це Правда, якої нас учить Бог. Коли нам буває важко сказати правду, згадаймо Слово Боже й те, що зробив заради нас Христос, і тоді говорити правду буде легше. Життя у правді — це чесність, а також віра та любов, які допомагають бути чесним з іншими.
Приклад з голкою
Учитель показує учням велику голку.
— Якщо ви спробуєте сховати голку й постійно носити її з собою, що може трапитися? Або вам доведеться постійно пам’ятати про голку (і ні про що інше не думати) і ходити обережно. Або, якщо ви забудете про неї, вона вас уколе, тоді інші дізнаються про голку.
Коли ми приховуємо правду, то ніби носимо з собою голку. Коли зізнаємося, то ніби викидаємо її і можемо почуватися вільно.
Підсумок уроку
Яку важливу чесноту ми сьогодні обговорювали?
Що, на вашу думку, є причиною нечесності?
До кого слід звертатись за допомогою, аби жити в правді?
Яким чином Господь допомагає нам бути чесними?