Армор Ф., Сіданіч І. Уроки виховання характеру: Будуйте своє життя на надійному фундаменті. Навчальний посібник для школярів. ВБФ «Східноєвропейська гуманітарна місія», 2016. С. 42–48.
…стереже Господь вірних…
Пс. 30:24
Надійність — це якість характеру, яка виражає ставлення людини до своєї справи, до інших людей. Бути надійним означає бути такою людиною, якій довіряють, на яку покладаються із упевненістю, що в будь-якій ситуації вона намагатиметься вчинити правильно. Надійна людина завжди виконує свої обов’язки, дбайливо ставиться до своєї та чужої власності, уміє зберігати таємниці та виконувати свої обіцянки. Суспільство потребує довіри, оскільки неможливо весь час стежити за людьми та перевіряти, чи роблять вони те, що треба. Інколи ми мусимо просто довіряти іншим. Наприклад, ми повинні довіряти, що речі, які ми купуємо, зроблені якісно, що лікарі, які нас лікують, знають, що роблять, що водії відвезуть нас саме туди, куди нам треба. Цей перелік можна продовжувати і продовжувати. Ми щоденно залежимо один від одного в багатьох ситуаціях, і люди, яким не можна довіряти, ускладнюють усім життя.
Надійні люди завжди намагаються дотримуватися своїх обіцянок. Це означає, що вони добре думають, перш ніж щось пообіцяти. Такі люди розсудливо використовують доступну їм інформацію. Важлива якість надійної людини — уміння зберігати таємниці. Але інколи мовчанка може загрожувати небезпекою, і тоді краще розкрити таємницю. Щоб учинити правильно, потрібна мудрість.
Людям, які є лідерами, потрібно не лише бути надійними, але й мати у своєму оточенні людей, на яких можна покластися, які дадуть мудру пораду й допоможуть ухвалити правильне рішення. Оскільки лідери не можуть усього знати й виконувати всю роботу власноруч, їм потрібні помічники, яким можна довіряти.
Надійна людина зміцнює все довкола себе: сім’ю, роботу, дружбу, країну. Тому надійність — одна з найважливіших якостей характеру.
Яку людину можна називати надійною?
Надійний стілець, бо виготовлений із хорошого дерева.
Надійна будівля, бо стоїть на непорушному камені.
Надійний зв’язок, бо забезпечений новітніми технологіями.
Надійний банк, бо має великий капітал.
Надійна угода, бо укладена юридично грамотно.
Надійність передбачає наявність якоїсь постійної, незмінної якості. Вона має бути чимось забезпечена. «Ніщо» не може бути надійним.
А яку ж людину можна назвати надійною?
Це людина, яка має внутрішній фізичний, інтелектуальний, духовний потенціал, на який можуть покластися інші люди, людина слова і людина діла.
Надійний захисник володіє фізичною силою, надійний майстер — вправними руками, надійний друг — добрим, щирим серцем.
Якщо ти хочеш бути надійною людиною, потрібно багато вчитися, тренуватися, працювати над собою, усебічно розвиватися, щоб накопичувати цей потенціал, який згодом зможеш використати на благо своїх ближніх, своєї країни.
Однак мушу тебе розчарувати. Поняття надійності відносне: з часом або під впливом обставин дерево висихає, технології старіють, капітал знецінюється, скелі дають тріщини, а люди вмирають. Сумно, але факт: абсолютної надійності на землі немає.
Слово Боже досить категорично застерігає: «Проклятий той муж, що надію кладе на людину» (Єр. 17:5), так само як і на багатство: «Хто надію кладе на багатство своє, той впаде» (Пр. 11:28), на силу та мудрість: «Хай не хвалиться мудрий своєю премудрістю, і хай не хвалиться лицар своєю хоробрістю» (Єр. 9:22), або ж на славу й красу: «Бо кожне тіло немов та трава, і всяка слава людини як цвіт трав ’яний: засохне трава то й цвіт опаде» (1 Пт. 1:24).
Проте Господь Бог не залишає людину, вінець Свого творіння, у розчаруванні та безнадії. Просто й велично звучать слова 124‑го Псалма: «Ті, хто надію складає на Господа, вони як Сіонська гора, яка не захитається, яка буде стояти повік!»
Одного разу Ісус Христос розповів Своїм учням притчу.
Притча про несправедливого суддю та вдовицю
Лк. 18:2–8.
Ісус Христос — наш Спаситель і Господь, Сильна Башта і Оборонець, Суддя справедливий і Лікар, Скеля і Прапор, Дивний Порадник і Начальник життя. Усі ці, а також багато інших Імен Бога ви зустрінете у Святому Письмі, якщо будете його уважно читати й досліджувати.
Вірте в Нього всім серцем і вас ніхто й ніщо не здолає!
Біблійна історія
У Біблії, у Книзі Буття, записана історія про чоловіка, який був настільки надійним, що люди, на яких він працював, завжди були впевнені: він усе зробить якнайкраще. Цей чоловік робив усе так добре, що навіть зі складних ситуацій отримував хороший результат. Його звали Йосипом.
Він мав одинадцять братів і одну сестру і був улюбленим сином свого батька. Через це брати так сильно заздрили Йосипові, що одного дня продали його работорговцям. Ті завезли Йосипа у Єгипет, могутню країну на той час, де його купив чоловік на ім’я Потіфар.
Читати Бут. 39:3–7.
Дружина Потіфара намагалась звабити Йосипа, та він відмовив їй. І тоді вона збрехала про нього чоловікові. Потіфар повірив дружині та наказав кинути Йосипа до в’язниці.
Читати Бут. 39:20–23.
Навіть у в’язниці Йосип був настільки надійним, що його зробили наглядачем над іншими в’язнями. І з Божою допомогою він був успішним у всьому, що робив.
Одного дня єгипетському фараонові наснився сон. Він не знав його значення і хвилювався через це. Тоді слуга фараона, який познайомився з Йосипом за ґратами, розповів, що той уміє тлумачити сни. Фараон відразу наказав привести Йосипа, і він розповів, що означає його сон: сім років у Єгипті триватиме достаток і буде багато їжі, а наступних сім років триватиме голод і не буде їжі. Ось що Йосип порадив фараону зробити і що сталося далі:
Читати Бут. 41:33–49.
За будь-яких обставин на Йосипа можна було покластися. Він був настільки надійним і вмів так добре порадити, що перетворився з раба на правителя над Єгиптом. Більшим за нього був лише фараон.
Як Йосипові вдалося розвинути в собі таку чудову якість? Для тих, хто уважно читає біблійний текст, відповідь очевидна — «Господь був із Йосипом» (див. Бут. 39:2, 21). Бог є невичерпним джерелом усіх чеснот, і постійне спілкування з Ним робить нас щораз більше подібними до Нього. Йосип покладався на Бога, тому люди могли покладатися на Йосипа.
Я буду надійною людиною!
Запитання до уроку
- Опиши своїми словами, що таке надійність.
- Які події передували тому, що Йосип став другою наймогутнішою людиною в Єгипті?
- Які якості фараон побачив у Йосипі?
Запитання для обговорення
- Як могло змінитися життя Йосипа, якби він не був надійною людиною?
- Чому, на твою думку, Бог дозволив, щоб Йосипа несправедливо продали в рабство, а потім несправедливо кинули до в’язниці?
Практичне застосування
- Як тобі потрібно змінитися, щоб стати більш надійною людиною?
- Уяви собі людину зовсім ненадійну, на яку не можна покластися. Які п’ять кроків ти використаєш, щоб навчити її бути надійною?
- Що ти зробиш у кожній із цих ситуацій, щоб показати свою надійність?
А) Друг просить тебе певний час потримати в себе його гроші.
Б) Учитель дає всім учням завдання і на деякий час виходить із класу.
В) Батько попросив тебе допомогти йому щось зробити, а твій товариш кличе тебе грати у футбол.
Твій словник:
Потіфар —
Поті-Фер —
В’язничний дім —
Фараон —
Збіжжя —