Автор Ольга Прокопович, м. Рівне
Мета: ознайомити учнів з моральними основами християнства, юдаїзму та ісламу; продовжувати розвивати вміння учнів аналізувати, порівнювати та узагальнювати факти, які розглядаються під час уроку; сприяти духовному та моральному вихованню учнів та формуванню в них християнського світогляду.
Обладнання: Біблія, порівняльна таблиця (кожному учневі).
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Бо під небом нема іншого Ймення (крім Ісуса),
даного людям, що ним би спастися ми мали.
Дії 4:12
Хід уроку
I. Організаційний момент
Вітання; налагодження контакту з класом.
Учитель. Уроки християнської етики, як правило, завершують робочий день учнів. Щоб покращити самопочуття, функціонування різних систем організму, активізувати роботу мозку, — зробімо масаж рефлексних зон кистей рук. Натискайте сильно, але безболісно. Отже, вправа «Масаж»:
- масажуйте кінчики пальців (крім великого) правої і лівої руки — покращиться дихання;
- масажуйте виїмку між великим і вказівними пальцями обох рук — активізується зона бронхів;
- натискайте на точки між усіма іншими пальцями рук — мобілізуються імунні сили організму;
- розтирайте подушечки великих пальців — почне активніше працювати мозок;
- масажуйте по довжині пальці іншої руки — покращиться концентрація уваги, зменшиться нервозність та роздратування;
- потріть ребром долоні однієї руки об долоню іншої — стабілізується кровообіг.
Наскільки ефективна ця вправа, ми згодом переконаємось.
II. Актуалізація опорних знань учнів
Учитель. Пригадаємо деякі поняття, визначення, терміни, що потрібно буде нам на уроці. І зробимо це у формі вправи «Складанка».
Вибираючи перші склади наведених слів, складіть слово та дайте йому пояснення.
Молоко, ральмопс (мораль; від лат. MORES — звичай; система поглядів і уявлень, норм і оцінок, що регулюють поведінку людей).
Замок, кондиціонер (закон).
Дерево, камінь, лог (декалог).
Редут, лілія, гігант, якір (релігія).
Осмій, нотаріус, ванілін (основа).
Сімдесят, явір (сім’я).
Сусло, пільга, створіння (суспільство).
Модель, нокаут, тераса, ізм (монотеїзм — віра в єдиного Бога).
III. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Оскільки етика — це наука, що вивчає мораль, тобто вивчає сукупність моральних норм і правил поведінки певних соціальних груп, то ми повинні відповісти на деякі питання. Зокрема:
- хто має право формувати цю систему поглядів і уявлень, норм і оцінок?
- хто має право регулювати поведінку людей?
- якщо основоположником моралі є Бог, то ми повинні знати, який Він, щоб зрозуміти, що Бог вимагає від людей?
На ці та інші запитання спробуємо знайти відповіді на уроці.
IV. Повідомлення теми і мети уроку
V. Сприйняття матеріалу
1. Учитель. Монотеїстичних релігій у світі всього три: християнство, юдаїзм та іслам. Заслухаємо зараз коротку історичну довідку про кожну з них, яку підготували для вас ваші однокласники.
2. Історична довідка (виступи учнів)
А. Християнство
Уперше послідовників Ісуса Христа було названо християнами в Антіохії близько 43 р. (Дії 11:26). Християнство започаткували дванадцять Христових апостолів. Зараз у світі близько 2,2 млрд християн.
Християнство, на відміну від інших релігій світу, є релігією любові, у якій Ісус Христос — Син Божий і одночасно Син Людський — став досконалою Жертвою викуплення людей від їхніх гріхів, став Спасителем світу (Ів. 3:16).
З погляду філософії, християнство належить до ідеалістичних систем, де первинним є дух, а матерія — вторинна.
Головною ознакою християнської філософії є теїзм, який навчає, що Бог є абсолютний вічний Дух, який створив світ і все, що в ньому; постійно піклується про світ і про кожну людину.
Бог встановив закони, за якими живе й рухається світ і людина в ньому. Від початку люди (Адам і Єва) отримали від Бога певні права й обов’язки та відповідальність перед Ним за те, як вони скористаються своїми можливостями. Життя з Богом в Еденському саду було щасливим, але недовгим: люди не послухались — і втратили стосунки з Богом. Через людей у світ ввійшов гріх. Щоб допомогти людині повернутися до втраченого щастя, Бог у різні історичні моменти дає відповідні поради (правила, закони, заповіді), які вмістились у Декалозі — 10 заповідях. З приходом у світ Ісуса Христа заповідей стало 2: щиро любити Бога і любити ближнього свого. Той, хто любить по-справжньому, ніколи не вчинить погано в очах Господніх чи щось шкідливе іншим людям. Після смерті Ісуса Христа і Його воскресіння люди отримали доступ до Бога тільки через віру в те, що Ісус Христос — Син Божий і особистий Спаситель людини.
Таким чином, основою морального життя християн є розуміння того, що людина, створена на образ і подобу Божу, прямує до щасливого життя з Богом на основі Заповідей Божих та Христових блаженств, які й формують її світогляд. «Створив Ти мене, Господи, для себе, але неспокійне моє серце, доки не спочине у Тобі» (Блаженний Августин).
Б. Юдаїзм
Юдаїзм — це об’явлена релігія, тобто релігія надприродного походження, яка властива ізраїльському народові. Ізраїльський народ в різні часи називався по-різному:
- євреї (тобто «прихідьки» або «прихідьки з іншої країни») — так ізраїльтян називали поганські народи;
- юдеї — так поганські народи почали називати народ Юдейського царства після переселення у Вавилон, бо Ізраїльського царства уже не було, а плем’я Юди мало чисельну перевагу над іншими племенами. В Новому Завіті юдеї — це майже завжди противники Христа.
Точний час виникнення юдаїзму як релігії невідомий, але за часів Авраама та Мойсея було вже відомо про обраність цього народу Богом. Історія стосунків Бога і Його народу описана в Старому Завіті, який юдеї ревно вивчають і оберігають. Тому християнство, визнаючи Старий Завіт, має чимало спільного з юдаїзмом. Однак, юдеї — розумні й обрані, горді своїми переданнями та обрядами — відштовхнули від себе те спасіння, яке «від юдеїв» і далі очікують на Месію.
В. Іслам
Іслам (з арабської «покірність») — одна з монотеїстичних релігій світу, виник 622 року.; поширений у 120 країнах, нараховує близько 2,2 млрд послідовників. В основі ісламу лежить поклоніння єдиному богу Аллаху. Найбільший пророк — Магомет (або Мухамед), тому послідовників ісламу часто називають магометанами. Але існує ще одна назва — мусульманство, яка походить від перського «мусліман» («віддані ісламу») або від арабського «муслім» («покірні Богу»).
Мусульмани вважають, що іслам почався з Адама і Єви, які повинні були скоритись Богові. Мусульмани впевнені, що іслам — єдина універсальна монотеїстична релігія, дана людству через пророків: Авраама (арабською — Ібрагім), Мойсея (Муса), Давида та Ісуса (Іса).
Однак учення пророків було спотворене, тому Бог-Вседержитель передав своє відкриття через пророка Мухамеда. Цього пророка поважають усі мусульмани, вважаючи «досконалим чоловіком», прикладом для наслідування, але не предметом поклоніння.
Пророк ісламу народився 570 року в м. Мекка (Саудівська Аравія). Його батько помер ще до народження сина, а коли йому було 6 років, — померла й матір. Після смерті його діда 8-річного Мухамеда забрав до себе його дядько. У 25 років Мухамед одружився і до 40 років займався караванною торгівлею. Весь цей час Мухамед жив серед племен Аравії, де було поширене ідолянство (понад 360 божків) з центром у м. Мекка. Але водночас він зазнав впливу юдеїв і християн, а також арабів, які мали монотеїстичний світогляд. Мабуть, тоді вже бог племені курейшитів Аллах «перетворюється» на єдиного бога всіх арабських племен.
610 рік — Мухамед оголошує себе посланцем єдиного Бога, який через архангела Гавриїла продиктував йому свою волю, яка згодом була зібрана в Коран.
622 рік — Мухамед створює першу мусульманську громаду в м. Ясриб (згодом м. Медина).
630-631 роки — навколо Медини складається військово-політичний союз племен, який примусив меккську знать скоритись і прийняти нове вчення.
632 рік — помер Мухамед в м. Медина (Саудівська Аравія).
Після смерті пророка утворилась автократична держава — халіфат, яка з метою збагачення почала вести загарбницькі війни, а на завойованих територіях насильно впроваджувати іслам.
Моральною основою мусульманства стало:
- підпорядкування Аллахові і його волі;
- щоденна п’ятиразова молитва (лицем потрібно повернутись у напрямку до Мекки, а в самому місті Мекка — до чорного каменя);
- піст у місяць Рамадан;
- обов’язкова добровільна пожертва бідним (аж до 2% доходу);
- хоч раз у житті здійснити подорож у Мекку.
Ці положення також часто називають «п’ять стовпів ісламу».
3. Учитель. Продовжити вивчення теми зручно за допомогою порівняльної таблиці.
Методичні рекомендації
З огляду на підготовку класу та його особливості вчитель може обрати один із варіантів: роздати учням заповнену таблицю й обговорити її з ними або запропонувати учням заповнювати таблицю самостійно й послідовно в процесі пояснення вчителя.
VI. Підсумки уроку
Учитель. Усі монотеїстичні релігії світу визнають, що Бог створив світ і людину. Вони також визнають, що людина — істота зіпсована, грішна. Найтяжчим гріхом і причиною будь-якого зла є егоїзм людини, який засліплює її розум та спотворює істину. Єдиним шляхом принципової зміни ситуації є дотримання Божого морального закону.
Моральні принципи християнства відрізняються від моральних принципів інших релігій тим, що високі моральні ідеали, до яких вони закликають, уже мають втілення — це Ісус Христос. Ісус Христос — вічний і незмінний Бог, а тому моральні основи християнства також незмінні. Своїм життям і вченням Ісус докорінно змінює мислення та спосіб життя людей, які Йому повірили. Без Ісуса християнська мораль приречена на долю кожної теорії, яку з часом замінюють новою, досконалішою.
Християнство як релігія любові збагачує людство через врегулювання стосунків людини з Богом та з іншими людьми, стає основою суспільного спокою та миру.
VII. Домашнє завдання
1. Користуючись таблицею, сформулювати й записати висновки до теми.
2. Перевірити всі посилання, які зустрічаються в таблиці, за Біблією.