Автор – Надія Калашнікова, вихователь групи продовженого дня, вчитель інформатики 2-4 класів та курсу за вибором «Основи християнської етики» Звіздівського ліцею Головинської сільської ради Рівненського р-ну Рівненської обл.
Мета уроку: допомогти учням усвідомити, що людина – співтворець Божий, розвивати навички роботи зі Святим Письмом, виховувати працелюбність, бережливе ставлення до всього, що створене Богом.
Учні повинні знати: текст Біблії про створення світу, ключовий вірш уроку, основні тези про працю.
Учні повинні розуміти, що гідна праця приносить людині радість, що працювати потрібно із любов’ю, тому що із любов’ю Бог створив світ.
Біблійна основа: Створення світу, Буття 1:1-31.
Ключовий вірш: «Все, що тільки робите словом чи ділом, – від душі робіть, так як Господу, а не людям»(Колосян 3:23).
Словник: співтворець.
Матеріали: Біблії, презентація, відеоролик «Створення світу», «медові чарунки», «Планета слів», композиція добрих справ, лабіринт «Шість днів Божого творіння», ребус, сувої, аудіозапис, папки із матеріалами для практичної роботи учнів, фрагменти ключового вірша, робочі зошити, коробка із подарунками.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Підготовчий етап (7 хв)
1.1. Вступна частина
Радо вітаю вас, четвертокласники! Подаруймо один одному щиру усмішку, адже Бог хоче бачити нас щасливими. Хоч Він і створив нас усіх різними, але кожен із нас є особливим для Нього. Біблія розповідає нам, що Бог бачить наші серця та знає про нас усе. Прочитаймо про це у Псалмі 138:2-6.
Ти знаєш сидіння моє та вставання моє, думку мою розумієш здалека.
Дорогу мою та лежання моє виміряєші Ти всі путі мої знаєш,
бо ще слова нема на моїм язиці, а вже, Господи, знаєш те все!
Оточив Ти мене ззаду й спереду, і руку Свою надо мною поклав.
Дивне знання над моє розуміння, високе воно, я його не подолаю!
– Чи знає Бог про тебе, Ангеліно? А про тебе, Романе? Що Бог знає про тебе, Маргарито? Які думки викликає цей псалом про нас, про Бога?
1.2. Мотиваційний етап
Хтось стукає у двері й залишає на порозі гарно прикрашену коробку.
– Вам цікаво, що це за коробка? Та відкрити її ми зможемо тоді, коли виконаємо усі завдання нашого уроку.
1.3. Етап усебічної перевірки знань
– Погляньте, будь ласка, на екран, спробуймо розшифрувати цей ребус.
- Так, відповіддю буде слово «Т В О Р І Н Н Я».
ІІ. Основний етап (27 хв)
Тема нашого уроку – «Людина – співтворець Божий». Запишіть її у зошити.
- Словничок нам пояснює, що СПІВТВОРЕЦЬ – це той, хто є творцем чогось разом із кимось (записують у зошитах).Чи є ми співтворцями Бога, дізнаємося упродовж уроку.
Заплющте, будь ласка, очі… Розплющте. Що ви відчули? (Відповіді дітей). – Так, діти, наш світ приховує мільйони таємниць, яких не може пояснити сучасна наука. Уявіть собі: у той час, коли ми сидимо чи стоїмо, Земна куля з величезною швидкістю рухається разом із нами у Всесвіті. Нам кожного дня доводиться бачити, як змінюється погода, як на підвіконні зацвітають квіти, якої форми і кольору сніжинки, як пливуть хмаринки у синьому небі… Повернімося ж думками у час, коли світ ще не був створений, і з’ясуймо, що Біблія говорить про те, як усе почалося.
Перегляд відеоролика «Створення світу». Бесіда за Словом Божим, зачитування місць із Біблії (Буття 1:1-31).
– Бог поглянув на все Своє творіння. Зачитайте, які слова Він сказав? («І побачив Бог усе, що вчинив. І ото, — вельми добре воно!..»)
– Бог благословив людей. Які слова Він їм сказав? («І поблагословив їх Бог, і сказав Бог до них: „Плодіться й розмножуйтеся, і наповнюйте землю, оволоді́йте нею, і пануйте над мо́рськими рибами, і над птаством небесним, і над кожним плазуючим живим на землі!”» ).
– Що Бог зробив на сьомий день? Буття 2:2-3: «І скінчив Бог дня сьомого працю Свою, яку Він чинив. І Він відпочив у дні сьомім від усієї праці Своєї, яку був чинив. І поблагословив Бог день сьомий, і його освятив, бо в нім відпочив Він від усієї праці Своєї, яку, чинячи, Бог був створив».
– А що робимо ми сьомого дня, у неділю? (Відпочиваємо, ходимо до церкви…)
Я вам зараз також пропоную відпочити і виконати руханку «Я візьму із неба любові краплинку».
Рухлива пауза
– Любов – це щось солодке, приємне, величне… Саме із любов’ю Бог творив і зі старанністю. Прикладом старанності є праця бджіл. Вони будують чарунки й безперестанку наповнюють їх медом, який їдять самі, але багато залишають нам, людям. Люди теж працюють, тому і ми попрацюємо над вправою «Бджолині чарунки». Зачитуючи по черзі основні тези, які стосуються праці, прикріплюватимемо їх на чарунки .
Праця людини повинна бути старанною, сумлінною.
Кожен повинен жити зі своєї праці.
Безмірними були Боже сумління і старанність у створенні світу та людини.
Шість днів працював Господь і щоразу оцінював, досліджував плоди Свого творіння.
Праця завжди була невіддільною частиною життя людини.
У тяжкій праці Бог не покинув людину, а дав здібності, таланти, головні засади до життя і праці.
Кожен має свою ділянку праці: один будує, другий працює на полі, інші шиють, вишивають, гарно малюють, пишуть музику та вірші.
Найбільше діло стане нікчемним, якщо здійснюється без сумління та старанності, без Божого благословення.
28 квітня – Всесвітній день охорони праці.
1 травня – Міжнародний день праці.
- Цікаво, а що про працю та працьовитість каже Слово Боже?
Зараз ми послухаємо слова царя Соломона про мудрість, які допоможуть нам глибше зрозуміти суть праці.
«Соломон» зачитує біблійні вірші і дарує учням сувої, на яких вони записані.
У Біблії написано, що за все потрібно дякувати, тож подякуймо Соломонові за сувої з віршами про мудрість.
– У мене є ще один біблійний вірш, який для кожного з нас принесе користь, якщо ми його знатимемо і використовуватимемо у своєму житті.
Учні складають групами ключовий вірш. Зачитують, вивчають у парах, розповідаючи один одному .
– Читаючи історію про створення світу, ми довідалися, що Бог дав повеління нам, людям, панувати над землею. Буття 1:28,29.
– Вам було випереджувальне завдання: зафіксувати, як ви піклуєтеся про природу. Милують око ваші світлини, приємно дивитися на те, як ви живете в гармонії з природою: виготовляєте годівнички для птахів та годуєте їх, поливаєте рослини і збираєте з них плоди, доглядаєте своїх улюбленців.
– А зараз пропоную попрацювати практично за комп’ютерами і створити презентацію «Боже творіння». У кожного з вас на робочому столі є папка із заготовленими матеріалами, тому вам буде цікаво і легко працювати. Погляньте, будь ласка, на екран і пригадайте правила поведінки за комп’ютером.
Практична робота учнів. Музичний супровід.
ІІІ. Завершальний етап (6 хв)
– Діти, звернімо увагу на незвичайну планету на проекторі. Це Планета слів. Усі ці слова ви чули, працюючи на уроці. Кожен із вас щось запам’ятав. А що саме – скажіть, взявши за основу будь-яке слово з Планети слів.
Діти відповідають.
– Ми з вами, старанно працюючи, виконали всі завдання. Ось і настав час відкрити коробку. За плідну працю на сьогоднішньому уроці ви отримаєте солодкі подарунки. Візьміть по дві цукерки: одну – для себе, а другу – для близької вашому серцю людини.
– Любі діти, ми створені за подобою Бога. Він дав нам очі, щоб ми бачили нужденних, вуха – щоб ми чули, коли нас просять про допомогу, мову – щоб ми втішали засмучених, ноги – щоб ми поспішали на допомогу людям, серце – щоб ми не залишалися байдужими, руки – щоб ми могли допомагати іншим, серце – щоб любити.
Якщо ми такими будемо, то будемо справжніми співтворцями Бога.
Звернімося до ключового вірша.
Зачитування.
– Від душі ви сьогодні працювали? Старалися? Так і в житті чиніть, як навчає вас цей вірш.
На згадку про наш урок і для засвоєння вивченого матеріалу виконайте завдання лабіринту «Шість днів Божого творіння».
09 березня 2021 року