Підготувала Ольга Прокопович, м. Рівне
Мета: поглибити знання учнів про лагідність, смиренність і миролюбність християн; розвивати в учнів уміння аналізувати, порівнювати й узагальнювати факти; працювати з Біблією; розвивати творче мислення, пам’ять та увагу учнів; сприяти формуванню в учнів християнського характеру.
Обладнання: Біблія, ватман, фломастери (маркери).
Тип уроку: комбінований.
…навчіться від Мене, бо Я лагідний і покірливий серцем, і знайдете спокій душам вашим.
Мт. 11:29, сучасний український переклад
ПЕРЕБІГ
I. Організаційний момент. Вітання
Налагодження контакту з класом (тренінг-тест)
Учитель. Візьміться лівою рукою за мочку правого вуха, а правою — за кінчик носа. А потім за командою поміняйте положення рук: правою рукою візьміться за ліве вухо, а лівою — за кінчик носа. Повторіть вправу кілька разів.
II. Актуалізація опорних знань учнів
Учитель. Звичайно, координація рухів для людини дуже важлива і вирізняє її серед інших живих істот. Але хіба тільки цим вирізняється людина з-поміж інших творінь Божих? Хто є людина? Яке її походження і статус? Які ви можете назвати вчинки людини, які змінили хід історії? (Заслухати відповіді учнів, скориставшись методом «мікрофон»).
III. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Так, ми можемо навести чимало прикладів, коли вчинки людей змінювали хід історії. Але з чого все почалось?
Приклад
— Тату, з чого починається війна? — запитує батька маленький Андрійко, дивлячись телевізійні новини.
— Усе починається більш-менш однаково: якщо, наприклад, Англія і Америка виявляють, що в них різні погляди на якийсь предмет…
Тут втручається мама:
— Не говори дитині дурниць. Америка і Англія ніколи не сваряться!
— Це не стосується справи. Я тільки наводив приклад.
— Ти завжди робиш плутанину в його голові!
— Краще нехай у ній буде хоч щось, аніж мала б бути порожня!
— Дай спокій!.. Це — нісенітниці!
Їхню сварку перериває Андрійко:
— Дякую, я вже зрозумів!
Бруно Ферреро
Учитель. Що зрозумів Андрійко? Коли насправді все почалось? Як цьому зарадити? Відповісти на ці та інші питання спробуємо впродовж уроку.
IV. Повідомлення теми та мети уроку
V. Сприйняття нового матеріалу
- Учитель. А що особисто для вас означає мир? (Заслухати відповіді учнів, скориставшись методом «мікрофон».)
Поетеса Надія Красоткіна так висловила свої міркування:
Мир на землі — це затишок і тиша,
Це сміх дитячий і душі політ,
Коли поет чарівні вірші пише
Про незвичайний, дивовижний світ.
Мир на землі — це росяні світанки,
Краса і творчість, пісня у гаях.
Мир на землі — це вечори і ранки
Із радістю і щастям у серцях.
Мир на землі — це дім і мама, й тато,
Й любові стільки — просто через край!
Це та земля, де щастя є багато,
І в кожній хаті — хліба коровай.
Це та земля, де сміх і пісня лине,
А діти йдуть до школи знов і знов.
Й ніколи у боях ніхто не гине,
Бо там господар — щастя і любов.
«Багато хто думає, що мир — то відсутність війни. Але мир — це є дещо більше. Мир — ще й добрі стосунки між людьми, коли ми не брешемо один одному, не шукаємо вигоди, не бажаємо зла. Мир треба нести кожного дня, кожного дня треба налагоджувати контакти між людьми, шукати доброго спілкування… Коли ти своїми вчинками показуєш людині, що віриш їй, відкриваєш добро свого серця, це робить її іншою» (Бл. Любомир Гузар).
Отож, якщо ми трішки подумаємо, то знайдемо й найпершу війну в історії людства. І коли ж це сталось? Так, де-факто це сталось тоді, коли Каїн убив свого брата Авеля. Але де-юре це сталось раніше, коли їхні батьки — Адам і Єва — згрішили в раю. Відтоді наслідки гріхопадіння переслідують людство: люди не мають миру між собою, не мають миру і в своїй душі.
2. Учитель. Як можна змінити ситуацію? Слово Боже — живе і діяльне, завжди має чим нас потішити, дати пораду чи вказати причину нещастя. Ісус Христос, навчаючи людей на горі, казав: «Блаженні лагідні, бо землю вспадкують вони» (Мт. 5:5).
Дослідники Біблії кажуть, що Ісус Христос тут застосував прийом алюзії, тобто натяк або вказівку на якийсь загальновідомий історичний, літературний чи побутовий факт. Так Ісус Христос указує на той час, коли люди були щасливі на землі, тобто в раю, коли вони мали повну внутрішню гармонію і перебували в гармонії із зовнішнім світом. Оцей потяг до щастя, сум за втраченим раєм на «генетичному рівні» несе в собі людство протягом тисячоліть. І весь цей час наш Бог, який «не є Богом безладу, але миру» (1 Кор. 14:33) підтримує Своїх дітей і направляє їх до тієї стабільної, обіцяної, успадкованої землі:
«І мир Божий, що вищий від усякого розуму, хай береже серця ваші та ваші думки у Христі Ісусі» (Флп. 4:7);
«А Сам Господь миру нехай завжди дасть вам мир усяким способом. Господь з вами всіма!» (2 Сол. 3:16).
3. Учитель. Але «успадкування землі» має умову: спадкоємці мають бути лагідними.
«Лагідність — це моральна якість та чеснота, чутливість у стосунках і доброта в поведінці, основана на любові, терпінні та милосерді. Лагідність протистоїть гніву. Лагідність більше ніж просто стриманість, увічливість чи вміння володіти своїми емоціями. Лагідність виходить із глибини люблячого серця» (Вікіпедія).
Отже, лагідність це не стиль поведінки, а стан розуму і серця; це щось дорогоцінне в очах Божих: «захована людина серця в нетлінні лагідного й мовчазного духа, що дорогоцінне перед Богом» (1 Петр. 3:4).
Епіграф до уроку свідчить про те, що Бог особисто виявляє цю якість. Завдяки лагідності Бога грішні люди через жертву Ісуса Христа, Сина Божого, можуть наближатися до Нього й отримувати Його прихильність. І якщо ми хочемо «успадкувати землю», то маємо наслідувати Ісуса Христа. Адже лагідність — це здатність людини перейнятись проблемами іншої людини, увійти в її становище і при цьому не засудити її. Бо лагідна людина розуміє, що першою жертвою гріха є сам грішник. Серце лагідної людини відкрите до Слова Божого, до того, щоб Господь навчав її Своїх шляхів, Своєї правди.
«Перенесемо спокійною душею образи, пам’ятаючи, що лагідність робить нас послідовниками Бога. Господь силу Свою показав, Він потряс землю, воскресив мертвих, день зробив уночі, але не покарав нікого… Коли ти піддасися тяжкому осуду, згадай лагідність Христову, — і придбаєш брата чи сестру. В іншому випадку ніколи не припиниться ворожнеча» (Іоанн Золотоустий).
4. Учитель. Розглянемо ще одну чесноту, якої маємо навчитись у Ісуса Христа, — це смирення. З погляду морфеміки слово «смирення» має спільний корінь зі словом «мир» і вже навіть на такому рівні має стосунок до «успадкування землі», до втраченого миру і спокою в душі людини. Апостол Яків також зауважує: «Бог противиться гордим, а смиренним дає благодать» (Як. 4:6б).
Що ж таке смирення (смиренність, сумирність, смиренство)? Смирення — це фундаментальна християнська чеснота, яка є засобом визнання правди. Правди, яка полягає в тому, що люди слабкі, не все можуть, грішні. І йдеться тут, звичайно, не про фізичну силу чи кількість грошей. Смирення полягає не в діях, які ми вчиняємо або не вчиняємо. Смирення — це склад розуму, який подобається Богові; це стан духу людини, при якому вона правильно думає про себе; це статус, якого ми набуваємо в Бога. Смирення — це не пасивна покірність, але активні, сміливі дії під керівництвом Бога. Смиренність розвивається, коли людина роздумує про свої взаємини з Богом і ближніми у світлі біблійних принципів, застосовуючи ці принципи у своєму житті. Смирення допомагає зносити негаразди та біди, що трапляються в житті людей, не опускаючи при цьому рук, а продовжуючи служити Богові та іншим людям.
Смирення — це одна з якостей Бога. Це не означає, що Бог займає становище нижче від когось чи має комусь підкоритись. Його смирення виявляється в тому, що Він не воює з грішними й слабкими людьми, а навпаки, віддав Сина Свого як жертву за гріхи людей. Бог виявляє незаслужену доброту й милість до Адамових нащадків, відкриваючи перед ними можливість жити вічно з Ним у раю, в «успадкованій землі». Найкращий приклад того, як смиренно служити Богові, подав Ісус Христос: будучи Сином Божим, відмовився від усього і став людиною; усе Своє земне життя служив людям; був смиренним аж до ганебної смерті на хресті.
Смирення є мірою духовного зростання людини. Людина віддає Богові свої думки, свою душу і своє життя, а Господь не підміняє їх іншими (чужими), але, наскільки ми дозволяємо, очищає їх Своєю чистотою, сповнює благодаттю, Отцівським благословенням — і вертає їх нашими ж, але оновленими, освяченими. І цей процес є нескінченним святом співпраці Бога з людиною, під час якої у людини формуються «плоди»: «А плід духа: любов, радість, мир, довготерпіння, добрість, милосердя, віра, лагідність, здержливість: Закону нема на таких!» (Гал. 5:22–23).
5. Учитель. Отже, успадкувати обіцяну землю, повернути втрачений рай можливо. Що для цього треба робити? Коли робити? Як робити? Що ви можете порекомендувати?
Робота в групах. [Методичні рекомендації. Кожна група формулює 3–4 рекомендації, які потім зачитують і записують на дошці (ватмані) як «Рекомендації спадкоємця»].
Очікуваний результат.
Рекомендації спадкоємця
- Уважно ознайомтесь із заповітом (Біблією).
- Перш ніж діяти, поміркуйте, як би вчинив Ісус Христос у конкретній ситуації.
- Оскільки лагідність і смирення можливі, не існує жодної причини, аби обходитись без них.
- Лагідність і смирення не припускаються поганих манер.
- Потреби інших ставте вище за свої.
- Відкривайте в людях добрі й гарні якості (чесноти) навіть тоді, коли вони все роблять для того, аби їх приховати.
- Щодня шукайте бодай однієї можливості зробити щось добре для когось зі свого оточення.
- У труднощах керуйтеся молитвою та любов’ю, а не емоціями.
- За будь-яких обставин не беріть участі в булінгу (від англ. bullying — цькування інших людей).
- Лагідність і смирення — це свідомий вибір людини, яка не наполягає на своїх правах, а тому зберігає мир (внутрішній та з іншими людьми).
- Переадресовуйте славу та вдячність Господеві та іншим людям, які допомагають вам ставати кращими.
VI. Осмислення об’єктивних взаємозв’язків
- Учитель. Послухайте одну історію (за мотивами оповідання Бруно Ферреро) і скажіть, про які чесноти тут ідеться.
«Цей день розпочався не зовсім добре, і виглядало так, що закінчиться він ще гірше. У переповненому тролейбусі мене штовхали з усіх боків і це не додавало радості.
Раптом я почула голос, що долинав з передньої частини тролейбуса:
— А правда, гарний день?
Через тисняву мені не видно було чоловіка, який це мовив. А він продовжував: описував весняний парк, звертав увагу пасажирів на прекрасний собор попереду, на театр, на історичну будівлю невеличкого заводу, на військові казарми… Невдовзі вже всі пасажири визирали через вікна тролейбуса. Його захоплення мало таку силу, що я вперше за цілий день усміхнулась.
Тролейбус доїхав до моєї зупинки. Із труднощами пробираючись до виходу, я побачила нашого «провідника». Це був чоловік доволі огрядний, із чорною бородою, у темних окулярах, а перед собою тримав палицю… Чоловік був незрячий.
Я вийшла з тролейбуса, і раптом моє напруження, моя знервованість зникли. Бог у Своїй доброті послав незрячого, який допоміг мені прозріти. Для мене стало очевидним: попри те, що інколи справи йдуть погано, що все здається сумним і темним, — світ усе‑таки чудовий! Наспівуючи, я бігла по сходах до свого помешкання, бо не могла дочекатись хвилини, аби привітати своїх рідних словами: «Гарний сьогодні день, правда?» (Заслухати відповіді учнів.) - Учитель. Зміна поведінки окремої людини (групи людей чи суспільства загалом) проходить, як уважають деякі вчені — психологи, педагоги та соціологи, у кілька етапів: СХЕМА
На кожному з цих етапів, застосовуючи різні методи та засоби, можна певним чином вплинути чи стимулювати зміну поведінкової моделі людей. Останнім часом у цьому напрямі значного розвитку набуває так звана соціальна реклама (плакати, оголошення, відеокліпи тощо).
Пропоную вам створити соціальну рекламу за темою уроку.
Вимоги до реклами:
— змістовна;
— цікава;
— якісно виконана;
— містить необхідні й достатні відомості для характеристики об’єкта реклами.
[Методичні рекомендації.
Учні працюють у групах. Кожна група через певний час презентує свою рекламу. Групи, які не встигли представити свою роботу, можуть зробити це на наступному уроці.
Приклад. Оголошення на дверях кабінету косметолога:
«Нова революція у сфері косметики: гарна душа робить гарним і обличчя»].
VII. Підсумки уроку
- Лагідність, смиренність і мир — плід Духа Святого в людині.
- Символом Духа Святого є голуб. Символом миру є голуб з оливковою гілочкою. З 1982 року 21 вересня відзначають Міжнародний день миру.
- Історія ізраїльського народу свідчить про те, що захищати свою сім’ю, свій народ, землю, на якій живеш, від ворогів — це правильно.
V. Домашнє завдання
Закінчити створення соціальної реклами.