Автор Наталія Рудницька, учитель християнської етики та зарубіжної літератури Медведівської ЗОШ І–ІІ ст. Бучацького р-ну Тернопільської обл.
Мета: з’ясувати відповіді на запитання, коли життя потрібно змінювати кардинально, яким буває навернення, що означає вибрати Христа; розвивати вміння аналізу й самоаналізу вчинків і думок; формувати готовність до кардинальної зміни власного життя через наслідування Христа; виховувати почуття самоповаги й поваги до ближнього.
Біблійна основа: Ісус Христос з’явився Савлові (Дії 9:1-19).
Ключовий вірш: «А що ти літеплий, і ні гарячий, ані холодний, то виплюну тебе з Своїх уст…» (Об. 3:16).
Обладнання: Святе Письмо, ілюстрації до біблійної історії, ватман для інтерактивної вправи «Дерево перемін».
ХІД УРОКУ
Вступна частина
1. Християнське вітання.
2. Організаційне та емоційне налаштування на урок, молитва.
3. Актуалізація життєвого, чуттєвого та читацького досвіду.
Переказ учителем повчальної міні-історії.
Якось священика запитали, чи можна полетіти в космос, щоб кардинально змінити своє життя. «Полетіти в космос можна, — усміхнувся панотець, — і цим справді зміните своє життя. Та чи зміните себе?» (за В. Божиком).
Мотивація навчальної діяльності
1. Оголошення теми і мети уроку.
2. Розповідь учителя про покаяння.
Бог закликає людину до спілкування, до єдності з Ним. Але перешкодою до такої єдності є гріх. Тож зрозуміло, чому першими словами, з якими Христос звернувся до народу, були: «Покайтеся, бо наблизилось Царство Небесне!» (Мт. 4:17). Бог завжди кликав народ до покаяння. Книги пророків переповнені цими закликами: «Покайтеся, і відверніться від усіх ваших гріхів…» (Єз.18:30), «Повернися ж до Мене, тебе-бо Я викупив» (Іс. 44:22). Цей заклик продовжує Ісус Христос. Звучить він також із уст апостолів: «Покайтеся ж та наверніться, щоб Він змилувався над вашими гріхами» (Дії 3:19).
Щоправда у Старому Завіті це покаяння мало певне зовнішнє вирішення: піст, молитва, жертвоприношення. Ісус закликає до переміни в серці, яка приводить до того, що людина стає невинною, наче мале дитя. Тому для Христа найважливішим є внутрішнє навернення, яке цілковито перемінює життя людини.
Бог завжди милостиво приймав грішників, які щиро каялися. Прикладом такого щирого навернення є апостол Павло.
Активізація опорних знань, умінь і навичок
Учитель пропонує учням розповісти те, що вони знають про апостола Павла. (Розповіді учнів.)
Засвоєння нових знань, формування опорних умінь і навичок
1. Робота зі Святим Письмом — читання біблійної історії (Дії 9:1-19), обговорення змісту.
2. Доповнення вчителя про життя та місіонерську діяльність апостола Павла.
Після прозріння апостол Павло почав проповідувати про те, що Ісус є Сином Божим. Усі, хто чув ці проповіді, дивувалися й говорили: «Хіба це не той, що переслідував в Єрусалимі визнавців оцього Ім’я..?» (Дії 9:21). Деякі навіть змовлялися, щоб убити його. Але Павло не зважає ні на що. Він прийняв Христа і тепер іде за Ним, безповоротно й безоглядно. Він пізнав істину.
Павло започаткував місіонерську діяльність християн. Упродовж трьох століть вона жорстоко переслідувалась. І лише в 313 р. під впливом своєї матері Олени правитель Східної Римської імперії Костянтин оголошує християнство державною релігією.
Як сказав Іван Златоуст, «Павло був вояком і став ягням. Був терном і став виноградом. З ворога став другом, з бур’яну — хлібом… Хулитель став богословом, гонитель — благовісником, мучитель — керманичем, зрадник — подвижником».
Отож, без такого рішучого й твердого бажання, а відтак і абсолютної переміни життя, неможлива взагалі будь-яка серйозна зміна на краще. Не може бути так, щоб людина залишалась однією ногою в моральному злі, а другою ногою ступала в праведність.
3. Пояснення розуміння змісту біблійного вірша: «А що ти літеплий, і ні гарячий, ані холодний, то виплюну тебе з Своїх уст…» (Об. 3:16).
Савл був «холодний», а після зустрічі з Ісусом Христом по дорозі в Дамаск став «гарячим». Те саме значення мають і слова Ісуса Христа про те, що неможливо одночасно служити двом панам. «Ніхто двом панам служити не може, бо або одного зненавидить, а другого буде любити, або буде триматись одного, а другого знехтує. Не можете Богові служити й мамоні» (Мт. 6:24).
4. Розгляд ілюстрацій про життя апостола Павла.
5. Читання та обговорення змісту оповідання.
Біла чи чорна ворона
Прохолодним літнім вечором Стас і Влад, двоюрідні брати й близькі друзі, уклали договір. «Що б не робили інші, — сказав Стас, молодший брат, — ніколи не опускаймося». Вони закріпили договір потиском рук. А всього через п’ять років Влад загинув в автокатастрофі: він вів машину в стані наркотичного сп’яніння. Стас до того часу теж став наркоманом.
Як же таке могло трапитись? А все почалось зі спілкування з молодими людьми, які вживали наркотики. Хлопці теж почали їх уживати.
Після похорону Стас пригадував два вечори: коли вперше прийняв марихуану і коли уклав угоду з Владом. Можна було відмовитись, це ж його право. Чому він не знайшов у собі сили? Йому сказали: «Якщо ти справжній друг, не підводь нас і не будь білою вороною. Спробуй всього один раз, і ти сам переконаєшся, наскільки це захоплює».
Стас подивився на зграю ворон над своєю головою й подумав: «А що доброго в чорному кольорі?» Наркомани його віку, особливо ті, хто вживав наркотики давно, не вирізняються розумом і мудрістю. Вони погано навчаються, не мають роботи, іноді просто не розуміють, що відбувається навколо них. До того ж самі наркомани вважають один одного втраченими людьми. Вони знають, що їхнє тіло — смітник. І все через те, що колись злегковажили, адже наркотики дуже схожі на вірус грипу, якщо ти не хочеш заразитися, то маєш уникати контакту з інфікованими людьми.
«Я б не потрапив у наркотичну залежність, якби вів здоровий спосіб життя, якби вчасно сказав «ні», не боячись бути білою вороною. А білий колір такий дивовижний, адже він символізує чистоту, незаплямованість, волю. Так хочеться на волю…»
Стас брів вулицями міста, уперше у своєму житті, як умів, молився до Бога й зупинився біля наркологічного диспансеру.
«У мене немає сил, — подумав він, — але з Богом я вилікуюсь, хоча б для того, щоб сказати комусь: «Не грайся з наркотиками, інакше будеш розплачуватись за це все своє життя».
Людмила Ганжелюк
Бесіда за змістом
— Чому хлопці не дотримали слова?
— Що допомогло Стасові змінитися?
— Як ви оцінюєте вчинок Стаса?
— Хто може допомогти людині змінити життя?
6. Інтерактивна вправа «Дерево перемін».
Обладнання: намальоване на ватмані дерево, намальовані й вирізані яблука.
Учні постановили собі кожен змінитися на краще. Те, що вони хочуть змінити найбільше, записували на «яблуці» й прикріплювали до дерева.
Одні записували, що хочуть піти до сповіді, інші постановили щонеділі ходити до церкви, хтось відмовився від ігор на комп’ютері на час посту.
Узагальнення та систематизація набутих компетентностей
1. Висновки вчителя.
Навернення — це дар Божий, ініціатором його виступає Сам Господь. Людина лише відповідає на це запрошення до покаяння. Це і є шлях кардинальної зміни життя.
2. Декламування учнем вірша.
Слухай зараз, грішний друже,
Голос чийсь бринить!
Просить Він, благає дуже
Двері відчинить.
То не пізній перехожий
При погаслім дні —
То благає сам Син Божий:
«Відчини Мені!»
В твоїм серці — горе, лихо,
Темне там усе.
Увійде й відразу тихе
Світло принесе.
Розжене спокійна мова
Привиди сумні.
Чуєш, стукає Він знову:
«Відчини Мені!»
Відчини для Бога двері —
І з Самим Христом
До блаженної вечері
Сядеш за столом!
Уважай, щоб не проспати,
Бо в твоєму сні
Стихне голос коло хати:
«Відчини Мені!»
Олексій Саранчук
3. Вправа «Мікрофон»
— Чи готові ви змінитися?
— Якщо так, то яким чином?
4. Домашнє завдання:
— написати кроки навернення;
— вивчити напам’ять ключовий вірш.
Молитва