Автор Карина Панченко, учитель історії спеціалізованої загальноосвітньої школи І–ІІІ ст. «Ріка життя» м. Києва
Хто не любить, той не пізнав Бога, тому що Бог є любов. Любов Божа до нас відкрилась у тому, що Бог послав у світ Єдинородного Сина Свого, щоб ми жили через Нього.
1 Ів. 4:9-10
Хіба ж не знаєте, що ви — храм Божий і Дух Божий живе у вас? Якщо хто зруйнує храм Божий, того покарає Бог: бо храм Божий святий, а цей храм — ви.
1 Кор. 3:16–17
Сучасна освіта не може бути нейтральною, вона відображає світоглядну систему, що лежить в її основі. Система світогляду проявляє себе у:
- розумінні цілей (мети) навчального процесу;
- нормах, що визначають педагогічну практику;
- виборі методик та змісту навчальної програми;
- підборі навчальних матеріалів;
- принципах організації освітньої системи.
У багатьох країнах світу люди стурбовані станом виховання молодого покоління. І кожного разу доходять висновку: лише спільними зусиллями сім’ї, школи і церкви можливо позитивно вплинути на моральний та духовний стан сучасного суспільства. Християнські цінності через вивчення загальношкільних предметів покликані виховувати в учнів любов до Бога, показати Його велич та милосердя, те, що від духовного стану людини залежить її вічне спасіння, а також майбутнє окремих націй і всього людства.
Тому дуже важлива біблійна інтеграція в шкільні предмети, де переконання та християнські цінності стають основою навчальної програми, яка визначає результати освіти.
На прикладі деяких аспектів викладання історії хочу показати, як можна інтегрувати біблійні цінності в цей предмет.
Історію в школі асто подають як хронологію подій та епох, що змінюють одна одну. Відтак при підготовці до будь-якого уроку історії слід визначити основні біблійні принципи:
Роль Бога в історії:
- У Бога є задум стосовно людства (творіння, гріхопадіння, спокутування);
- Бог дає право вибору, не нав’язуючи Своєї волі, Він бажає, щоб людина виявляла слухняність та виконувала Його заповіді;
- Бог виявляє Себе через надприродні явища;
- Бог необмежений законами історії;
- Бог керує історією за Своїм задумом.
Бог виявляє Свою сутність таким чином:
- Бог — це початок і кінець, і ніхто та ніщо не в змозі цього змінити;
- Бог створив усі умови для духовного, душевного та фізичного розвитку людства.
Роль людини в історії
- Людина створена за образом Бога і є Його подобою;
- Людина може впливати на хід історії, але не може змінити Божий задум
- Людина є інструментом у Божих руках для втілення Його цілей на землі.
Роль Бога в історії народів та цивілізацій:
- Бог проявляє Свій творчий задум через народи й багатоманітність їхніх культур;
- Бог встановив принципи для мирного існування народів;
- Бог визначив кордони, у межах яких розвиваються цивілізації;
- Бог вчить приймати один одного;
- Бог дозволяє виносити уроки з досвіду попередників і сучасників, роблячи певні висновки для подальшого розвитку.
Бог проявляє Себе в предметі (історії) через:
- розвиток соціально-економічного та політичного життя;
- героїзм людей;
- прагнення до миру й гармонії.
У зв’язку з цими основними положеннями, учитель історії повинен допомогти учням усвідомити, як їхня безпека та добробут залежать від їхньої вірності та покори Богові (Десять Заповідей).
Є ще одна Велика Заповідь: «Полюби Господа Бога твого всім серцем твоїм, і всією душею твоєю, і всією думкою твоєю…», яку підкреслив Христос (Мт. 22:37) і яка займає перше місце в Його науці. Тому історія від початку до кінця є закликом до відданості Божому Слову й до покори Його заповідям як основи національного процвітання, з чудовими обіцянками й вагомими переконливими попередженнями.
Розробка схеми конспекту уроку з історії України (7 клас)
Тема: «Русь – Україна за часів правління Ярославичів»
Мета (для вчителя згідно із загальноосвітньою програмою): з’ясувати, яким було становище держави за часів Ярославичів; чому точилася боротьба Ярославичів за Київський престол; чи перебувала Київська Русь на межі феодальної роздробленості; визначити, з якою метою збиралися з’їзди князів та які рішення приймалися; розвивати логічне та історичне мислення школярів; виховувати в учнів інтерес до історії своєї держави.
Мета (для учнів згідно з християнським світоглядом): з’ясувати, як порушення Божих Заповідей (гріхопадіння) призвело до розпаду великої держави, занепаду життя народу Русі — України та зовнішньої загрози; виховувати повагу до батьківських настанов, дотримуватися їхнього виконання для подальшого успішного розвитку в особистому та суспільному житті.
Хід уроку
Істинно також кажу вам: якщо двоє з вас дійдуть згоди на землі просити про всяку річ, то, чого б вони не попросили, буде їм від Отця Мого Небесного; бо, де двоє чи троє зібрані в Ім’я Моє, там Я серед них.
Мт. 18:19–20
Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Вивчення нового матеріалу
- Робота з історичним документом «Заповіт Ярослава Мудрого»
«Осе я одходжу зі світу сього. А ви, сини мої, майте межи собою любов, бо ви єсте брати від одного отця і одної матері. І якщо будете ви в любові межи собою, то й Бог буде в вас і покорить Він вам противників під вас, і будете ви мирно жити. Якщо ж будете ви в ненависті жити, у роздорах сварячись, то й самі погибнете, і землю отців своїх і дідів погубите, що її надбали вони трудом великим. Тож слухайтесь брат брата, пробувайте мирно».
2. Дискусія з учнями
— Чи відповідало правління Ярославичів заповіту батька?
— У чому виявлялася ця невідповідність? (Наведіть приклади.)
— Які наслідки порушення батьківських настанов?
— Чи можна було цього уникнути?
Підсумок уроку
Історик, член Кирило-Мефодіївського братства М. Костомаров казав: «І вимислили одщепенці нового бога, сильнішого над усіх дрібних боженят, а той бог називався… егоїзм або інтерес… що немає ні пекла, ні раю і щоб усі поклонялись егоїзмові або інтересові».
Висновок: наслідком гріхопадіння є розбещення роду людського (зловживання владою, війни, братовбивства), яке руйнує не тільки життя людини, але й цілі держави.
Застосовуючи християнський підхід до висвітлення історичних подій, слід пам’ятати слова О. Кромвеля (1599–1658): «Що є вся історія, як не Бог, який виявляє Себе, змітаючи й стоптуючи ногами все, чого Він не сіяв».