Автор Оксана Гайдамаха, учитель християнської етики Чортківської ЗОШ-інтернату І–ІІІ ст. Тернопільської обл.
Мета: пояснити дітям, що правда – це незламність духу, за нею стоїть Бог; допомогти зрозуміти, що наслідування Христа – необхідність життя християнина; виховувати в учнів почуття любові до ближнього.
Ключовий вірш: «Ви друзі Мої, якщо чините все, що Я вам заповідую» (Ів. 15:14).
Допоміжні засоби: Святе Письмо, роздруковані цитати зі Святого Письма, ілюстрація до біблійної історії, свічка, рушник, підручник «Основи християнської етики».
Словник
Правда – те, що відповідає дійсності; справедливість; чесність, наука Христа.
Цінність – те, що для мене важливо.
Без коректур – без змін, виправлень.
Лицемірство – поведінка, що прикриває нещирість, злі наміри удаваним благочестям.
Хід уроку
І. Вступна частина
Нехай наші молитви яскравим вогником линуть у небесну височінь – до Бога.
Молитва «Отче наш».
ІІ. Активізація раніше набутих знань
- Розв’язування кросворда
- Оповідання повчального змісту (притча)
- Порушуючи заповіді, людина чинить… (гріх)
- Етика – це наука про… (мораль)
- Голос Божий у душі людини… (совість)
- Ім’я першого чоловіка на землі (Адам)
- Основа морального життя людини (заповіді).
1 | П | Р | И | Т | Ч | А | |||||
2 | Г | Р | І | Х | |||||||
3 | М | О | Р | А | Л | Ь | |||||
4 | С | О | В | І | С | Т | Ь | ||||
5 | А | Д | А | М | |||||||
6 | З | А | П | О | В | І | Д | І |
- Повідомлення теми та мети уроку
Епіграф до уроку
Життя іде: і все без коректур.
І як напишеш, так уже і буде.
Але не бійся прикрого рядка.
Прозрінь не бійся, бо вони як ліки.
Не бійся правди, хоч яка гірка,
не бійся смутків, хоч вони як ріки.
Людині бійся душу ошукать,
бо в цьому схибиш – то уже навіки.
Ліна Костенко
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні поговоримо про правду, про те, як сприймаємо слова Правди. Щоб не помилитися у своєму виборі щодо правди, треба мати якийсь орієнтир – це наука Ісуса Христа. Сам Христос є взірцем для нас. Він прийшов на світ, щоб засвідчити правду. Сам завжди говорив правду, вчив правди й любив її.
- Робота зі Святим Письмом.
Учні шукають і пояснюють вислови:
«Правда Твоя – правда вічна, а Закон Твій – то істина» (Пс.118:142);
«Бо правду говорять уста мої [мудрості], а лукавство – гидота для губ моїх» (Пр. 8:7);
«Промовляє до нього Ісус: “Я – дорога, і правда, і життя. До Отця не приходить ніхто, якщо не через Мене”« (Ів. 14:6);
«Тож промовив Ісус до юдеїв, що в Нього ввірували: “Як у слові Моїм позостанетеся, тоді справді Моїми учнями будете, і пізнаєте правду, а правда вас вільними зробить!”» (Ів. 8:31-32);
«І Слово сталося тілом, і перебувало між нами, повне благодаті та правди, і ми бачили славу Його, славу як Однородженого від Отця» (Ів. 1:14).
В Ісусі Христі правда Божа виявилася повністю.
- Назвати чесноти Ісуса Христа (на дошці прикріплено круг жовтого кольору, учні на заздалегідь приготовлених смужках паперу пишуть чесноти Ісуса і прикріпляють до дошки):
- любив людей;
- прощав;
- очікував навернення;
- розмовляв із тими, ким інші погорджували (грішниками, митарями);
- лагідний;
- терплячий;
- милосердний до грішників;
- любов до ворогів, яку виявив на хресті…
- Інтерактивна вправа «Незакінчені речення…»
Віра – це..
Наслідувати Христа означає ….
Істина – це…
Його слово дає людям надію і мужність, добро і радість. Спаситель міг Своєю силою змусити людину вірити Йому, але не захотів. Христос щодня, щогодини промовляє до нас, пропонує впустити Його у своє життя. Він чекає, коли ми самі того захочемо.
IV. Засвоєння нових знань, формування опорних умінь
Читання Святого Письма. Ісус прощає грішниці (Ів. 8:1-11).
Обговорення прочитаного
– Що сподобалося, а що ні? Чому так суворо книжники й фарисеї ставилися до жінки? Які слова до них прорік Спаситель? Як ви оцінюєте поведінку Ісуса? Чому Він так учинив? Які слова стали ключовими? Що сталося з блудницею? Яка мораль цієї біблійної історії? Назвіть імена тих людей, що змінили свій спосіб поведінки при зустрічі з Ісусом. Як саме?
Учитель. Ісус Христос знає всю правду про всіх людей, Він є дорогою, яка виводить із неправди тих, хто розкаюється, Він пропонує життя замість смерті.
V. Узагальнення та систематизація набутих компетентностей
- Ми часто забуваємо про Бога. Здається, що чогось бракує, тужимо за кращим життям, чеснотами, якостями, дарами. Часто хочемо змінити обставини навколо нас. Але насправді має змінитися наше духовне життя через очищення серця від недовіри, безнадії, смутку. Треба повірити в Божу любов, у те, що Він завжди з нами: «Коли я піду хоча б навіть долиною смертної темряви, то не буду боятися злого, бо Ти при мені…» (Пс. 22:4). А різні важкі моменти нашого життя допомагають нам бути терплячішими, лагіднішими, навчають більше любити та довіряти Христові.
- Робота в групах.
Напевне, ви чули й читали про переслідування людей за віру в Бога, про те, як вони платили найвищу ціну за свої переконання – віддавали життя.
Учитель роздає групам аркуші паперу з описами життя святих, учні відгадують, хто це, і доповнюють пам’ятними фактами їхнього життя. Котра група наведе більше цікавих життєвих прикладів?
- Християнин, що жив у часи переслідування церкви жорстоким імператором Діоклетіаном. Рано втратив батька, та це не зламало його мужній дух. Мученик за віру. На іконах його зображують на білому коні зі списом. У Львові є храм, названий його ім’ям. (Юрій).
- Христос покликав мене першим на апостола. Я побував на українських землях. Яке моє ім’я? (Андрій).
- Моє ім’я означає “мудрість», а імена моїх дітей – Божі чесноти. Хто ми? (Віра, Надія, Любов та мати їхня Софія).
- Я харчувався сараною та диким медом. Ішов попереду Того, Хто прийшов спасти людей від їхніх гріхів. Помер через правду за танець Соломеї. (Іван Хреститель).
- Наш народ склав сотні прислів’їв на захист правди. Пригадаймо деякі з них.
Правда із дна моря виринає, а неправда потопає.
Неправдою світ обійдеш, а назад не повернеш.
Хліб-сіль їж, а правду ріж.
Бачимо, що той, хто бореться за правду, перебуває з Богом і є щасливим, а хто поступається правдою, того чекає розплата. Жити без Бога – це спустошити свою душу. Жити без правди – опускатися до брехні та підлості. Коли так живе людина – це її особиста біда, коли так живе народ – це біда цілого народу, і не допоможе йому ні армія, ні зброя. Бо причина його загибелі – у хворобі душі, обездоленій неправдою й безбожністю.
VІ. Заключна частина
Підсумкова бесіда
– Хто нам допоможе змінити наше життя?
– Для чого у світ прийшов Ісус Христос?
– Як Він говорить про Себе?
– До якого життя закликає нас Христос?
Яке значення для сучасної молоді мають християнські цінності?
Хліб щоденний, який споживаємо, починається з маленького зернятка, а віра – зі Слова Божого, котре щиро приймаємо до душі й серця. Уявімо, що Ісус-сіяч засіває наші серця зерном. Які плоди виростуть у ваших серцях?
Діти вибирають і записують на зернятках чесноти, які вважають найважливішими на дорозі життя, і прикріплюють їх до дошки): чесність, байдужість, відданість, справедливість, брехливість, стриманість, милосердя, лукавство, щирість, ненависть, сміливість, любов, заздрість.
Учімося слухати Слово Боже не вухами, а серцем, і тоді ми прокладемо собі дорогу до Правди, до Царства Небесного.
Домашнє завдання: вивчити ключовий вірш; опрацювати урок 31.
Митарева молитва