Автор Олена Гладка, учитель етики, художньої культури, історії НВК «Дошкільний навчальний заклад — загальноосвітня школа I–III ст. № 15» м. Сміли Черкаської обл.
Мета: розкрити зміст понять «Євангеліє», «Новий Завіт»; навчити учнів працювати з текстами Святого Письма, формувати шанобливе ставлення до Святого Євангелія та заохочувати до читання євангельських текстів, пояснити, чому Євангеліє є основою етики християнина.
Ключовий вірш: «Бо я не соромлюсь Євангелії, бо ж вона — сила Божа на спасіння кожному, хто вірує» (Рим.1 :16).
Біблійна основа: Лк. 4:14-22.
Словник понять і термінів:
Євангеліє — у перекладі з грецької мови означає «Добра Новина», яка в християнському вченні набула значення Благовісті про спасіння всіх людей через Ісуса Христа, а також частина Нового Завіту, у якій містяться розповіді про життя Ісуса Христа;
Новий Завіт — священна книга християн, друга частина Біблії, у якій розповідається про земне життя, смерть і воскресіння Ісуса Христа, народження Церкви та поширення християнства.
Обладнання: малюнки, вислови, картки із завданнями, речі для практичної роботи: банка, кришка, вода, миска, тоненька трубочка, пластилін, голка.
Міжпредметні зв’язки: історія, географія, українська мова.
Література:
- Біблія. — Донецьк: ОБФ «Східноєвропейська місія», 2013.
- Жуковський В. М., Николин М. М., Филипчук С. В., Лахман Н. М. Основи християнської етики. 6 клас : Підручник. — К. : Літера ЛТД, 2014.
- Беккер М. Г., Миллер С. М. Библейские истины в предметных уроках. — Одесса: Богомыслие, 2005.
- Майкл К. Армор. Провідник до Біблії: часи, сюжети. — Донецьк: ОБФ «Східноєвропейська місія», 2013.
Хід уроку
I. Вступна частина
Налагодження контакту з класом. Молитва «Отче наш»
Повідомлення теми та мети уроку
II. Актуалізація знань
Вивчаючи Старий Завіт, ми дізнаємося, що Господь посилав пророків і сповіщав через них про прихід Спасителя. Зокрема, пророк Ісая говорить: «Тому Господь Сам дасть вам знака: Ось Діва в утробі зачне, і сина породить, і назвеш ім’я Йому: Еммануїл» (Іс. 7:14). Таким чином, Ісус Христос є істинним Богом, який прийшов із неба на землю, щоб свідчити про Бога-Отця і врятувати нас від гріха, щоб ми мали вічне життя. Це була Добра Новина, яку чекали люди багато століть.
III. Мотивація навчальної діяльності
«І це Євангеліє Царства буде проповідуване по всьому світі…» (Мт. 24:14). Сьогодні майже 95 % населення світу за бажанням може почути Євангеліє. Завдяки радіо, супутниковому ТБ, DVD, Інтернету, літературі й місіонерам вістка спасіння звучить по всьому світу. Бог бажає повідомити кожній людині, що Він любить її та приготував для неї дар спасіння в Ісусі. Він не хоче, «аби хтось загинув, а щоб усі прийшли до каяття» (2 Петр. 3:9).
Запрошую вас у подорож сторінками Нового Завіту. Подорожуючи від зупинки до зупинки, ми все більше й більше дізнаватимемося про нашого Спасителя.
IV. Сприймання й усвідомлення учнями нового навчального матеріалу
Зупинка 1. Євангеліє — Добра Новина
Для початку нам потрібно дізнатися, що означає слово «євангеліє».
Словникова робота
Євангеліє — у перекладі з грецької мови означає «Добра Новина», яка у християнському вченні набула значення Благовісті про спасіння усіх людей через Ісуса Христа, а також частина Нового Завіту, у якій містяться розповіді про Ісуса Христа.
А хто такий Ісус Христос? Понад дві тисячі років тому на землі жив Ісус Христос. Це був одночасно і чоловік, і Бог. Народження Його започаткувало нову еру, тобто стало початком нашого літочислення. Ніхто з людей не народився так, як Він. Ніхто не жив, як Він. Ніхто не помер, як Він. І ніхто не воскрес із мертвих так, як Він. Великий і сильний Ісус водночас був дуже простим. З Ним постійно ходили натовпи народу, щоб бачити й чути Його. Ісус Христос володів силою, невластивою людині. Він міг одним Своїм словом заспокоїти бурю на морі, міг п’ятьма хлібами й двома рибами нагодувати п’ять тисяч людей. Він навчав людей, як жити, щоб догодити Богові, зціляв хворих, творив багато чудес і навіть прощав гріхи. Євангеліст Лука так описав місію Ісу-са Христа на землі: «А Ісус у силі Духа вернувся до Галілеї, і чутка про Нього рознеслась по всій тій країні. І Він їх навчав по їхніх синагогах, і всі Його славили. І прибув Він до Назарету, де був вихований. І звичаєм Своїм Він прийшов дня суботнього до синагоги, і встав, щоб читати. І подали Йому книгу пророка Ісаї. Розгорнувши ж Він книгу, знайшов місце, де було так написано: «На Мені Дух Господній, бо Мене Він помазав, щоб Добру Новину звіщати вбогим. Послав Він Мене проповідувати полоненим визволення, а незрячим прозріння, відпустити на волю помучених, щоб проповідувати рік Господнього змилування». І, книгу згорнувши, віддав службі й сів. А очі всіх у синагозі звернулись на Нього. І почав Він до них говорити: «Сьогодні збулося Писання, яке ви почули!» І всі Йому стверджували й дивувались словам благодаті, що линули з уст Його» (Лк. 4:14-22).
Робота з підручником
Прочитати на с. 8, які книги входять до Нового Завіту.
Зупинка 2. Євангеліє та його автори
У Новому Завіті уявлення про Благу Звістку завжди пов’язується з Ісусом Назарянином: ким Він був, що Він робив і яку надію Він приніс людям. Кожне Євангеліє показує Ісуса зі свого боку, тобто в кожній із цих оповідей знаходимо різноманітні подробиці про Нього. Євангеліє від Марка, найкоротше з усіх чотирьох, зосереджене переважно на тому, що робив Ісус, і в ньому лише стисло повідомляється про те, що Він говорив. У Євангеліях від Матвія, Луки та Івана висвітлюється Його роль як Учителя. Автори Євангелій пропонують вибрані події з життя Ісуса та Його висловлювання, обирають ті події, які мають безпосередній стосунок до його аудиторії. Матвій писав для євреїв. Лука звертався до язичників, які дізнаються про Ісуса вперше. Марко писав до християн Рима. А Іван писав до тих, хто вже слідує за Ісусом, але чия віра в Нього повинна вкоренитися ще глибше.
Робота з підручником
Розгляньте малюнки та текст на с. 9-10. Знайдіть цікаві факти, про які ми ще не згадували на уроці.
Зупинка 3. «Я — дорога, і правда, і життя…» (Ів. 14:6)
Ісус Христос сказав апостолові Хомі: «Я — дорога, і правда, і життя. До Отця не приходить ніхто, якщо не через Мене» (Ів. 14:6). Хто краще може вказати нам правильну дорогу, як не Автор цієї дороги.
Уявіть собі, що у вас є можливість зустріти директора кондитерської фабрики. Ви запитуєте його: «Які нові цукерки з’являться прийдешнього року?». Як ви думаєте, чи зможе він відповісти на ваше запитання краще, ніж будь-яка інша людина? Так само Ісус знає правильний шлях життя, тому що Він його створив. Ісус насправді є «дорога». Тільки через Нього ми можемо звертатися до Бога в молитві. І тільки через нього ми можемо примиритися з Богом.
Ісус — «правда». Він говорив і жив згідно з правдою, і багато пророцтв збулося через Нього. Ці пророцтва дозволяють нам бачити, що Він відіграє основну роль у здійсненні Божого плану. Що таке істина? Істина — це незаперечна правда. Кожен із нас є мандрівником в буквальному сенсі чи в переносному. Уявіть собі, що ви стоїте на роздоріжжі якогось містечка. Дорога є, але ви не знаєте, де ви й куди треба йти, щоб потрапити додому. Що може допомогти вам?.. (Знаки, розмітки, назви вулиць тощо). Через них ми отримуємо інформацію, яка є незмінною. Користуючись нею, ми потрапимо туди, куди нам потрібно. Саме ці знаки й розмітки є прикладом істини. Ісус називає Себе істиною, оскільки Він знає, куди нам треба йти.
Також Ісус Христос — це життя! Життя — це мета нашої мандрівки. Кожен хоче жити й жити добре, жити вічно. Але що ми робимо, щоб досягнути цього? Нам потрібно стати на дорогу життя і, користуючись підказками істини, іти нею.
Завдяки тому, що Ісус Христос заплатив викуп, віддавши за нас Своє життя, ми можемо мати вічне життя.
Крім того, Він стане життям для багатьох померлих, які воскреснуть і отримають можливість вічно жити. Усім нам потрібно розуміти роль Ісуса в Божому плані спасіння людства. Нехай отримані знання про Ісуса, який є «дорога, правда і життя», приносять вам радість.
Запитання
- Поясніть слова Ісуса Христа «Я дорога, і правда,і життя. До Отця не приходить ніхто, якщо не через мене» (Ів. 14: 6).
- Чому нам потрібно йти за Ісусом, виконувати Його настанови?
Практична робота
Хто із вас чув про гейзер під назвою Старий вірний? Старий вірний — це назва гейзера в Єллоустонському парку в США. Гейзер — це підземне джерело, яке кожні декілька годин виштовхує на поверхню фонтан гарячої пари та води. Цей гейзер називається Старим вірним тому, що він завжди, протягом тисячі років, виштовхує воду через кожні 3,5 години. Працівники парку й відвідувачі впевнені, що вірний гейзер вчасно виштовхне гарячу воду. Сьогодні ми з вами зробимо гейзер, щоб пам’ятати, що Господь бажає, щоб ми в своєму житті, як і знаменитий гейзер, були вірними тому, чого вчить нас Ісус Христос.
Щоб зробити гейзер, нам потрібно у невелику банку налити води. Банку закрутити кришкою, у якій повинен бути отвір. У кришку вставити тоненьку трубочку, щоб один кінець її був у воді. Пластиліном потрібно заклеїти отвір між кришкою і трубкою. Також слід заклеїти пластиліном трубку вгорі й голкою зробити отвір у пластиліні. Банку поставити в миску з гарячою водою. За кілька хвилин побачимо фонтан води.
Запитання
- Як гейзер може допомогти нам зрозуміти, що означає бути вірним?
- Підберіть синоніми до слова «вірний».
- Чому для нас так важливо бути вірними Господу у своєму житті і в тому виборі, який ми робимо?
Зупинка 4. Біблія — основа нашого життя
Дивовижну справу зробив Господь! У звичайні людські слова Він уклав силу Духа Святого, і Біблія, завдяки цьому, стала живим і діяльним словом, здатним змінювати напрям думок людини, змінювати її ставлення до гріха, до Бога й оточуючих. Під впливом Слова Божого закоренілі грішники каються у своїх злочинах і стають святими, убивці змінюються і стають добрими та люблячими. Слово Боже втішає віруючого у хвилини найважчих втрат і дає надію. Біблія — Божественна книга, і самотужки зрозуміти її справжню суть не здатен ніхто, навіть найосвіченіша людина. Відкривати значення слів, написаних у ній, може лише Дух Святий. Щоб випробувати у своєму житті дію Біблії, потрібно її читати. І не просто читати.
Метод «Мозковий штурм»
Зараз пропоную вам скласти поради, як слід читати Священне Писання. Запишемо їх на дошці. (Запис на дошці.) У вашому підручнику також є такі поради. Порівняймо їх із тими, що склали ви.
Робота із Священним Писанням
Учні працюють у парах (на кожну парту кладуть картки із завданнями на 7 хв., після чого діти зачитують важливі повчання Господа Ісуса Христа).
Ів. 11:25 — «Промовив до неї Ісус: «Я воскресення й життя. Хто вірує в Мене, — хоч і вмре, буде жити».
Ів. 9:5 — «Доки Я в світі, — Я Світло для світу».
Ів. 6:35 — «Ісус же сказав їм: «Я — хліб життя. Хто до Мене приходить, — не голодуватиме він, а хто вірує в Мене, — ніколи не прагнутиме».
Лк. 19:10 — «Син-бо Людський прийшов, щоб знайти та спасти, що загинуло!»
Мт. 6:33 — «Шукайте ж найперш Царства Божого й правди Його, а все це вам додасться»
Ів. 14:27 — «Зоставляю вам мир, мир Свій вам даю! Я даю вам не так, як дає світ. Серце ваше нехай не тривожиться, ані не лякається!»
Мт. 11:28-30 — «Прийдіть до Мене, усі струджені та обтяжені, і Я вас заспокою! Візьміть на себе ярмо Моє, і навчіться від Мене, бо Я тихий і серцем покірливий, — і знайдете спокій душам своїм. Бо ж ярмо Моє любе, а тягар Мій легкий!»
Ів. 5:24 — «Поправді, поправді кажу вам: Хто слухає слова Мого, і вірує в Того, Хто послав Мене, — життя вічне той має, і на суд не приходить, але перейшов від смерти в життя».
Ів. 3:36 — «Хто вірує в Сина, той має вічне життя; а хто в Сина не вірує, той життя не побачить — а гнів Божий на нім перебуває».
Лк. 9:23 — «А до всіх Він промовив: «Коли хоче хто йти вслід за мною, хай зречеться самого себе, і хай візьме щоденно свого хреста, та й за Мною йде».
Лк. 9:25 — «Яка ж користь людині, що здобуде ввесь світ, але занапастить чи згубить себе»
Мт. 10:32-33 — «Отже, кожного, хто Мене визнає перед людьми, того перед Небесним Отцем Моїм визнаю й Я. Хто ж Мене відцурається перед людьми, того й Я відцураюся перед Небесним Отцем Моїм».
Лк. 21:33 — «Небо й земля проминуться, але не минуться слова Мої».
V. Закріплення вивченого матеріалу
Бесіда
- Поясніть, як ви розумієте ключовий вірш: «Бо я не соромлюсь Євангелії, бо ж вона — сила Божа на спасіння кожному, хто вірує» (Рим. 1:16).
- Що спільного й відмінного між Євангелієм і Новим Завітом?
VI. Підсумок уроку
Учні повинні самостійно зробити висновок, що святий і безгрішний Ісус Христос прийшов на землю, пролив невинну кров за наші беззаконня і гріхи. Він заплатив за наше спасіння Своїм життям, щоб полегшити наше зречення від гріха. «Даси Йому ймення Ісус, бо спасе Він людей Своїх від їхніх гріхів» (Мт. 1:21).
Оцінювання учнів
VII. Домашнє завдання
Прочитати урок 1 підручника, виконати завдання на с. 16.