Автор Василь Загоруй, заслужений учитель України, методист-кореспондент КПУ ім. Грінченка, учитель біології СЗШ «Ріка життя» м. Києва
Мета: формування екологічно грамотної поведінки, бережливого ставлення до природи, виховання милосердя й любові до ближніх та бажання дотримуватись законів Божих.
Обладнання: стінгазети, підготовлені учнями; інтерактивна дошка.
Відео «7 днів створення світу» (youtube.com/watch?v=oVrKnmad_qU)
Вступ
«А земля була пуста та порожня, і темрява була над безоднею, і Дух Божий ширяв над поверхнею води… І сказав Бог: Нехай збереться вода з-попід неба до місця одного, і нехай суходіл стане видний. І сталося так. І назвав Бог суходіл: Земля, а місце зібрання води назвав: Море. І Бог побачив, що добре воно» (Бут. 1:2, 9-10)
«Господня земля, і вся повнота її, круг землі, і все, що на ньому, бо Він її на морях, і на ріках утвердив її» (Пс. 23:1-2)
Щорічно, 22 квітня люди по всій планеті відзначають День Землі. Цей день став символічним святом любові та турботи за наш спільний дім. Саме 22 квітня в різних куточках земної кулі небайдужі до екологічних проблем люди здійснюють різні яскраві й у той же час корисні заходи, спрямовані на те, щоб у світі стало більше чистоти й відповідальності.
Засновником Дня Землі вважають Джона Стерлінга Мортона (США), який запропонував у 1872 р. призначити щорічний день, присвячений озелененню навколишньої території. Пропозицію було схвалено, і вона отримала широку підтримку жителів штату. У 1882 р. уряд Небраска оголосив День Дерева офіційним святом штату (22 квітня). Через 100 років у 1970 р. День Дерева перейменували в День Землі, його почали відзначати в США. У цей день, 22 квітня 1970 р., у Нью-Йорку студенти, школярі та їхні викладачі вперше організували відзначення національного свята — Дня Землі. Його учасники запропонували пересічним американцям звернути увагу на екологічні проблеми сьогодення й спробувати спільними зусиллями берегти зелену планету. Вже через рік у США було створено Державне агентство з охорони навколишнього середовища, яке сьогодні діє досить активно й має тісні контакти з державними структурами багатьох країн, зокрема й в Україні.
Міжнародним свято було оголошено в 1990 р. У той рік безліч обрізків тканини з написами і малюнками були пронесені по нашій планеті. З них склали прапор Землі площею 660 м2, який символізує єдність людей у турботі про майбутнє планети й закликає ставитися з повагою до оточуючого нас світу. За ініціативи американських природоохоронців зі Стенфордського університету 90-і роки були проголошені «Десятиліттям навколишнього середовища». Ця акція отримала підтримку в понад 120 країнах світу, а більше 40 країн об’єднали свої зусилля для проведення кампанії зі збереження біологічного різноманіття.
У цей день кожен мешканець планети може зробити свій маленький внесок у справу захисту навколишнього середовища: очистити від сміття прилеглу територію, висадити хоча б одне дерево, відмовитися хоча б на день від використання автомобіля.
Саме тоді про День Землі вперше почули і в Україні. І тільки через два роки День Землі почали відзначати в Україні як день захисту природи, день акцій, метою яких є привернення уваги громадськості до проблем нашої планети.
У День Землі в різних країнах за традицією звучить Дзвін Миру, закликаючи людей Землі відчути всепланетну спільність і докласти зусиль для захисту миру на планеті та збереження краси нашого спільного дому. Дзвін Миру — символ спокою, мирного життя та дружби, вічного братерства й солідарності народів. І водночас — це заклик до дії в ім’я збереження миру й життя на Землі, збереження людини й культури. Перший Дзвін Миру був установлений у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку в 1954 р. Він відлитий із монет, які пожертвували діти всіх континентів, і є символом глобальної солідарності людей Землі. У нього також вплавлені ордени й медалі, інші почесні відзнаки людей багатьох країн. Напис на Дзвоні проголошує: «Хай буде спільний мир у всьому світі».
Гра-конкурс
Створюють дві команди учнів, вибирають капітанів команд. Ведучий по черзі ставить запитання кожній команді. Помічник ведучого фіксує бали за певні завдання за категоріями. Кожній команді за правильну відповідь видають кольорові фішки.
Категорія запитань 1
Чи вірите ви, що…
Плазма — це рідка фаза крові безформних елементів (так).
Живі істоти створив Бог (так).
Бог керує екологічною системою: він може примусити живі істоти рости або не рости, бути здоровими або хворими (так).
У собак нема потових залоз, і тому їхній язик є основним терморегулятором (так).
Раніше з’явилися птахи, а потім риби (ні).
Чоловіка Бог створив пізніше, ніж жінку (ні).
Категорія запитань 2
До кого звертається Бог у цих уривках із Біблії?
«Тернину й осот вона буде родити тобі, і ти будеш їсти траву польову. У поті свого лиця ти їстимеш хліб, аж поки не вернешся в землю, бо з неї ти взятий. Бо ти порох, і до пороху вернешся» (до Адама, Бут. 3:18).
«Коли будеш ти порати землю, вона більше не дасть тобі сили своєї» (до Каїна, Бут. 4:12).
Категорія запитань 3
Який середній вік життя тварин?
Декоративний кріль (12 років)
Хом’як (2,5-3 роки)
Гадюка (10-12 років)
Коза (8-10 років)
Корова (20 років)
Кіт (10-15 років)
Кінь (20-25 років)
Страус (15, макс. 40 років)
Щука (15, макс. 100 років)
Рак (5 років)
Категорія запитань 4
Чи знаєте ви:
Чим можна чистити зуби за відсутності зубної пасти? (Яблуком, його жування знижує на 97 % уміст шкідливих бактерій у ротовій порожнині.)
Яку рослину в Україні називають рослиною-смолоскипом? (Ясенець. Улітку він виділяє багато летючої речовини — ефіру, при піднесенні сірника — спалахує.)
Письмове завдання
Про які властивості живого говориться у тексті з Біблії:
«Бо родить земля сама з себе: перше вруна, потім колос, а тоді повне збіжжя на колосі» (ріст, Мк. 4:28).
«Нехай вода вироїть дрібні істоти, душу живу, і птаство, що літає над землею під небесною твердю» (рух, Бут. 1:20).
Письмове завдання виконують дві команди (заздалегідь підготовлені столи). Завдання розраховані на 3-5 хвилин.
Під час письмового завдання ведучий запитує присутніх:
У якій країні існує найвища нагорода нації «Орден Хризантеми»? (Японія)
У якій країні певні сорти плодів груш не їдять сирими? (Китай, Японія)
Підбиття підсумків, нагородження.
Висновок
Хоч ми не бачимо Бога очима, але ми знаємо, що Він постійно турбується про нас. Посилає дощ на родючу землю, дає нам їжу, вирощує різні рослини. Його божественна сила підтримує та оберігає наше життя. Коли ми порушуємо Його заповіді, знищуючи тваринний і рослинний світ, — цим ми знищуємо планету й наше життя.