Ліана Гульчук, учитель історії та курсу «Основи християнської етики» Здолбунівської «ЗОШ I–IІI ст. № 3» Рівненської області
Урок для 4 класу
Мета: ознайомити учнів з екологічними проблемами світу; навчати бачити, що живе у нашому серці, та покласти за основу свого життя особу та вчення Ісуса Христа; розвивати вміння аналізувати інформацію та самого себе; сприяти духовним та культурним взаєминам один з одним та збереженню навколишнього середовища.
Обладнання: Біблія, лепбук (будиночок із смітниками; серце), соціальний ролик про сортування сміття, мультфільм «Свинка Пеппа. Переробка сміття» (сезон 2, серія 12 «Переробка сміття»).
Біблійна основа: Гал. 5:19–24; Пр. 4:23, Ів. 3:16.
Ключовий вірш: Пр. 4:23.
Міжпредметні зв’язки: трудове навчання, ЯПС, інформатика.
СТРУКТУРА УРОКУ
I. Організаційний етап
II. Актуалізація знань, перевірка вивченого
III. Виклад нового матеріалу
Бесіда
— Що таке екологія?
— Які екологічні проблеми існують у світі? (Відповіді дітей.)
Перегляд соціального ролика про сортування сміття на ютубі.
— Хто знає, як сортувати сміття? (Відповіді дітей.)
Перегляд мультфільму «Свинка Пеппа. Переробка сміття».
Учитель. Ми познайомилися з однією з гострих екологічних проблем, побачили, як треба сортувати сміття, а тепер пограємо у гру (беремо лепбук і сортуємо сміття). Молодці, тепер будемо так сортувати сміття в себе вдома.
— Яке творіння на землі є найголовнішим? (Людина)
— Що в людини найголовніше? (Серце)
— Що Біблія нам говорить про серце?
«Над усе, що лише стережеться, серце своє стережи, бо з нього походить життя» (Пр. 4:23).
Біблія — це дзеркало стану нашого серця. Ми прочитали, що з нашого серденька походить життя, а як перевірити, який сьогодні стан мого серця? Ми це зможемо зробити зараз на уроці. (Використовуємо наочність лепбук — серце, демонструємо і розказуємо). У Посланні апостола Павла до галатів 5:19 написано: «Явні учинки тіла, то є: перелюб, нечистість, розпуста, ідолослужіння, чари, ворожнечі, сварка, заздрість, гнів, суперечки, незгоди, єресі, завидки, п’янство, гулянки, й подібне до цього!» (Пояснюємо кожен учинок окремо).
Якщо в серці не живе Христос, тоді й немає кому його очищати, і тільки тоді, коли людина сама захоче, щоб Христос став царем її серця, лише тоді почне жити Його Дух. «А плід Духа: любов, радість, мир, довготерпіння, добрість, милосердя, віра, лагідність, стриманість» (Гал. 5:22). Як це зробити? У Біблії читаємо, що кров Ісуса Христа, пролита на Голгофському хресті, очищає наше серце. (Демонструємо лепбук і кладемо на серце хрест.)
Бог задумав усе гармонійно і чітко, а людина своїм життям і діяльністю руйнує Його задум. Залишитися чистим усередині ми можемо лише тоді, коли поселимо туди Ісуса Христа. Насправді проблема в наших думках; змінюючи свої думки, ми бачимо результат: плоди Духа витісняють усе те нечисте, що жило в нас тоді, коли не було Господа в нашому серці. Змінивши серце людини, Христос змінює її думки, і все навколо неї змінюється (характер, поведінка, ставлення до ближнього, виникає бажання робити добро тощо).
IV. Закріплення знань, виховання характеру
Повернемося до початку уроку й разом подумаємо, як практично можемо зберегти довкілля:
Використання палива і пального збільшується, що збільшує викиди в атмосферу | Утеплювати приміщення, вимикати опалення; прилади, що не використовуються, вимикати з розетки; частіше ходити пішки, їздити на велосипеді. |
Вичерпуються запаси води | Закривати крани, коли чистимо зуби; воду, у якій приймали ванну, використовувати для миття підлоги та взуття. |
Проблема з переробкою пластику | Замінювати одноразовий пластик на пляшечки з багаторазовим використанням; викидати у спеціальні контейнери; замінювати пластик дерев’яними речами — щітка, вухочистки, гребінці можуть бути дерев’яними. |
Ми можемо зробити чистішим навколишній світ лише тоді, коли почнемо з себе та коли попросимо, щоб Христос почав змінювати наше серце і наше життя!
Практичне завдання: разом прочитати Івана 3:16, замість слова «світ» підставити своє ім’я.
Нехай Христос живе у вашому серці та керує думками та вчинками!
V. Домашнє завдання: вдома подумати, що живе у моєму серці; виготовити екосумку разом із мамою чи кимось із дорослих.
Додаток: виготовлення екосумки
- Тканину скласти вдвоє.
- Прикласти лекало, обмалювати всі деталі.
- Вирізати деталі.
- Скласти й обшити ручки.
- Загнути і прострочити верхні частини сумки.
- Намітити місце пришивання ручок.
- Прикласти і прострочити ручки.
- Скласти сумку вдвоє виворітною стороною і прострочити бокові шви.
Прикрасити сумку шаблонами про створення світу, щоб не забувати, що Господь створив досконалий та чистий світ для того, щоб ми його берегли!
Усім гарної роботи!
Пропонується виготовити сім екосумок, використовуючи тематику про створення світу.
Можна пошити виріб на уроці трудового навчання разом із дітками.