Автор сестра Єремія, учитель християнської етики та української мови і літератури Івано-Франківської приватної ЗОШ І–ІІІ ст. «Католицька школа святого Василія Великого»
Мета: допомогти учням осмислити духовний зміст та загальнолюдську цінність біблійної притчі про блудного сина; досвідчити з учнями велике Боже милосердя до кожної людини, прагнення Господа спасти грішне людство; пізнати милосердну любов Божу, яка є одночасно батьківською і материнською; учити дітей правильно оцінювати свої вчинки, використовувати розум і волю для свого блага; виховувати прагнення завжди бути з Богом; усвідомлювати універсальність євангельських істин людського буття.
Обладнання: Біблія, ілюстрації до притчі — репродукції картини Рембрандта «Повернення блудного сина» (див. кольорова вкладка «Слово вчителю» № 2/2014), клейкі аркуші, словник літературознавчих термінів.
ХІД УРОКУ
Хто втратив Бога в душі своїй, той знову зустріне Його в цій Книзі, а хто ніколи Бога не знав, того Біблія осяє Божественним світлом.
Г. Гейне
I. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. «Біблія — наш товариш та ближній, що приводить нас до єдиного, найдорожчого й найлюб’язнішого. Вона — нашими предками полишений заповіт, що ховає в собі скарб богознання. Богознання, віра, страх Божий, премудрість — це одне і те ж. Це справжня мудрість». Таку оцінку дає Святому Письму український письменник і філософ Г. С. Сковорода, який усвідомлював, що Біблія сильна не своїми історіями, а духовним змістом, закладеним у них. Про моральні уроки Біблії ми й будемо говорити сьогодні на уроці.
Розглянемо одну з найгарніших притч в історії людства. Можливо, ви здогадаєтесь, що це за притча, послухавши наступну історію.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Історія про Джиммі Мартіні (можна приготувати інсценізацію)
Свобода для цього 17-річного хлопця мала спочатку «добрий смак». Але згодом все змінилося. Прийшла гіркота та розчарування, а відійшли «найкращі друзі», коли закінчилися гроші. Та одного дня він отримав листа — чотири короткі слова без підпису. Він добре знав, що вони від батька: «Бічні двері постійно відчинені». Ці слова йому запали в серце й звучали вдень і вночі. Він не зміг опиратися. Дорога повернення була довгою й важкою. Однак Джиммі прийшов. Увечері боязко став біля бічних дверей і відчинив їх. На порозі стояв люблячий батько. Джиммі перепросив його й почав жити по-іншому.
ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
Так, ця історія дуже схожа до притчі, яку ми багато разів чули — притчі про блудного сина, що записана в Євангелії від Луки. Прочитаймо її разом.
Читання учнями притчі зі Святого Письма — Лк. 15:11-32.
Запитання
— Якби ви були письменниками, яку іншу назву ви дали б цій притчі? (Учні записують на клейких аркушах.)
Назва «Притча про милосердного батька» є дуже правильною і промовистою. Адже саме батько є центральним образом у всій цій історії. Тому сьогодні наш урок буде присвячено саме милосердному батькові.
Історична довідка (для вчителя)
Старший син, згідно із законом, мав право отримати спадок удвічі більший, ніж молодший.
Батько переступає єврейський закон спадщини, за яким він не мав права роздавати маєтку до смерті. Ця процедура відбувалася перед смертю батька. Батькова поведінка в цій притчі незвичайна. Він із любові та пошани дає частку синові. Це означає, що батько:
— вибирає закон любові;
— переступає єврейський закон.
Портрет батька
Пригляньмося уважно до ілюстрації цієї притчі видатним нідерландським художником Рембрандтом Харменсом ван Рейном. Ця картина Рембрандта в геніальний спосіб виявляє Божу любов. Жодний теолог чи біблеїст не зміг представити милосердної Божої любові так вдало, як цей художник.
Учитель дає кожному учневі копію картини «Повернення блудного сина» Рембрандта й запрошує всіх уважно подивитися на неї.
Учитель. На картині бачимо двох головних дійових осіб: сина та батька.
Син, який повертається додому у рваних сандалях, із ранами на ногах і цілковито розчарованим у житті. Має поголену голову, яка є символом рабства, у якому він був. Притуляється до свого батька, щоб приховати свій сором. Дірки на одязі свідчать про його крайню бідність.
Батько зображений сліпим, тому що дивиться очима серця. Його борода символізує вічність (його любов не змінюється). Його лице спокійне. На ньому немає й тіні докору. Його довга туніка прикриває сина, який повернувся. Він лагідно схиляється, а його руки обіймають сина, наче бажають огорнути своєю любов‘ю.
Його ліва рука є сильною батьківською рукою, яка міцно пригортає плечі сина. Він любить чоловічою любов‘ю, яка є міцною, постійною й рішучою. Підтримує і дає певність.
Його права рука є ніжною жіночою рукою, яка лагідно притуляється до плечей. Його любов є ніжною, як любов матері. Бог любить так лагідно, як жінка.
Поміркуй: якою рукою ти хочеш бути пригорнутим?
IV. Підбиття підсумків уроку. Рефлексивно-оцінювальний етап
Метод «Мікрофон»
Притча розповіла мені про…
Я зрозумів, що…
Моє досвідчення Бога під час цього уроку…
V. Домашнє завдання
Написати твір-роздум на тему «Бог — це батько, який любить так, як мама».