Урок розробили: Сергій Гула, голова національного Руху «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів!» (м. Київ) та Ганна Самолюк, учитель основ християнської етики Заводської ЗОШ І–ІІІ ст. Чортківського р-ну Тернопільської обл.
Мета: поглибити знання учнів про хабарництво як ганебне явище сучасного суспільства та гріх проти Господа Бога; на прикладі текстів із Біблії показати ставлення Бога до хабарництва; виховувати в учнів прагнення протидіяти хабарництву як злочину проти Бога, суспільства й самої людини; формувати морально-етичні цінності: правдивість, чесність, справедливість; розвивати навички роботи зі Святим Письмом, любов до Божого Слова, бажання жити згідно з Божими Законами.
Хід уроку
І. Привітання
Молитва до Святого Духа
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда за запитаннями
- Які заповіді стоять на сторожі власності людини?
- Які гріхи проти заповіді «Не кради» вам відомі?
- Як ви розумієте терміни «хабарництво», «хабар»?
Хабар — гроші або інші матеріально цінні речі, котрі даруються посадовій особі для її стимулювання діяти в інтересах особи, що передає його.
Хабарництво — підкуп впливової особи для досягнення особистої вигоди чи користі.
Хабарництво — одержання службовою особою, а також давання їй хабара з метою одержання певних вигід протизаконним порядком.
- Чи поширене хабарництво в Україні?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Останні дослідження найповажнішої світової організації з питань протидії корупції «Transparency International» показали дуже невтішну ситуацію для України. Рівень хабарництва та корупції в нашій державі є одним із найвищих у світі. Ми займаємо 144 місце серед 177 країн, що на одному рівні із: Нігерією, Центральною Африканською Республікою і Папуа Новою Гвінеєю.
У нас сформувалося хабарне середовище. Багато із нас звикли давати та брати хабарі. Ми звикли так вирішувати справи й проблеми. І що найгірше — ми виправдовуємо хабарництво!
ІV. Постановка проблемного запитання
А як ставиться Бог до хабарництва та хабарників? Чи Він є толерантним до цього та знаходить виправдання цьому явищу?
V. Повідомлення теми уроку: «Біблія і хабарництво»
VІ. Вивчення нового матеріалу
А. Сприймання інформації
Досліджуючи Біблію, можна знайти вірші, де Бог говорить про хабарництво та хабарників. Пропоную здійснити мандрівку сторінками Святого Письма.
Робота в групах
Учнів об’єднано в шість груп. Учитель підходить до кожної групи. Представник групи витягає аркуш, на якому написано посилання на уривок Святого Письма. Члени групи протягом 5-7 хв. повинні знайти відповідну цитату, обговорити, а потім представник групи виступає з напрацьованою інформацією. Члени інших груп після виступу можуть ставити запитання або уточнювати інформацію, додавати свої коментарі.
І група
«А хабара не візьмеш, бо хабар осліплює зрячих і викривляє слова справедливих» (Вих. 23:8).
Це був час, коли Бог навчав Свій народ жити по-новому, жити як вільні, цивілізовані люди, даючи низку настанов, які є в 23-му розділі Книги Вихід. І серед важливих попереджень Бог зробив акцент на хабарництві, заповівши, щоб ніхто хабара не брав (а отже, і не давав), бо він осліплює зрячих та нівелює справедливість.
ІІ група
«Безбожний таємно бере хабара, щоб зігнути путі правосуддя» (Пр. 17:23).
У цьому вірші речі чітко названо своїми іменами: хабарник є безбожником! Безбожником є той, хто дає хабар і той, хто його бере. Не буває хабарника, який приймає хабара, без того, хто його дає. Отже, однаково грішить і той, хто бере хабара, і той, хто дає! Разом — вони нищать правду і справедливість. Разом вони повстають на Божі заповіді та Його правду. Разом постануть перед страшним судом.
ІІІ група
«Збори безбожних спустошені будуть, а огонь пожере дім хабарника: він злом вагітніє, й породить марноту, й оману готує утроба його…» (Йов.15:34-35).
Є покарання за хабарництво для того, хто дає і бере хабара! Його ймення буде знищено — бо він думає про зло і його породжує! Той, хто виношує в собі гріх хабарництва, не отримає вічного, а оманливу марноту. Вогонь може все знищити ще за життя хабарника тут на землі, або ж душа його буде мучитися в пеклі.
ІV група
«Цар утримує край правосуддям, а людина хабарна руйнує його» (Пр. 29:4).
Так, своїми діями, коли даємо і беремо хабара — ми руйнуємо будь-які позитивні перетворення в нашій країні. Часто прогресивні нововведення та закони руйнуються саме хабарництвом. «Завдяки» хабарам: мажор вбиває дітей на дорозі, «відкупившись» 200-ма гривнами від працівників ДАІ та суддів; лікар, який учора був студентом і клав у заліковку гроші — сьогодні «забуває» хірургічні ножиці в животі хворого після операції; суддя засуджує бідну, невинну людину, бо багатий, злодійський «рішало» дав судді гроші за ухвалення «правильного» рішення…
V група
«Несправедливого чинять в суді за хабар справедливим, а праведність праведного усувають від нього…» (Iс. 5:23).
Саме хабарництвом ми ліквідуємо чесні та справедливі суди. Із винуватого робимо невинного, а невинний стає винуватим. Ми стимулюємо до того, щоб панувало зло та неправда! Ми самі вибираємо зло, відкидаючи добро. Хабарництво руйнує підвалини всього суспільства.
VІ група
«Коли мудрий кого утискає, то й сам нерозумним стає, а хабар губить серце» (Екл. 7:7).
Хабарництво руйнує не тільки підвалини всього суспільства. Хабар знищує саму людину! Знищує її єство, знищує її серце! Це сказав Бог! Хабарем людина забруднює свою душу, втрачає образ Божий, виявляє непослух до свого Отця Небесного. І цим заслуговує на покарання.
Учитель. Ці приклади можна продовжувати ще багато. Уявіть, це ще не всі тексти з Біблії про хабарництво. Очевидно одне, Бог дуже негативно ставиться до хабарництва і дуже суворо буде судити тих, хто дає та тих, хто бере хабарі. Варто визнати, що саме ми, громадяни України, сформували таке середовище. І саме нам його й змінювати. Бог цього очікує від нас! Нам потрібно протидіяти хабарництву, якщо ми хочемо замешкати в Царстві Його.
Прочитаємо текст із Біблії:
«Затривожились грішні в Сіоні, і трепет безбожних обняв… Хто з нас мешкати буде при вічному огнищі? Хто ходить у правді й говорить правдиве, хто бридиться зиском насилля, хто долоні свої випорожнює, щоб хабара не тримати, той перебуватиме на високостях, скельні твердині його недоступна оселя, його хліб буде даний йому, вода йому завжди запевнена! Твої очі побачать Царя в Його пишній красі, будуть бачити землю далеку» (Iс. 33:14-17).
Бесіда за запитаннями
- Чому затривожились грішні в Сіоні?
- Хто зможе оселитися в Царстві небесному?
Б. Уточнення та узагальнення інформації
Бесіда за запитаннями
- Перед ким людина несе відповідальність за свої вчинки, зокрема, за хабарництво?
- Чи є хабарництво зневагою Господньої Заповіді?
- Чи законні дії з передачі чи прийому хабара в Україні?
- Якими державними законами передбачено покарання за злочин хабарництва? (Кримінальним кодексом
- Чи ми можемо протидіяти хабарництву? Яким чином?
Ми можемо протидіяти вже сьогодні. Ми можемо почати з себе: перестати давати й брати хабарі.
Долучаймося до національного Руху «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів».
Підписуймо Декларацію безхабарності й разом будуймо нову, Божу Україну!
VІІ. Домашнє завдання
Написати твір-роздум «Нова Україна — держава без хабарництва».
Молитва «Отче наш»