Ідея такої гри, яка б зв’язала Біблію з наукою, виникла досить давно. Діти люблять гратись. Через гру з кубиком на 6 крапочок 4-річна дитина легко навчається оперувати цифрами в межах шести, з двома такими гральними кубиками вона так само легко оволодіває стражденним «переходом через десяток». А в «Перехресті» дитина легко вчиться брати до рук Біблію, орієнтуватись на її сторінках, відшукувати відповіді на поставлені запитання, зіставляти знайдене з науковими фактами і, врешті-решт, стає справжнім дослідником. А ще ця гра зв’язує у свідомості та підсвідомості учнів такі поняття, як: «школа — Біблія»; «наука — Біблія»; «шкільна бібліотека — Біблія»; «учитель — Біблія».
Наявність християнської наукової літератури вкрай необхідна. Хто читатиме Книгу, яка відірвана від реального життя й щоразу на уроках історії, біології, географії, фізики чи астрономії перекреслюється так званими «науковими фактами»? Ні, і ще раз ні! На сьогодні сучасна наука має стільки відкриттів, які просто кричать: «Біблія говорить правду!» І вчителі, і учні мають знати про це.
Гра проводилась у НВК ім. В. Чорновола (гімназія-ЗОШ І ст.) за наступними правилами.
- Учасниками гри можуть бути учні 5-11 класів НВК.
- Гра багатоетапна, на кожному етапі розігрується 7 завдань різного рівня складності. За кожне правильно виконане завдання гравець може отримати від одного до трьох балів, максимально 11 балів, за умови, що він його виконав першим.
- Бали фіксують у заліковій книжці ведучого гри, а гравці отримують різнокольорові жетони вартістю 1, 2 і 3 бали. Набір жетонів одного учасника гри, вартістю 12 балів, можна поміняти на 1 шкільну оцінку в 12 балів із будь-якого предмета на вибір гравця.
- Жетони не можна передавати іншим.
- На кожний етап відводиться один тиждень: із понеділка по п’ятницю.
- Біблії та інші книги, вказані в завданні, є в шкільній бібліотеці.
- Відповіді здавати: учителеві інформатики, заступнику директора з виховної роботи, або заступнику директора з навчально-виховної роботи.
Час проведення гри: ІІ семестр 2016-2017 навч. року.
Звичайно, це неможливо було б зробити без доброї волі й «зеленої вулиці» з боку адміністрації школи та вчителів, але найважливішим, на мою думку, були пости й молитви — із тижня в тиждень, із місяця в місяць, із року в рік, і молитовна підтримка помісної Церкви ЄХБ «Вефіль» м. Южного.
А тепер до вашої уваги приклад — завдання останнього 15 етапу другого рівня складності:
Фізика. Який християнин 1840 року створив перший телеграфний апарат, що використовувався потім на телеграфних лініях усіх країн майже 100 років? Слова найпершого у світі телеграфного повідомлення були взяті із Біблії: «Що Бог учинив!». З якого біблійного вірша взяті ці слова? Якби винахідник зателеграфував цей біблійний вірш повністю, скільки б слів налічувала його телеграма? (Четверта книга Мойсеєва, 23 розділ; Фарид Абу-Рахме, «И сказал Бог… Наука подтверждает авторитет Библии», с. 20.)
Відповідь: Самюель Морзе, 23 вірш 23 розділу, 19 слів.
Завдання сформовані так, щоб весь текст помістився на аркуші формату А-4. Ми вивішували їх у п’яти різних місцях школи на різних поверхах. Кожен понеділок у шкільній бібліотеці міняли набір наукових книг. Також бажано щопонеділка вивішувати поточні результати та рейтинг гри. Дітям дуже цікаво відстежувати хід гри.
Загалом у грі взяв участь 21 учень із 9-ти класів. Із них 4 учнів отримали 7 сертифікатів, які поміняли на оцінки з математики й англійської мови. Здається, зовсім небагато. Але якщо з них тільки хтось один навернеться до Бога, а в дорослому житті не втратить сенс життя, а буде щасливою людиною, то грати вже варто.
Наостанок зауважу, що нещодавно вийшов друком навчально-методичний посібник «Інтеграція біблійних істин у шкільні предмети (математика, астрономія, інформатика)», куди ввійшла і ця гра. Під час І Всеукраїнського з’їзду вчителів духовно-морального спрямування кожна область отримала в подарунок по одному примірнику цієї книжечки. Тож познайомитись із нею можна через керівника делегації відповідної області або звернутись до редакції часопису «Слово вчителю».
Алла Кириченко, учитель інформатики і математики
НВК ім. В. Чорновола м. Южне Одеської обл.
Про гру «Перехрестя»
Біблію називають Книгою книг, вона очолює список бестселерів. Вона є у багатьох домівках, але до неї не так часто звертаються за порадою. Ми знаємо про те, що вона є джерелом мудрості, натхнення, спасіння, але мало черпаємо з неї. Біблійно-наукова гра «Перехрестя» є ще однією дорогою до відкриття для себе Книги Книг. Під час гри діти навчаються розуміти Слово Боже, шукати джерела підтвердження наукової інформації, розвивають критичне мислення, збагачуються і розумово, і духовно.
На мою думку, діти, які стають учасниками цієї гри, створюють добрий ґрунт для зерен істини, які проростатимуть у їхніх серцях і приноситимуть рясні плоди.
Олеся Чайківська,
заступник директора з навчально-виховної роботи
НВК ім. В. Чорновола м. Южне Одеської обл.