З досвіду Алли Кириченко, учителя інформатики і математики НВК ім. В. Чорновола, м. Южне, Одеська обл.
1. Домашня самостійна робота
У математиці серед самостійних робіт є такі, що виконуються в класі, а є й домашні. Роботу на біблійній основі краще давати як домашню. Удома є час почитати, замислитись над біблійним текстом. Нещодавно був такий випадок. Моя колега вирішила підготувати аналогічну роботу для своїх п’ятикласників на основі першого розділу Книги Буття. Вдома увечері вона почала читати Біблію і так захопилась читанням, що зупинилась тільки тоді, коли серед ночі в її кімнату ввійшла здивована старенька мама. Самостійна робота так і не була укладена, але сталося набагато важливіше: людина читала Святе Письмо й аналізувала все своє прожите життя згідно з прочитаним.
Як і в класній самостійній роботі кожне завдання оцінюється трьома балами, тобто найбільша оцінка — 12 балів, яка йде в класний журнал.
Алгебра, 7 клас
Домашня самостійна робота № 1
ЦІЛІ ВИРАЗИ. СТЕПІНЬ
1. Притча про немилосердного боржника
Прочитай Мт. 18:23-34. Скільки талантів і скільки динаріїв було заборговано? Запиши кожне із цих двох чисел у вигляді степеня з основою 10.
2. Скільки разів прощати братові
Прочитай Мт. 18:21-22. Обчисли, скільки разів потрібно прощати братові, який згрішив проти тебе. Вирази отримане число через добуток, у якому один із множників степінь.
3. Звільнення апостола Петра із в’язниці
Прочитай Дії 12:1-11. Скільки вояків стерегло апостола Петра у в’язниці? Запиши це число у вигляді степеня. Скільки розв’язків має задача?
4. Два борги
Прочитай Мт. 18:23-34. Переведи борги, вказані в талантах і динаріях, у шекелі. У скільки разів один борг більший від другого? Запиши це число у вигляді добутку степенів, основами яких є прості числа.
Відповіді
1. 10 000=104 (талантів);
100=102 (динаріїв).
2. 7·70=490=49·10=72·10 (разів).
3. 4·4=16=161=42=24 (вояків); три розв’язки.
4. 10 000 талантів=15 000 000 шекелів;
100 динаріїв = 25 шекелів;
15 000 000·25 = 600 000 = 6:105 = 2·3·(2·5)5 = 26·3·55 (разів).
2. «Солоні» зауваження
Для жителів нашої країни звично вживати вислови «О Господи!», «А Боже!» не як осмислене звернення до Бога, а як вираження своїх позитивних чи негативних емоцій. Тому, наслідуючи своїх батьків, під час занять учні роблять так само. Я зауважую: «Не порушуй третьої заповіді». І під час алгебри чи геометрії за браком робочого часу часто тільки цим і обмежуюсь. Здавалось би — яка дрібниця, і, як казав Карлсон, не варто й згадувати. Але ні. Ось вам випадок.
Після такого мого зауваження семикласник, прийшовши додому, запитав маму: «А яка це — третя заповідь?». Його мама працює в школі вчителем-філологом, тобто є моєю колегою. Не знаючи цієї заповіді, вона запропонувала відшукати її разом у Біблії. Не знайшовши, мама запитала про неї мене в школі. Тепер мама знає. Більше того, під час наступного заняття я приділила декілька хвилин цій заповіді. Виявилось, що лише одна учениця з присутніх тридцяти знала її. Тепер знає весь клас.
Отож, додавання малесенької кількості біблійної «солі» до тіста алгебраїчного пирога, вчинило таку гарну випічку.
Це тільки один випадок, коли я дізналася про те, як спрацювало моє «солоне» зауваження. А скільки ще я не знаю? Тому під час шкільних занять додаваймо «солі» (але так, щоб не пересолити), а Бог потурбується про гарну випічку.
3. Девіз заняття
Учитель-предметник для оцінювання учнів може використовувати як готові завдання для самостійних і конт-рольних робіт, розміщені в друкованих зошитах, так і ті, які укладені власноруч. Ось тут я користуюсь нагодою і вставляю так званий «девіз заняття».
Контрольна робота
Вхідне діагностування
Слова мудрих — немов оті леза в ґірлизі, і мов позабивані цвяхи.
Цар Соломон
Самостійна робота
Вирази зі змінними. Тотожності
Зі справедливим Ти справедливо поводишся, із чесним — по-чесному, із чистим — поводишся чисто, а з лукавим — за лукавством його!
2 книга Самуїлова
Самостійна робота
Многочлени. Додавання і віднімання многочленів
Страх Господній — початок премудрості, нерозумні погорджують мудрістю та напучуванням.
Цар Соломон
Якщо доречно і є декілька хвилин вільного часу, я зачитую слова девізу й налаштовую учнів чи то на чесну працю, чи на пошук мудрості, тощо. Але якщо я й не знаходжу такої можливості, то допитливі учні й без мене прочитають біблійні слова і, можливо, задумаються над ними. Моя справа — сіяти, а Божа справа — турбуватися, щоб посіяне зійшло.