Рекомендовано для учнів 5-6 класів (діти 10-11 років)
Автор Алла Кириченко, учитель інформатики, математики і християнської етики, м. Южне Одеської обл.
Заняття 1. Устави небес
Вітання. Молитва
Учитель роздає учням Біблії, зошити, ручки.
Учитель. У цьому семестрі продовжимо досліджувати Біблію. На попередніх заняттях ми детально знайомилися з Ноєм і всесвітнім потопом. У якій книзі Біблії записана ця історія? (У Першій книзі Мойсеєвій — Книзі Буття).
А сьогодні звернемо увагу на нащадка Ноя — Йова. Дослідники Біблії кажуть, що він жив на декілька століть пізніше від потопу, за 2 000 років до народження Христа. Його історія записана в Книзі Йова. Ви, мабуть, чули цю історію. Отож, настав момент, коли Бог розгнівався на трьох приятелів, які прийшли провідати хворого Йова, і відповів на безліч його запитань.
Запишіть: 1. а) 2 000 + 2 016 = 4 016 (р.), Книга Йова була написана приблизно 4 016 років тому. (Жирним шрифтом виділено той текст, який має бути записаний у зошитах учнів; 1. — це перше заняття.)
Прочитаємо Йов. 38:1, 3 (за бажанням хтось із учнів виразно читає): «Тоді відповів Господь Йову із бурі й сказав:… Підпережи-но ти стегна свої, як мужчина, а Я буду питати тебе, ти ж Мені поясни!». Із перших сорока чотирьох Божих запитань прочитаємо 21 і 22, записані в 33-му вірші цього ж розділу: «Чи ти знаєш устави небес? Чи ти покладеш на землі їхню владу?».
Слово «устав» означає «правила поведінки, розпорядок життя». Чи треба було знати Йову правила поведінки небес? Що мав на увазі Бог, питаючи, чи може Йов покласти на землі їхню владу? Прочитаємо ще два наступні запитання (34 і 35 вірші): «Чи підіймеш свій голос до хмар, і багато води тебе вкриє? Чи блискавки ти посилаєш, і підуть вони, й тобі скажуть: «Ось ми»?». Іншими словами, це управління землею за допомогою небесних явищ. Чи здатен був Йов на таке управління? Чи це людські обов’язки? (Відповіді учнів: звичайно, ні; люди не можуть цього робити, це робить Бог.)
Так. А тепер звернемось до Книги Псалмів, Пс. 102:19-21: «Господь міцно поставив на Небі престола Свого, а Царство Його над усім володіє. Благословіть Господа, Його Анголи, велетні сильні, що виконуєте Його слово, щоб слухати голосу слів Його! Благословіть Господа, усі сили небесні Його, слуги Його, що чините волю Його!». Отож, бачимо, що Бог із Неба управляє землею через ангелів та інші «небесні сили».
Запишіть: б) Йов не знав уставів небес настільки, щоб мати змогу покласти на землі їхню владу (Йов. 38:33). Це ангельські справи (Пс. 102:19-21).
З попередніх занять ми знаємо, що Адама й усіх його нащадків Бог уповноважив «порати землю» (Бут. 2:5). Але вони вже побували в космосі. Чому? (Можливі відповіді учнів: цікаво, хочеться дізнатись, що там.)
Так. Погляньте на сучасну підзорну трубу — телескоп Хаббл (учитель демонструє фотознімок телескопа або показує слайд презентації за допомогою ноутбука). Насправді це не просто телескоп — це справжня автоматична орбітальна обсерваторія. Хаббл перебуває на земній орбіті з квітня 1990 р. З того часу в 1993, 1997, 1999, 2002 і 2009 роках до телескопа відправляли обслуговуючі експедиції для ремонту та оновлення технічного арсеналу. На створення, запуск та обслуговування цього телескопа було витрачено неймовірно багато часу, ресурсів і коштів. Це спільний проект двох найбільших космічних агенцій світу: НАСА (Національна космічна агенція США) і ЄКА (Європейська космічна агенція).
Отож, люди не задовольняються положенням «порати землю» і з неймовірною настирливістю намагаються розкрити таємницю уставів небес.
Запишіть: в) Людей Бог призначив оволодівати землею (Бут. 2:5), але вони дуже хочуть оволодівати й космосом.
На закінчення нашого заняття пропоную вам подивитися деякі космічні фотографії, зроблені Хабблом (учитель демонструє фото або показує слайди презентації).
Заняття 2. Для чого Бог створив космос
Вітання. Молитва
Учитель роздає учням Біблії, зошити, ручки.
Учитель. На попередньому занятті ми розглядали декілька космічних фотографій. А чи є слово «космос» у Біблії? Так, це слово, як і слово «динозавр» з’явилося значно пізніше. Його ввів у 555 р. до Р. Х. давньогрецький математик Піфагор для позначення Всесвіту. А для чого Бог створив космос? Де ми можемо про це дізнатись? Так, у Біблії. А в якій книзі? Так, у Книзі Буття. Хто перший знайде відповідні розділ і вірш? Так, молодці! Це 1 розділ із 14-го вірша (хтось із бажаючих учнів зачитує вголос уривок з 14-го по 19-й вірш включно).
Коли мама пече піцу, що вона спочатку робить? (Тісто). Так, тісто на основу для піци, а тільки потім готує й накладає начинку. А космос — це «основа» Всесвіту чи «начинка»? (Можливі відповіді учнів: «основа»; ні, «начинка», бо спочатку Бог створив землю.) А через скільки годин після початку творіння Бог почав створювати космос і всі небесні тіла? (Учні рахують уголос, можуть почати множити 24 години на 4 дні, тому помиляються).
Запишіть: 2. а) 24 х 3= 72 (години), через стільки годин після початку творіння Всесвіту Бог почав створювати небесні тіла.
А тепер, опираючись на прочитаний текст, скажіть, які саме небесні тіла створив Бог? (Сонце — велике світило; Місяць — мале світило; зорі.)
Так. Сучасні астрономи ще кажуть галактики — великі зоряні скупчення, що утримуються разом силою тяжіння й налічують, як думають учені, мільярди зірок. Отож, на четвертий день творіння окрім Землі і Неба з’явились Сонце, Місяць і зірки з галактиками. Наша галактика, до речі, називається Чумацький Шлях.
А хто може сказати, навіщо Бог усе це створив, і вказати, у якому саме біблійному вірші про це йдеться?
(Сонце, щоб керувати днем, Місяць для управління ніччю; а Сонце, Місяць і зірки — для освітлення, «…і нехай вони стануть знаками, і часами умовленими, і днями, і роками», Бут. 1:14-16).
Саме так, молодці. Щодо освітлення, то це очевидно й пояснення не потребує. Ми кожного дня це бачимо на власні очі. Щодо днів і років — теж зрозуміло, хоча поняття «рік» уже вимагає математичних підрахунків, до цього ми ще повернемось. А ось що таке «знаки» й «умовлені часи»?
Удруге слово «знак» зустрічаємо в Біблії в історії з Каїном. Бог зробив йому такий особливий знак, щоб ніхто, зустрівшись із Каїном, його не вбив. Можливо, це був якийсь тілесний знак, ми не знаємо. Ще один приклад особливого Божого знаку — веселка, яку Бог установив як пам’ятку, що потопу більше не буде. Це вже небесний знак, пов’язаний із хмарами: «Я веселку Свою дав у хмарі, і стане вона за знака заповіту між Мною та між землею» (Бут. 9:13). І ось зірки, Сонце і Місяць, — вони, крім ролі освітлення й календаря, ще виконують ролі особливих небесних або космічних знаків, указують на якісь особливі умовлені часи. Як цікаво!
Запишіть: б) Сонце, Місяць і зорі Бог створив для освітлення, відліку часу, позначення умовлених часів і як знаки (Бут. 1:14).
А тепер відкриємо останню книгу Біблії — Об’явлення — і прочитаємо перший вірш із 12-го розділу: «І з’явилась на небі велика ознака: Жінка, зодягнена в сонце, а під ногами її місяць, а на її голові вінок із дванадцяти зір». Якщо Каїнів знак уже в минулому, а знак веселки став звичним для нас, то описаний знак ще тільки має згодом з’явитися. Тому зараз нам важко це уявити.
Людей, які не досліджують Боже Слово, небесні ознаки лякають, у Біблії читаємо: «І будуть боятись ознак Твоїх мешканці кінців землі» (Пс. 64:9). Та чи такою має бути наша реакція? Відкрийте Книгу пророка Єремії, 10 розділ, 2 вірш: «Не навчайтесь доріг цих народів, і небесних ознак не лякайтесь, бо тільки погани лякаються їх».
«Погани» — це синонім слова «язичники», тобто ті люди, які не вірять у Бога, а вірять у що завгодно, наприклад, у гороскопи. Астрологи, які їх складають, ретельно вивчають положення зір, але зовсім не для того, щоб навчитися розуміти Боже значення небесних ознак. Тому й лякаються.
Запишіть: в) Люди складають гороскопи й бояться небесних ознак, бо не досліджують Біблію (Єр. 10:2).
А хто скаже, коли в історії людства зірка вказала на умовлений час? Мала статися дуже важлива подія в певному місці й у певний час.
Так, це Віфлеємська зірка, яка провістила народження Ісуса Христа, Божого Сина, Царя всіх царів.
Добре, що на той час знайшлися люди, які не тільки зрозуміли цей небесний знак, а й відшукали за ним народженого Царя.
І на закінчення нашого заняття погляньте ось на цю фотографію (учитель показує зображення спіральної галактики NGC 1566 на фотографії або зображення спіральної галактики М51 на першому форзаці вищезгадуваного підручника з астрономії). Що це вам нагадує? (Можливі відповіді учнів: закручену мушлю; троянду; равлика; так кружляє вітер.) Це спіральна галактика. Зараз ми тільки намалюємо з вами спіраль, а на наступному занятті дізнаємось, яким чином вона могла з’явитись (учні за зразком учителя малюють у зошиті спіраль).