Автор Ольга Тарадайко, вихователь ЗДО № 36 «Пролісок» відділу освіти Добропільської міської ради Донецької обл.
Тип заняття: інтегроване з природознавчим напрямом діяльності.
Вид заняття: закріплення раніше засвоєних знань.
Програмовий зміст
Освітня лінія «Особистість дитини»
Закріпити прості уявлення дитини про зв’язок людини з природою, усвідомлювати свій емоційний стан, настрій. Продовжувати розвивати дрібну моторику рук. Формувати елементарні уявлення про стать, ідентифікувати себе як представника чоловічої або жіночої статі.
Освітня лінія «Дитина у природному довкіллі»
Закріпити знання про властивості піску — він складається з піщинок, їх багато, сухий пісок сиплеться. Ознайомити зі світом навколоземного простору: небо, сонце, місяць, зірки; сонце світить удень, а місяць і зірки вночі, зіставляти день і ніч, світло й темряву. Вміти розпізнавати й називати:
дерева: каштан, дуб, береза, клен, ялинка;
квіти: тюльпан, дзвіночки, ромашка, фіалка, конвалія, айстра, троянда;
птахів: сорока, ворона, горобець, синиця, голуб, папуга, курка, півень, качка;
риб: карась, акула, кит, дельфін;
хижих та домашніх тварин: ведмідь, вовк, лисиця, бегемот, тигр, лев, жираф, заєць, кролик, коза, корова, собака.
Учити бачити красу навколишнього світу, створеного Богом, берегти природу.
Освітня лінія «Дитина в соціумі»
Продовжувати вчити дітей гратися дружно, розвивати поступливість, стриманість, пам’ять, мислення, уяву, формувати культуру поведінки. Уміти правильно називати своє ім’я. Виховувати моральні якості: доброту, повагу до батьків, любов до ближнього, дбайливе ставлення до природи, вдячність.
Освітня лінія «Дитина у світі культури»
Розвивати практичні вміння використання сенсорних еталонів (форми, кольору, розташування в просторі). Учити бачити красу навколишнього світу. Виховувати позитивне емоційне переживання під час слухання класичної музики.
Освітня лінія «Гра дитини»
Формувати зацікавленість спільною грою, заохочувати до самостійності, продовжувати знайомитися з влас-тивостями предметів, обирати й називати іграшки, розвивати інтерес до довкілля. Учити узгоджувати свої дії з діями інших дітей, підпорядковувати свою поведінку морально-етичним нормам.
Освітня лінія «Мовлення дитини»
Учити слухати й розуміти мову, правильно відповідати на запитання. Розширити активний словник дитини новими словами, забезпечити доречне їх вживання, формувати чітку вимову слів, учити правильно називати й розуміти узагальнюючі слова: птахи, риби, тварини, квіти, дерева.
Матеріали: дитяча Біблія, піраміда з 6 кільцями (днями творіння), дрібні іграшкові рибки, тварини, дерева, квіти, ляльки Адам і Єва, пісочниця, тканини із зображенням небесних світил, темряви, води.
Попередня робота: ознайомлення з назвами птахів, риб, дерев, квітів, тварин; ознайомлення з правилами ігор у піску, читання дитячої Біблії.
ПЕРЕБІГ ЗАНЯТТЯ
Вихователь. Скажіть мені, любі діти,
Хто посіяв в лузі квіти?
Хто ластівку навчив гніздо будувати?
Хто сказав лелекам у вирій відлітати?
Хто поскладав камінь у високі гори?
Хто налив води у широке море?
(Діти відповідають.)
Вихователь. Дітки, скажіть, а звідки ви це знаєте? Де написано про те, як Бог створив світ? Як називається ця книга? (Діти відповідають.)
А сьогодні таємницю створення світу нам і нашим гостям хоче повідати Пісочна країна. А ми їй допомагатимемо. Ви згодні? (Звучить класична музика.)
Підходимо до пісочниці, повторюємо лічилочку:
Пісочку наш, пісочку,
Любий наш дружочку,
Ми тебе вітаємо,
Долоньки простягаємо,
Пальчиками лоскочемо,
Гратися з тобою хочемо.
Вихователь. Подивіться, дітки, навкруги, який чудовий світ створив Бог. Але був час, коли не було ні людей, ні тварин, ні дерев, ні камінців, ні неба, ні землі. Не було нічого, крім темряви (пісочниця застелена темною тканиною). Будь ласка, заплющте оченята. Що ви бачите? А тепер розплющте. Що ви побачили? Маленькі блискучі часточки світла відлетіли від Бога й освітили все навколо. Бог назвав світло «день», а темряву «ніч» (вихователь показує в пісочниці). Це було в перший день творіння.
Вихователь знімає темну тканину.
Вся земля водою вкрита —
Треба щось із цим робити!
Воду твердю розділив —
Бог це в другий день зробив.
Що Бог зробив другого дня? (Звернути увагу на піраміду. Попросити дітей показати, де небо. Якого воно кольору? А де водичка? Якого вона кольору?)
Вихователь. Водички було так багато, що вона вкривала всю землю.
Трошки Бог поміркував,
Воду Він в моря зібрав,
Дав землі траву з насінням,
Це був третій день творіння.
Що Бог створив третього дня? (Звернути увагу на піраміду).
Вихователь. Так, з’явилася земля, з’явилися гори та моря, річки та озера. Покажемо це. (Діти «садять» дерева, квіти, називають). Укрив Бог землю зеленою травичкою, посадив скрізь високі дерева та прекрасні квіти. Зробив світ кольоровим (показуємо в пісочниці). Подивіться, яка краса! Які барви кольорів! Усе це Бог зробив третього дня.
Вихователь. Дітки, а що нам поліпшує настрій удень, що світить і гріє? (Сонечко).
Так, це сонечко. (Вихователь показує паперове сонечко.)
В небі сонечко гуляє,
Нашу землю зігріває.
Тільки вийшло із-за хмарки —
Враз надворі стало жарко.
Якого кольору сонечко? Коли воно світить? А вночі нам світять інші світила. Що це? (Показує на пісочниці тканину із зображенням місяця і зірочок.)
Що ми робимо вночі? А зараз у нас день чи ніч? Так, зараз день. Тоді сховаймо місяць і зірочки та пограємося з сонечком.
Фізкультхвилинка
Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будем дружно присідати.
Сонечко розвеселяти.
Встали — сіли, встали — сіли.
Бачите, як звеселіли.
Отже, що Бог створив четвертого дня? (Діти відповідають.)
Вихователь. Дітки, а чиєю домівкою є водичка? (Відповіді дітей.)
Рибки у воді з’явились,
Пташки в небі заюрмились,
Заспівали нам пісень,
Наступив ось п’ятий день.
Що Бог створив п’ятого дня? (Звернути увагу на піраміду.)
Покажемо це, розселимо рибок і пташок. Де живуть рибки? Бог створив рибок і великих, і маленьких, яскравих —
різних. (Діти по черзі беруть рибок і пташок, називають, розселяють.)
Вихователь. Бачите, який чудовий світ створив Бог! Ми все це бачимо й радіємо. Усе в нас викликає здивування та захоплення. Слава Господу за все!
Ось настав і шостий день.
І в лісі, і у полі,
В горах, на суходолі
Різна-різна звірина
Поскакала, поповзла.
То що Бог створив шостого дня? (Звернути увагу на піраміду.)
«Розселяємо тварин» — кожна дитина по черзі правильно називає тваринку, яку обрала, селить її «у лісі, у горах, у пустелі»
Вихователь. Тваринок можна побачити всюди. Вони дуже раділи, що їх створив Бог, так їм усе подобалось. І от, коли все було створене, настала тиша. Усе чекало: кому ж Бог подарує такий прекрасний світ? І ось Бог створив найпрекрасніше творіння — людей: чоловіка і жінку, їхні імена — Адам і Єва. Коли ви народилися, вам батьки теж дали імена, хлопчикам — чоловічі, а дівчаткам — жіночі.
Гра «Назви своє ім’я»
Вихователь. Які ж у вас гарні імена! Бог вас створив і дуже любить. Тому ви всі такі красиві. А ви знаєте, для чого нас створив Господь? Бог створив нас, щоб ми жили в цьому чудовому світі, любили одне одного, щоб дбали про природу: не ламали гілочок, не смітили, не знищували, а садили рослини, годували тваринок і берегли довкілля. А ще в Біблії написано, що ми повинні дякувати Богові за Його любов, за те, що Він так добре все влаштував для нас: за сонечко, дощик, вітер, їжу, рослини, батьків і рідних, які є в нас, яких завжди треба слухатися, любити й поважати.
Спасибі, Господи, Тобі
За ласку і любов,
За те, що милості Свої
Даруєш знову й знов.
Вихователь. Ось ми з вами показали 6 днів творіння світу. А що ж було сьомого дня? Як ви думаєте? (Відповіді дітей.) А тепер послухайте.
А як сьомий день настав,
Наш Господь відпочивав,
Не тому, що утомився,
Просто Він на світ дивився.
Він творінням милувався
Й задоволеним зостався.
Бачить тебе Бог із неба.
А чому? Бо любить тебе.
Помилуймося й ми красою створеного світу, подякуймо й прославмо Бога, бо, як написано в Біблії, «…Ним створено все на небі і на землі, видиме й невидиме… усе через Нього і для Нього створено!» (Кол. 1:16).
Діти самостійно граються в піску.