Автор Руслана Ковальчук, учитель християнської етики Клеванської спеціальної ЗОШ-інтернату №1 та Рівненської української гімназії
Мета
освітня: ознайомити учнів з біблійною історією з життя святого апостола Павла;
виховна: заохотити дітей сміливо говорити про віру в Живого Бога;
розвивальна: розвивати в дітей бажання вірити та поклонятися Живому Богові.
Біблійна основа: Дії 17:15-34.
Ключовий вірш: «Бог, що створив світ і все, що в ньому, бувши Господом неба й землі, проживає не в храмах, рукою збудованих, і Він не вимагає служіння рук людських, ніби в чомусь Він мав би потребу, бо Сам дає всім і життя, і дихання, і все» (Дії 17:24–25).
Урок-подорож
Обладнання: карта м. Атени, шість різнокольорових капелюшків, для рукоділля: кольоровий папір, стрічки, клей, кольорові олівці.
Література
1. Біблія/ Пер. проф. І. Огієнко. — К. : УБТ, 2009.
2. Ковальчук Р. Використання методів групової роботи на уроках християнської етики. / Р. Ковальчук // Християнський духовно-просвітницький часопис «Слово вчителю». — 2016. — № 1. — С. 29–30.
3. Уілоубай Р. Біблійний путівник для дітей. — К. : УБТ, 2004. — С. 94–99.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
Клас оформлений, ніби місто, при вході діти отримують візитку карту м. Атен, за якою будуть подорожувати.
І. Вступ
Вітання
Налагодження контакту з класом
Спів (виконуються пісні за бажанням дітей)
ІІ. Основна частина
1. Історична довідка
Розповідь учителя, або гостя уроку, який нагадає дітям про святого апостола Павла.
Савл, який згодом став відомий як Павло, походив із Тарса — міста, розташованого на сході сучасної Туреччини. Він був юдеєм і, коли підріс, навчався Закону Божого в Єрусалимі у відомих на той час учителів. Савл був настільки відданий своїм переконанням, що вважав за необхідне знищувати все, що стосується Ісуса та Його послідовників, бо не вірив, що Ісус — це Син Божий, який прийшов із неба.
Під час останньої подорожі до Дамаска з метою арешту послідовників Ісуса Савл зустрічається з воскреслим Господом Ісусом, що явився йому в сліпучому світлі з неба. Він впав засліплений на землю й перестав бачити. Савла привели до Дамаска, де за ним доглядав християнин на ім’я Ананій, котрий і пояснив йому, що Бог обрав його апостолом і він багато страждатиме, несучи вістку про Ісуса язичникам. Язичники — це люди, які служили різним ідолам, деякі з них не приймали вчення Ісуса Христа. Так, Савл став одним із найвідданіших християн, які будь-коли жили, а також проповідували про Ісуса Христа язичникам.
Через деякий час церква в Антіохії вирішила послати місіонерів, які поширювали б вістку про Ісуса. Павло здійснив три місіонерські подорожі. Під час другої місіонерської подорожі він побував у м. Атени. Про те, що він там робив, ви дізнаєтеся на сьогоднішньому уроці-подорожі.
Отже, вирушаємо в захопливу подорож, під час якої робитимемо цікаві зупинки.
2. Перевірка домашнього завдання
• Розповідь біблійного вірша: «А що ти літеплий, і ні гарячий, ані холодний, то виплюну тебе з Своїх уст…» (Об. 3:16) та його тлумачення.
• Декілька дітей можуть поділитися тими біблійними істинами, про які вони довідалися під час читання Біблії. Заохочуйте їх до цього.
• Перевірка щоденників читання Біблії (учитель пише слова заохочення).
3. Гра-зачіпка «Подорож»
Уявіть, що вам терміново потрібно зібрати валізу й вирушити в подорож, але є умова, що можна взяти з собою лише 10 речей. Які саме речі ви візьмете? (Кожен учень пише на аркуші, що він візьме в подорож.) Коли всі напишуть, учитель говорить, що він щойно отримав повідомлення, що учасники подорожі можуть взяти лише п’ять найнеобхідніших речей. (Діти з тих десяти вибирають лише п’ять речей, які, на їхню думку, найнеобхідніші під час подорожі.)
Сенс гри в тому, щоб показати, що не завжди буде час збиратися, головне — щоб кожен із нас знав, що для нас найголовніше.
4. Ілюстрація «Карта Атен»
На дошці прикріплена умовна карта міста Атени, на якій зображені місця, де був апостол Павло (ареопаг, ринок, синагога). Під час розкриття теми уроку, учитель прикріплює макети архітектурних споруд на ті, що намальовані.
5. Знайомство дітей з темою уроку
Учитель прикріплює на дошку плакат, на якому написана тема уроку, але всі букви переплутані. Завдання дітей правильно розставити букви:
ІРАВ В ОВИЖОГ ОБГА — ВІРА В ЖИВОГО БОГА
6. Виклад нового матеріалу
Читання або прослуховування аудіозапису біблійного уривку — Дії 17:15-34.
Учитель. Шановні учні, прошу вас об’єднатися в групи (по 4–5 осіб) за кольором капелюшків, які лежать на столах.
Метод шести капелюшків надзвичайно простий, але це сильна простота. Коли обговорюємо питання, кожний із присутніх застосовує до нього конкретний капелюшок, і всі думають в одному напрямку. Автор методу шести капелюшків Едвард де Боно, один із найвідоміших дослідників механізмів творчості, розробив метод, який допомагає ефективному мисленню в навчанні дітей та дорослих. Використавши цей метод, ми зможемо одну й ту ж ситуацію побачити з різних боків, зможемо проаналізувати її переваги й недоліки, сильні та слабкі сторони, той емоційний стан, у якому ми розпочинаємо роботу. Методика дозволяє впорядкувати творчий процес за допомогою уявного надягання одного з шести кольорових капелюшків. Так, у білому капелюшку людина неупереджено аналізує цифри та факти, потім надягає чорний і в усьому шукає негатив. Після цього настає черга жовтого капелюшка — пошуку позитивних сторін проблеми. Надівши зеленого капелюшка, людина генерує нові ідеї, а в червоному — може дозволити собі емоційні реакції. Нарешті, у синьому підбивають підсумки. Отож, розпочинаймо.
7. Обговорення
Представники білого капелюшка
Що нам відомо з прочитаного?
Павло змушений був піти з Верії, тому що туди прибули солунські юдеї, які баламутили та бунтували народ
(Дії 17:13). Коли Павло прийшов в Атени, він обійшов та оглянув усе місто. Він хотів побачити, чим воно живе, що жителі міста цінують, кому поклоняються. Потрібно згадати про те, що апостол Павло був високоосвіченою людиною й добре розумівся на архітектурі, історії, літературі того часу. Але з прочитаного ми дізнаємося про те, що всі видатні пам’ятники архітектури його зовсім не вразили, а навпаки, засмутили: «у ньому кипів його дух» (17:16), лише один жертовник приніс йому радість — це жертовник, на якому був напис «Незнаному Богові».
Павло розмовляв у синагозі (учитель прикріплює на карту макет синагоги) з юдеями та богобійними людьми, а також він розмовляв щоденно на ринку (учитель прикріплює на карту макет ринкових споруд). Хтось слухав його з цікавістю, але завжди знаходилися ті, що були не задоволені тим, що говорив Павло.
Представники чорного капелюшка
Філософи-епікуреї та стоїки критикували все, що говорив Павло. Вони називали його пустомовом. Відтак вони повели його в ареопаг (учитель прикріплює на карту макет цієї споруди), щоб вислухати докладно.
Представники зеленого капелюшка
Слухаючи вашу розмову, ми почули незнайомі нам поняття й спробували знайти їх у словниках. Отож, пропонуємо вам записати їх у зошити.
Синаго́га — юдейський молитовний будинок.
Ареопаг — вищий судовий і урядовий контролюючий орган Стародавніх Атен.
Епікурейство — філософсько-етична течія, започаткована Епікуром, яка визнавала метою життя індивідуальне щастя, ототожнюване з моральним життям, а критеріями істини — чуттєві сприйняття та поняття.
Стоїцизм — одна з філософських течій античності, що обґрунтовувала внутрішню незалежність і нездоланність людської особистості.
Каятися – визнавати свої гріхи, сповідатися.
Жертовник – спеціальне місце для жертвоприношень у вигляді підвищення або столу.
Представники жовтого капелюшка
Що позитивного ви помітили в цій оповіді?
Найбільше нам сподобалося те, що Павло говорив про Живого Бога, який створив цей світ. Він живе не в рукотворних храмах і не вимагає служіння людських рук, а Сам дає всім і життя, і дихання, і все, як написано: «…для нас один Бог Отець, що з Нього походить усе, ми ж для Нього, і один Господь Ісус Христос, що все сталося Ним, і ми Ним» (1 Кор. 8:6).
Нам стало відомо, що Господь близько до кожної людини, лише потрібно повірити в Нього й жити так, щоб бути готовим у будь-який час зустріти Його. У Бога вже визначений час, коли Він прийде, але нам це невідомо. Якщо ж людина, яка поклоняється Живому Богові, помре раніше, то свого часу вона обов’язково воскресне, як воскрес Ісус Христос.
Представники червоного капелюшка
Які емоції переживав Павло та люди, які його слухали?
Павло говорив із впевненістю про Того, у Кого він вірив. Звичайно, у його серці був гнів на тих людей, які поклонялися ідолам, але водночас і радість, коли він побачив жертовник «Незнаному Богові». Одні люди сприймали проповідь Павла насторожено, інші боялися, а ще інші говорили, що вони послухають його наступного разу, однак деякі чоловіки й жінки увірували в Бога Живого. І це було великим підбадьоренням для Павла.
Якщо порівнювати із сьогоденням, то й у наш час є люди, які критикують Слово Боже, є й такі, які говорять, що про це вони подумають завтра, але насправді завтра може й не настати, але є й такі люди, які відкривають своє серце для Ісуса Христа, сповідують свої гріхи, вірують у Нього, живуть з Ним і очікують Його другий прихід на землю.
Представник синього капелюшка (цей капелюшок надягає учитель)
Синій капелюшок використовують для розгляду самого процесу мислення: «Чого ми досягли на цей момент?», «Що нам робити далі?».
Прослухавши те, про що ви говорили, можна сказити, що ми досягли мети, яку ставили на початку уроку. Ми дізналися, що апостол Павло, прибувши в місто Атени, проповідував там про віру в Живого Бога, який є Творцем усього, як небі, так і на землі, що Бог Сам дає життя і дихання, і все в цьому світі Ним живе й рухається.
Кожна людина повинна усвідомити те, що вона є грішною, і що в її серці є ідоли, які потрібно знищувати, аби поставити жертовник Єдиному Всемогутньому Богові Ісусу Христу та примиритися з Ним, адже у визначений час Він прийде судити народи землі. І тоді вже ніхто не зможе сказати, що це нам не потрібно, або що про це ми послухаємо завтра.
Сьогодні запитання до вас, дорогі діти: до якої групи людей належите ви? (Відповіді учнів.)
Ще на прикладі Павла Господь показав нам, що якщо в нашому серці є віра в Живого Бога, то ми зі сміливістю будемо проповідувати про Нього на будь-якому місці, де б не були. Ми будемо постійно шукати можливості, щоб розказати людям про Того, у Кого віруємо, як це робив апостол Павло.
8. Вивчення ключового вірша
Метод «Пазли»
Учитель об’єднує клас у групи й роздає конверти з розрізаним у вигляді пазлів ключовим віршем. Учні складають та записують його в зошити й разом вивчають напам’ять та показують вірш у рухах. Група, яка придумає найкреативніші рухи, отримує додаткові бали за урок.
9. Закріплення матеріалу шляхом методу «Кубування»
Учитель кидає кубик. Верхня грань укаже, якого типу запитання повинні звучати. Найкраще орієнтуватися за словами на гранях кубика — із них і повинно починатися запитання.
Алгоритм діяльності
Це навчальна методика, яка пропонує учням відповісти на 6 запитань різних типів, що стосуються теми.
Наприклад, можливі такі вказівки на гранях куба:
Назви́ (головні герої, архітектурні споруди міста).
Порівняй (Бога та ідолів).
Подумай (про реакцію людей на проповідь апостола Павла).
Проаналізуй (кому ти поклоняєшся).
Поясни (свою позицію).
Запропонуй (як можна отримані знання застосувати в сучасних умовах).
Кубування — це приклад ігрової методики, а також один із методів навчання, що полегшує всебічний розгляд теми. Учні можуть виконувати кубування в парі, потім об’єднатися в групи. Через кубик можна провести ключове слово теми, визначення або якусь іншу назву. Дуже важливо застосовувати кубування до понять (тем), добре відомих учням.
ІІІ. Підсумок уроку
Учитель. Не раз у своєму житті я ставила собі запитання: «Ким є для мене Бог? Яку роль Він відіграє в моєму житті?». Завдяки читанню та дослідженню Слова Божого я більше дізнавалася про Бога, моя віра ставала чимраз міцнішою й міцнішою, і тепер я переконана, що Бог у моєму житті відіграє надзвичайно важливу роль, Він є моїм Творцем і Господом, Спасителем і Учителем, Другом і Порадником, Лікарем і Захисником.
У наш час багато людей говорять, що вірять у Бога: чи то в єдиного, як юдеї та мусульмани, чи в багатьох, як язичники. Для декого богом є матеріальні блага, речі чи люди. Але пізнати єдиного живого істинного Бога, Творця неба і землі, людина не може без допомоги Самого Бога. А Він відкривається нам вдома способами: через споглядання Його творива і через Свого Єдинородного Сина, Господа нашого Ісуса Христа.
Христос для нас — дорога, правда і життя. Він приніс людям не тільки вчення про Бога й настанови про те, як жити на землі. Він узяв на Себе наші гріхи, помер за нас на Голгофському хресті й воскрес для нашого виправдання. Він є нашим Життям.
Тому так важливо, щоб Ісус перебував у нашому серці, у наших думках, планах і рішеннях. Адже людське життя на землі повне несподіванок. Пригадуєте гру на початку уроку? Ніхто не знає, яка подорож чекає на нас завтра, як можуть змінитися умови, скільки часу буде виділено на збирання, нехай же Найголовніше завжди буде з нами.
10. Скарбниця життєвої мудрості
У класі стоїть скарбничка з яскравими картками з афоризмами. Учні зачитують їх наприкінці уроку й за бажанням записують у зошити.
«Я — Господь, Бог твій, що вивів тебе з єгипетського краю з дому рабства. Хай не буде тобі інших богів передо Мною! Не роби собі різьби і всякої подоби з того, що на небі вгорі, і що на землі долі, і що в воді під землею. Не вклоняйся їм і не служи їм, бо Я — Господь, Бог твій, Бог заздрісний, що карає за провину батьків на синах, на третіх і на четвертих поколіннях тих, хто ненавидить Мене, і що чинить милість тисячам поколінь тих, хто любить Мене, і хто держиться Моїх заповідей» (Вих. 20:2-6).
«У кожній душі живе прагнення до щастя та пізнання сенсу життя» (Тома Аквінський).
«Віра відкриває нам те, що правдиве, і від щирої віри народжується любов, тому що той, хто істинно вірить у Бога, ніколи не погодиться віддалитися від любові» (Святитель Іоан Золотоуст).
«Занепале людство приступає до святої істини вірою, іншого шляху до неї немає» (Ігнатій Брянчанінов).
11. Домашнє завдання
• Вивчити напам’ять ключовий вірш.
• Перечитати Дії 17:15-34.
• Намагатися щодня читати Біблію; важливі думки занотовувати в духовний щоденник.