Ірина Шилова, головний редактор журналу «Макс і Ка», педагог, магістр християнської етики, розповідає про новий дитячий християнський журнал, який на своїх сторінках поєднує біблійні історії та сьогодення, навчає дітей моральних норм.
Сплеск інтересу сучасного суспільства до теми християнської етики, який спостерігався ще три-чотири роки тому, нині змінився спадом та байдужістю.
Як залучити дітей до читання християнської літератури? Як змінити моральні орієнтири? Адже зараз для більшості дітей головне — це матеріальний успіх. Християнські чесноти: доброта, чесність, справедливість — стали застарілими поняттями. Українське суспільство втратило чіткі поняття добра і зла, стало байдужим до багатьох проявів зла. У суспільстві спостерігаємо дефіцит моральності.
Сучасні діти звикли до величезного розмаїття цікавої інформації, яку вони отримують із комп’ютера, телефону, смартфону. Там усе барвисте й захопливе. Тому й сучасний дитячий християнський журнал повинен бути креативним і цікавим, уся інформація, яку він подає, повинна пов’язувати біблійні істини та сьогодення.
Новий дитячий християнський журнал «Макс і Ка» вирішує це завдання.
Його герої — вірні друзі Максим і Катя подорожують сторінками Біблії, відчиняють двері часу, стикаючись з історією, розбирають глибинні проблеми добра і зла з погляду сучасних дітей. У кожному номері журналу представлений послідовний виклад Біблії. Це історії з продовженням із номера в номер, у яких є «ефект присутності» й супроводжуються вони глибоким поясненням Слова Божого, тлумаченням Біблії. Наприклад, вигнання Адама і Єви з Раю. Чи дав Господь першим людям можливість залишитися в Едемському саду, визнати свій гріх? Звичайно, дав. Але Адам не визнав своєї провини, він переклав усе на Єву, а зрештою і на Бога: «Це дружина, яку Ти мені дав, спокусила мене і я їв плід того дерева». Так само і Єва все переклала на змія. Гріх так глибоко увійшов у душу людини, що вона вже не могла залишатися в Раю.
На продовження біблійної історії йде рубрика «Що таке добре і що таке погано», яка поєднує минуле й сьогодення. Наші герої Максим і Катя розмірковують і аналізують з погляду сучасних дітей те, що гріхи скоюють усі, головне — визнати їх, покаятися й більше їх не робити. Діти згадують всі свої проступки, помилки і розуміють, що потрібно вміти їх визнавати й виправляти. Ці приклади дуже важливі для сучасних дітей.
Як навчити дітей шукати Божого лиця? Адже Бог — це любов, доброта, справедливість, чесність. Журнал дає відповіді й на ці питання. У ньому представлені народні казки, у яких закладена вікова мудрість, яку, на жаль, достатньо не розкривають на уроках читання чи літератури. Наприклад, українська казка «Івасик-Телесик». Про що вона? Про те, яким підступним є зло, про байдужість багатих і сильних — як красиві й сильні лебеді, пролітаючи над Івасиком, не врятували його. А найменше та слабке лебедятко врятувало хлопчика. А ти врятував когось? Як ти думаєш, для чого Бог дає людині багатство? Для того щоб накопичувати, чи для того щоб допомагати?
Кожен номер журналу об’єднаний основною біблійною історією, всі рубрики підпорядковані цій темі. Наприклад, якщо тема – Едемський сад, то журнал розповідає про різноманітність тваринного світу, створеного Богом. Якщо про вигнання Адама і Єви та про підступність зла, то всі рубрики журналу розповідають про рептилій, змій.
Номер, присвячений усесвітньому потопу та Ноєвому ковчегу, розповідає про морські глибини.
Усі матеріали супроводжуються барвистими ілюстраціями, сучасною подачею, дуже популярними сьогодні віммельбухами, лабіринтами, іграми, антистресовими розмальовками. Діти, які прочитали хоча б один номер журналу «Макс і Ка», стають нашими постійними читачами і з нетерпінням чекають продовження біблійної історії.
Ірина Сіданіч, доктор педагогічних наук, професор Університету менеджменту освіти НАПН України про особливості духовно-морального виховання підростаючого покоління з використанням дитячих християнських журналів, зокрема нового журналу для дітей «Макс і Ка».
Кількість періодичних видань для дітей у державі свідчить про рівень її цивілізованості, культури, а також про перспективи розвитку країни, про її майбутнє.
Нині в Україні функціонує понад 100 видань дитячих журналів всеукраїнського рівня. Значно зросла кількість духовно-релігійної періодики, яку читають діти різного віку. Це майже 30 часописів: «Богдан» у Дніпрі, «Водограй» і «Водограйчик» у Києві, «Сто талантів», «Зернятко» і «Ангелятко» у Львові, «Незабудка» у Кременчуці Полтавської області, «Лесенка» в Бердянську Запорізької області, «Живе джерельце» у Черкасах та багато інших. Засновниками деякої преси подано духовні управління, єпархії, парафії, храми. Скажімо, Свято-Макаріївська церква в Києві випускала журнали «Вертоград» і «Кузнечик», Св. Різдво-Богородицька парафія у с. Мізоч Рівненської області — газету «Божа криничка», Свято-Благовіщенський храм УПЦ у Дніпрі — газету «Альфа», Святоуспенська Унівська Лавра у Львові — «Галицький дзвін», Українське місіонерське товариство «Світло на Сході» — журнал «Стежинка», християнська місія «Живе слово» при Всеукраїнському об’єднанні ЄХБ — «Ноїв ковчег» тощо.
Завдання цих журналів полягає в тому, щоб зацікавити дітей отримувати корисну інформацію, спонукати до самостійної пізнавальної та дослідницької діяльності, до роздумів про вічне. Їх можна вважати антиподом дитячої жовтої преси, тобто низькопробних видань, наповнених випадковою інформацією переважно розважального змісту. Кожне видання намагається зайняти свою нішу в освітній системі країни, не дублюючи жодного іншого, заповнюючи інформаційну прогалину в цій системі, надаючи їй відносної завершеності.
Сучасний український ринок не пропонує жодного періодичного видання для дітей, яке допомагало б вивчати Біблію в ігровій формі, з’єднувало б біблійні історії та сьогодення. Це питання вирішує новий християнський журнал «Макс і Ка» (передплатний індекс 60176 (українською мовою), 60175 (російською мовою)). У журналі — доступні розповіді про Бога, церкву, віру, милосердя, цікаві віршики, казки, саморобки, кросворди, загадки. Він буде цікавим не лише для дітей, але й для всієї родини.
Ілюстрації журналу «Макс і Ка» розвивають у дитини фантазію, творчу ініціативу, спонукають її активно включатись у роботу з виданням.
Кожен номер журналу об’єднаний основною біблійною історією, всі рубрики підпорядковані цій темі.
Журнал «Макс і Ка» також пропонує технологію використання біблійних матеріалів на уроках української мови та літературного читання відповідно до розподілу за класами. На сторінках журналу «Макс і Ка» пропонуються завдання різних мовних рівнів – фонологічного, лексичного, морфологічного та синтаксичного, які є потужним джерелом дидактичного матеріалу для уроків української мови. Лінгвістичні завдання, дібрані для дітей, відповідають не лише психологічним особливостям, але є змістовними, прозорими, правописно грамотними і суб’єктивно вагомими для духовного розвитку учнів.
Серед головних чинників, які вказують на доцільність створення нового журналу «Макс і Ка» в серії періодичних видань, можна назвати такі:
- значущість християнської освіти в сучасному світі;
- наявність людей, що сповідують християнство в Україні;
- конкурентні переваги журналів серії духовно-морального змісту;
- ефект синергії, пізнавальної активності.
Журнал «Макс і Ка» призначений для дітей віком від 5 до 12 років. Зерна добра, покладені в душу дитини в цьому віці, обов’язково дадуть благодатні сходи, які послужать початком нової, високодуховної України.