Автор Галина Троян, учитель початкових класів і християнської етики ЗОШ № 8 м. Рівного
Мета
Освітня: пояснити значення слова «мудрість» та важливість застосування його в житті, допомогти дітям виявляти мудрість, навчити відрізняти Божу мудрість від мудрості цього світу, показати дітям, що мудрість є важливішою від багатства.
Розвиваюча: розвивати у дітей прагнення шукати спілкування з Богом, щоб навчитися Божої мудрості, прищепити любов до Божого Слова, яке і є джерелом мудрости.
Виховна: виховувати любов, милосердя, слухняність, покірність, стриманість, довготерпіння, доброту, лагідність, мир, що і є мудрістю.
Біблійна істина: Бог хоче, щоб ми шукали мудрість у Його Слові та зростали в ній, як Ісус.
Ключовий вірш: «Господь дає мудрість, з Його уст – знання й розум» (Пр. 2:6).
Ключові поняття
Блаженний – дуже щасливий, переповнений радістю від спілкування з Богом.
Мудра людина – людина, обдарована великим розумом, яка має значний життєвий досвід (розумна, досвідчена).
Мудрість – найвищий ступінь розуму, що походить від Бога.
Освічена людина – людина, яка має освіту, засвоїла різнобічні знання.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент: вітання, спільна молитва
Зустрічайте дітей з усмішкою! Запропонуйте дітям подякувати Богові за цю зустріч, попросити у Нього благословення на урок, а також розуміння Його слів.
II. Актуалізація опорних знань учнів
Учитель. Любі мої діточки, сьогодні я розповім вам про мудрість, яка є найбільшим багатством нашого життя, звідки вона походить і як її можна здобути.
Коли людина перебуває в глибокому спілкуванні з Господом і розумом, і серцем, то Бог зливає на неї життєдайну силу, яка, об’єднуючись з Духом Святим, відчиняє нам двері до джерела мудрості: «… бо мудрість увійде до серця твого, і буде приємне знання для твоєї душі!» (Пр. 2:10).
– Що ж таке мудрість? Що ви чули, дітки, про це? (Мудрість людини – це її розум, ерудиція, стриманість, тактовність. А також це вміння допомогти іншим, приймати правильні рішення. І ще взяти на себе відповідальність, коли це необхідно.)
III. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Щоб глибше зрозуміти поняття «мудрість», звернемося до Божого Слова, адже саме ця книга наповнена мудрістю Творця. Мудрістю Бог створив світ та все, що в ньому (Пр. 8:22-30). Бог хоче, щоб і ми також прагнули мати Його мудрість, показуючи її на прикладі Ісуса Христа.
Прочитаємо уривок із Євангелії від Луки 2:40-52, присвячений мудрості Ісуса Христа, Який ще з дитинства усвідомлював Свою земну місію і любив бути в храмі Свого Отця.
Короткий опис біблійної історії
Ісус зі своїми земними батьками жив у Назареті. Кожного року вони ходили до Єрусалима на свято Пасхи. Пасха – це одне з найбільших юдейських свят, коли згадували про вихід єврейського народу з єгипетського рабства. З усіх куточків ізраїльської землі приходили євреї, щоб поклонитися Богові в храмі та принести пасхальну жертву. Коли Ісусові було 12 років, Він разом з батьками пішов до Єрусалима на поклоніння. У ті дні місто було переповнене людьми, і в цій метушні Марія та Йосип, повертаючись додому, не помітили відсутності Ісуса.
Коли ж почали шукати Його, то повернулися до храму. І саме там вони побачили Ісуса, Який вів бесіду в колі поважних учителів Закону. Шановані вчителі були здивовані мудрістю Хлопчика.
IV. Робота над темою уроку
Бесіда
1. Чи міг Ісус піти без дозволу?
– Ні, тому що Ісус був слухняний Своїм земним батькам.
2. Де перебував Ісус, коли Його шукали батьки?
– Ісус усі ці дні залишався в храмі Свого Небесного Отця.
3. Чи зрозуміли Його земні батьки, чому Він був саме у храмі?
– Ні, бо вони ще не до кінця усвідомлювали про Його зв’язок із Богом та не очікували, що Ісус уже зрозумів, Хто Він і для чого прийшов на цю землю.
4. З ким і про що Ісус розмовляв у храмі?
– Ісус вів бесіду з учителями Закону про Бога і Святе Письмо.
5. Які запитання ставив Ісус учителям?
– У Біблії не написано конкретно, але сказано, що вони свідчили про Його нескінченну мудрість.
6. А як ви думаєте, звідки Ісус знав про все це?
– Імовірно, Він з дитинства ходив у синагогу в Назареті, слухав, коли там читали та пояснювали Писання, а також удома слухав про Бога від Своїх батьків. Спілкуючись з Богом наодинці, Він зростав мудрістю.
Вивчення біблійного вірша
Запропонувати учням вивчити вірш частинами напам’ять та записати його самостійно в зошиті.
Учитель. Приклад Ісуса Христа показує нам, що справжню мудрість можна знайти лише у Бога, і Він дає її тим, хто її шукає.
– Як ми можемо шукати мудрість? (Через щоденне спілкування з Богом – молитвою, читанням Біблії, роздуми про Божі істини та поради.)
– У чому проявляється мудрість? (Мудрість проявляється в слухняності Богу, Його Слову, а також у слухняності батькам, дорослим, у шанобливому ставленні до оточуючих, у відповідальному виконанні доручень.)
Учитель. Приклад маленького Ісуса вчить нас, що мудрість – це неначе коштовне каміння. Але воно варте більше, ніж діаманти та інші скарби. Це можна записати мовою математики.
МУДРІСТЬ > БАГАТСТВО
– Хто з людей за обіцянкою Бога був наймудрішим? (Наймудрішим був цар Соломон.)
У Старому Завіті є Книга приповістей – це книга, у якій зібрано дуже багато мудрих порад, записаних царем Соломоном, натхненним Духом Святим.
Завдання 1
З’єднай відповідні частини речення і прочитай мудрі висловлювання царя Соломона.
Страх Господній що мудрість знайшла (Пр. 3:13).
Блажена людина, початок премудрості (Пр. 1:7).
Мудра жінка будує свій дім, син нерозумний – то смуток для неньки (Пр. 10:1).
Син мудрий – потіха для батька, а нерозумна своєю рукою руйнує його (Пр. 14:1).
V. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
Учитель. Але є мудрість вища від мудрості Соломона і цю мудрість ви можете мати, якщо ви будете її прохати в Бога.
– Що це за мудрість? (Відповіді дітей.)
Учитель. Це мудрість Духа Святого. Якщо Дух Святий буде у вашому серці, ви будете знати Бога і любити Його. Бог обіцяв вам це подарувати. Ісус Христос сказав: «Просіть і буде вам дано» (Мт. 7:7).
ДУХ СВЯТИЙ = МУДРІСТЬ
Підтвердження цього ми знаходимо в Посланні Якова 1:5-6: «А якщо кому з вас не вистачає мудрості, нехай просить від Бога, що всім дає просто, та не докоряє, – і буде вона йому дана. Але нехай просить із вірою, без жодного сумніву».
Завдання 2
Вибери правильну відповідь на основі тексту Як. 1:5-6.
- Якщо у вас не вистачає мудрості, то треба…А. Змиритись та жити далі.
Б. Шукати мудрості у вчителів.
В. Просити в Бога.
- Як Бог дає мудрість?А. Усім, але докоряючи, щоб людина докладала зусилля.
Б. Не всім, лише вибраним.
В. Усім дає просто та не докоряє.
- Як треба просити?А. З вірою та з сумнівом.
Б. З вірою й без жодного сумніву.
Учитель. Серце моє радіє, коли я бачу, що ви правильно відповідаєте на запитання й гарно поводитеся, але понад усе бажаю, щоб ви любили Бога й намагалися Йому догодити. Це ще краще, ніж мудрість Соломона.
Завдання 3.
Прочитай текст Лк. 2:52 і встав пропущені слова:
«А Ісус зростав________________, і __________та ____________________, у _________ й ___________.
(А Ісус зростав мудрістю, і віком та благодаттю, у Бога й людей.)
Учитель. Хочу вам розповісти, що є два шляхи отримання мудрості: із життєвого досвіду та від Бога.
– отримана в результаті життєвого досвіду – отримана від Бога через Духа Святого
– шляхом здобуття певних знань та вмінь – шляхом дослідження Слова Божого
– завдяки спілкуванню з розумними людьми – через одкровення Божі
– спрямована на досягнення тимчасових цілей – завдяки спілкуванню з Божими людьми
– застосовує різні методи для досягнення мети – спрямована на досягнення добра та вічних цілей
Мудрість світу цього | Божа мудрість |
Мудрість світу містить як позитивну, так і негативну складову. Негативна складова здобувається шляхом маніпуляцій розуму заради досягнення задуманого. Позитивна складова мудрості здобувається шляхом навчання, роздумів, спостережень і напруженої праці. Добропорядні й хороші люди здобувають її в процесі життєвого шляху. | Мудрість Божа – це духовний дар. Вона базується на Слові Божому й наповненні Святим Духом. Мудрість Бога завжди довершена, безкорислива, чиста й сильна. Її треба прагнути. Лише той, хто прагне Божої мудрості, отримує Божу благодать, спасіння душі та плід Духа Святого (любов, радість, мир, лагідність, стриманість, довготерпіння, добрість, милосердя та віру). |
Учитель. Дорогі друзі, мудрість Божа є тією мудрістю, яка варта нашої пильної уваги. А мудрість цього світу обмежена людським розумом (Дан. 2:27-28). Мудреці земні не пояснять глибин, захованих від людей. А багато є таких, хто ще й хвалиться своєю земною мудрістю. Це подібне до того, як хтось підбігає до нас і говорить, що він придумав колесо… А ви, повільно виглянувши з автомобіля, говорите йому: «Правда?..»
Мудрість життєва набувається з роками, завдяки досвіду, але мудрість Божа – через виконання біблійних істин.
– Чим же відрізняється мудрість життєва від мудрості, яку дає Бог?(Відповіді дітей.)
– А чи хотіли б ви отримати мудрість від Бога? (Відповіді дітей.)
– А що таке хитрість? (Хитрість – це досягнення результату нечесним шляхом, за рахунок когось, егоїстичним шляхом з протилежними до мудрості якостями).
VI. Закріплення знань, умінь і навичок
Учитель. Богові приємно, коли ми просимо Його мудрости. Але мудрість – це те, що може зростати і може зменшуватися, і це залежить від нас, нашого прагнення та чистоти нашого життя з Богом. Давайте дітки, відкриємо місця з Біблії та складемо разом таблицю про надбання та втрату мудрості.
Завдання 4 Тут захована мудрість з Книги приповістей. Знайди її, закресливши зайві букви Ф, Х, К. Випиши знайдену мудрість. ФНХКАККДХФКІХХЙККСФЯХХНАФКХГКФХОСКХФПКОХДФФА, КХАКХФНЕКХНХФАКФФСКХФФВХФІКЙККФРХХКОХКФЗХХУМ. (Надійся на Господа, а не на свій розум.)
VII. Підсумок уроку Учитель. Сьогодні на уроці ми багато говорили про мудрість: якою вона є, звідки походить і як її можна отримати. Разом ми дійшли висновку, що Божа мудрість – це саме та мудрість, якої повинна прагнути людина, щоб наповнитися знаннями, досвідом, любов’ю, радістю, спокоєм із джерела нашого Небесного Отця. У безмежній любові Господь постійно навчає нас, Своїх дітей, поводитися мудро. «Я зроблю тебе мудрим, і буду навчати тебе у дорозі, якою ти будеш ходити, Я дам тобі раду, Моє око вважає на тебе!» (Пс. 31:8). Господь хоче, щоб ми стали «подібні до образу Сина Його» (Рим. 8:29). На завершення намалюємо квіточку «Мудрість», на пелюстках якої напишемо якості Божої мудрості, «яка є чиста, а потім спокійна, слухняна, лагідна, покірлива, повна милосердя та добрих плодів, безстороння та нелукава» (Як. 3:17). Саме така мудрість переображує нас у славний образ Христа. Учитель. А тепер, дорогі діточки, з’єднаймо наші сердечка в палкій молитві до Господа й просімо Божої мудрості на всі дні нашого життя! Молитва Допоможи нам, Отче наш Небесний, набути небесну мудрість та зростати в ній. Господи, відкрий та наповни наше серце Духом Святим, щоб ми могли навчитися шукати Тебе понад усе. Щоб ми своєю поведінкою ніколи не звернули з правдивої дороги, а йшли за Твоїм світлом. За все Тобі ми дякуємо, наш Боже. Амінь. VIII. Домашнє завдання Дайте відповіді на запитання: 1. Кого з мудрих людей ви знаєте? Як у їхньому житті виявляється мудрість? 2. Наведіть приклади мудрих учинків. Випишіть сім мудростей із Книги приповістей Соломона, які найбільше запали вам у серце. |