Автор Ірина Сукач, учитель основ християнської етики ЗОШ І-ІІІ ст. смт Гусятин Тернопільської обл.
Мета: допомогти дітям зрозуміти цінність терпіння та жертви; формувати в учнів моральні чесноти: терпеливість, доброту, милосердя, справедливість; розвивати мислення, мову.
Ключовий вірш: «Терпеливістю вашою душі свої ви здобудете» (Лк. 21:19).
Опорна біблійна історія: притча про багача і Лазаря (Лк. 16:19–31).
Навчальне забезпечення: кросворд «Притча», список вивчених притч, ілюстрації до притчі про багача і Лазаря, мультфільм «Багач і Лазар», плакати з цитатами про терпіння і справедливість, плакати із зображенням червоного й темного сердець, сердечка для індивідуальної роботи, порівняльна схема «Багач і Лазар», Книги Нового Завіту.
ХІД УРОКУ
І. Підготовчий етап уроку
1. Християнське привітання
Слава Ісусу Христу!
2. Молитва
Прошу промовити молитву «Отче наш», пам’ятаючи слова Христа: «Де двоє чи троє зібралися в Ім’я Моє, — там Я посеред них». Просімо Бога розуму й здатності правильно сприймати слова Святого Писання.
ІІ. Актуалізація особистого досвіду
1. Кросворд «Притча»
1. Як називають священиків на парафії? (Парохи)
2. Мати Ісуса Христа. (Марія)
3. Ким є для нас Ісус? (Спаситель)
4. Продовжте речення: «Наш Спаситель Ісус…» (Христос)
5. Ким є апостоли для Ісуса? (Учні)
6. Прихований зміст притчі. (Алегорія)
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Гра «Чарівна торбинка»
Завдання: упізнай алегорію, назви притчу.
На дошці вивішений плакат із назвами вивчених притч.
Учитель тримає торбинку з різними предметами й пропонує дітям по черзі витягувати їх, називаючи, алегорією з якої притчі вони є. Наприклад:
Намисто з перлин — перлина (Царство Боже і віра в Бога) — притча про скарб і перлину.
Торбинка з коштовностями — притча про скарб і перлину. Скарб — Царство Боже.
Камінь — притча про дім на скелі, міцна віра.
Пісок — притча про дім на скелі, нетривка віра.
Глечик — притча про 10 дів, наше життя.
Олива — притча про 10 дів, добрі діла тощо.
IV. Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні ми продовжимо вивчати притчі Христові й на основі притчі про багача і Лазаря розглянемо тему: «Терпіння і справедливість». Ми пояснимо зміст цих понять, дамо відповідь на низку запитань:
— Чому в житті людей є терпіння?
— Чи завжди терпіння є покаранням за гріхи?
— Як потрібно переносити терпіння?
— Чи завжди людина відчуває справедливість у житті?
— Якою є Божа справедливість?
V. Засвоєння нових знань, формування базових умінь і навичок
1. Вступна бесіда
Отже, чи знайоме вам слово «терпіння»? Підберіть до нього синонім. (Страждання)
— Яким може бути терпіння? (Фізичне, духовне)
— Чи терпіли ви щось у житті? (Коли хворіли, когось втратили, хтось образив…)
— Згадайте Старий Завіт і скажіть, через кого й чому терпіння прийшло у світ?
— Дайте означення поняття «терпіння».
2. Запис у зошит
а) Терпіння — страждання, відчуття фізичного або душевного болю.
— Як ви поясните слово «справедливість», підберіть спільнокореневі слова (правда). Отже, «справедливо» означає «згідно з правдою».
б) Назвати одним словом.
Правильне, об’єктивне, неупереджене ставлення до кого-небудь або чого-небудь — це справедливість.
в) Чому люди часто стикаються з несправедливістю? (Бо багато людей не вірять у Бога, або є маловірними.)
3. Читання притчі про багача і Лазаря (Лк. 16:19–31)
4. Словникова робота
Кармазин (порфіра) — дорога тканина червоного кольору.
Вісон — дуже дорога тканина білого кольору.
Лише багаті люди носили одяг із таких тканин.
Авраам — старозавітний праведник, який у всьому корився волі Божій, а тому посів у раю. Пригадайте, чим Бог випробовував Авраама? (Жертвоприношення сина)
Лоно Авраама — рай.
5. Бесіда за змістом притчі
— Про кого розповідається в притчі?
— На які два періоди можна розділити життя героїв?
— На які частини можна розділити притчу?
1. Розкоші багача.
2. Життя жебрака.
3. Зміни після смерті.
4. Розмова багача й Авраама.
6. Вибіркове читання
а) Розгляньте ілюстрацію № 1. Знайдіть і зачитайте слова, які розкривають її зміст (Лк. 16:19).
б) Ілюстрація № 2 (Лк. 16:19).
в) Ілюстрація № 3 (Лк. 16:22–25).
7. Порівняльна характеристика багача і Лазаря
Багач | Лазар |
Одягався у кармазин та вісон | Лежав, струпами вкритий |
Бенкетував щодня | Їв те, що падало зі столу |
Зміна після смерті | |
Терпить муки | Радіє разом із Авраамом |
— Як ви думаєте, чому Лазар потрапив до раю?
— А чому багач потрапив до пекла? Чи тільки тому, що мав великі маєтки?
VI. Закріплення навчальних досягнень
1. Запис ключового вірша
«Терпеливістю вашою душі свої ви здобудете» (Лк. 21:19)
— Як ви розумієте ці слова? Як потрібно переносити терпіння? Яким словом ви б замінили слово «здобудете»? (Урятуєте, приготуєте для вічного життя)
Ключовими можуть бути й такі слова Писання: «Бо любить Господь справедливість, і Він богобійних Своїх не покине, — вони будуть навіки бережені, а насіння безбожних загине!» (Пс. 36:28).
2. Робота над прислів’ям
— До кого із персонажів притчі ви застосували б ці слова?
а) За терпіння Бог дає спасіння.
б) Добре жар чужими руками загрібати.
в) «Багато людей пропливають життям, як корабель морем, — хвилі були великі, а сліду не залишилось» (Олександр Духнович).
г) Неправдою світ пройдеш, та назад не вернешся.
3. Пояснення алегорій
— Куди потрапив багач?
— Чому це сталося? Яку людину уособлює багач?
— Кого ми повинні розуміти під образом Лазаря?
Діти, не випадково Ісус бідняка називає по імені, а багач є безіменним. Це означає, що Господь пам’ятає кожну страждаючу людину по імені, а імена бездушних багачів, які не мали співчуття до інших, будуть Богом відкинені.
4. Перегляд мультфільму «Багач і Лазар»
Бог — справедливий Суддя, бо Він — наша Правда.
Переглянемо мультфільм. Знайдіть відповідь на запитання: на чому базується принцип Божої справедливості? (За добро — нагороджує, а за зло — карає.)
VII. Узагальнення та систематизація набутих компетентностей
Отже, сьогодні на уроці ми проаналізували життя двох людей. Їхні життєві стежки були різними, бо різні цінності вони сповідували, різними були їхні серця.
1. Вправа «Серця»
Учитель демонструє плакати із зображенням червоного й темного сердець.
— Як ви думаєте, кому належить червоне серце? (Лазарю, бо воно живе, має в собі кров.)
— А чому серце багача темне? (Бо воно ніби мертве, не має любові.)
— Чи можна оживити таке серце?
Доки людина живе, вона може покаятися перед Богом і змінити своє життя на краще! Напишіть на своїх паперових червоних сердечках чесноти, добрі справи, діла милосердя і прикріпіть до цього нещасного серця, нехай воно оживе.
2. Робота з біблійними текстами
Прочитайте тексти, які є на дошці, і дайте відповідь на запитання:
— Як потрібно приймати терпіння?
— Чому маємо тішитись і радіти, терплячи?
— За що терпів Ісус Христос?
— Чому апостол Яків терплячих називає блаженними (щасливими)?
«Отож, за блаженних ми маємо тих, хто витерпів» (Як. 5:11).
«Але через те, що берете ви участь у Христових стражданнях, то тіштеся, щоб і в з’явленні слави Його раділи ви й звеселялись» (1 Петр. 4:13).
«Треба з радістю все терпіти аж до смерті задля Господнього Імені і Його заповідей» (Василій Великий).
3. Спільне формування висновків уроку
— Послухавши слова монаха з Антіохії (IV ст.), зробіть висновок, яким чином терпіння загартовує душу людини?
«Маємо швидше радіти, коли до нас прийде терпіння. Адже воно оберігає нас перед найбільшими нашими ворогами: гріхом і пристрастями. Ведуть до всіх пристрастей лінощі та розкоші. Людина, яку переслідують життєві нещастя, не думає про суєтне, не марнує дорогоцінного часу на марноту марнот».
— Чому терпіння треба приймати з радістю?
— Чого навчає нас притча про багача і Лазаря?
— Що означають слова: «Бог — справедливий Суддя»?
— Що цінне для себе ви взяли на уроці?
VIII. Домашнє завдання і оцінювання