Автор Руслана Ковальчук, учитель християнської етики Рівненської української гімназії та Клеванської спеціальної ЗОШ-інтернату № 1
Мета: ознайомити учнів з поняттям «мудрість», дати дітям зрозуміти, що в житті людини важливо мати Божу мудрість; показати яким чином ми можемо набути мудрість; виховувати прагнення до пізнання Бога, Який є джерелом мудрості.
Завдання:
- з’ясувати різницю між освіченою та мудрою людиною;
- дізнатися хто дає мудрість людині та як поводиться мудра людина;
- познайомитися з деякими мудрими настановами та порадами царя Соломона;
- виготовити виріб-пам’ятку за темою уроку.
Ключовий вірш: «… бо Господь дає мудрість, з Його уст – знання й розум!» (Пр. 2:6).
Біблійна основа: 1 Цар. 3; Пр. 2:1,2,5, 6, 10; 3:13; 13:10; 16:23; 19:8; 24:3.
Біблійна історія: молитва Соломона, суд Соломона.
Обладнання: фланелограф, виріб-пам’ятка «Перлина», плакат із зображенням моря та скринькою, конверти із завданнями.
ХІД УРОКУ
Прикріпити на дошці плакат із зображенням моря та скринькою.
I. Вступна частин
– Слава Богу! Навіки слава!
– Який сьогодні прекрасний день. Ми зібралися навколо Слова Божого, щоб читати та досліджувати його.
II. Основна частина
1. Актуалізація знань учнів
– Як перекладається слово «Біблія»? (Відповіді учнів.) Правильно, книги. Це насправді ціла бібліотека книг різних жанрів, але їх об’єднує одна тема – Божий план спасіння людства.
Видатний український письменник і поет Іван Якович Франко писав:
Книги – морська глибина!
Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.
На сьогоднішньому уроці ми будемо шукати перлинки Слова Божого.
– Що таке перлина? (Відповідь учнів.)
Учитель. Це дорогоцінна коштовність, яка формується в молюскові на дні моря. І дістати її не так просто, для цього потрібно прикласти багато зусиль та наполегливості.
І ми сьогодні докладемо зусилля та наполегливість, щоб здобути перлини Слова Божого. А щоб дізнатися тему нашого уроку, вам необхідно розшифрувати слова за початковими літерами малюнків.
Учитель прикріплює на дошці тему, мету і завдання уроку.
Учитель:
– Що таке мудрість? Яку людину можна назвати мудрою, а яку освіченою?
Діти зачитують з підручника[1] значення слів «освічена людина», «мудра людина» та записують у зошити.
Освічена людина – людина, яка має освіту, засвоїла різнобічні знання.
Мудра людина – наділена, обдарована Богом великим розумом; має значний життєвий досвід; черпає розум зі спілкування з Богом.
Учитель. Коли запитуєш людей про те, чи освічена і мудра людина — це одне і те ж, зазвичай вони відповідають, що так.
Однак освіченість і мудрість — далеко не одне і те ж; часто між цими поняттями взагалі не існує жодного зв’язку. Кажуть, що освічена, розумна людина може знайти вихід із скрутної ситуації, а мудра — не потрапить у неї.
Мудрість — це здатність уміло робити вибір між добром і злом. Якою не була б людська мудрість, вона завжди обмежена. Повною та істинною є лише мудрість Божа.
– Діти, якби Бог запропонував вам отримати те, що ви найбільше хочете, що б ви попросили? (Відповіді дітей.)
У Біблії розповідається про юнака, який теж мав вибирати. Ми з вами вже неодноразово згадували на уроках про цю людину, читали її вислови.
Можливо, ви здогадалися як звали цю людину? (Відповіді дітей.)
Розповідь про Соломона
Учитель. Соломон – син царя Давида і Вірсавії. Його ім’я означає «мирний». Перед своєю смертю Давид благословив Соломона і заповів йому бути вірним Богу, любити Його, завжди слідувати за Ним, виконувати Господню волю. Соломон обіцяв батькові, що так і зробить.
Він був молодим чоловіком, коли став на престол після смерті свого батька Давида. Соломон полюбив Бога, жив за прикладом і настановою свого батька. Однієї ночі Соломонові з’явився Господь і сказав: «… Проси, що Я маю дати тобі!» (1 Цар. 3:5). Соломон відповів: «Дай же Своєму рабові серце розумне, щоб судити народ Твій, щоб розрізняти добре від злого, бо хто потрапить керувати цим великим народом Твоїм?» (1 Цар. 3:9).
– Як Бог відреагував на це прохання? (Відповідь учнів.)
Учитель. Таке прохання було приємне в Господніх очах і ось, що Бог сказав, для Соломона: «За те, що просив ти цю річ, а не просив для себе днів довгих та багатства, і не просив душ ворогів своїх, а просив собі розуму, щоб уміти судити, то ось зроблю Я за словом твоїм, ось Я даю тобі серце мудре та розумне, так що такого, як ти, не було перед тобою й не встане такий, як ти, по тобі. А також те, чого не просив ти, Я даю тобі: і багатство, і славу таку, що такого, як ти, не було перед тобою й не буде нікого серед царів усе життя твоє. А якщо ти ходитимеш Моїми дорогами, щоб дотримувати постанови Мої та заповіді Мої, як ходив був батько твій Давид, то продовжу дні твої!» (1 Цар. 3:11-14).
Тобто, Господь дав Соломонові мир, благословення, успіх, незліченне багатство, славу.
– Як, на вашу думку, відреагував Соломон? (Відповіді учнів.)
Учитель. Соломон пішов до Єрусалима, де стояв ковчег Господнього завіту, поклонився там Господу і подякував Йому. І зробив він гостину для всіх своїх слуг.
– Як ми реагуємо на те, що Господь дає нам більше, ніж ми просимо? (Відповіді учнів.)
Учитель. Після цього відбулася історія, яку ви вже не раз, можливо, чули, а можливо, й самі читали в Біблії. Але зараз ми ще раз поринемо в ту історію і пригадаємо, що ж там відбулося. Для цього мені потрібна буде ваша допомога. Я буду розповідати історію, а ви по черзі будете викладати її на фланелографі.
Учитель розповідає, а діти викладають на фланелографі біблійну історію про суд Соломона (1 Цар. 3:16-28).
Бесіда
- З якою метою прийшли жінки до царя? (Відповідь учнів.)
- Як розсудив Соломон? (Відповідь учнів.)
- Чи важко було йому прийняти таке рішення? (Відповідь учнів.)
- Що відповіла справжня мама дитини? (Відповідь учнів.)
Учитель. Справжня мама готова віддати власне дитя на виховання іншій жінці, тільки б воно залишалося живим.
Після цієї ситуації всі люди зрозуміли, що Бог наділив царя Соломона великою мудрістю. Соломон побудував храм для Господа. За багатством та красою це була найдосконаліша споруда в світі. З різних країн приходили до царя люди — хто за мудрою порадою, хто просто подивитися на чудовий храм та багатство Єрусалима. Однією з таких бажаючих була цариця Шеви, відома своєю мудрістю та багатством. Вона прийшла здалеку, принесла для царя різні дари. Після свого візиту вона сказала особливі слова: «Щасливі люди твої, щасливі оці твої слуги, що завжди стоять перед обличчям твоїм, що слухають твою мудрість! Нехай буде благословенний Господь, Бог твій, що вподобав тебе, щоб посадити тебе на Ізраїлів трон, через Господню любов до Ізраїля навіки. І Він настановив тебе царем, щоб чинити право та справедливість» (1 Цар.10:8-9).
Соломон зробив багато мудрих справ за своє життя. Він царював 40 років. Налагодив відносини з навколишніми царствами, зробив свою країну найбагатшою з усіх існуючих, а також написав 3000 приповістей, а пісень його було 1005 (1 Цар. 5:12). Істини, закладені в них, виражають Божу мудрість і є вічними. Його правління називали «золотим віком» в історії Ізраїлю.
Бесіда
- Що ми дізналися сьогодні про царя Соломона? (Відповідь учнів.)
- Що особливого було в його царюванні? (Відповідь учнів.)
- У кого Соломон просив поради на керівництво державою? (Відповідь учнів.)
- До кого ви приходите найперше за порадою? (Відповідь учнів.)У Біблії є книга Приповісток Соломонових.– Що таке приповісті? (Відповіді учнів.)
Учні зачитують з підручника та записують у зошити визначення.
Приповісті – це мудрі висловлювання, у яких подається істина з певної тематики.
У біблійній книзі Приповістей міститься чимало мудрих висловлювань щодо праці, справедливості, сімейного життя та взаємин між людьми, поведінки у різних ситуаціях, а також поради щодо багатьох практичних питань.
Ми зараз з вами пірнемо в «море» й дістанемо перлини Божої мудрості, прочитаємо їх і дізнаємося, чого навчає нас Божа мудрість.
- «Сину мій, якщо … накази мої при собі заховаєш, щоб слухало мудрості вухо твоє … знайдеш ти Богопізнання» (Пр. 2:1, 2, 5) – Богопізнання.
- «Серце мудрого чинить розумними уста його, і на уста його прибавляє навчання» (Пр. 16:23) – серце мудре.
- «Тільки сварка пихою зчиняється, а мудрість із тими, хто радиться» (Пр. 13:10) – дає поради.
- «Хто ума набуває, кохає той душу свою, а хто розум стереже, той знаходить добро» (Пр. 19:8) – добро для душі та тіла.
- «Дім будується мудрістю, і розумом ставиться міцно» (Пр. 24:3) – успіх.
- «Блаженна людина, що мудрість знайшла, і людина, що розум одержала» (Пр. 3:13) – блаженство.
- «…Бо мудрість увійде до серця твого, і буде приємне знання для твоєї душі!» (Пр. 2:10) – приємне знання.Отже, Божа мудрість дає нам радість, Богопізнання, серце мудре, поради, добро для душі і тіла, успіх, блаженство, приємні знання.
Щоб ми завжди пам’ятали, Хто дає мудрість, виготовимо пам’ятку. Але спершу потрібно вам скласти пазли й прочитати та вивчити ключовий вірш уроку.
Учні вивчають ключовий вірш методом «Ехо», після чого виготовляють виріб-пам’ятку у вигляді перлини.
Гра «Мудрий вибір»
Учні отримують в конвертах опис ситуації. Їхнє завдання – подумати і дати мудру відповідь.
Ситуації
- Твій найкращий друг не хоче сам виконувати домашнє завдання. Він прийшов до тебе, щоб списати.
- Діти з твого класу кепкують з однокласника, який не може постояти за себе.
- Мама попросила прибрати в кімнаті, а ти продовжуєш сидіти і дивитися телевізор.
- Товариш на тебе розгнівався і боляче тебе вщипнув. Тобі хочеться дати здачі.
III. Підсумок уроку
На початку уроку перед нами були поставлені певні завдання, які впродовж уроку ми виконували.
– Хто ж дає мудрість? (Відповідь учнів.)
– Що дає Божа мудрість для людини?(Відповідь учнів.)
Гра «Снігова куля»
Алгоритм цього прийому стисло можна описати так: слово – речення – питання – відповідь.
Учитель показує на учня і говорить: «Слово!» Той промовляє слово, яке стосується теми уроку. Наприклад, «мудрість». Учитель показує на іншого учня і говорить: «Речення!». Той складає речення з цим словом. Наприклад, мудрість – Божий дар. Третій учень придумує питання до цього речення. Наприклад: Хто дає мудрість? Четвертий учень відповідає на нього: Бог дає мудрість для того, хто в Нього просить.
Пройшли тисячоліття, але й сьогодні люди знають про царя Соломона як наймудрішого царя за всю історію людства. Тому що мудрість йому дала не людина, і не сам він став розумним, але Бог наділив його особливою мудрістю. Соломон попросив у Господа найголовнішого.
Мудрість потрібна нам завжди і в будь-якій ситуації – як нам відповідати людям, з якими ми спілкуємося, як правильно і мудро вчинити.
Черпаючи Божу мудрість, ми отримуємо дорогоцінні прикраси християнина: віру, святість, лагідність, надію, зрештою – вічне життя.
Дорогі діти, я вам бажаю, щоб ви завжди просили у Бога мудрості, адже Він дає її просто і без докору, і щоб кожен з вас мав на собі дорогоцінні прикраси християнина.
IV. Домашнє завдання
Розповісти своїм друзям про почуте на уроці.