«Мудра сова» — цей вислів знайомий нам з дитячих казок і мультфільмів, у яких Сова завжди спокійна й розсудлива і дає слушні поради. Це символ відомого елітарного клубу та інтелектуальної гри «Що? Де? Коли?». Це невід’ємний елемент багатьох логотипів навчальних закладів, програм і проектів, назва товариств, книгарень, фірм тощо.
Якщо у вас є попереднє число журналу «Слово вчителю», то на кольоровій вкладці ви теж побачите цього представника світу пернатих у конфедератці, який роз’яснює значення слова «вчити».
Задумавшись, а чому сову називають мудрою, переглянула відповідну літературу й дізналася багато цікавого про цього нічного птаха, чим і хочу поділитися з вами, шановний читачу. Пізнаючи дивовижний світ природи, неможливо не захопитися мудрістю… ні, не сови, а її Творця, бо саме Він, наш Господь Бог, п’ятого дня творіння серед мільйонів видів флори і фауни створив цю неповторну істоту.
У Біблії згадується чимало тварин і птахів, деяких із них Бог навіть ставить у приклад людині, як то мурашку, сарану, павука (Пр. 24-28). Віруючих символічно порівнюють з вівцями, які слідують за своїм Пастирем — Ісусом Христом, тоді як Сам Ісус Христос є Агнцем Божим. А Дух Святий зійшов на Нього під час хрещення у вигляді голуба. Про Божого ворога — диявола — написано, що він ходить, як рикаючий лев.
Сова також згадується в Писанні декілька разів: у Лев. 11:16 і Повт. Зак. 14:15 — як нечистий птах, у Іс. 13:21, Іс. 34:11, Соф. 2:14 уособлює картину спустошення покараних Богом міст: Вавилона, Едома та Ніневії, у Пс. 101:7 — як символ самотності.
Сова — символ…
Саме так у давнину й сприймали сову (сича, пугача та інших птахів цього ряду) не лише євреї, але й інші народи світу. У Стародавньому Єгипті, Індії, Центральній і Північній Америці, Китаї та Японії її називали птахом мороку та смерті, птахом, що приносить нещастя. Римляни так ненавиділи сову, що, побачивши й упіймавши її в місті в денний час, спалювали, а попіл публічно висипали в Тибр. В українській культурі це також був народний поетичний символ смерті й пітьми, а крик сича начебто віщував пожежу, смерть, біду.
Разом з тим сова здавна символізувала мудрість, пізнання таємниць життя та смерті. У греків — це був атрибут богині мудрості Афіни. У сучасному світі це емблема проникливості та книжкової ерудиції.
В образотворчому мистецтві, яке зображує релігійні теми, сова — це символ самотності, вона фігурує в сценах, що зображають пустельників, які перебувають у молитвах. Як символ мудрості — на зображеннях, приміром, св. Ієроніма. Висловлювалась думка про те, що сова символізує євреїв, які відмовилися від Євангелії і віддали перевагу пітьмі невір’я, а також у сценах розп’яття вона виступає як атрибут Ісуса Христа, Який пожертвував Собою заради спасіння людства (Лк. 1:79).
Як позитивне, так і негативне сприйняття пов’язане із зовнішністю й особливостями поведінки сови: переважно нічний спосіб життя, здатність бачити в темноті, кругле «людське» обличчя, проникливий «мудрий» погляд очей, що світяться в темряві, безшумний політ і моторошні нічні крики.
Розмаїття представників ряду совоподібних
Сови розселені по всьому світу, від екватора до холодних північних країн, їх можна знайти всюди: і на морському березі, і в горах, і в пустелі, і в степу, і навіть у містах. Деякі сови, наприклад, будинковий сич або сипуха, — охоче селяться під дахами або на горищах будинків. Гніздами в більшості випадків служать дупла старих дерев, причому яйця кладуться звичайно без жодної підстилки. Також гніздами можуть служити ущелини скель, дірки в стінах, підземні нори різних ссавців, покинуті гнізда інших птахів.
Ряд птахів, до якого відносяться сови, налічує понад 200 сучасних видів, в Україні живе близько 13 видів совоподібних. Найпоширеніші — сова сіра, сова болотяна, сова вухата та сич хатній. Найбільша сова в Україні — пугач — стала рідкісною і занесена до Червоної книги України. Крила в усіх сов широкі, хвіст короткий, оперення пухке. Лапи вкриті пір’ям до самісіньких кігтів. Дзьоб короткий, гачкуватий. У багатьох видів, наприклад, у пугачів, вухатих сов, сплюшок, є «вушка» — жмутики пір’я, що стирчать над вушними отворами.
За розмірами сов можна поділити на три категорії: великі (як орел), середні (як ворона) і дрібні. Найменша сова, перуанська карликова, має розмір горобчика. Її вага 30 г, а зріст 15 см.
Виявляється, сови можуть повертати голову на 135 градусів у всіх напрямках, тобто на 270 градусів навколо вертикальної осі! Завдяки наявності спеціальних додаткових м’язів і хребців кістки сови можуть рухатися вільно й незалежно одна від одної.
Гострий зір, неймовірний слух і моторошний крик
Сови здатні бачити в трьох вимірах. Очі в них дуже великі. Якби в людей були очі такого розміру, то за величиною вони були б рівні грейпфруту. Сови здатні побачити здобич, навіть якщо найближче джерело світла у вигляді однієї свічки розташоване на відстані в 500 метрів.
Але коли очей не досить, наприклад, у безмісячну ніч у густому лісі, ці птахи використовують слух, а слух у них просто неймовірний! Вони чують, як людина згинає пальці, коли ці пальці не торкаються долоні й один одного. А це означає, що сови чують, як рухаються сухожилля і скорочуються м’язи! Тому не дивно, що вони можуть виявити шурхіт у траві або слабкий писк на відстані десятків метрів. У цьому їм допомагає ціла система вловлювання звуків. До цієї системи входить і сам орган слуху (він у сов дуже чутливий), і своєрідні зовнішні вушні раковини з оперення і шкіри. Плоский лицевий диск особливим чином розподіляє звуки і направляє їх до вух. Для порівняння: людина може чути звуки частотою від 16 Гц, а сови — від 2 Гц. Площа барабанної перетинки у вухастої сови близько 50 квадратних міліметрів, тоді як у курки вдвічі менша. Крім того, у сов барабанна перетинка утворює випуклість, за рахунок чого її площа збільшується ще на 15 відсотків. У сов чудово розвинені слухові нервові центри. Наприклад, в одному з основних нервових центрів у різних видів сов нараховується від 16 до 22 тисяч нейронів, тоді як у голуба їх усього близько 3 тисяч.
А ось почути сов дуже складно — вони й узимку, і літом покриті м’яким оперенням. Тому їхній політ практично безшумний. Характерна поза у стані спокою — стовпчиком, майже вертикально. Таку непорушну й беззвучну фігуру важко помітити на дереві.
Але час від часу сови видають себе своїми знаменитими криками (щоправда, далеко не всі види), про які чого тільки не кажуть. Насправді ці крики завжди мають цільове призначення. Це або сигнал особинам свого виду про те, що територія зайнята, або необхідна складова процесу полювання — для того, щоб сполохати і виявити здобич, або прохання про допомогу молодих птахів, які вже вилетіли з гнізда, але ще перебувають на «утриманні» батьків, або любовний дует самця і самки, що виконується за чіткими правилами, кожний партнер знає свою арію і розраховує момент свого вступу з точністю до долі секунди.
Чим корисні сови?
Сови живуть парами. Пара у сов подібна до міцної подружньої, зберігається довгі роки і, можливо, навіть упродовж усього життя. Сови дуже чутливі та сприйнятливі до змін. Вони зовсім не такі самостійні й суворо самотні, як здається.
Сови люблять попоїсти. За одну добу сова з’їдає 20–24 дрібних гризунів. За одне літо — близько тисячі полівок та мишей. Таким чином одна сова зберігає нам з вами тонну добірного зерна.
Щоправда іноді сови полюють на дрібних пташок, курчат, каченят і завдають цим шкоду господарствам, але гризунів у їхні кігті потрапляє значно більше.
До речі, це вам нікого не нагадує? М’яка і пухнаста, рухається безшумно, прекрасно орієнтується в темряві, полює на мишей… Правильно! Справжня «кішка» серед птахів.
Специфічною є будова лапи сови. Два пальці звернені вперед, а два — назад. Це допомагає совам легко хапати здобич і тримати її міцно, як у капкані. Третій палець за потреби також може повернутися вперед, щоб пташці було зручно сидіти на сідалі.
Совиний вік
Максимальна тривалість життя в природі, за даними кільцювання, зафіксована в сипухи. Одна з них прожила на волі майже 18 років. П’ятнадцять з половиною років жив у природі сич хатній. Указаними термінами далеко не вичерпуються життєві можливості сов. У багатьох зоопарках світу пугачі доживали до сорока й навіть п’ятдесяти років. Відомо навіть про вісімдесятирічних пугачів! У природі в умовах гострої боротьби за існування жодна сова такого віку досягти, звичайно, не може.
Наразі й усе про сову — цю загадкову пташку, яку Бог наділив особливими якостями для виконання її особливого призначення у природі.
А наймудрішою серед птахів учені вважають ворону…
Надія Доля
Джерела
1. Цікаві факти про сов. — Режим доступу: http://svitfativ.com/index.php/priroda/939-tsikavi-fakti-pro-sov
2. Сови — символ ночі чи просто птахи? // Бюлетень «Птах», №2, 2010 р. — Режим доступу: http://pernatidruzi.org.ua/art.php?id=49
3. Сова. — Режим доступу: http://www.newacropol.ru/Alexandria/symbols/owl/
4. Краткая энциклопедия символов. — Режим доступа: http://www.symbolarium.ru/index.php/