Автор Надія Гнатюк, учитель християнської етики, с. Годів, Зборівський р-н, Тернопільська обл.
Мета: пояснити дітям, що Бог дав нам здібності й таланти, які ми повинні примножувати й розвивати; заохотити дітей бути відповідальними за дари, які вони отримали від Бога; допомагати дітям виявити їхні таланти та накреслити способи їх розвитку.
Біблійна основа: Мт. 18:20; 25:14–30.
Обладнання: Святе Письмо, свічки, таблиці, плакати, конверт із завданнями, пелюстки ромашки, футбольний м’яч, відбиток стопи, магнітофон, касети.
Література
1. Біблія/ Пер. проф. І. Огієнка. — УБТ, 2002.
2. Основи християнської етики. 6 клас: Підручник. — К.: Літера ЛТД, 2008. — 192 с., іл.
ХІД УРОКУ
I. Вступна частина
1. Організаційний етап
Вітання. Налагодження контакту з класом.
Учитель запалює свічку. Звучить легка мелодія.
1-й учень.
Всевишній Боже, світу Володарю,
Прийми молитву, мого серця спів:
До ніг Твоїх складаю щиру дяку,
Що Ти мене людиною створив.
2-й учень.
Благослови на ще одну годину,
В якій знання я хочу здобувати,
Щоб жити, Боже, правильним життям
І Твої заповіді завжди виповняти.
3-й учень.
Благослови нас, Боже, на ще один урок,
Де ми розкриєм серце у молитві.
Це буде знову новий крок
У вірі і з гріхом у битві.
Учитель. «Бог подає нам деякі речі, от хоча б початок віри, навіть тоді, коли не просимо Його. Зате інші речі подає тільки тим, хто молиться» (Св. Августин).
Учитель запрошує учнів зайняти робочі місця.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Учитель. В безодні синяви, немов роса,
Витає Той, Хто завжди був і буде,
Найвища в світі Правда і Краса.
Ісус спостерігає за нашою планетою і, звичайно, за кожним із нас. Але Він не просто спостерігає, а перебуває серед нас. Бо Сам Христос сказав: «Бо де двоє чи троє в Ім’я Моє зібрані, — там Я серед них» (Мт. 18:20). Тож, любі друзі, запросимо Господа на урок і помолимося, щоб ми могли краще пізнати Його, наблизитися до Нього, стати подібними до Нього.
Звучить магнітофонний запис молитви «Отче наш».
Учитель. Тож, дорогі діти, обов’язково відкрийте свої серця на заклик Христової молитви.
У цей час чути стукіт у двері.
— Хто б це міг бути, діти? (Відповіді дітей.)
Учитель відчиняє двері. На порозі стоїть Ангел з двома хлопчиками в українських костюмах.
1-й хлопчик.
Ми зустріли в коридорі
Ангела святого,
Здивувались і зраділи
Ми від щастя того.
Я відразу запитав,
Кого він шукає
І що доброго для нас
У пакунку має.
2-й хлопчик.
Він сказав, що прийшов з неба
На урок відкритий
Дітей й гостей привітати
І благословити.
Бо, де мовиться про Бога,
Він там все витає
Й зрозуміти Боже Слово
Нам допомагає.
Ангел. Я Ангел-Охоронець вашого класу. Приніс для вас лист із Небесної канцелярії, а ще допомагатиму вам протягом уроку, якщо дозволите.
Учитель. Лист адресовано мені, загляньмо, що там? (Заглядає у конверт.)
Тут різні завдання, які ми використаємо протягом уроку, думаю, що ми не засмутимо Ангела своїми стараннями.
Бесіда за питаннями
1. Діти, погляньте на парту Івана. Що в нього на парті? (М’яч.)
2. Хто з вас любить грати у футбол?
3. А яких ви знаєте відомих футболістів?
4. А яких ще знаєте відомих спортсменів?
5. Що вам відомо про визначних учених, акторів?
6. Чому ми про них знаємо? (Тому що вони досягли великих успіхів і стали відомими не тільки в Україні, але й за її межами.)
7. Завдяки чому вони досягли великих успіхів? (Усі відомі талановиті люди досягли успіхів завдяки тому, що наполегливо працювали, розвивали свої здібності й таланти, які отримали від Бога.)
ІІІ. Проблемне питання
— Діти, ми також маємо здібності й таланти. У одних вони розвинуті більше, у інших менше.
1. А які здібності в кожного з вас? (Діти розповідають про свої здібності.)
2. Чи розвиваєте ви свої здібності? (Відповіді учнів.)
3. Чи завдячує людина своїм талантом лише собі? (Відповіді учнів.)
IV. Мотивація навчальної діяльності
— Як розвивати свої здібності й що стається із тими людьми, які не хочуть працювати, примножувати свої таланти, розкаже нам біблійна притча про таланти, з якою ми ознайомимося на сьогоднішньому уроці.
V. Повідомлення теми уроку
Учні записують число і тему уроку.
VI. Вивчення нового матеріалу
Сприймання інформації.
Розповідь учителя про репетицію симфонії (з підручника).
Учитель.
— Дорогі діти, а зараз створіть у класі ідеальну тишу.
Вслухайтеся в тишу… І, можливо, тоді ви почуєте, як у двері вашого серця хтось стукає і просить: «Відчини!»
Поміж рядами до вчительського столу проходить Ангел, він несе в руках Святе Письмо.
Ангел. Відкрий своє серце, відкрий, не барися,
Й гостинно з любов’ю Ісуса прийми,
Тоді ти пізнаєш, як радісно жити
У єдності з Богом і в мирі з людьми.
Учитель запалює свічку і читає притчу про таланти (Мт. 25:14–30).
Аналіз змісту притчі
1. Кого уособлює господар?
2. Чому господар дав своїм слугам гроші?
3. Скільки грошей заробив кожен із них?
4. Ким є слуга?
5. Чому покарали третього слугу?
6. Що хотів сказати Ісус цією притчею?
7. Чого вона нас учить?
8. Пригадайте, яке значення мало слово «талант» у біблійні часи, а допоможе вам робочий зошит (с. 32). (Учні читають визначення.)
Учитель. Крім дарів Духа Святого нам дісталися від Бога особисті здібності й таланти. Ми вже говорили про те, які таланти має кожен із вас. На парті в кожного лежить пелюстка ромашки, напишіть на ній свої таланти і прикріпіть до середини, яка лежить на першому столі.
Кожен учень зачитує написане і прикріплює свій пелюсток. Учитель прикріплює ромашку талантів на дошку.
— Хочу вас застерегти, діти, своїми здібностями ми не повинні хвалитися, бо тоді впадемо в гріх. Здібностями ми повинні служити Богові та людям.
Загляньте у свої підручники на с. 91, прочитаємо повчальне оповідання за П. Вортоном «Оркестр». (Один із учнів читає.)
— І ще запам’ятайте, діти, найнебезпечніший ворог таланту — це гординя. У вашому підручнику записані головні секрети примноження власних здібностей. Прочитаймо їх (с. 94).
Підсумок прочитаного.
— Лише за таких умов нам удасться не «закопати» свій талант, як це зробив слуга із притчі.
Виконаємо вправу №4 у зошиті.
Після пояснення вчителя учні виконують вправу в зошиті.
— А зараз перевіримо, якими ви були уважними і як зрозуміли зміст притчі. Знайдіть у притчі слова, якими господар наказав забрати талант від третього слуги. (Діти шукають та зачитують.)
Наступне завдання вимагає від вас вибрати правильну відповідь. (Діти виконують тестові завдання.)
Учитель. Діти, перед кожним із вас лежить слід — відбиток стопи. Напишіть, будь ласка, на ньому, що ви будете практикувати, удосконалювати в собі після сьогоднішнього уроку.
Після того як кожен учень написав, учні по черзі зачитують і розміщують свої сліди на підлозі в напрямку до дошки.
— Кожен із вас на маленький крок наблизився до Господа. А подивіться, на скільки ми наблизилися до Бога цілим класом.
Погляньте ще на свічечку, яка горить: вона віддає нам своє тепло і світло, вона жертвує собою, а незапалена свічка залишила все для себе. З чим можна порівняти ці свічки? (Розвинений талант і «закопаний» у землю).
— Отже, діти, подивіться на таблицю «Якою повинна бути людина».
Учитель читає і пояснює.
— Тільки розвиваючи свої таланти, ми можемо цього досягнути.
Подивися, дорогий Ангеле, у кого із учнів найбільше сердечок, хто був найактивнішим на уроці.
Визначають найактивніших учнів.Робота з плакатами (читання і пояснення).Діти стають біля дошки.
Ангел.
Отче наш, Ти що є на небесах,
Що створив всевладною рукою
Цей дивний світ! Уся земна краса
Нам щедро подарована Тобою.
Учень.
Без тебе пташка в небо не злетить,
Не зійде сонце, не впаде росиця,
Твоя любов нас завжди захистить,
Нехай повік ім’я Твоє святиться.
Таланти ті, що Ти нам, Боже, дав,
Охоче й вправно будем розвивати,
Щоби уміннями, які подарував,
Тебе, наш Боже, прославляти.
VII. Домашнє завдання
Знати зміст притчі, вміти пояснити її.