Автор Тетяна Лічна, учитель християнської етики Семидубського аграрного ліцею і ЗОШ І–ІІ ст. Дубенського р-ну Рівненської обл.
Мета: дати учням розуміння змісту християнських понять «добро» і «зло». Виховувати чуйне ставлення до людей, доброзичливість, викликати бажання безкорисливо робити добрі вчинки. Учити аналізувати власну поведінку та вчинки.
Біблійна основа: Рим. 12:21.
Наочність: індивідуальні картки, квітка, чаша із завданнями, торба із «сердечками».
ХІД УРОКУ
I. ВСТУПНА ЧАСТИНА
Вітання. Спільна молитва
Актуалізація опорних знань учнів
Учитель. Які відчуття викликають слова «добро», «зло». (Діти вибірково називають.)
Добро Зло
Щастя Смуток
Усмішка Сльози
Радість Горе
— А які кольори ви б використали, щоб намалювати добро і зло? (Відповіді дітей.)
Добро — це щастя для усіх людей. Якщо людина робить добро іншій людині, то від цього приємно їм обом. Люди кажуть: «З добрим добре». З доброю людиною приємно спілкуватися, усі люди її поважають. А злу людину часто ненавидять, з нею нікому не цікаво.
— Діти, спробуйте за допомогою міміки та жестів показати, яка на вигляд добра людина, а яка зла.
Ознайомлення з темою уроку
Прочитати вірш, з виділених букв утворити слова, які й підкажуть тему уроку.
Даруй усмішку людям,
Остерігайся зради,
Будь стриманим, люб’язним,
Радій усякій перемозі, отримай ласку в Бозі.
Отак живи щодня і запанує в світі Доброта.
II. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
А. Учитель. Ще з того часу, як перші люди Адам і Єва згрішили, послухавши змія — Божого ворога, на нашій землі існують два царства — Добра і Зла. Спробуймо впізнати підданих цих царств. Ваше завдання правильно розселити їх по домівках (картки, на яких написані жителі, роздані заздалегідь).
На дошці зображено два палаци й комірки, куди діти вставлятимуть картки.
НІЖНІСТЬ — живе у добрі. Вона навіки, а не на мить.
УВАЖНІСТЬ — належить добру. Усіх поважає й усюди встигає.
СПІВПЕРЕЖИВАННЯ — усіх хоче зігріти, мріє, щоб друзями стали всі діти.
ВЕЛИКОДУШНІСТЬ — має добру душу.
ЛЮБОВ — потрібна усім, вона затишок і мир.
ДОБРОТА — цінний дар, людям ти його віддай.
МИЛОСЕРДЯ — жаль їй всіх: і дорослих, і малих.
ЧУЙНІСТЬ — оселимо в добрі, будьте чуйними людьми.
ПОРЯДНІСТЬ — всюди в пошані, бо не любить учинки погані.
Ось і познайомилися з Добрим сімейством. Саме через нього Господь розсіває насінини доброти в дитячі сердечка. Ці насінини можуть прорости й разом з дитиною вирости й розквітнути чарівною квіткою, а дитяче сердечко стане добрим, лагідним, ніжним. Але, на жаль, часто буває так, що дитячі серця заростають бур’яном, і тоді діти стають злими й безжалісними. Це роблять піддані царства Зла, це вони розсипають насінини того бур’яну.
— А хто ж живе у царстві Зла?
ЗЛІСТЬ — закликає нікому не пробачати, а злість, як камінь, у серці тримати.
ЖОРСТОКІСТЬ — пропонує усім давати здачу.
ЛІНЬ — з вас не злізе і на голову залізе.
СВАРКА — з злом товаришує і дружбу руйнує.
ЗАЗДРІСТЬ — наказує: носи задирайте і злу допомагайте.
Ось ми познайомились з жителями цих царств.
— А яке царство вам подобається і чому? (Відповіді дітей.) Важливо змалку берегти своє сердечко від зла. У цьому вам допоможе послух батькам і молитва до Бога.
Б. Учитель. Діти, коли я поспішала до вас, то мені зустрівся літній чоловік. Він довго розпитував про вас, а коли почув, про що ми сьогодні розмовлятимемо, то дістав зі своєї полотняної торбини ось цю чашу. Ця чаша наповнена по вінця добрими справами, а коли ви їх зможете виконати, то отримаєте вдячність від людей і Бога. Спробуємо це зробити?
Завдання № 1
Дай відповідь одним словом «Так» чи «Ні»
1. Хлопчик маму ображав,
Всіх обманював, брехав.
Правда, дорогенькі діти,
Треба нам теж так робити? (Ні)
2. Костя рвав усі штани,
Нищив лижі й ковзани.
Мама вчила берегти,
А він робить навпаки.
Скажемо разом ось так:
— Він хороший хлопчик, так? (Ні)
Завдання №2
Обмін компліментами
Здавна в Україні існувала така традиція: окрім вітань при зустрічі ще обмінюватися компліментами. Саме так люди покращували свій настрій. Спробуйте цю квітку провести стежкою компліментів.
Діти говорять компліменти й передають квітку, як естафетну паличку.
Завдання №3
— Діти, чи любите ви дивитись дитячі телепередачі, а які? (Відповіді дітей.)
Сьогодні нас запрошує у гості дитяча рубрика «Новинки-цікавинки» і її ведучі Яночка та Мар’яночка.
Дівчинка 1. Привіт, друзі!
Дівчинка 2. Ми раді знову зустрітися з вами.
Д. 1. Сьогодні ми поговоримо про добро і зло.
Д. 2. Якось великий італійський художник Леонардо да Вінчі малював картину. Це мала бути сцена Таємної вечері Ісуса Христа з Його учнями — апостолами. Він працював над нею в одному з монастирів, що в Мілані.
Д. 1. Художник дуже хотів, щоб ця фреска стала його найкращим твором, тому працював довго і старанно. Щоб зобразити обличчя Ісуса Христа, Леонардо місяцями ходив вулицями міста й шукав людину, з якої можна змалювати обличчя, яке б виражало силу, духовність, міць.
Д. 2. Нарешті великий майстер знайшов того, кого шукав: це був юнак на ім’я Агнелло — щирий, із чистою душею.
Д. 1. Через багато років майстер знову шукав обличчя, щоб намалювати Юду — зрадника. Йому потрібне було обличчя людини, яка здатна зрадити найближчого друга.
Д. 2. Провівши багато ночей серед бомжів і волоцюг, Леонардо знайшов таку людину.
Д. 1. Він запросив його до монастиря й узявся малювати. Закінчуючи роботу, майстер побачив в очах натурника сльози.
Д. 2. — Чого ти плачеш? — спитав майстер, вдивляючись у його сумне лице.
Д. 1. — Я — Агнелло, — прошепотів чоловік. — Той, з кого ви малювали Ісуса Христа.
Д. 2. Сумна історія.
Д. 1. Сумна, але дуже актуальна й сьогодні.
Д. 2. Друзі, напишіть, яку стежку в житті — добра чи зла — обрав Агнелло?
Д. 1. Чекаємо на ваші листи.
Учитель. Які зернини проросли у серці Агнелло — добра чи зла? Що б ви порадили ровесникам, щоб вони не потрапили у тенета зла? (Учні пишуть листи.)
«Не будь переможений злом, але перемагай зло добром» (Рим. 12:21).
Завжди намагайся бути добрим прикладом для оточуючих людей.
Сій добро, то проросте добро і затишок.
Люби ближнього свого, як самого себе.
Завдання № 4
Світ казки
Це завдання запрошує вас відвідати чарівний світ. Відгадайте його.
Там чарівні феї ходять,
Там ведмедики говорять,
Там добро над злом сміється,
Як цей, діти, світ зоветься?
Світ казки пропонує вам назвати казки, де добро перемагає зло («Попелюшка», «Дідова дочка і бабина дочка», «Ох», «Котигорошко» тощо).
Завдання № 5
Дослідження
Котилася торба
З великого горба.
Потрібно, діти, взнати,
Що в тій торбі може лежати.
Діти на дотик дізнаються, що лежить у торбі.
Так, сердечко, воно є і в добрих, і в злих людей. Тільки воно у них різне. Відшукайте у допоміжному конверті маленькі сердечка і запишіть у них ті зернини, які ви хочете, щоб розквітли у вашому серденьку розкішною квіткою.
Діти обмінюються маленькими сердечками.
Учитель. Нехай ці добрі сердечка творять лише добрі справи.
Нехай добро панує на Землі,
Нехай добро приваблює усіх,
Хай доброта повсюди проростає,
А зло хай в’яне та зникає.
III. ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ
Учитель. Діти, на закінчення нашої плідної праці заспіваємо пісеньку «Доброта». Я співатиму рядочок, а ви розпізнавайте, якщо це доброта, плескайте в долоньки і співайте»: «Це доброта». Домовились? У приспіві ви співаєте тільки слово «доброта»
Доброта
Матінку завжди люби, поважай.
Це доброта.
Друзів ніколи в біді не лишай.
Це доброта.
Немічним завжди ти руку подай.
Це доброта.
Бідним добром від душі помагай.
Це доброта.
Приспів. Доброта.
Найкращий лікар.
Доброта.
Як сонце світить.
Доброта.
Розтопить лід і навіть кригу.
Учитель. Тож творіть усім добро, і світ стане добрішим.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Розповісти батькам про те, що дізналися на уроці, та подарувати сердечко доброти.