Автор Катерина Марциновська, учитель української мови та літератури ЗОШ І-ІІІ ст. № 9 м. Новограда-Волинського Житомирської області
Мета: дослідити проблему морального вибору людини; вчити вести дискусію, висловлювати свої думки, почуття, спостереження; сприяти формуванню християнської моралі; виховувати почуття патріотизму.
Наочність: Біблія для дітей, фонограми пісень та мелодій, ілюстрації до біблійного сюжету (на кольоровій вкладці).
Біблійна основа: Вих. 2–20; Чис. 21:5–9; 1 Ів. 3:18; 4:8.
Ключовий вірш: «Ніхто більшої любові не має над ту, як хто свою душу поклав би за друзів своїх» (Ів. 14:15).
Міжпредметні зв’язки: українська література.
Література
1. Афонович Б., Маштельмяки В. Детская Библия. — 1991.
2. Біблія для дітей.
3. Християнська етика і педагогіка. — Острог, 2007.
4. Музика і спів на уроках християнської етики. — Острог, 2009.
5. Основи християнської етики. — К.: Літера ЛТД, 2007.
6. Формування характеру через систему духовних цінностей. — Рівне, 2005.
7. Уроки християнської етики у початковій школі. — Біблійна ліга України, 2006.
Хід уроку
І. Організаційний етап
1. Християнське вітання.
2. Налагодження контакту з класом.
Звучить мелодія, учитель (або хтось із підготовлених учнів) декламує поезії Тамари Коломієць «Чому сумують журавлі?» та «Обходив журавель».
Чому сумують журавлі
— Чому сумують журавлі,
Коли у вирій відлітають?
— Вони сумують, бо не знають
Нічого кращого, ніж та земля,
Що нині покидають!
— А де гніздяться журавлі?
— Дітей виводять тільки вдома:
В старому колесі солома
Ніжніша пуху в чужині.
Обходив журавель
Обходив журавель
Сто морів, сто земель.
Ми спитали журавля:
— Де найкраща земля?
Журавель відповідає:
— Краще рідної немає.
— Що об’єднує цю мелодію та зміст віршів? (захоплення красою рідної землі та любов до неї).
— Ви любите свій рідний край?
— Що ви розумієте під поняттям «рідний край»?
— Чи уявляєте ви рідний куточок без людей?
— Батьківщина — це не лише мальовничі простори нашого краю, а й люди, що живуть поруч із вами. Ось послухайте, як про це сказано в поезії Станіслава Чернілевського.
Теплота родинного інтиму
Ще на шибах досвіток не скрес,
Встала мати. Мотузочком диму
Хату прив’язала до небес.
Весело із ляском серед печі
Полум’я гуляє по гіллю.
Ковдрою закутуючи плечі,
Мати не пита, чого не сплю.
Вже однак зникає гіркотина,
Не катує серце печія.
Знову я — малесенька дитина,
Мати знає більше, аніж я.
Матері розказувать не треба,
Як душа світліє перед днем
В хаті, що прив’язана до неба
Світанковим маминим вогнем.
Автор уславлює найсвятіше для кожної людини — материнську любов, батьківську хату, щасливі роки дитинства. Кожна людина ніколи не забуде те рідне місце, де вона народилась, і тих людей, що створювали теплоту батьківської оселі.
А з цього й починається любов до рідного краю і до свого народу. Бо тільки любов є вічна, все інше тлінне. «Хто не любить, той Бога не пізнав, бо Бог є любов» (1 Ів. 4:8). І якщо ви говорите, що любите Бога, а не любите ближнього, то говорите неправду.
3. Повідомлення теми та мети уроку.
Тема нашого уроку — «Любов до свого народу». Наш урок повинен допомогти вам зробити цей моральний вибір — любити свій народ; а також зрозуміти, що означає бути патріотом своєї Вітчизни.
Ключовий вірш: «Ніхто більшої любові не має над ту, як хто свою душу поклав би за друзів своїх» (Ів. 14:15).
4. Молитва «Отче наш».
ІІ. Актуалізація знань
— Що означає любити свій народ?
Після дитячих відповідей учитель наголошує, що краще зрозуміти, що означає любити свій народ, нам допоможе біблійне оповідання про Мойсея.
— Що ви знаєте про Мойсея?
Розповідь про те, як дочка єгипетського фараона знайшла ізраїльського хлопчика в кошику з очерету.
Мойсей 40 років жив у сім’ї фараона, 40 років у сім’ї свого тестя Їтра, що віддав йому за дружину дочку Ціппору, 40 років водив пустелями ізраїльський народ.
ІІІ. Виклад нового матеріалу
Прочитаємо з «Дитячої Біблії» оповідання «Шлях до волі» (про вихід ізраїльського народу з Єгипту і шлях у Ханаанську землю).
IV. Закріплення знань, виховання характеру
Контрольні завдання
1. Кросворд.
1 С | И | Н | А | Й | ||||||||||
2 А | А | Р | О | Н | ||||||||||
3 П | У | С | Т | Е | Л | Я | ||||||||
4 Ц | І | П | П | О | Р | А | ||||||||
5 І | С | У | С | Н | А | В | И | Н | ||||||
6 Л | Ю | Б | О | В | Д | О | Н | А | Р | О | Д | У |
1. Назва гори, на якій Бог дав Десять заповідей.
2. Ім’я Мойсеєвого брата.
3. Місцевість, у якій сини Ізраїлеві мандрували 40 років.
4. Ім’я дружини Мойсея.
5. Ім’я пророка, який вивів ізраїльський народ із пустелі.
6. Що спонукувало Мойсея неодноразово звертатися до Бога?
2. Вивчення ключового вірша.
«Ніхто більшої любові не має над ту, як хто свою душу поклав би за друзів своїх» (Ів. 14:15).
3. Бесіда за запитаннями.
— Яке відношення має ключовий вірш до вчинків Мойсея?
— Як ізраїльтяни перейшли Червоне море?
— Яким чином Бог нагодував ізраїльтян, коли не стало їжі?
— Як Бог дав їм воду?
— Як довго залишався Мойсей на Синайській горі?
— Що дав Мойсеєві Бог, коли він закінчив говорити з Ним на горі?
— За що покарав Бог Мойсея й Аарона? Як саме?
— Що звелів Бог Мойсеєві зробити, щоб зцілити вжалених зміями?
— Хто був біля Мойсея, коли він помирав?
— Чи любив Мойсей свій народ, чи можна назвати його патріотом?
Словникова робота
Патріотизм — любов до Батьківщини, відданість своєму народові, готовність заради нього на жертви і подвиги; усвідомлення відповідальності перед Богом за долю свого народу.
Кожен із нас має країну ще прекраснішу за Ханаан. Це — Батьківщина. Наша Батьківщина — це Україна з її пишними садами, високими горами, родючими полями, щедрим працьовитим народом. Настав час і нам шукати свого Мойсея, щоб вивів нас із пустелі поневірянь. І, можливо, ним стане той із вас, хто буде дякувати Богові і славити Його, хто буде по-справжньому любити свою країну і свій народ. Хто буде не просто громадянином, а патріотом нашої Батьківщини.
Громадянин | Патріот |
1) Особа, що належить до населення якоїсь держави, користується правами та виконує обов’язки, встановлені законами цієї держави; | Особа, що любить і шанує свою Вітчизну, рідний народ, землю, розбудовує її самовідданою працею, готова заради неї на подвиг. |
2) той, хто підпорядковує свої інтереси громадським, служить Вітчизні. |
4. Тест
Відповівши на запитання тесту, дізнаєшся чи ти патріот України.
1. Я розмовляю українською мовою, хоч знаю й інші мови.
а) так; б) ні; в) залежить, якою мовою розмовляє співрозмовник.
2. Я не дозволяю іншим ображати мою мову та державу в моїй присутності:
а) так; б) ні; в) кожен може говорити, що думає.
3. Я знаю напам’ять гімн України:
а) так; б) ні; в) так, але не всі куплети.
4. Гербом України є тризуб:
а) так; б) не знаю; в) здається.
5. Я знаю імена та досягнення відомих діячів України:
а) так; б) ні; в) деякі.
6. Я гордий, що я українець:
а) так; б) ні; в) мені байдуже, міг би бути й англійцем.
7. Я люблю свою Батьківщину:
а) так; б) ні; в) не знаю.
Підрахуй, які з відповідей у тебе переважають, та дізнайся результат:
а) можеш пишатися собою — ти справжній патріот України і гордий, що є українцем;
б) сумно визнавати, але, здається, твоя Батьківщина для тебе мало що значить;
в) брак віри та щоденні негаразди сіють у твоїй душі сумнів. Але патріоти теж сумніваються.
Подумай, чи задоволений тобою Бог? Поясни свої міркування.
Дай відповіді на запитання.
— Чи обов’язково здійснити героїчний вчинок, щоб стати патріотом своєї держави? Поясни свою відповідь.
— Що ти робиш для того, щоб бути патріотом України?
— Яких патріотів України ти знаєш з історії і сьогодення?
Звучить пісня «Україна»: слова Віталія Стебенєва, музика Віктора Пеньковського, співає Наталія Головко (фонограма).
V. Підсумок уроку
Бесіда
— Яку істину ми усвідомили сьогодні на уроці?
— Як може кожна людина проявити патріотизм, тобто любов до рідної землі та свого народу в повсякденному житті?
— Наведіть приклади й поясніть свої переконання.
— Назвіть найважливіші якості патріота. Чи потрібні вони в повсякденному житті? Говорячи про патріотизм, слід пам’ятати слова із Біблії: «Люблю не словом, ані язиком, але ділом і правдою» (1 Ів. 3:18).
Оцінювання учнів
Домашнє завдання: підбери поезію або влучні вислови про патріотизм, зокрема із Біблії.