Сценарій позакласного заходу для початкових класів
Автори: Світлана Савчук, Лариса Клепцьо, Людмила Савчук, учителі християнської етики ЗОШ I-III ст. № 18, м. Рівне
Мета: розвивати в учнів розуміння важливості приходу Ісуса Христа на землю; виховувати почуття радості та подяки Богові за народження Ісуса Христа.
Пісня «День Різдва»
Луїз Касельс «Тепер я розумію»(сучасна притча)
Жив собі на світі чоловік, який сприймав Різдво, як якесь безглуздя.
Він не був скнарою. Він був дуже добрим і порядним, щедрим до своєї сім’ї, чесним у стосунках з іншими людьми. Але він не вірив у те, про що говорять у церквах на Різдво, а лицемірити не хотів. Різдвяного вечора його дружина з дітьми збиралася на нічне служіння в церкву.
— Я не хочу тебе засмучувати, — казав він своїй дружині, що справно ходила до церкви, — але я просто не можу повірити, що Бог став людиною. Для мене це повне безглуздя. Я почуватиму себе там лицеміром, — пояснив він і залишився вдома.
Незабаром після того, як сім’я поїхала, почав падати сніг. Чоловік підійшов до вікна й побачив, що сніжинки стають усе більшими і більшими.
— Ну що ж, якщо в нас буде Різдво, — подумав він, — то нехай воно буде білим. Він повернувся до свого крісла біля каміна й почав читати газету.
Через кілька хвилин він здригнувся від глухого звуку. Потім почувся ще один удар. Потім ще. Він подумав, що хтось кидає сніжки у вікно.
Коли він відчинив двері, то побачив зграйку птахів, що скулилися в снігу. Мабуть, налякані негодою вони в пошуках укриття намагалися влетіти у вікно.
— Я не можу дозволити бідним птахам замерзнути, — подумав він. — Але як я можу допомогти їм?
Він згадав про сарай, де стояв поні. Там пташкам було б затишно. Чоловік швидко одягнувся і потупав по глибокому снігу до сараю. Він широко відчинив двері й увімкнув світло. Але птахи туди не полетіли.
— Їх потрібно заманити, — подумав він і швидко побіг додому за хлібом, розкришив його і притрусив кришками сніг у напрямку до сараю. Та птахи проігнорували хліб і продовжували битися в глибокому снігу.
Він спробував загнати їх у сарай, ходячи навколо них і змахуючи руками. Пташки кинулися в усі боки, але зовсім не в теплий, світлий сарай.
— Напевно, я видаюся їх дивним створінням, і вони лякаються мене, — сказав він сам до себе, — як же мені допомогти їм зрозуміти, що вони можуть довіряти мені?.. Якби я сам міг стати птахом на декілька хвилин, я б, напевно, привів їх у безпечне місце.
Цієї миті почали дзвонити церковні дзвони. Чоловік завмер на місці, прислухаючись до дзвону, що звіщав добру звістку Різдва. Потім він упав на коліна просто в сніг.
— Тепер я розумію, — прошепотів він, — тепер я знаю, чому Ти це зробив, Боже.
Серця
Автор. Упродовж 2000 років люди на землі щороку згадують день народження Ісуса Христа. У кожній країні це відбувається по-різному. Іноді ця звістка лунає голосно, іноді цю подію згадують таємно. Кожної людини це торкається: хтось із радістю приймає Новонароджене Немовля, а хтось з особливою старанністю відкидає Його.
Ставлення до Різдва залежить від серця.
1-е Серце (послух). Це серце було по-особливому слухняним. Хоча люди могли неправильно зрозуміти й хибно витлумачити народження Ісуса, ця жінка виконала повеління Бога, сказавши: «Нехай буде мені згідно з словом Твоїм». Виконавши волю Божу, вона народила Того, Хто приніс спасіння для всіх людей. Послух Богу в цьому серці займав головне місце. (Марія)
2-е Серце (довіра). Особливістю цього серця була довіра. Довірившись Богу, він, наперекір єврейському закону, прийняв на себе обов’язки опікуватися майбутньою матір’ю Господа і Святим Немовлям. Неодноразово у снах ангел Божий давав йому повеління, і ця людина, простий тесля з Назарета, довіряючи Богу в усьому, достеменно виконував їх. (Йосип)
3-е Серце (байдужість). У цієї людини було байдуже серце. За своє життя він бачив різних людей і став байдужим до їхніх проблем і турбот, тільки б мати прибуток. Побачивши перед собою стомлену жінку, якій прийшов час народжувати, він лише байдуже сказав, що нічим не може допомогти. Він байдуже зачинив своє серце для інших. (Господар готелю)
4-е Серце (гостинність). Під час перепису населення маленьке місто Віфлеєм було переповнене людьми. Будинок цього чоловіка також був забитий ущент. Куди ще розмістити двох подорожніх? Але він знайшов місце, хоча й у хліві. І цього було достатньо. Цей чоловік, сам того не знаючи, виявив гостинність Спасителю світу. (Господар хліва)
5-е Серце (радість). Це були прості люди. Все своє життя вони в поті чола працювали. Але саме їм у ту ніч Бог послав ангелів з радісною звісткою. Вони залишили свої отари на полі та поспішили до Віфлеєма поклонитися Новонародженому Малюкові. Їхні серця були переповнені неземною радістю. (Пастухи)
6-е Серце (щедрість). Ці люди були дуже розумними та освіченими. Але, окрім цього, у них були щедрі серця — вони прийшли здалеку, щоб віддати пошану Царю, що народився. Від щедрості своїх сердець принесли коштовні дарунки, гідні Царя. (Мудреці)
7-е Серце (тривога). Цей жорстокий чоловік мав велику владу. Та коли дізнався про народження Дитини, розхвилювався, що може втратити цю владу. У його серці була тривога, саме вона керували його діями. Вона підказала йому, що потрібно вбити Новонародженого Царя. Багато дітей постраждало від того, що ця людина злякалася за свій царський трон. (Ірод)
8-е Серце (жорстокість). Ми живемо в жорстокому світі. Жорстокість притаманна багатьом людям. Вони не знають, що таке любов, співчуття, милість. Виконуючи наказ царя Ірода, знищуючи малюків віком до двох років, ці люди виявили особливу жорстокість, заподіявши біль і страждання багатьом. (Воїни)
9-е Серце (невір’я). Блага звістка про Різдво звучить для всіх людей. Але багато людей не хочуть відкривати свої серця перед Ісусом, надаючи перевагу життю у гріху невір’я. І коли звучить різдвяний гімн, ця мелодія радості проходить повз такі серця, оскільки вони закриті для Ісуса. (Невіруючі люди)
10-е Серце (віра). Але не всі байдужі до Різдва. Приймаючи вірою Новонароджене Немовля, дозволяючи Йому ввійти в своє серце, змінити його, людина отримує величезну радість, що супроводжує її все життя. (Християни)
Автор. Перевірте свої серця. Що в них? Якщо в них радість, мир, спокій, щедрість, віра — це добре. Якщо в них тривога, жорстокість, невір’я, тоді дозвольте Ісусові ввійти у ваше серце, щоб день Його Народження став і днем вашого народження для нового життя.
Пісня «Моє серденько, таке маленьке…»
Марія Дель «Прийшло світло» (інсценівка із свічками)
Беруть участь 15 дітей: у першому ряду стоять семеро із свічками, позаду восьмеро без свічок.
1-а. Моє світло сповіщає про очікування.
8-а. «Не відійметься берло від Юди, ані з його стегон законодавець, аж прийде Примиритель, що Йому буде послух народів» (Бут. 49:10).
1-а. Бог людям в слові обіцяв Царя,
Що принесе спасіння,
Христа з небес до нас послав,
Він — Цар, Спаситель, Він — Месія!
2-а. Моє світло сповіщає про радість.
9-а. «Та ангел промовив до них: „Не лякайтеся, бо я ось благовіщу вам радість велику, що станеться людям усім. Бо сьогодні в Давидовім місті народився для вас Спаситель, Який є Христос Господь“» (Лк. 2:10–11).
2-а. «Радійте!» — ангели співають.
Сьогодні свято — день Різдва,
Всім людям радість сповіщають.
Славімо Господа Христа!
3-я. Моє світло сповіщає про мир.
10-а. «Слава Богу на висоті, і на землі мир, у людях — добра воля!» (Лк. 2:14).
3-я. Дарує зцілення усім –
Стражденним, змученим, побитим,
Самотнім, скривдженим, сліпим, –
Дарує мир і правди світло.
4-а. Моє світло сповіщає про віру.
11-а. «Так-бо Бог полюбив світ, що дав Сина Свого Однородженого, щоб кожен, хто вірує в Нього, не згинув, але мав життя вічне» (Ів. 3:16).
4-а. Ти у серці лиш віру май,
Лиш краплинку — як зерня гірчичне,
Це достатньо, ти так і знай,
Щоб життя отримати вічне.
5-а. Моє світло сповіщає про любов.
12-а. «Бо я пересвідчився, що ні смерть, ні життя, ні Анголи, ні влади, ні теперішнє, ні майбутнє, ні сили, ні вишина, ні глибина, ані інше яке створіння не зможе відлучити нас від любові Божої, яка в Христі Ісусі, Господі нашім!» (Рим. 8:38–39).
5-а. Христос гріхи мої узяв,
За мене на хресті вмирав,
З Ним вічно буду в небесах,
Моє життя — в Його руках.
6-а. Моє світло сповіщає про розраду.
13-а. «Радійте, небеса, звеселися ти, земле, ви ж, гори, втішайтеся співом, бо Господь звеселив Свій народ, і змилувався над Своїми убогими!» (Іс. 49:13).
6-а. Мене втішить Ісус та розрадить,
Він — мій Пастир, мій друг надійний,
Сльози висушить, дасть пораду,
Йду я поруч із Ним спокійно.
7-а. Моє світло сповіщає про надію.
14-а. «І скажуть в той день: „Це наш Бог, що на Нього ми мали надію — і Він спас нас! Це Господь, що на Нього ми мали надію, — тішимося ж ми та радіймо спасінням Його!“»
7-а. Як би не було важко — є надія
На силу Господа та на Його любов.
Надія в небі зіркою жевріє
Й веде до перемоги знов і знов.
Тихо грає музика.
15-а. «Уставай, світися, Єрусалиме, бо прийшло твоє світло, а слава Господня над тобою засяла! Бо темрява землю вкриває, а морок — народи, та сяє Господь над тобою, і слава Його над тобою з’явилася!» (Іс. 60:1–2).
Різдвяна пісня.