Урок для дітей 6-8 років, на 45-60 хв.
Автор Оксана Смірнова, м. Рівне
Клас збирається до звичайного уроку.
Учитель вітається та оголошує тему уроку.
Учитель. Сьогодні ми познайомимося з далекими світами, з країною піщаних пустель та незвичайно гарної природи. Цю країну називають Галілея.
У двері стукають. Учитель відчиняє двері і бачить на порозі Верблюда.
Верблюд. Вибачте, доброго дня. Я — верблюд-мандрівник. Я почув, що ви говорите про мою домівку, про мій край — Галілею.
Учитель. Так, Верблюдику. А що ти робиш у нашій школі?
Верблюд. Я з друзями-акторами запрошений на проведення великого християнського свята — Різдва Христового. Ось у мене є всі костюми і сценарій, та я загубив моїх друзів. А ви випадково не бачили веселих хлопчиків та дівчаток?
Учитель. Поглянь, друже, у нас є веселі хлопчики та дівчатка. І розмова в нас сьогодні саме про Різдво. Залишайся з нами.
Верблюд. Так то воно так, а як же репетиції? Як свято?
Учитель. У нас у класі дуже здібні учні. Переконайся сам. Ти можеш провести святкову виставу з нами. А ми тобі допоможемо. Правда, діти?
Верблюд. Тоді я з радістю залишуся. Щоб підготуватися до репетиції, нам необхідно… взяти Біблію — книгу, у якій написано про свято Різдва. Ось. А тепер отримуйте костюми.
Помічник допомагає роздати елементи костюмів, розсаджує дітей по колу.
(Костюми ангела, Марії, Йосипа, царського посланця, зірки, пастухів (3 шт.), господаря, господині,
овечок (3 шт.), віслюка, ангелів для хору (3–5 шт.), мудреців (3 шт.). Щоб задіяти всіх учнів,
можна зробити більший хор ангелів,
додати господарям дружин, в отару овечок.)
Учитель. Ну, що ж, Верблюдику, ми готові! Ми запрошуємо тебе ось сюди. Спостерігай, порівнюй з Біблією, і якщо щось не так, то підказуй нам.
Верблюд. Тож почнемо. (Звучить східна мелодія.)
Розповідь читає Учитель. Помічник виводить діток, допомагає виконувати завдання.
У далекі та давні часи, коли ще не було ні мене, ні вас, ні навіть наших батьків, трапилася одна незвичайна подія. А відбулося це в галілейському місті Назареті, у домі, де жила молода дівчина на ім’я Марія (виходить Марія). Марія була дуже працьовитою (показує рухами замітання в домі), але було в ній дещо особливе: ця дівчина дуже любила Господа (складає ручки, як в молитві). Одного разу Марії з’явився ангел (виходить ангел).
Ангел сказав Марії: «Радій, ти народиш Особливу Дитину — Спасителя світу» (ангел піднімає руки вгору й повторює цю фразу).
Марія здивувалася: «Як це може статися, адже я ще не маю чоловіка?» (Розводить руками, повторюючи фразу.)
Ангел відповів: «Господь подарує тобі Сина, і Той, Кого Ти народиш, буде Сином Божим» (ангел сідає на місце).
Марія була дуже слухняною, тому вона сказала: «Нехай буде за словом твоїм» (іде на місце.)
Чи все так, Верблюдику?
Верблюд. Усе правильно. А ще Марія була зарученою. У неї мало бути весілля. Бог наказав Йосипу дбати про Марію, допомагати їй та берегти Дитину.
Учитель. Тоді вийшов наказ від кесаря Августа, римського імператора, про перепис населення.
Виходить посланець царя Августа. Читає наказ: «Наказую переписати всіх жителів країни. Тому кожен нехай іде в свою землю».
Учитель. Ось тому Йосип і Марія вирушили до міста Віфлеєм, рідного міста Йосипа (Марія і Йосип беруть віслюка і проходять коло.) До речі, це місто було рідним містом славетного ізраїльського царя Давида.
От вже й перші будинки. Молоде подружжя підійшло до першої господи (стукають, виходить Господар).
Йосип. Пустіть нас переночувати у вас, моїй дружині скоро народжувати.
1-й господар. У нас немає місць, ідіть далі (сідає на місце).
Йосип проходить до наступного будинку. Стукає.
Йосип. Пустіть нас переночувати у вас, моїй дружині скоро народжувати.
2-й господар. У нас немає місць, ідіть до іншого дому (сідає).
І ось стомлені мандрівники зупинилися ще біля одних дверей.
Господиня. І в нас немає місця в домі. Та ось тут є хлів. Там ночують овечки. Я принесу вам поїсти та дам ковдру. Якщо хочете, залишайтеся у мене. (Проводить Йосипа й Марію до підготовлених стільців, сама сідає на місце.)
Йосип і Марія зайшли в хлівчик. Йосип прив’язав віслюка, намостив соломи, і подружжя лягло спочивати (показати рухами).
Уночі в Марії народився Син (дати сповиту ляльку).
У той час на полі за Віфлеємом пастушки сиділи навколо багаття (посадити дітей.) Поряд паслися овечки й голосно мекали (розсадити овечок).
Ураз хор ангелів з’явився на небі й урочисто заспівав: «Слава Богу! Слава Богу! Слава Богу!» (виходять ангели й усі разом проголошують). І ангел сповістив пастухам: «Нині в Давидовім місті народився для вас Спаситель, Який є Христос Господь» (Ангел читає біблійний уривок Лк. 2:11).
Пастушки злякалися, та потім вирішили подивитися, що ж трапилось у Віфлеємі. Пішли (провести пастушків до ясел) і знайшли Марію, Йосипа і Святу Дитину, що в яслах лежала. Вони вклонилися Ісусу і прославили Бога (проілюструвати рухами).
З народженням Ісуса на небі з’явилася дуже яскрава зірка (виходить зірка, кружляє.) А в далеких краях мудреці саме спостерігали за небом (виходять мудреці, дивляться на зорі). Побачивши таку гарну зірку, мудреці почали читати мудрі книжки (розгортають Біблію) і вияснили, що народився обіцяний Цар Ізраїлю. Зібравши коштовні дари (дати дітям дари), пішли мудреці туди, куди вела їх прекрасна Різдвяна зоря (йдуть за зіркою). Зоря привела їх до бідного хлівчика, де в яслах лежав сповитий Ісус Христос — Спаситель світу. Мудреці вклонилися Народженому й подарували Йому щедрі дари. А Марія і Йосип ніжно колихали Немовля і славили Бога за чудове народження Месії.
Верблюд. Ой, як гарно у вас вийшло! Неначе побував на рідній землі. Усе так, як описано в Біблії. Саме так народився наш Господь — Ісус Христос. Ви просто молодці! Ви можете сміливо розповідати цю гарну історію всім своїм друзям, родичам, знайомим. Найбільше мені сподобалося, як ангели співали: «Слава Богу! Слава Богу! Слава Богу!» Та мені однаково хочеться знайти своїх друзів. Може вони зараз мене шукають? Я піду, подивлюся.
Учитель. Гаразд, іди. А ти повернешся?
Верблюд. Так, обіцяю. А наразі — до побачення!
Учитель. Ну що ж, друзі, ми гарно попрацювали, саме час і в ігри пограти.
Блок ігор
1. Переправа (Ми йдемо у Віфлеєм на перепис).
Дітей об’єднати в дві команди. Кожній вручити по два плакати з зображенням віслюка або верблюда. Завдання: переставляючи «тварин», перейти на інший кінець кімнати. Одночасно на плакаті може стояти тільки двоє дітей. Це має такий вигляд: двоє дітей стають на зображення віслюка, а іншого кладуть перед собою, переступають, перекладають попередню ілюстрацію поперед себе, таким чином ідуть до позначки «Фініш». Бігом переносять ілюстрації для іншої пари й стають позаду команди.
2. Передай дари мудреців.
Учитель і помічник по черзі вручають командам дари (це можуть бути пластикові баночки, кеглі, коробочки тощо), головне — чітко визначити й показати що — золото, що — ладан, а що — смирна. Завдання: передавати золото через ліве плече, смирну через праве, а ладан — над головою. Якщо гравець переплутав, дарунок повертають, гру розпочинають спочатку.
3. Зірочка.
Розсипати зірочки (якомога більше), зроблені з кольорового паперу (приблизно 7 — 10 см у діаметрі). Кожному гравцю видати спеціальний пристрій — соломинку для коктейлю. Завдання: не торкаючись зірочок руками, перенести їх до своєї команди, «всмоктуючи» зірочки, здати командиру чи вчителю. Виграє та команда, яка назбирала більше зірочок.
Верблюд.
Друзі, це я! Я повернувся! Мої актори щойно знайшли мене. Ось я приніс вам лист від них. Тут вони дещо запитують. Відповісте?
Учитель. Так.
Верблюд.
— Як звали Матір Ісуса?
— Де народився Ісус?
— Хто сповістив пастухам про народження Ісуса?
— Хто показав шлях мудрецям?
— Що ви сьогодні святкуєте?
Дякую! Ви все правильно запам’ятали. Я радий за вас. Та мені вже час. У нас квитки на поїзд через годину, і я поспішаю, та я приніс вам подарунки! Вітаю вас з Різдвом! Благословень вам від Бога! Бувайте!
Учитель. Дякуємо, друже.
Верблюд. Богу дякуйте. Це з Його скарбнички подарунки. До зустрічі.
Учитель. А й справді, діти, подякуймо Богові за Його чудові подарунки, і головне — за Народженого Месію! А подарунком Ісусу буде наша різдвяна пісня «Нині радість стала».