Більшість батьків намагається виховати своїх дітей чесними людьми. Але практично всі батьки стикаються з дитячою неправдою. Глибинною причиною є гріховне серце, з яким кожна людина приходить у світ і яке дозволяє і навіть спонукає за певних обставин, навіть дуже маленьких дітей, обманювати. Дехто з учених вважає, що на це здатна навіть шестимісячна дитина. За словами доктора Васудеві Редді з Портсмутського університету, «удаваний плач — одна з найперших форм дитячого обману, за допомогою якого діти намагаються звернути увагу своїх батьків, навіть якщо нічого особливого не трапилося. Пригадайте, дитина, перш ніж продовжити плакати, деякий час прислухається, чи хтось реагує на її поклик. У віці восьми місяців дитина вже здатна обманювати своїх батьків для того, щоб мати можливість робити те, що заборонено. У два роки дитина може вже повністю маніпулювати батьками, якщо вони потакають їй у цьому». (http: //focus. ua/society/5905)
Якщо ви не пускаєте процес виховання своєї дитини на самоплив і налаштовані активно плекати у своїх дітях таку християнську чесноту як правдивість, пропонуємо збудувати для неї «хатинку чесності».
Розпочинаючи будь-яке будівництво, потрібно розробити проект. Можемо вас потішити, він уже готовий. У Слові Божому ви знайдете всі необхідні норми щодо виховання дітей. Ось кілька з них:
- «Слухай, Ізраїлю: Господь, Бог наш — Господь один! І люби Господа, Бога твого, усім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією силою своєю! І будуть ці слова, що Я сьогодні наказую, на серці твоїм. І пильно навчиш цього синів своїх, і будеш говорити про них, як сидітимеш удома, і як ходитимеш дорогою, і коли ти лежатимеш, і коли ти вставатимеш. І прив’яжеш їх на ознаку на руку свою, і будуть вони пов’язкою між очима твоїми. І напишеш їх на бічних одвірках дому свого та на брамах своїх» (Повт. Зак. 6:4–9).
- «Що ми чули й пізнали, і що розповідали батьки наші нам, — того не сховаємо від їхніх синів, будемо розповідати про славу Господню аж до покоління останнього, і про силу Його та про чуда Його, які Він учинив! Він поставив засвідчення в Якові, а Закона поклав ув Ізраїлі, про які наказав був Він нашим батькам завідомити про них синів їхніх, щоб знало про це покоління майбутнє, сини, що народжені будуть, — устануть і будуть розповідати своїм дітям. І положать на Бога надію свою, і не забудуть діл Божих, Його ж заповіді берегтимуть» (Пс. 77:3–7).
- «Початок премудрости — страх перед Господом, — добрий розум у тих, хто виконує це, Його слава навіки стоїть!» (Пс. 110:10).
- «А батьки, — не дратуйте дітей своїх, а виховуйте їх в напоминанні й остереженні Божому!» (Еф. 6:4).
Більше того, є Архітектор, Він же і Будівничий, Який готовий допомогти вам. Зауважте, що Він також здійснюватиме нагляд і контроль за будівництвом, а згодом стане Головою комісії з прийому будівлі.
Тому не втрачайте з Ним тісного контакту, щодня виділяйте час для того, щоб уточнити деякі питання проекту в Божому Слові й порадитися у молитві з Самим Богом.
Якщо ви робитимете це разом із вашими дітьми, то тим самим створите атмосферу відкритості, довіри та любові, тобто найкращі умови для ведення будівництва.
Розпочинати потрібно, звичайно, з фундаменту.
Якщо ви хочете навчити дитину бути чесною і правдивою, вам самим потрібно такими бути. Найдієвіший спосіб виховання чесності — особистий приклад. Для того щоб діти прийняли сказане вами слово, треба показати їм це слово втіленим у життя. Найпростіший приклад — дотримуйтеся свого слова. Якщо з якихось причин ви не можете виконати обіцяного, поясніть це дитині й обов’язково попросіть пробачення.
А тепер будуватимемо стіни.
Причини, через які діти кажуть неправду, можна узагальнити до чотирьох наступних:
— щоб привернути до себе увагу;
— щоб порушити батьківську заборону, але уникнути покарання;
— щоб не засмутити батьків чи інших дорослих;
— вони просто придумують і фантазують.
Дуже важливо розібралися і встановили причину дитячого обману.
Попри всю свою зайнятість приділяйте дітям достатньо часу, будьте уважними до їхніх прохань, розмовляйте з ними, терпеливо відповідайте на їхні запитання.
Коли є потреба покарати, не робіть цього в пориві гніву, на піку емоцій, не принижуйте й не ображайте дитину. Ваша система покарань і заохочень повинна бути розумною, справедливою і послідовною. Найчастіше до обману спонукує страх перед несправедливим і неадекватним покаранням. Якщо ж дитина попереджена про можливість покарання і визнає його доречність, їй легше зізнатися у скоєному й попросити вибачення, ніж продовжувати нагромаджувати гори брехні й тим самим ще більше руйнувати свої стосунки з батьками.
Батьки повинні зрозуміло пояснити дитині значення своїх заборон. На кожну заборону бажано запропонувати позитивну дію. Наприклад: «Не можна гратися сірниками, бо це небезпечно, може виникнути пожежа й ти та вся наша сім’я постраждає, краще бери олівці й альбом, будемо малювати».
Ставте перед дітьми реальні вимоги. Завищені очікування з боку батьків пригнічують дітей і змушують прикидатися. Приймайте і любіть своїх дітей такими, як вони є. Це Бог створив їх саме з такими інтелектуальними здібностями й фізичними можливостями. Дайте їм відчути вашу любов і прийняття. У разі необхідності поясніть, що ідеальних людей не існує, усі ми в чомусь помиляємося. Не намагайтеся реалізувати в дітях ваші мрії і сподівання, бо вони мають свої. Не виявляйте надто нав’язливий інтерес до особистого життя дитини, дозвольте їм мати особисті таємниці, тоді їм не доведеться обманювати, щоб щось приховати. Іноді варто спілкуватися не лише з висоти батьківства, але й на дружньому рівні.
Іноді діти створюють свій вигаданий світ і вірять у нього, як у реальний. Звідси вигадані історії про неіснуючих друзів, казкові можливості, подорожі, яких ніколи не було. У будь-якому разі це значить, що світ, у якому діти живуть, їм чимось не подобається. Тут допоможуть довірливі розмови, коли ви зможете розділити з дитиною її сум, страх, образу чи гнів і принести це в молитві до Господа. Якщо ж це не відбувається, то почуття виливаються в обман або ж хуліганство.
Символічними вікнами в нашій «хатинці чесності» можна назвати ті моменти, коли батьки розповідають дітям про свій особистий досвід, пов’язаний з неправдою, коли разом аналізують, як це вплинуло чи впливає на їхнє життя, стосунки з Богом і оточуючими людьми.
І нарешті — двері. Дуже важливо допомогти дитині знайти вихід із ситуації, що склалася, і виправити наслідки обману. Наприклад: повернути чужі іграшки, взяті без дозволу, попросити вибачення тощо.
Ось і збудована «хатинка чесності». А де ж дах, запитаєте ви?
Мусимо вас розчарувати. При всьому вашому бажанні і старанні ви не зможете завершити будівлю. Ваше завдання — правильно наставити дитину і спрямувати її погляд на Господа, Який Один зможе оживотворити «букву закону» в її новому відродженому серці, якщо вона сама звернеться до Нього по допомогу. У якийсь момент ваша дитина обов’язково усвідомить, що вона сама не може жити так, як учать батьки, як велить Боже Слово, як, урешті, правильно, і в цьому вона сама переконана. «Бо не роблю я доброго, що хочу, але зле, чого не хочу, це чиню» (Рим. 7:19). Адже серце її залишається все таким же гріховним. І тоді вона побачить єдиний вихід — звернутися до Того, Хто може змінити серце. Відтак Божий захист, сила, мудрість і благодать надійно покриє її «хатинку чесності».
До речі, ця символічна картинка відображає виховання будь-якої з християнських чеснот.
На завершення пропонуємо цитату Джона МакАртура з книги «Що Біблія говорить про батьківство»:
Якщо ви не навчите своїх дітей любити Бога, то диявол навчить їх ненавидіти Бога.
Якщо ви не навчите їх берегти свій розум і серце, диявол навчить, як зіпсувати їх.
Якщо ви не навчите їх слухатися батьків, світ навчить їх бунтувати проти батьків.
Якщо ви не навчите їх вибирати собі друзів, диявол дасть їм своїх друзів.
Якщо ви не навчите їх контролювати свої бажання, диявол навчить догоджати їм.
Якщо ви не навчите їх отримувати задоволення лише у своєму шлюбі, диявол навчить їх руйнувати свої сім’ї.
Якщо ви не навчите їх слідкувати за своїми словами, диявол наповнить їхні уста брудом.
Якщо ви не навчите їх працювати своїми руками, диявол зробить їхню лінь зброєю пекла.
Якщо ви не навчите їх правильно ставитися до грошей, вони, як блудний син, безцільно витратять усе для марних задоволень.
Якщо ви не навчите їх любити своїх ближніх, то вони любитимуть лише себе.
Надія Доля