Автор Галина Поплавська, учитель початкових класів
Новоград-Волинської ЗОШ I-III ст. № 5
Мета: навчити дітей на прикладі біблійної історії виявляти любов у дії; виховати милосердя як свідчення любові до ближнього.
Обладнання: набір із символічними зображеннями: а) вчинки, що є проявом любові, б) вчинки, що є проявом зневаги або ненависті; ілюстрації з зображенням субтропічного пейзажу та ілюстрація до біблійної історії (див. кольорову вкладку).
Біблійна основа: Мт. 22:36–40; Мк. 12:29–31; Лк. 10:25–37; 1 Ів. 4:8.
Ключовий вірш: «Люби ближнього свого, як самого себе» (Мт. 22:39).
Міжпредметні зв’язки: читання, природознавство.
Література до уроку:
1. Епископ Тимофей Дадли-Смит. Книга об Иисусе Христе, Спасителе мира. — НVZ, 1994.
2. Ілюстрована Біблія для молодих. — Загреб, 1989.
3. Кеннон В. Библейская энциклопедия. — Российское Библейское Общество, 1996.
4. Мюллер-Пиккет Бригитта. Пособие для занятий с детьми дошкольного и младшего школьного возраста. Вып. 3. — М.: Молодая гвардия, 1991.
5. Програма предмета «Християнська етика» (Основи християнської моралі) 1–11 класи. — Острог, 2000.
6. Черепова Ч., Селиванова О., Колибнюк Е. Новые встречи в клубе Суперкниги. — Еммануил, 1998.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний етап
Вітання. Налагодження контакту з дітьми.
Учитель. Мир вам! Я рада зустрічі з вами! Вирушаймо в подорож до країни Небесної Благодаті. Тема уроку: «Життя у взаємній любові».
Я знаю одну цікаву гру, в яку ми зараз пограємо. Вона називається «Коло доброти». Правила такі: сказати добрі слова тому, хто поряд з вами. Починаймо!
Учитель. Що ви відчули, коли вам казали добрі слова? Вам було приємно? Назвіть людей, які найчастіше кажуть вам добрі слова. Чому вони це роблять? (Відповіді дітей.)
Коли нам від серця кажуть щось приємне, ми відчуваємо себе щасливими. Добрими словами висловлюють любов.
Учитель показує Біблію.
— Що це за книга? Ми нещодавно вивчали один уривок з неї: «Хто не любить, той не пізнав Бога, бо Бог є любов» (1 Ів. 4:8). Бог — джерело любові. Тому найбільше дізнатися про любов ми зможемо в Бога і з Його допомогою. Я запрошую вас до молитви.
Молитва
Бог присутній поміж нами.
Він на небі й на землі.
Все Він бачить, все Він чує,
Усім світом Він керує.
Господь любить усіх нас,
Він із нами повсякчас.
2. Актуалізація знань, перевірка вивченого.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Виклад нового матеріалу
Учитель. Ісус Христос залишив нам заповідь любити ближнього, як самого себе. Діти, а хто для нас ближній? Ви хочете знати, що каже Біблія про ближнього? Отже, вирушаймо в подорож.
Далеко на півдні, за морями, є країна Палестина, де сонце гаряче й рідко йдуть дощі. Тому в Палестині немає так багато зелені, як у нас. Лише в окремих місцях (там, де є вода) ростуть пальми, кипариси та гарні квіти. Там, де немає води, гаряче палестинське сонце витримують лише невеликі кущики.
Усюди гори, пісок і синє-синє небо зі сліпучим сонцем. А хто скаже, які тварини живуть у Палестині? Так, верблюди, віслюки, ящірки, а також різні птахи. Повітря в Палестині таке гаряче, що хочеться сховатися в тінь і подрімати.
І ось такого дня — спекотного та сухого — один єврей ішов у своїх справах з Єрусалима в Єрихон. Шлях був важкий і небезпечний, бо поміж скелями ховалися розбійники. Вони зненацька напали на подорожнього, зірвали з нього одяг, побили, пограбували й пішли геть, лишивши його ледь живим.
Нещасний подорожній! Він лежав під пекучим сонцем на гарячому піску й не мав сил навіть покликати на допомогу. Раптом він почув чиїсь кроки. Стежкою йшов священик. «Він мені допоможе», — подумав немічний. Але марна була його надія — священик лише глянув у його бік і пішов далі. Тим самим шляхом ішов левит (помічник священика). Коли зранений побачив його, він застогнав, бо кликати на допомогу не мав сил. Левит підійшов і подумав: «Мабуть, на нього напали розбійники. Але чим я можу йому допомогти? Я ж бо не лікар. Хай хтось інший допоможе йому», — і пішов.
Сонце схилилося на захід, коли вдалині почулося тупотіння — шляхом їхав на віслюкові третій подорожній. Це був самарянин. У ті часи євреї та самаряни ворогували між собою, тому наш зранений утратив усяку надію: «Хто-хто, а самарянин мені не допоможе…» — думав він. Що ж зробив самарянин? Він співчутливо схилився над нещасним, умастив цілющою олією й перев’язав його рани. Потім обережно підняв, допоміг сісти на віслюка й відвіз до найближчого готелю. Але це ще не все. Усю ніч самарянин доглядав пораненого, а вранці заплатив господареві й попросив попіклуватися про нього до свого повернення.
— Так хто був ближчим до зраненого єврея? (Відповіді дітей.)
— У чиєму серці була любов: у серці єврейського священика, левита чи самарянина? (Відповіді дітей.)
— Чому ви так думаєте? (Відповіді дітей.) Так, він засвідчив свою любов добрим учинком.
— Молодці! Ви уважно слухали історію. Отже, як ми повинні ставитися до ближнього? (Відповіді дітей.)
Священик і левит, які не допомогли подорожньому, мабуть, поспішали, у них були важливі справи, або вони не хотіли зайвих клопотів чи боялися. У будь-якому випадку вони свої власні інтереси поставили вище інтересів ближнього. А це гріх егоїзму, який перешкоджає людям любити ближніх і служити їм. Бог хоче звільнити нас від цього гріха. Він послав на землю Свого Сина Ісуса Христа, Який, як Милосердний Самарянин, зглянувся над нами. Адже серце кожної людини, навіть дитини, зранене гріхом (неправди, обману, непослуху, гніву, невір’я тощо). І тільки через віру в Ісуса Христа, Його заступницьку жертву ми можемо отримати нове серце, здатне любити. Тоді Сам Бог через наше нове серце любитиме людей і робитиме їм добро. І лише тоді ми зможемо виконати заповідь: «Люби ближнього свого, як самого себе» (Мт. 22:39).
2. Вивчення ключового вірша Мт. 22:39
Фізкультхвилинка
Усі дітки рівно стали,
Один з одним привітались,
Посміхнулись, потяглись,
До роботи всі взялись.
Усміхнися сонечку: «Здрастуй, золоте!»
Усміхнися квіточці: «Хай вона цвіте!»
Усміхнися дощику: «Лийся, мов з відра».
Друзям усміхнися. Побажай добра.
3. Закріплення знань, виховання характеру
Гра «Школа добрих учинків»
Учитель. А зараз я вас запрошую до школи добрих учинків. У мене є картки, на яких записані вчинки людей. Але вітерець війнув із кватирки й переплутав їх. Допоможете мені відрізнити вчинки, які робить людина з люблячим серцем, від учинків, які робить людина, в серці якої немає любові.
Перелік учинків: слухатися батьків, відвідувати хворих друзів, нагодувати голодну тварину, захищати слабшого; засмучувати маму, сміятися, коли друг плаче, ламати дерева й бити тварин, ображати слабшого.
Робота в групах «Що ти зробиш?»
І група
Узимку, граючись на вулиці, ти побачив, що у твого друга нема рукавичок.
ІІ група
Мама прийшла втомлена з роботи.
ІІІ група
На вулиці ти побачив покинуте кошеня.
ІV група
Ти помітив, що у твого друга поганий настрій.
Контрольні запитання
Чому ніхто, крім самарянина, не допоміг чоловікові, на якого напали розбійники?
Як самарянин проявив милосердя до цього чоловіка?
Яким чином ми можемо бути схожими на милосердного самарянина?
Як проявив Свою любов до нас Господь?
4. Домашнє завдання
Вивчити ключовий вірш напам’ять.
Намалювати те, що запам’яталося з уроку. Але малювати не для себе, а для того, чиє прізвище написане на тому аркуші, який я вам роздам. Хай це буде сюрпризом для тієї людини. На наступному уроці ви подаруєте своєму ближньому свій малюнок, виконаний з любов’ю.
5. Молитва
«Боже, дякуємо Тобі за те, що любиш нас. Дякуємо Тобі за те, що вчиш нас любити тих, хто поряд з нами. Допоможи нам бути такими ж милосердними, як самарянин. Амінь».